smps τροφοδοτικό και line conditioner

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Εφτιαξα τελικους ενισχυτές με τα modules First One και τροφοδοτικό το smps της hypex. Θέλω να περιποιηθώ το ρευμα, εχω την μια φάση αφιερωμένη μονο στο συστημα. Δεδομένου του smps τι ταιριάζει καλλίτερα για να εχω καθαρό ρεύμα?
αυτό;
http://www.tsakiridis-devices.com/line_amplifiers_super_athina.html
ή αυτό;
http://www.lab12.gr/gordian
 

Theodosis O.

Senior Member
29 August 2006
413
Αθήνα
Σωστά. Τα hypex έχουν ενσωματωμένο φίλτρο και δεν επηρεάζονται ούτε από αλλαγές καλωδίου ρεύματος.
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Απάντηση: Re: smps τροφοδοτικό και line conditioner

Τα hypex δεν ακούν σε καλώδια ρεύματος;
Ακουνε και παρακούνε γιαυτό ρωτάω. Αλλά σκεφτομαι το εξής στην περίοτωση του super athina, to smps εχει συχνότητα κάτι khz το γραμμικό τροφοδοτικό εχει 50hz μήπως κανουμε ζημιά στο ρεύμα αντι για καλό. Απιο την αλλη το gordian φτιαχνει άλλα πραγματα θα με βοηθησει?
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Βαγγέλη έχω δύο εκδόσεις της Athina (μια στανταρ και μια πιο βαρβάτη για τελικούς), έρχεσαι τα παίρνεις και βλέπεις αν κάνουν διαφορά
Παρεπιπτώντος κάπου διάβασα πως τα hypex ακούν διαφορές σε βύσματα (IEC) και καλώδια ρεύματος. Παιδεύομαι με άλλα και δεν έχω κάνει συγκριτικό, δεν τρώγομαι αλλά έτσι για πλάκα θα αλλάξω τα IEC (no-name) με αυτά της Switchcraft και θα δω διαφορές (να ξέρεις πάντως πως οι ακροάσεις μου είναι αραχτές και διαρκείας και δεν δίνω σημασία σε μικροδιαφορές που μπορεί να είναι και λάθος μνήμης)
 
Last edited:

Theodosis O.

Senior Member
29 August 2006
413
Αθήνα
Εχει δοκιμασει κανεις καλωδια ρευματος και φιλτρα πανω σε Hypex τροφοδοτικα οπως το SMPS1200A400 και ακουσε διαφορες ?
Γιατι εγω δεν ακουσα καμια.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δλδ δεν ακούς διάφορες;
Σου ειναι παράλογη και άγνωστη παράμετρος;
Κάτι εξωφρενικό που χρήζει ψυχοθεραπείας μήπως;
Δεν ξέρω αν οι πυκνωτές που παιζεις οικονομοτεχνικα βγάζουν περισσότερο νόημα, ή το χ-ψ ολοκηρωμενο για παροχή ρεύματος, αλλα και παλι το καλώδιο τίποτα; Γιοκ;
Ναδα;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ως προς τα ρεύματα στα 400αρια ncore, AB ιδιαίτερο δεν μπόρεσα να κάνω καθώς ηταν μονομπλοκ όταν τα άκουσα στο συστημα μου και χρειαζόταν δυο δίπλα ζευγάρια καλωδίων ρεύματος που φυσικά δεν υπηρχαν διαθέσιμα. Ο Έκτορας που τα δώσε (τα ncore) είχε φροντίσει σοφά να κανει δυο ωραία ιδιου μήκους μπελντεν. Τα μαύρα. Που είναι λιγο στενα λεπτοηχα πολύ ρεαλιστικά σε χροιές και με μπόλικο βάθος. Ε πανω κάτω αυτό ακουγα με τα ncore και αυτά τα χαρακτηριστικά αναγνώρισα με το δικο μου τελικο ενισχυτή όταν ξαφνικά τον συνέδεσα με ενα καλώδιο απο αυτα. Ίδια ηχητική επιρροή. Δεν καταλαβαίνω. Ντροπή είναι;
Ας κριθω απο τα γραφόμενα μου εν τέλει. Δεν πειράζει...
 

venar

Senior Member
11 March 2007
307
DARK SIDE OF THE MOON
..σιγά μην ακούς και τον σοβα πάνω από το καλώδιο που πάει στον πίνακα..
..άσε άμα έχεις και τούβλο μπατικο!
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Οκ. Αυτά.
Κάνε εσυ μηχανηματα.
Μάλλον σε κουφούς σαν και σένα θα τα πουλάς.
Άντε γιατί μας τα ζαλησατε.
Οι "τεχνοκράτες" απο το ΤΕΙ Καλαμάτας.
Ολος ο κόσμος είναι μ@λ@κες που πληρώνει.
Να μου πεις "όχι ρε φιλέ, το καλώδιο θα φτιαξει αυτό αλλα θα χαλάσει το άλλο" να σου βγάλω το καπέλο. Να μου το πεις φαύλο κυκλο να το καταλάβω.
Όχι όμως να μου δηλώσεις κατασκευαστής και να μην ακούς την πασιφανη διάφορα... Ε συγνώμη, δε γίνεται...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Και βρες μου και το καλώδιο αναφοράς να το κάνω εκατομμυρια αντίγραφα να γίνω πλούσιος. Ξέρεις για το προτυπο μέτρο ε; Που είναι κάπου σε κάποιο μουσείο κρατημενο απο κι εγώ δεν ξέρω τι μεταλα κατασκευασμένο μέσα σε γυαλιά κρατημενο με ιδανικές συνθήκες υγρασίας και θερμοκρασίας για να μην αλλοιώνεται το μέγεθος του.
Ε, έτσι είναι και το μαυρο του υπολογιστή.