Ηχεία για Denon RCD-M40

Steve67

New member
24 February 2007
97
Κρήτη
Αγόρασα πρόσφατα ένα Mini σύστημα Denon D-M40 που περιλαμβάνει τον ενισχυτή+ράδιο+cd RCD-M40 και ηχεία ta SC-M40.
Είμαι αρκετά ικανοποιημένος απο τον ήχο του και πιστεύω πως είναι ένα από τα καλύτερα Mini systems που έχω ακούσει.
Δυστυχώς όμως η γάτα του σπιτιού είχε άλλη άποψη και μου κατέστρεψε το ένα ηχείο :bigcry::bigcry: οπότε αυτό που σκεφτόμουν
να κάνω στο μέλλον δηλαδή να αλλάξω τα ηχεία για να βελτιώσω λιγο ακόμα τον ήχο του πρέπει να το κάνω τώρα.
Εδώ θα ήθελα τη βοήθεια σας να μου πείτε κάποιες προτάσεις για ηχεία καλύτερα απο αυτά που είχε το σύστημα. Σε κάποια
ξένα site προτείνουν τα Q-ACOUSTICS 3010 ή 3020 ξέρει κάποιος για αυτά κάτι?

Tα χαρακτηριστικά του συστήματος που έχω ειναι τα εξης:

Ενισχυτής Denon RCD-M40
2-channel 30 W + 30 W (6 Ω/ohms, 1 kHz, T.H.D 10 %)

Ηχεία Denon SC-M40
Type: 2 way, 2 driver loudspeaker system
Frequency Response: 45Hz to 40kHz
Power Handling: 60W
Crossover Frequency: 3000Hz
Impedance: 6Ω
Sensitivity: 83dB
Bass: 1 x 120mm cone
Tweeter: 1 x 25mm soft dome
Enclosure: bass reflex
Dimensions: 145 x 238 x 234mm

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια :smile:
 

The Thing

New member
28 December 2016
17
Re: Ηχεία για DENON RCD-M40

Καλορίζικο! Από προσωπική εμπειρία ως κάτοχος των Dali Zensor 1, θα σου τα πρότεινα με κλειστά αυτιά,
σε αυτή την κατηγορία τιμής (περίπου 235 ευρώ). Σε άμεση σύγκριση με τα τότε Q Acoustics 2010i,
μου φάνηκαν πιο ανοιχτά και καθαρά, πολύ όμορφα στις ψηλές τους.. Όσο για τα Q Acoustics 30xx,
δε τα έχω ακούσει αλλά διαβάζω πολύ καλά λόγια. Μιας και το σύστημά σου είναι mini, θα σου είναι πολύ
εύκολο να το πάρεις αγκαζέ και πας να το ακούσεις με άλλα 2-3 ζευγάρια, ώστε να είσαι απόλυτα σίγουρος
και ευχαριστημένος με την επιλογή σου!
 

Steve67

New member
24 February 2007
97
Κρήτη
Re: Ηχεία για DENON RCD-M40

Μιας και το σύστημά σου είναι mini, θα σου είναι πολύ
εύκολο να το πάρεις αγκαζέ και πας να το ακούσεις με άλλα 2-3 ζευγάρια, ώστε να είσαι απόλυτα σίγουρος
και ευχαριστημένος με την επιλογή σου!

Δεν έχω τη δυνατότητα να ακούσω άλλα ηχεία, θα βασιστώ σε reviews και σε προτάσεις από εδώ. Για τα Dali Zensor 1 είχα την ιδέα ότι ξυρίζουν λίγο στις ψηλές τους, ότι είναι πιο λαμπρά από το κανονικό
μπορείς να με διαφωτίσεις λίγο γιατί είναι μέσα στα ηχεία που κοιτάω.
 

Steve67

New member
24 February 2007
97
Κρήτη
Re: Απάντηση: Ηχεία για Denon RCD-M40

To 2X30 W είναι RMS?
Γιατί αναφέρετε και 10% παραμόρφωση THD.

Θα σε γελάσω δεν είμαι και τόσο γνώστης αλλά υποθέτω πως είναι RMS.
Εδώ έχει ένα Link με ένα pdf του συστήματος αν σε διαφωτίσει λίγο.
http://homemovie.hu/wp-content/uploads/2016/10/D-M40.pdf
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,861
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχεία για Denon RCD-M40

Θα σε γελάσω δεν είμαι και τόσο γνώστης αλλά υποθέτω πως είναι RMS.
Εδώ έχει ένα Link με ένα pdf του συστήματος αν σε διαφωτίσει λίγο.
http://homemovie.hu/wp-content/uploads/2016/10/D-M40.pdf

Υποθέτω ότι δεν είναι RMS. Οπότε ίσως η ισχύς του ενισχυτή είναι μικρή για τα υποψήφια ηχεία και θα ζορίζεται σε ψηλές στάθμες. Καλύτερα τον ενισχυτή στο χέρι και επιτόπου ακρόαση που λέει και ο The Thing.
 

Steve67

New member
24 February 2007
97
Κρήτη
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχεία για Denon RCD-M40

Υποθέτω ότι δεν είναι RMS. Οπότε ίσως η ισχύς του ενισχυτή είναι μικρή για τα υποψήφια ηχεία και θα ζορίζεται σε ψηλές στάθμες. Καλύτερα τον ενισχυτή στο χέρι και επιτόπου ακρόαση που λέει και ο The Thing.

Δεν έχω τη δυνατότητα για επιτόπου ακρόαση δυστυχώς. Όσο για το αν ζορίζεται ο ενισχυτής νομίζω ότι τα WATT δεν είναι το μόνο κριτήριο αλλά και η αντίσταση των ηχείων παίζει ρόλο.
Έχω βρει πάρρα πολλά link που πουλάνε μαζι τον συγκεκριμένο ενισχυτή είτε με τα 3020 είτε με τα 3010.
http://petertyson.co.uk/index.php/denon-d-m40-with-q-acoustics-3020-speakers.html
http://www.richersounds.com/package/system-savers/mini-hi-fi-system-deals/pah012735
http://exceptional-av.co.uk/denon-dm40-w-q-acoustics-3020-speakers.html
http://exceptional-av.co.uk/hifi/hifi-bundles/denon-dm40-w-q-acoustics-3010-speakers.htmlhttp://www.vickershifi.com/products/den40q310/denon-rcd-m40-dab-system-with-q-acoustics-3010-speakers
http://www.sevenoakssoundandvision.co.uk/p-15887-dm40-qa3010.aspx
Δεν πιστεύω ότι τόσα μαγαζιά θα πούλαγαν εναν λανθασμένο συνδυασμό.
Απλά θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες αν είναι δυνατόν.
Ευχαριστώ πολύ.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Απο μια γρήγορη ματια που εριξα ναι... Πολυ βαζουν τα dali... Αλλα το θεμα δεν ειναι τι κανουν καποιοι αλλα τι θα κανεις εσυ.

Γνωμη μου ειναι εαν διαθετεις καποιο ποσο του στυλ 300 να μην πας σε παλια σχολης επιλογη του τυπου ενισχυτης-ηχεια-καλωδια. Παρε ενα ζευγαρι ενεργα ηχεια αλλα πρωτα ακου τι θα παρεις.

Εαν παλι για τον χ ψ λογο (κακως για μενα) διαλεξεις να παρεις σον κ ντε ενα ζευγαρι ηχειων παλι ΜΗΝ αγορασεις επειδή καποιος σου το πε αλλα ακου πρωτα κ σε συνάρτηση με οτι ακους επελεξε.

Τωρα για dali και q acoustic. Γενικοτερα μην περιμενεις θαυματα σε τετοια ηχεια ετσι; εγω ακουσει κ απο τα δυο. Γνωμη μου; τα dali ειναι αθλια.τουλαχιστον για μενα. Τα q acoustic ειναι πιο συμπαθιτικα για μενα. Αλλα οπως σου ειπα ξεχνα οτι σου λεω η γνωμη μου δεν μετραει. Εσυ ακους εσυ αποφασιζεις. Τελος ο ενιςχυτης σου μπορεί να ναι denon αλλα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.... Μην νομιζεις οτι θα οδηγησει σωστα τα dali που η εταιρια προτεινει τα 25 ως min και τα 100 ως max ( αλλα εκτός αυτου σε ενα ηχειο με αυτα τα χαρακτηριστικά θα διαλεγα εναν 40w με καλα ρευματα. )

Ps: για μενα εαν σκέφτεσαι αργοτερα να αλλαξεις ενισχυτη κ να ασχοληθεις περισσότερο.... Θα πρεπει να κανεις μια οικονομια ωστε να διαλεξεις με ακρόαση εννοειται ενα πιο σοβαρο 'ηχειο'. Και οπως ειναι γνωστο πρωτα διάλεγουμε ηχειο κ μετα ενισχυτη.... Οποτε σε συμβουλευω παρεις ενα ηχειο που να σου αρεσει και οχι τι θα ταιργιαξει σε αυτον τον ενισχυτη που εχεις.
 

Steve67

New member
24 February 2007
97
Κρήτη
Αυτό είναι το σύστημα ναι, αλλά τα ηχεία που μου πρότεινες ειναι αρκετά ακριβά, διαθέτω μέχρι 300 ευρώ budget.
Σ' ευχαριστώ πάντως για την πρόταση.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Για το σύστημα σου και τα λεφτά να είχες ούτε κατά διάνοια τα dali menouet ,είναι δυσκολο-οδήγητο ηχείο χρειάζονται ρεύματα αφού η ωμική αντίσταση του κατεβαίνει κάτω από 4 ohm...Όλοι στο εξωτερικό από Ευρώπη έως την Ιαπωνία το οδηγούν με ακριβά ενισχυτικά διότι δεν επιβάλει το χαρακτήρα του και είναι από την πρώτη έως την τελευταία νότα 100% Audiofile ηχείο.

Για το Denon RCD-M40 δύσκολη επιλογή ανάμεσα στα dali 1 και τα Q 3020 .
Προσωπικά προτίμησα για το denon pma 50 τα 1 λόγω καλύτερων μεγαφώνων ,ανοιχτού ήχου και φυσική μεσαια λόγω ύπαρξης ινών ξύλου.
Τα Q είναι πιο ισορροπημένα αλλά τα μεσαία του dali δεν τα πιάνει.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
θα συμφωνησω με τον MakisM για τα dali !!!

Eπισης θα συμφωνησω οτι τα Q ειναι πιο ισορροπημενα γι αυτο και τα προτιμω. Να τονισω ομως πως αλλου χανει το ενα ηχειο αλλου το αλλο οποτε το θεωρω φυσιολογικο. Το dali για παραδειγμα δεν εχει σφιχτα χαμηλα.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Q Acoustics 3020:
Nominal Impedance: 6ohm
Minimum Impedance: 4.0ohm
Sensitivity: 88dB

Δλδ τα Q Acoustics που πέφτουν στα 4Ω δεν είναι δύσκολα στην οδήγηση, αλλά είναι τα Dali Menuet? Πλάκα μας κάνετε?
 
Last edited:

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Dali Zensor 1:
Με αυτές τις διακυμάνσεις, είναι εύκολο στην οδήγηση? Τι λέτε?

View attachment 139503

Καλύτερη επιλογή όλων όσων αναφέρθησαν μέχρι τώρα είναι αυτά: https://www.cambridgeaudio.com/products/speakers/sx-50.[/QUOTEΚ]
Frag.
Πέρα απο τα spec που εμφανίζουν οι κατασκευαστές έχω πλήρη επίγνωση του θέματος αφού και τα τρία ηχεία έχουνε περάσει από τον χώρο μου και έχω καταλήξει στα δύο αφού είμαι κάτοχος ...Όλα παίζουνε το θέμα είναι πως παίζουνε...
Το menouet είναι το πιο δύσκολο από όλα και για να μπορέσεις να μπορέσεις να πάρεις το μέγιστο από αυτο το ηχείο πέρα από τα ρεύματα θέλει ποιοτικά ρεύματα τότε και μόνο απλά απογειώνεται!
Το Dali 1στο official blog της στην Ιαπωνία το προτείνει για το denon pma 50 και δεν έχει άδικο στην πράξη δεν είναι δύσκολο ηχείο... υπάρχουν όμως ηχεία με μεγαλύτερη ευαισθησία που μπορεί να ακουστούν δυνατότερα όμως μπορεί να υπάρξουν διακυμάνσεις στα ohms και να υπάρξουν προβλήματα όπως τα tannoy dc1 που είμαι κάτοχος και είναι δύσκολο ηχείο.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Που αν διαβάσεις τα χαρακτηριστικά του έχουνε πάρει διαζύγιο με την αλήθεια...Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι κακό ηχείο.
Στον φίλο θα έλεγα να κοιτάξει και τα Dali Pico.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Δεν έχει ασχοληθεί κανείς, και όλοι λέτε κάτι για να πείτε.

Λέτε για υλοποιήσεις, για σχολές, για ρεύματα και όλα είναι άσχετα με το πρόβλημά μας.

Κανείς δεν ασχολήθηκε με την ουσία. Κανείς δεν έκατσε να δεί τι σόι ηχεία συνοδεύουν τον Denon RCD-M40, διότι αν το έκανε, θα έβλεπε ότι έχουν μια ευαισθησία 83db, με ένα woofer 4 3/4, και ο φίλος για να ακούσει μουσική από το σύστημα το πηγαίνει στο τέρμα. Και αντί να του προτείνουμε κάτι σχετικά παρόμοιο σε όγκο αλλά με καλύτερα χαρακτηριστικά όπως ευαισθησία και ποιο forgiving τουίτερ για τις υψηλές, πετάμε ότι λάχει.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Καταρχην τα διαγραμματα ειναι απο το zensor 1 και τα αλλα τα dali που προτεινεις κανουν 800ευρο...το budget ειναι 300ευρο περιπου.
Κατα δευτερον πετας ενα dali ταδε και μετα τελεια.ετσι δεν γινεται διαλογος και φιλικα στο λεω.Μετα που τα εξηγησες εδειξες που εχει βαση η αποψη σου.
Τριτον για μενα καλυτερο θα ηταν να παρει ενα πιο 'ευκολο' ηχειο για να το αναδειξει.

Οπως λες και εσυ με τα ηχεια που ειχε το επαιζε τερμα για να ακουσει.αρα γτ να του προτεινει καποιος κατι τετοιο; ωστε να υπαρχουν παραμορφωσεις;
Οποτε δεν πεταμε (ή πεταω οτι να ναι γιατι μαλλον για μενα θα τα λες) αλλα προσωπικα οπως αναφερθηκα ο ενισχυτης δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, τα dali δεν ειναι οτι καλυτερο (για τα γουστα μου) και τελος καλο ειναι να παρει ενα πιο ευκολο ηχειο.Τα q acoustics ειναι 88db...και οχι 83db βεβαια κατεβαινει στα 4ohm.

Οποτε καλο ειναι να παρει τον ταπεινο του ενισχυτη σε ενα καταστημα και να διαλεξει τι θελει.Εγω με αυτα τα χρηματα θα επαιρνα ενεργα.Βεβαια δεν γνωριζω τι χρηση θελει να κανει. Φοβερο ηχειο και οχι ισορροπημενο ειναι και το Klipsch R-15M στα 280ευρο το οποιο εντυπωσιαζει με την 1η φορα....υστερα ομως σε καποιους φαινεται πολυ λαμπρο. Ειναι πανευκολο ηχειο αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο θα σου κατσει το παντρεμα.

Μην ξεχνας σε αυτα τα χρηματα (αλλα και γενικοτερα) θα αναγκαστεις να κανεις συμβιβασμους. Το ενα ηχειο θα σου εχει πλαδαρο μπασο,το αλλο σκληρες ψηλες.....στο αλλο δεν θα μπορεις να το οδηγησεις καλα....οποτε θα ακουσεις και θα διαλεξεις τι απο αυτα σε χαλαει λιγοτερο και θα διαλεξεις.