Αποσταση θεασης και ιντσες.

James.

New member
5 April 2017
15
Καλημεριζω την ομαδα.Ειμαι σε διαδικασια αγορας νεας τηλεορασης και ειμαι σε διλημμα.Ειμαι σε αποσταση 4.80 μετρα απο το σημειο που θα μπει η τηλεοραση. Στην αρχη σκεφτομουν για 55" αλλα μετα καταλαβα οτι μια 60" αρα θα ηταν το ιδανικο μεγεθος.Λογω ομως της εποχης τωρα δεν βρισκω το συγκεκριμενο μοντελο που θελω της samsung και συγκεκριμενα την KS σειρα με αποτελεσμα να περιμενω τα καταστηματα να στοκαρουν ξανα, η να προβω σε αγορα αντιστοιχου premium μοντελου της KS του 2017 που ομως δεν βγαζουν πια 60 ιντσες, αλλα 55" η 65".
Σε ενα καταστημα που εργαζεται ενας φιλος με αποτρεπει στην αγορα 65" λεγοντας μου οτι ειναι μεγαλη.Μου ειπε συγκεκριμενα οτι εδω στο μαγαζι που την κοιταω θα ειμαι για λιγα λεπτα ενω οταν θα την εχω στο σπιτι και θα βλεπω πολλες ωρες καθε μερα θα καταλαβω οτι ειναι μεγαλη και οτι θα κουραζει.Δεν ξερω πραγματικα τι να κανω.
Καθε γνωμη η βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
με ολο τον σεβασμο προς τον φιλο σου, που εργαζεται σε μαγαζι μαλιστα, αλλα δεν νομιζω οτι μιλαει σωστα (λεω παααρα πολυ ευγενικα αυτο που σκεφτομαι :D ). 4.8μετρα ειναι μεγαλη αποσταση και οι 65'' ειναι μια χαρα

εδω δες ενα εργαλειακι, το οποιο ειναι λιγο υπερβολικο ισως. Επισης, οταν εχεις την τηλεοραση σπιτι συμβαινει ακριβως το αντιθετο απο αυτο που σου ειπε. Συνηθιζεις το μεγεθος και σου φαινεται μικροτερη απο την αρχη που την αγορασες. Αποψη μου, αγοραζεις την μεγαλυτερη (φτανει να μην παρεις σαβουρα ποιοτητα) που αντεχει η τσεπη σου και ο χωρος σου (επιπλο, βασεις κτλπ). Εκτος αν θελεις oled, οποτε θα χρειαστει να κανεις εκπτωσεις στις ιντσες για να κρατησεις την τιμη σε λογικα επιπεδα.
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
LOL@ μεγαλη για 4.8μ. Αν ειχα 5μ αποσταση μονο με projector θα εκανα δουλεια πραγματικα. Λιγοτερο απο 85 ιντσες δεν θα εβλεπα τιποτα. Βεβαια θα μου πεις εχει απειρα λεφτα η 85αρα, ναι γιαυτο και ειπα για προβολεα.

ΥΓ Εχω 65αρα σε 3μ αποσταση και ναι μεν σε τηλεοπτικα φαινεται υπεραρκετη, αν βαλεις ομως τιποτα καλης ποιοτητας 4Κ χανει λεπτομερεια απο την αποσταση. Αρα και παλι δεν ειναι optimal. Το rtings.com μου βγαζει οτι για 4κ πρεπει να παρω απο 75 και ανω. LOL
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Το rtings.com μου βγαζει οτι για 4κ πρεπει να παρω απο 75 και ανω. LOL

'νταξει το συγκεκριμενο νομιζει οτι ολοι εχουμε τεραστια επιπλα και τσουβαλια δολλαρια σπιτι και απλα δεν ξερουμε τι να αγορασουμε :)
 

James.

New member
5 April 2017
15
Οι απαντησεις σας με σπρωχνουν πιο κοντα στην επιλογη των 65".
Η μηπως σε καμια 32αρα....και προτζεκτορα!:fahne90:
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
'νταξει το συγκεκριμενο νομιζει οτι ολοι εχουμε τεραστια επιπλα και τσουβαλια δολλαρια σπιτι και απλα δεν ξερουμε τι να αγορασουμε :)
Xαχαχα ναι. Εγω φιλε james παντως θα το σκεφτομουν για προβολι. Απλα δεν ξερω αν ειναι ευκολη η οχι η συσκοτιση στο χωρο αυτο που θελεις.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Οι τιμές δεν είναι πια τόσο ακριβές. Έπαιζε αρκετό καιρό η 65ρα KS7000 με τιμή λίγο κάτω από 1500 ευρώ. Δεν είναι πολύ καιρός που με αυτά τα λεφτά και τέτοια ποιότητα, μπορούσες να πάρεις μόνο μια 42ρα. Οπότε πιστεύω σε λίγα χρόνια θα μπορύμε όλοι μας να έχουμε μια 75ρα στον τοίχο. :D
ο προβολέας καλός ακούγεται αρκεί να μπορείς να έχεις σκοτάδι.
στην ουσια παντως, η Ks σειρά που λες ψάξε να την αγοράσεις τώρα γιατί η επόμενη σειρά θα έχει διπλάσια σχεδόν τιμή και φυσικά θα πέσει πάλι στο μισο του χρόνου τέτοια εποχή...
 

James.

New member
5 April 2017
15
Οι τιμές δεν είναι πια τόσο ακριβές. Έπαιζε αρκετό καιρό η 65ρα KS7000 με τιμή λίγο κάτω από 1500 ευρώ. Δεν είναι πολύ καιρός που με αυτά τα λεφτά και τέτοια ποιότητα, μπορούσες να πάρεις μόνο μια 42ρα. Οπότε πιστεύω σε λίγα χρόνια θα μπορύμε όλοι μας να έχουμε μια 75ρα στον τοίχο. :D
ο προβολέας καλός ακούγεται αρκεί να μπορείς να έχεις σκοτάδι.
στην ουσια παντως, η Ks σειρά που λες ψάξε να την αγοράσεις τώρα γιατί η επόμενη σειρά θα έχει διπλάσια σχεδόν τιμή και φυσικά θα πέσει πάλι στο μισο του χρόνου τέτοια εποχή...
Τωρα δυστυχως ειναι στα 1799 η φθηνοτερη και αυτη δυσευρετη κιολα.
 

kougis

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,090
Ηράκλειο
Σε 4 μέτρα έχω 106" που όμως με κουράζει αρκετά.
Ειδικά αν διαβάζεις υποτιτλους.
Στα 5 μέτρα είναι εντάξει οι 106".
Στα 4,8 μέτρα μετά απο 1 μήνα η 65" θα είναι από OK έως μικρή.
Ο φίλος σου σε ζηλεύει που μπορείς να πάρεις 65"



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Είναι πάντα απορία μου όταν ακούω για τηλεόραση στα 4+ μέτρα. Η απόσταση, δε μειώνεται με κανέναν τρόπο ; Γιατί, παρότι σίγουρα δεν πρέπει να πας κάτω από τις 65", γιατί να μη δώσεις περίπου τα ίδια χρήματα για να πας σε 70-75 ίντσες σε full hd και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Η μείωση της απόστασης είναι σίγουρα ο πιο οικονομικός τρόπος να βελτιώσει την εμπειρία θέασης.
 

kougis

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,090
Ηράκλειο
Απάντηση: Re: Αποσταση θεασης και ιντσες.

Είναι πάντα απορία μου όταν ακούω για τηλεόραση στα 4+ μέτρα. Η απόσταση, δε μειώνεται με κανέναν τρόπο ; Γιατί, παρότι σίγουρα δεν πρέπει να πας κάτω από τις 65", γιατί να μη δώσεις περίπου τα ίδια χρήματα για να πας σε 70-75 ίντσες σε full hd και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;

Για πες παράδειγμα γιατί προς εκεί προσανατολιζομαι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Re: Απάντηση: Re: Αποσταση θεασης και ιντσες.

Για πες παράδειγμα γιατί προς εκεί προσανατολιζομαι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

H UE75H6470 αν και δυσεύρετη είναι μια πολύ καλή λύση. Δε βάζω στη συζήτηση τις 4Κ των 70 ιντσών του 2016, παρότι είναι αρκετά φθηνότερες, γιατί δεν έχουν γραφτεί και τα καλύτερα. Παρότι προσωπικά, αν ήμουν στα 4+ μέτρα, θα έπαιρνα πάνω από 70" και ας ήταν και 50 Ηz.
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Εγω παλι αν ημουν κοντά στα 5μ μαλλον θα κοιταζα να παρω τιποτα μεταφερομενες comfort chairs και θα την πεταγα στη μεση της αποστασης.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072

120" στα 3,5μ.
και αν ειχα χωρο απο δεξια, αριστερα και πίσω,
θα πήγαινα για 130" ή και 150" στα 4-4,5μ.

και την οθόνη όχι πάνω απο 50cm απο το πάτωμα. ολα αυτα για 1080p
το 4k προς το παρον το βρίσκω αδιάφορο.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
...καλά εσύ εχεις κάνει το καλύτερο! :SFGSFGSF:........ζηλεύω!:bigcry:


....και γω κοιτούσα μια τέτοια λύση αλλά αντιμετώπισα 2 προβλήματα: 1)το πανί 120" θα έπρεπε να μπει με γερανό από το μπαλκόνι γιατί δεν χωρούσε στον ανελκυστήρα ( που είναι και πραγματικά τεράστιος)αλλά ούτε μπορούσε να περάσει από τις σκάλες στα κοινόχρηστα (στις στροφές δεν γυρνούσε)...οπότε θα υποθέσω ότι δεν μένεις σε πολυκατοικία.....και 2) τα ηχεία που τα έβαλες??? (δεδομένο ότι αν ανοίξεις παραπάνω από 2,5 τα L&R εχεις σοβαρά θέματα με την σκηνή/στερεοφωνική εικόνα.) Αλλά ακόμα και αν έκανες υποχώρηση στα L&R...το κεντρικό το έβαλες κάτω από τους 50cm??? (με ένα στάνταρτ ύψος κεντρικού να είναι από 20-25εκ....δηλαδή σχεδόν στο πάτωμα θα έπρεπε να το βάλω???)
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Το κεντρικό ηχείο μπορεί να μπει με μια μικρή κλίση προς τα πάνω αν είναι από κάτω από το πανί. Τα LR εντάξει και 3 μέτρα να είναι απόσταση το room correction θα κάνει κάτι ώστε να φέρει τον ήχο σε ένα καλό αποτέλεσμα. Νομίζω τα ηχεία είναι το μικρότερο πρόβλημα.
Το μεγάλο θέμα είναι ότι θες απόλυτο σκοτάδι και γενικά δε βολεύει πολύ εκτός και αν μένεις μόνος σου. Ασε που αναγκαστικά θες και τηλεόραση για τις άλλες ώρες. αρα πρεπει να μπει πισω απο το πανι και το πανι να ανεβοκατεβαινει;
εκτος και αν εχεις μεγαλο χωρο
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Είχα το κεντρικό πολύ χαμηλά για χρόνια και δυστυχώς δεν διορθώνεται με την κλίση γιατί πάλι αντιλαμβάνεσαι ότι ο ήχος έρχεται από το πάτωμα και όχι από τα στόματα των ηθοποιών...και η απόσταση των L&R στις ταινίες είναι οκ...όταν βάζεις να ακούσεις μουσική όμως το room correction απλά δεν...

αλλά πες ότι εσύ ακούς σε άλλο δωμάτιο την μουσική και δεν σε νοιάζουν όλα αυτά....ε τότε δεν υπάρχει κανένα θέμα....θες εύκολη συσκότιση...βάλε χοντρές κουρτίνες, θες μέτρια συσκότιση...βάλε στοράκια και πάρε έναν φωτεινό προβολέα, δεν θες να ξοδέψεις σχεδόν τίποτα....βάλε μια λεντοταινια με ότι φως θες κάπου πίσω από το πανί και απλά κλείσε τα πατζούρια...


Στατιστικά οι περισσότεροι κολλούν με την λύση του προβολέα στα εξής....

1)δεν έχουν περιφερικό φωτισμό και έχουν μια πλαφονιέρα ή ακόμα χειρότερα έναν πολυέλαιο που μπλοκάρει το light stream και η γυναίκα δεν δέχεται να ξηλωθεί και να αντικατασταθεί με καποια άλλη λύση φωτισμού...

2) δεν θέλουν την φασαρία των μερικών ωρών που διαρκεί το σκάψιμο για ένα καναλάκι για το ρεύμα και hdmi και το στοκάρισμα σπατουλάρισμα του μπογιατζή)


Υ.Γ......δυο είναι τα επιχειρήματα που στέκουν ενάντια στην αγορά προβολέα και αυτά είναι τα εξης : 1) "Κάθομαι πολύ κοντά και με τον προβολέα θα στραβωθώ" και 2) "....πως να το κάνουμε δεν παίζει σαν μια oled οπότε θυσιάζω τις πολλές ίντσες και την κινηματογραφική αίσθηση στο βωμό του απόλυτου μαύρου"


...και να θυμίσω ότι με 1500ε αγοράζεις προβολέα + πανί + πληρώνεις μπογιατζή και ηλεκτρολόγο......και αντί για αυτό να θέλει καποιος να πάρει μια μετριότατη LCD TV κάτω από 65"????