Περί Capture One επεξεργαστής Raw... όλες οι εκδόσεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Capture One Express FREE - ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!

Εδώ http://www.dphotographer.co.uk/captureone/ συμπληρώνετε τα στοιχεία σας, και έχετε έναν από τους καλύτερους raw editors δωρεάν. Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει, γι αυτό ενεργήστε άμεσα!
 

lmiltos

Senior Member
6 June 2007
644
Re: Capture One Express FREE - ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!

Done ευχαριστουμε για την ενημερωση
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: Capture One Express FREE - ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!

Κατι αναφερει για δοκιμαστικη εκδοση 30 ημερων... ετσι ειναι?
 

kobien

Established Member
7 April 2010
289
Re: Capture One Express FREE - ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!!!! Έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει πότε.:SFGSFGSF::SFGSFGSF:
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,904
Rotterdam
Re: Capture One Express FREE - ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!

Ευχαριστούμε.. το κατεβάζω κι᾽ εγώ για Mac, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Re: Capture One Express FREE - ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!

Κατι αναφερει για δοκιμαστικη εκδοση 30 ημερων... ετσι ειναι?

Συμπληρώνεις τα στοιχεία σου στην φόρμα που οδηγεί το link, και σου στέλνουν S.N. με το οποίο κάνεις register αφού κατεβάσεις το αρχείο εγκατάστασης. Απλά το αρχείο είναι ένα και για τις δύο εκδόσεις (express και pro), και κάθε φορά που ξεκινάει μπορείς να διαλέξεις με ποιά θα δουλέψεις για 30 μέρες. Μετά δουλεύει μόνο η express, ή τα σκάς και παίρνεις την pro.
 

kotsidisjohn

AVClub Addicted Member
26 April 2008
2,030
Θεσ/νικη
Re: Capture One Express FREE - ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!

το 6.2.1 pro ειναι με διαφορα το πιο γρηγορο σε μετατροπη που εχω δει ποτε μου.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: Capture One Express FREE - ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!

Το ειχα δοκιμασει παλιοτερα, το ξανακατεβασα τωρα... πολλους φακελους δημιουργει με κατι αρχειακια μεσα απο thumbnails και κατι αλλα περιεργα αρχεια... χρειαζονται αυτα ή να τα σβυνω?

Στην εξπρες εκδοση δηλαδη, δουλευεις μονο τον πρωτο πινακα επεξεργασιας?
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Re: Capture One Express FREE - ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!

-Το'χει δοκιμάσει κανείς σε Win XP SP3; Δουλεύει;
Να´σαι καλά Δημήτρη γιά τις επισημάνσεις σου!
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: Capture One Express FREE - ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!

Εγω το εχω σε ΧΡ... αργει πολυ να ανοιξει και γενικως δεν ειναι και τοσο σφαιρατη η λειτουργια του, αλλα αντεχεται...

Σε μενα εγκατεστησε την εκδοση εξπρες, η οποια δεν εχει τα νεα εργαλεια που ισιωνουν οριζοντες και δειχνουν ενδιαφεροντα... παρ ολο που στην εγκατασταση επελεξα την εκδοση Προ.... εκανα απεγκατασταση και εγκατασταση ξανα, αλλα δεν αλλαξε κατι... δεν ξερω αν κανω απενεργοποιηση και μετα νεα εγκατασταση γινει κατι...

Γενικως, παλι δεν με ενθουσιασε... ειδικα το σαρπεν και η αποθορυβοποιηση μου δειχνουν να μη δουλευουν, σα να μη κανουν τιποτε...
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: Capture One Express FREE - ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!

Απλά το αρχείο είναι ένα και για τις δύο εκδόσεις (express και pro), και κάθε φορά που ξεκινάει μπορείς να διαλέξεις με ποιά θα δουλέψεις για 30 μέρες.

Σε μενα δεν ρωταει τιποτε τετοιο...
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Re: Capture One Express FREE - ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!

-Ωραία γεωμετρικά εργαλεία ( ισιώματα οριζόντων, ξεβαρέλιασμα φακών κλπ ), έχει το RawTherapee, στην τελευταία μάλιστα έκδοση έχουν και εγχειρίδιο οδηγιών, αρκετά κατατοπιστικό. Είναι αργούτσικο κι αυτό αλλά για μερακλήδες καλό!
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Re: Capture One Express FREE - ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!

Το ειχα δοκιμασει παλιοτερα, το ξανακατεβασα τωρα... πολλους φακελους δημιουργει με κατι αρχειακια μεσα απο thumbnails και κατι αλλα περιεργα αρχεια... χρειαζονται αυτα ή να τα σβυνω?

Στην εξπρες εκδοση δηλαδη, δουλευεις μονο τον πρωτο πινακα επεξεργασιας?

Για κάθε session φτιάχνει καινούριο φάκελο, μέσα στον οποίο έχει υποφάκελους:

-Capture όπου εισάγει τις φωτογραφίες που εισάγεις, οπότε μπορείς να τις σβήσεις στον φάκελο προέλευσης (αν θέλεις)

-Output όπου σώζει τα αρχεία που παράγεις, τις επεξεργασμένες φωτό δηλαδή

-Selects όπου έχεις επιλεγμένες

-Trash όπου πετάς τα "σκουπίδια" σου, και όταν τελειώσουμε θυμόμαστε να το αδειάζουμε για να μην πιάνουν χώρο

Όλα αυτά είναι παραμετροποιήσιμα, δηλαδή άν θα έχουμε χωριστό φάκελο για κάθε session, που θα βρίσκεται κ.λ.π.
Οι διαφορές μεταξύ των δύο εκδόσεων είναι μικρές, μπορείτε να μπείτε στο site της εταιρείας, όπου υπάρχει "συγκριτικό". Μην ξεχνάτε ότι τώρα είσαστε καταχωρημένοι χρήστες και έχετε πλήρη πρόσβαση στα resources!
Ηλία όλοι οι πίνακες είναι ενεργοί, απλά λείπουν κάποια πράγματα, όπως το local contrast, focus check κ.λ.π.

Σημαντικό: Θυμόμαστε να ρυθμίζουμε το εγγενές χρωματικό προφίλ, δηλαδή sRGB, AdobeRGB - σας το λέω διότι έχοντας την S95 και την Pen (η πρώτη έχει sRGB μόνο), έβλεπα "τρελά" χρώματα όταν πήγαινα μετά για επεξεργασία στο CS4...

Άντε μεγειά, και καλή "δουλειά" :a0210::flipout:
 
Last edited:

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: Capture One Express FREE - ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!

Ίσως γιατί το έκανες register οπότε...


Οποτε τι...? Αφου εκανα ρετζιστερ στο προ, γιατι μου βγαζει το εξπρες?


...λες να φταει αυτο που λεει ο Τασος...??? :flipout::flipout:


Αν το κανω deactivate και το εγκαταστησω απο την αρχη θα γινει τιποτε?
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Re: Capture One Express FREE - ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!

Παμπόνηρε, λες να τρώνε κουτόχορτο οι Φράγκοι? Όπως και να ξεκίνησες το session το πρόγραμμα βλέπει τον κωδικό και σε στέλνει αδιάβαστο στο Express :flipout::flipout::flipout:
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: Capture One Express FREE - ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!

Μπερδεμενα μου τα γραψες, αλλα τα... καταλαβα...:BDGBGDB55:

Λοιπον... κατεβαζεις το προγραμμα...

αν κανεις registration, εχεις μια ωραιοτατη νομιμη εκδοση του προγραμματος.

αν δεν κανεις registration, εχεις ως trial για 30 μερες την εκδοση προ...

...αυτα (αργησα λιγο, λογω παρασκευης και χωρις καφε, αλλα και επειδη εμεις οι παπαρατσι δεν πολυχρησιμοποιουμε τετοια προγραμματα, αφου βγαζουμε τελειες φωτο, κατ ευθειαν απο τη μηχανη και ετοιμες προς δημοσιευση....:BDGBGDB55:)...


παρεπιπτωντος (τι λεξη κι αυτη, πρωτη φορα την γραφω) εκανα de-activation και τωρα εχω την προ εκδοση... ας τη δω κι αυτη...(αν και μαλλον απατη θα παει επισης)...