iPad mini Γερμανός

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Παιδιά βλέπω πως ο Γερμανός έχει το iPad mini retina 128gb cellular στα 418 ευρώ!

Αξίζει ή μήπως πλέον είναι πολύ παλιό;

Δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου την πορεία των iPad και δεν έχω κ πολύ άποψη!

Ευχαριστώ
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
κοιτάς πλέον για το mini 4 που είναι με 2GB ram όλα τα προηγούμενα πλέον στην επόμενη αναβάθμιση θα σέρνονται
ότι και να πάρεις να είναι εισαγωγή για Ε.Ε και έχεις δύο χρόνια εγγύηση με την απόδειξη του καταστήματος μην σε πειράζει αν η μπρίζα είναι Αγγλικού τύπου αν και τα περισσότερα παρα-εισαγωγής είναι από Τσεχία Ουγγαρία λόγο ΦΠΑ
http://www.skroutz.gr/s/7436378/Apple-iPad-mini-4-WiFi-and-Cellular-16GB.html
επίσης τι να το κάνεις το δίκτυο αν έχει κινητό και το γεφυρώσεις
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Ειναι και το θεμα gps που εχει το cellular σε σχέση με το απλό . Δεν ειναι μονο για το Ίντερνετ. Εγω παντως με το μίνι 2 μεχρι στιγμής δεν το εχω δει να κομπιαζει στις αναβαθμίσεις . Ισως το 11 να ειναι το όριο του .
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ναι δεν θα το πάρω τελικά... είναι πολύ παλιό και κανονικά θα ήθελα και πιο μεγάλη οθόνη για μια συγκεκριμένη χρήση που το θέλω!
Αναβάλεται η αγορά!

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Ναι δεν θα το πάρω τελικά... είναι πολύ παλιό και κανονικά θα ήθελα και πιο μεγάλη οθόνη για μια συγκεκριμένη χρήση που το θέλω!
Αναβάλεται η αγορά!

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!
Μην λυπηθεις παντως να παρεις ενα Ipad τελευταιας γενιας. Εγω το mini 2 32gb το ειχα παρει 520 μολις βγηκε το 2013 και στεκεται αψογα ακομη και σημερα και λογικα θα παει για αλλα 1-2 χρονια.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
είναι πολλά τα λεφτά την απλ μου μέσα διάολε....
κανονικά για να μπορώ να κάνω 100% αυτό που θέλω αυτό που χρειάζομαι είναι το μεγάλο pro
τέλος πάντων...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Για τη δουλειά που το θέλω Αντώνη μου δεν βολεύει το macbook
Θέλω να φορτώνω παρτιτούρες και να μπορώ να κάνω σημειώσεις την ώρα της πρόβας κλπ υπάρχουν ειδικές εφαρμογές!

Εννοείται και για όλες τις multimedia χρήσεις... Έχω και τα Sine!

Sent from my Nexus 5X
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Για τη δουλειά που το θέλω Αντώνη μου δεν βολεύει το macbook
Θέλω να φορτώνω παρτιτούρες και να μπορώ να κάνω σημειώσεις την ώρα της πρόβας κλπ υπάρχουν ειδικές εφαρμογές!

Εννοείται και για όλες τις multimedia χρήσεις... Έχω και τα Sine!

Sent from my Nexus 5X
Χεχε... Συναδελφος; Εγω το αγορασα για το notateme . Οντως θελει πενακι αλλα και με το δαχτυλο γινεται δουλεια.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Χεχε... Συναδελφος; Εγω το αγορασα για το notateme . Οντως θελει πενακι αλλα και με το δαχτυλο γινεται δουλεια.

Ναι συνάδελφος... :)
το έχω μαγάλο απωθημένο να μην κουβαλάω τα "τούβλα" που είναι συνήθως τα έργα της "κλασικής"
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Ναι συνάδελφος... :)
το έχω μαγάλο απωθημένο να μην κουβαλάω τα "τούβλα" που είναι συνήθως τα έργα της "κλασικής"
Γενικα για μουσικους το ios ειναι μονοδρομος. Ισως μονο αντιπαλο να εχουν τα tablet με windows.
Ενισχυτες, κονσολες με ασυρματη δυνατοτητα ειναι συμβατες μονο με ios.
Γενικα εγω με το Mini εχω ενα φορητο studio και απλα εναν φορητο ενισχυτη-εφε για την κιθαρα.
Δεν θυμαμαι ποιο ακριβως ειναι το προγραμμα, ειχα βαλει ενα που οσο επαιζα "διαβαζε" την παρτιτουρα και γυρνουσε και σελιδα.

Αλλα για ριξε και μια ματια στο staffpad με κανενα "φτηνο" windows tablet , αν και φοβαμαι οτι κανει μονο για τα surface.
https://staffpad.net/
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Γενικα για μουσικους το ios ειναι μονοδρομος. Ισως μονο αντιπαλο να εχουν τα tablet με windows.
Ενισχυτες, κονσολες με ασυρματη δυνατοτητα ειναι συμβατες μονο με ios.
Γενικα εγω με το Mini εχω ενα φορητο studio και απλα εναν φορητο ενισχυτη-εφε για την κιθαρα.
Δεν θυμαμαι ποιο ακριβως ειναι το προγραμμα, ειχα βαλει ενα που οσο επαιζα "διαβαζε" την παρτιτουρα και γυρνουσε και σελιδα.

Αλλα για ριξε και μια ματια στο staffpad με κανενα "φτηνο" windows tablet , αν και φοβαμαι οτι κανει μονο για τα surface.
https://staffpad.net/

δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να γράφω παρτιτούρα όσο να φορτώνω έργα για μελέτη, πρόβα κλπ και να μπορώ να σημειώνω πάνω στην "σελίδα"...
ευχαριστώ πάντως!!
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να γράφω παρτιτούρα όσο να φορτώνω έργα για μελέτη, πρόβα κλπ και να μπορώ να σημειώνω πάνω στην "σελίδα"...
ευχαριστώ πάντως!!
Αυτο που ζητας ειναι τοτε το πιο απλο πραγμα αν δεν θες να κανεις edit την παρτιτουρα. Αν φορτωνεις τις παρτιτουρες σε pdf , τοτε με το acrobat reader μπορεις να σημειωνεις επανω στο pdf ειτε χειρογραφα ( δακτυλο ή stylus) ειτε με το πληκτρολογιο...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Αυτο που ζητας ειναι τοτε το πιο απλο πραγμα αν δεν θες να κανεις edit την παρτιτουρα. Αν φορτωνεις τις παρτιτουρες σε pdf , τοτε με το acrobat reader μπορεις να σημειωνεις επανω στο pdf ειτε χειρογραφα ( δακτυλο ή stylus) ειτε με το πληκτρολογιο...
Ναι ξέρω.. υπάρχουν όμως και πιο εξειδικευμένα προγράμματα!
Απλά πρέπει να υπάρχει μία καλή οθόνη ικανού μεγέθους για να έχει νόημα να το κάνεις αυτό!
Γιατί μπορεί να χρειάζεται να το χρησιμοποιώ και την ώρα της συναυλίας!