Βίντεο που μας αρέσουν

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Εδώ μπορούμε από σήμερα να παραθέτουμε βίντεο είτε δικά μας είτε από youtube - vimeo που δεν υπάγεται σε υπάρχουσα κατηγορία.

Προυπόθεση να είναι σχετικά πρόσφατα ή επίκαιρα.

Κάνω την αρχή με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο μετά την εκπληκτική του regular season στο NBA. Να θυμίσω, ο 1ος στην ιστορία του NBA που φιγουράρει στο top 20 σε πόντους, rebounds, τελικές πάσες, κοψίματα και κλεψίματα, ενώ ήταν 1ος στις ίδιες κατηγορίες στους Bucks! To παρακάτω πρόσφατο είναι ίσως το καλύτερο mixtape του Γιάννη που έχω δει.

 
Last edited:

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Post your video

Δεν είναι δικό μου αλλά αξίζει να δείτε το βίντεο που θα βάλω παραπάνω.
Αφιερώστε λίγο χρόνο και δείτε το μέχρι τέλους.
Αξίζει γιατί υπάρχουν και αυτοί οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
 
Last edited by a moderator:

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Νέα βίντεο που μας αρέσουν

'Αλλαξε ο τίτλος της κατηγορίας μιας και πίστευα ότι υπήρχαν πολλοί εδώ που τραβούν - ασχολούνται με αθλήματα. όχι ότι αλλάζει κάτι στην ουσία. Ανάλογα πως θα πάει το νήμα, μπορεί να μετονομαστεί ξανά.

Παραθέτω ένα νέο μουσικό κλιπ της Μαρίνας Σάττι. Ωραίο τραγουδάκι νεανικό με πολύ ζωντάνια με το οποίο η νεολαία έχει ξετρελαθεί.

Προσέξτε ότι είναι όλο γυρισμένο σε 1 πλάνο στο κέντρο της Αθήνας, και στο τέλος βγαίνουν στην Αθηνάς!! Σχεδόν 4 εκατομμύρια views σε 1 εβδομάδα.

 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Re: Νέα βίντεο που μας αρέσουν

Όμορφο ίσως από τα καλύτερα του είδους Δίχως ξε@@λ@ μόνο συγχαρητήρια αξίζουν.
Προσωπικά θα ήθελα λίγο φωτισμό στα υπό φωτισμένα και να πρόσεχαν λίγο την εστίαση. ... δεν είχαν Sony κάμερα όπως θα έλεγε και ένας καλός φίλος....
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Νέα βίντεο που μας αρέσουν


Εξαιρετική δουλειά
Η Ελλάδα θα ήταν τέλεια για τέτοιο βίντεο
 
Last edited by a moderator:
Re: Νέα βίντεο που μας αρέσουν


Εξαιρετική δουλειά
Η Ελλάδα θα ήταν τέλεια για τέτοιο βίντεο

Ε ναι, γιατί νομίζεις ότι ξημοεροβραδιαζόμαστε στα youtube; Έχουμε σχέδια... :D (λίγα φράγκα μας λείπουν βέβαια, αλλά το διάβασμα είναι τσάμπα!)
 
Last edited by a moderator:
Re: Νέα βίντεο που μας αρέσουν

'Αλλαξε ο τίτλος της κατηγορίας μιας και πίστευα ότι υπήρχαν πολλοί εδώ που τραβούν - ασχολούνται με αθλήματα. όχι ότι αλλάζει κάτι στην ουσία. Ανάλογα πως θα πάει το νήμα, μπορεί να μετονομαστεί ξανά.

Παραθέτω ένα νέο μουσικό κλιπ της Μαρίνας Σάττι. Ωραίο τραγουδάκι νεανικό με πολύ ζωντάνια με το οποίο η νεολαία έχει ξετρελαθεί.

Προσέξτε ότι είναι όλο γυρισμένο σε 1 πλάνο στο κέντρο της Αθήνας, και στο τέλος βγαίνουν στην Αθηνάς!! Σχεδόν 4 εκατομμύρια views σε 1 εβδομάδα.


Το τραγούδι είναι ενδιαφέρον, το βίντεο νομίζω θα απογειωνόταν με 1-2 κάμερες ακόμα (μια aerial και μια πλαϊνή/διαγώνια). Αλλά καλή προσπάθεια σίγουρα.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Νέα βίντεο που μας αρέσουν

Ε ναι, γιατί νομίζεις ότι ξημοεροβραδιαζόμαστε στα youtube; Έχουμε σχέδια... :D (λίγα φράγκα μας λείπουν βέβαια, αλλά το διάβασμα είναι τσάμπα!)

Ε αντε ντε! Περιμένω. Αν και το καλό το πράμα αργεί να γίνει
Ο συνδυασμός Timelapse και hyperlapse μου άρεσε πάρα πολύ. Βάλε και μερικά aerial shots με το drone και μπορείς να κάνεις παπάδες.
Ειδικά στην Ελλάδα με συνδυασμό αρχαίων μνημείων, τουριστικών κέντρων και περιοχών φυσικής ομορφιάς υπάρχει όλο το πακέτο.
Διαδρομή Ακρόπολη-Σαντορινη-Μυκονο άμεσα
 
Re: Νέα βίντεο που μας αρέσουν

Ε αντε ντε! Περιμένω. Αν και το καλό το πράμα αργεί να γίνει
Ο συνδυασμός Timelapse και hyperlapse μου άρεσε πάρα πολύ. Βάλε και μερικά aerial shots με το drone και μπορείς να κάνεις παπάδες.
Ειδικά στην Ελλάδα με συνδυασμό αρχαίων μνημείων, τουριστικών κέντρων και περιοχών φυσικής ομορφιάς υπάρχει όλο το πακέτο.
Διαδρομή Ακρόπολη-Σαντορινη-Μυκονο άμεσα

Drone no more! Μεταμορφώθηκε σε κάμερα, για διάφορους λόγους. Περιμένω με ανυπομονησία το Mavic 2 για να ξαναμπω στο σπορ :flipout:

Το πρόβλημα με τα hyperlapse είναι ότι θες αφενός καλούς prime για νυχτερινές, αφετέρου κάτι σε gimbal ή slider... οπότε φέτος μόνο για απλό timelapse με βλέπω. Επιφυλλάσσομαι όμως.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Νέα βίντεο που μας αρέσουν

Drone no more! Μεταμορφώθηκε σε κάμερα, για διάφορους λόγους. Περιμένω με ανυπομονησία το Mavic 2 για να ξαναμπω στο σπορ :flipout:

Το πρόβλημα με τα hyperlapse είναι ότι θες αφενός καλούς prime για νυχτερινές, αφετέρου κάτι σε gimbal ή slider... οπότε φέτος μόνο για απλό timelapse με βλέπω. Επιφυλλάσσομαι όμως.

Eννοείται κάνεις ότι καλύτερο μπορείς με ότι έχεις.

Ρίξε και μια ματιά και στον εξοπλισμό του συγκεκριμένου. Δεν είναι και κάτι το φοβερό
Canon 2x60d, 70d
Sigma 10-20 mm 4-5.6
Tokina 11-16 mm 2.8
Samyang 8 mm 3.5
Canon 17-55 mm 2.8
Canon 70-200 mm 2.8L
Vanguard Abeo Pro tripod
GoPro Hero 4 Black
Software:
Adobe After Effects, Lightroom, LRTimelapse

Χωρίς gimbal αλλά με τρίποδο λέει.
Βέβαια του πήρε 6 μέρες η βιντεοσκόπηση και 3 εβδομάδες το editing αλλά άμα υπάρχει μεράκι... (Το βιντέακι έπαιξε στην ελληνική τηλεόραση btw)

Aλλο ένα που μου άρεσε και σαν ιδέα και σαν εκτέλεση
 
Last edited by a moderator:

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα βίντεο που μας αρέσουν

"κάνεις ότι καλύτερο μπορείς με ότι έχεις"
Με 7 ρολά φιλμ και μια Lomokino
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Re: Νέα βίντεο που μας αρέσουν

Βίντεο όπου με καθήλωσε η εκφραστικότητα του πρωταγωνιστή.


 
Last edited by a moderator:

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Re: Νέα βίντεο που μας αρέσουν

Δίνει ένα μικρό μάθημα ζωής με τη γλώσσα του σώματος και τις εκφράσεις που καλύπτουν με το παραπάνω την αδυναμία κανονικής ομιλίας.
Τόσο ανθρώπινος που θα ήταν ο καλύτερος διαφημιστής της κάμερας.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Νέα βίντεο που μας αρέσουν

Eίναι εκπληκτικό πραγματικά...
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Νέα βίντεο που μας αρέσουν

Πολύ καλή προσπάθεια και το διασκέδασα αρκετά.

 
Last edited by a moderator:

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Νέα βίντεο που μας αρέσουν

Mε αφορμή τη εθνική μας εορτή, παραθέτω ένα παλιότερο σύντομο βίντεο - αφιέρωμα στο έπος του '40.

 
Last edited by a moderator:

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Νέα βίντεο που μας αρέσουν

Συγκινητικό... είναι από τις φορές που τα αντικείμενα αποκτούν αξία πέραν της χρηστικής τους, ως φορείς αναμνήσεων και κληρονομιάς.
Εγώ έχω την Lubitel του "μπαμπά", την "καλή", με το "μεγάλο αρνητικό" που βγάζει "καθαρές φωτογραφίες" στο σαλόνι μου και μόλις θυμήθηκα ότι την έχω κακοσυντηρημένη..