Cnc Phono PreAmp

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Όλα ξεκίνησαν διαβάζοντας αυτό το θέμα:

http://audiokarma.org/forums/index....igh-end-phono-stage-no-expense-spared.371889/

και αποφάσισα να το υλοποιήσω.
Αρχικά με την δεύτερη έκδοση της πλακέτας και αφού έμεινα ικανοποιημένος και με λίγο πειραματισμό και διάβασμα και αλληλογραφόντας με τους δημιουργούς έγιναν κάποιες αλλαγές και βγήκε τρίτη έκδοση και αυτή είναι που υπάρχει και μέσα στην κατασκευή μου.

y4mAVlAUzzcT0AvNNlt80Twl9PylH21fSm9jtNBlEuxdQOSSfCf4K8mLteLkp12o-nLW5DF92MBTmAcFV9o-8AN16vjAzfWXFBSRosvbvEePt_0MazKuJ8Fgfc2K61AofSIhYUQpBTCFW6-bppCsbSRlEBQqUEoit3lQ2eEzom7jT2En0d5pOHavXovfBw1GMtd_pCV4Yy76pzEJcqh1i6Vpw

y4mOTWmIhpLSntfI58uP_Zz9UQaVWU5-GFzAeaOFRpqrDteadoE6C68IQ8E4fqz9exK515Lrj9Qfq8uUknYtiLEJUsYD6fwTaSPK7M38gj0q4M2MB04Rj485X1JCSu0iwJEnEnqN8LGpw2bEyMpqQjFNzYl_dHykabitOSGV1JGA76rxKd7tSH1BQ1RjIyYzhoI8g3Rk26AEgxWXk9jpQkneQ

y4mamKeRZkHQE6AblicLnf2lmT4Wl446qSMQSe1cP7fPyy6lYl6o5koWZe-TQC5Dv65tl5Hiwe4hHKAkE7Sx-lCQ6hi4VxAerxj159a4KNgoXUzMxRq1RMbtgY3efG8bdptAIg6OhMsE-7f03KbGKjTC8EFTWLolJl_utPlH0uXtAO5wvRiht6zd3c4ShDN4FG8MDFsXd4KZsxxkyN3g-ZWZA

y4mQTOELum0OZdCT8d40dZHoG1b3kSYVO-c82khhEJfWX43AaE5UXgW8QXqBnO-QAuHo4r84kHXMWP8Eu21Nf8mbvJb6IBGW74aKlRopVjlcTj83P7DszVJ9eWOKaqVeTRgmQV9vXyB1p7Hgd43m7CEY2f9XQ4mqOlcWI7XTnh_ALpk_g1NRsJWS8igS5ypip0No7fALkN6cnf59qU8PbRJ7A
y4mdzi0WbtI5PfJQ1fUhGkn3gLFceer1BQm-nA6lDwaI1CdjLLEx5DldMkgGphwEIbYRiHPqHiQ0NI8LWCJHQVYAN1iTxREuA8f3hP0p7cUurnC3RdiFfp5AHTqjXAx3W6E8nblI3jxeWa_6YI6_sIkz5SdAENbTPc39A3c1fNVmp_qaqbKWphllvogM6uvRmn_sZsTOCChCi_gsydC1KPWHQ
y4mBGTEg6o2w7cKmCy16XyDS8X3koQHnM2Ry934NVbuFOBCDU0uK5u86lfvVf6gZtL53NKfHmMjHjTMEC6-bbpJHyvFDFIDpeb3jujEl_E1pAW2lpEws82LhvZ5xFqhUjhaW9TrmQiPUAa3N--sAszn8PXYfLVnV5vexntcnuRJBkf0S_oBBI-0u2BCpml1r34rTN3WWh-Foj1qwr3Om1yTcw
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Ξεκινάμε.
Τα μακαρόνια που βλέπετε με τους φερίτες, πυκνωτές και MOV είναι το φίλτρο ρεύματος και βασίζεται σε σχέδιο του λαμπιζάτορα:
http://www.lampizator.eu/AC FILTER/SILK/SILK.HTML
Στο σύστημα μου έχω φτιάξει 8 τέτοια και αποτελούν το πολύμπριζό μου. Το αποτέλεσμα είναι τόσο όσο δηλαδή φιλτράρει όσο ακριβώς χρειάζεται γιατί έχω δοκιμάσει και έτοιμο που ήταν για ιατρικά μηχανήματα και μόνο εμένα δεν κατάπιε.

Μετά ένας Κινέζικος r-core που όταν τον βάλαμε πάνω στο Quasimodo είχε μια περίεργη κυματομορφή που δεν έρχοτανε όπως έπρεπε αλλά τι να κάνεις που τον είχα αγοράσει.
Made in Greece και ξερό ψωμί από εδώ και πέρα!!!

Προχωράμε στο τροφοδοτικό όπου είναι αυτό:
http://www.diyaudio.com/forums/vendors-bazaar/263618-tps7a4700-low-noise-ldo-regulator-pcb.html
με τρεις παρεμβάσεις δύο έξτρα πλαστικούς και ένα ηλετρολυτικό πυκνωτή που το πρότεινε ο ίδιος για να μαλακώσει το harsh του τσιπακίου.

Πάμε στο phono.
Τα opamps είναι της Burson:
https://www.bursonaudio.com/products/supreme-sound-opamp-v5/
Δοκίμασα πάρα πολλούς τελεστικούς και αυτοί είχαν το καλύτερο ηχιτικό αποτέλεσμα.
Οι ηλεκτρολυτικοί είναι ELNA RFS-II Silmic και οι πλαστικοί Vishay MKP-1837 και κατέληξα σε αυτούς αφού στο πρώτο phono είχα αλλάξει πάρα πολλούς.
Αντιστάσεις οι κόκκινες PRP και οι μπλε Vishay γιατί δεν υπήρχαν PRP με αυτές τις τιμές.
Στην έξοδο Mundorf Mcap EVO Aluminium oil με bypass Vishay MKP-1837.
Καλωδίωση Neotech LECT rectangular copper 24AWG.
CMC RCA

Και το καλύτερο στο τέλος.
Καλλιτέχνης ο ένας και μοναδικός ΚΩΣΤΑΣ!!!
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ωραία κατασκευή Σπύρο με σημασία στη λεπτομέρεια και στα επιμέρους θέματα.

Εάν έχεις χρόνο δώσε κάποιες παραπάνω λεπτομέρειες στο μαύρο υλικό απόσβεσης.
Ο Mravica στην τελευταία πλακέτα του για το TPS7A4700 είχε βάλει νομίζω φίλτρο στην έξοδο, τον ηλεκτρολυτικό C8 και το πηνίο L2.

Δεν έβαλες τελικά snubber στο δευτερεύων έτσι;
 
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Μιας και το έφερε ο λόγος, σήμερα έχουμε πολύ καλά τροφοδοτικά με πολύ χαμηλό θόρυβο και απόρριψη θορύβου.
Παλιότερα που είχα δοκιμάσει σε τοπική τροφοδοσία dac chip το TPS7A4700 vs LT3042 είχα διαπιστώσει τα εξής και πιθανόν να τα έχω ξαναγράψει στο νήμα του μάμπο2
Το TPS δίνει λίγο μεγαλύτερη "σκληρότητα" από το LT και σου δίνει μια αίσθηση ότι συμβάλλει σε πιο οξύ ήχο. Απεναντίας το LT δείχνει ότι πάει πιο "μαλακά". Οι διαφορές δεν ήταν μεγάλες αλλά ακουστές όμως και είναι θέμα "κουρδίσματος".
Ίσως και για αυτό ο Mravica είτε από προσωπικές δοκιμές είτε από ανατροφοδοτήσεις μελών, πρόσθεσε κάποιο φίλτρο στην έξοδο για να περιορίσει κάτι που επιδρά σε λιγότερο "σκληρό" ήχο.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Το μαύρο υλικό είναι το:
Auto sound panel της sika αγορασμένο από το Λαζαράκη
http://lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=382

Πολύ σωστά θυμάσαι αλλά είχε προτείνει στο c8 να μπει παράλληλα ένας ηλεκτρολυτικός audio grade 10uf και στον c6 παράλληλα ένας πλαστικός 0.01uf.
Τώρα έβγαλε καινούργια version με κάποιες μικροαλλαγές.
http://www.diyaudio.com/forums/vend...w-noise-ldo-regulator-pcb-28.html#post4940040

Δεν έβαλα snubber γιατί ξέχασα τις τιμές για τις αντιστάσεις που έπρεπε να βάλω. Θα στο φέρω όποτε και αν θες να τον μετρήσουμε ξανά (μη σου πω να τον αλλάξω με άλλον του Γιατρά) και να μετρήσουμε και το phono για να είναι τεκμηριωμένη η παρουσίαση.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Μανόλη αλλά μπροστά σας είμαι σε εμβρυακή κατάσταση.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Πολύ ωραία δουλειά!

Οι διαφορές υπέρ των Burson είναι μεγάλες σε σχέση με άλλους τελεστικούς που δοκίμασες; Ποιους άλλους άκουσε συγκριτικά;
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Με σειρά κατάταξης:
1. LME49990
2. OPA2134
3. LME49720
4. OPA627
5. NE5532
6. OPA2604

Με τους Burson έχεις καλύτερο διαχωρισμό οργάνων και ακούγονται πιο φυσικά. Είναι βέβαια ακριβοί με μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα opamps αλλά αν θέλεις κάτι καλύτερο πας ή σε αυτούς ή σε Sparkos ή σε Sonic Imagery που παίζουν στις ίδιες τιμές. Και οι τρεις τους έχουν διακριτό κύκλωμα.
 

venar

Senior Member
11 March 2007
307
DARK SIDE OF THE MOON
Μερικες παρατηρήσεις –επισημανσεις
Η υλοποιηση σου μηχανολογικα είναι πολύ καλη εκτος από το αποσβετικο υλικο το οποιο περα από την <ψυχολογικη αποσβεση> χαλαει και το τελικο αισθητικο αποτελεσμα(δεν εχεις ουτε λυχνιες ουτε κινουμενα μηχανικα μερη)
Η σχεδιαση RIAA που εχεις επιλεξει είναι μετρια γιατι όπως φαίνεται από το σχεδιο ολες οι σταθερες χρονου υλοποιούνται παθητικα πραγμα όχι και τοσο καλο για το S/N και THD .
Δεν βλεπω φιλτρο για τους 20Ηz ,(οι προδιαγραφες RIAA πλεον το συμπεριλαμβανουν),αυτος ο mundorf που εχεις (μαλλον) στην εξοδο για DC block είναι ακαιρος για phono αφου διναι πολο κατω από 0.1Hz (δεν φτιαχνεις line) και πρεπει να τον υπολογισεις διαφορετικα,εκτος κι αν σου αρεσει να βλεπεις το γουφερ σου να χορευει σε αδεια περασματα της βελονας!
Δεν βλεπω στην εξοδο του τελεστικου σου αντισταση προστασιας-απομονωσης από τυχων βραχυκυκλωμα,χωριτκα φορτια καλωδιων
Η χρηση διπλου τελεστικου είναι απλα συμβιβασμος γιατι θελοντας και μη χρησημοποιει στο πρωτο σταδιο ότι και στο σταδιο εξοδου και είναι γνωστο ότι το πρωτο σταδιο πρεπει να είναι υπερχαμηλου θορυβου με τελεστικους που μετριουνται στα δαχτυλα του ενός χεριου! Οποτε και οι αξιολογησεις σου για τους τελεστικους είναι λαθος.Mεσα στην λιστα σου βλεπω διπλους αλλα και έναν μονο(627) αυτόν πως τον ακουσες? Αν με βαση 2Χ627 σου λεω ότι ο 627 είναι μακραν ότι καλυτερο υπαρχει σε opamp αλλα δεν κανει για πρωτο σταδιο phono!
Oσο για τους discrete opamp αποψη μου είναι ότι διακριτες σχεδιασεις σε μεγεθος DIL8 δεν μπορουν να φτασουν ουτε κατά διάνοια ένα laser trim ic ουτε σε μετρησεις ουτε σε σταθεροτητα επαναληψημοτητα.Βεβαια ο Burson πιανοντας το σφυγμο της εποχης(νομιζω αν δεν κανω λαθος ηταν ο πρωτος) εδωσε το <κατι> διαφορετικο,αλλα ξερεις τι είναι αυτό που τον σωνει?
Ότι η Αυστραλια πεφτει πολύ μακρια και το εισιτήριο είναι πολύ ακριβο ώστε να πας να τον πλακωσεις!
Αυτά απο μενα
Συνεχισε την καλη δουλεια
Καλο Πασχα
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Τους opamp τους έχω δοκιμάσει και στον ενισχυτή ακουστικών που έχω τον blc. Ο 2Χ627 είναι πολύ καλός αλλά για τα γούστα μου πολύ στρογγυλός σαν να ακούς λάμπα.
Θα ήθελα να μου προτείνεις τι αλλαγές μπορούν να γίνουν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα πάνω σε αυτό το σχέδιο.
Καλή Πάσχα και σε εσένα!
 

venar

Senior Member
11 March 2007
307
DARK SIDE OF THE MOON
αλλαξε τους 2μ2 με 164n αν το επομενο σταδιο σου ειναι 47k(ωστε να φτιαξεις το 20hz φιλτρο) η αναλογα
βαλε αντισταση στην εξοδο 10-50Ω αναλογα τον τελεστικο (22Ω μια βελτιστη τιμη)
αν εχεις βασεις 2Χ MONO TO DUAL OPAMP βαλε διαφορετικους για εισοδο-εξοδο
εκει θα δεις και τις μεγαλες εκπληξεις ,οι συνδιασμοι ειναι πολλοι
 
Last edited:

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Ευχαριστώ πολύ θα τα δοκιμάσω και θα γράψω τις εντυπώσεις μου.
Αυτή τη στιγμή στο πρώτο στάδιο έχω τον burson και δεύτερο lme49990 γιατί είχα το καλύτερο αποτέλεσμα.
 

kimon

Established Member
Η χρηση διπλου τελεστικου είναι απλα συμβιβασμος γιατι θελοντας και μη χρησημοποιει στο πρωτο σταδιο ότι και στο σταδιο εξοδου και είναι γνωστο ότι το πρωτο σταδιο πρεπει να είναι υπερχαμηλου θορυβου με τελεστικους που μετριουνται στα δαχτυλα του ενός χεριου! Οποτε και οι αξιολογησεις σου για τους τελεστικους είναι λαθος.Mεσα στην λιστα σου βλεπω διπλους αλλα και έναν μονο(627) αυτόν πως τον ακουσες? Αν με βαση 2Χ627 σου λεω ότι ο 627 είναι μακραν ότι καλυτερο υπαρχει σε opamp αλλα δεν κανει για πρωτο σταδιο phono!
Oσο για τους discrete opamp αποψη μου είναι ότι διακριτες σχεδιασεις σε μεγεθος DIL8 δεν μπορουν να φτασουν ουτε κατά διάνοια ένα laser trim ic ουτε σε μετρησεις ουτε σε σταθεροτητα επαναληψημοτητα.Βεβαια ο Burson πιανοντας το σφυγμο της εποχης(νομιζω αν δεν κανω λαθος ηταν ο πρωτος) εδωσε το <κατι> διαφορετικο,αλλα ξερεις τι είναι αυτό που τον σωνει?
Ότι η Αυστραλια πεφτει πολύ μακρια και το εισιτήριο είναι πολύ ακριβο ώστε να πας να τον πλακωσεις!
Αυτά απο μενα
Συνεχισε την καλη δουλεια
Καλο Πασχα

Eπειδή έχω ένα ίδιας τοπολογίας προ και παρατηρώντας κιόλας την πλακέτα έχω την εντύπωση πως το κάθε κανάλι χρησιμοποιεί από μισό τελεστικό για το κάθε στάδιο, πρώτο και δεύτερο,άρα μπορεί να αλλαχθεί ο διπλός του πρώτου ενισχυτικού σταδίου με κάτι πλέον ταιριαστό,ίσως.
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Θυμάμαι το πολύ καλό mini Basis που έκανε χρήση των AD797 και AD843. Η αναβάθμισή του σε Exclusive ήταν κυρίως η αλλαγή του AD843 σε στρατιωτικών προδιαγραφών έκδοση (SQ). Και το AD797 έχει τους οπαδούς του και χαρακτηριστικά του είναι πάρα πολύ καλά.

Έχω κατά καιρούς δει μερικά συγκριτικά opa σε phono stage, δεν είναι δα άπειρες οι επιλογές και δεν βγαίνουν κάθε μέρα καλά opa, οι τελευταίες προσπάθειες είναι σε discrete που πιστεύω είναι λιγάκι υπερτιμημένα
 
Last edited:

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Τον έχω δει τον AD797 όπως και τον ΝΕ5534 αλλά ο ΟΡΑ2228Ρ έχει χαμηλότερο θόρυβο γι αυτό τον ανέφερα.
Δεν γνωρίζω να διαβάζω τα pdf τους γι αυτό κάποιος πιο έμπειρος αν μπορεί να τα δει και να πει.