SNES Classic Edition

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
maxresdefault (1).jpg

1tt9pf4mk11y.jpg

Μετά την ανακοίνωση της διακοπής παραγωγής του NES Classic Mini, ανεπίσημες πηγές φέρουν την σχετική γραμμή παραγωγής να τροποποιείται ώστε να κατασκευάζει πλέον το SNES Classic Mini για την φετινή Χριστουγεννιάτικη αγορά.

Αν και ακόμα δεν είναι γνωστές λεπτομέρειες, λογικά θα πρόκειται για το ίδιο hardware με διαφορετικό κουστουμάκι και software και πιθανώς με τον ίδιο αριθμό προεγκατεστημένων τίτλων.

http://www.eurogamer.net/articles/2017-04-19-sources-nintendo-to-launch-snes-mini-this-year
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Ήταν επόμενης γενιάς σύστημα. Το NES ήταν 8-bit παιχνιδομηχανή, ενώ το SNES 16-bit...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Ήταν επόμενης γενιάς σύστημα. Το NES ήταν 8-bit παιχνιδομηχανή, ενώ το SNES 16-bit...

Αρα δεν θα ειναι Super NES αυτο που ΘΑ βγει ? Θα εχει παλι τα ιδια παιχνιδια με του NES και θα λεγεται Super NES classic mini ?
ΚΑτι βρωμάει εδω.Δεν νομιζω να κανει η Nintendo κατι τετοιο. Αν βγαλει, θα εχει τα παιχνιδια της εκαστοτε κονσόλας.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Αρα δεν θα ειναι Super NES αυτο που ΘΑ βγει ? Θα εχει παλι τα ιδια παιχνιδια με του NES και θα λεγεται Super NES classic mini ?
ΚΑτι βρωμάει εδω.Δεν νομιζω να κανει η Nintendo κατι τετοιο. Αν βγαλει, θα εχει τα παιχνιδια της εκαστοτε κονσόλας.

Super NES με παιχνίδια του Super NES θα είναι, δεν κατάλαβα τί σε μπέρδεψε...

Το NES mini έχει στα σωθικά του ένα Allwinner R16 με 256MB RAM και 512MB flash. To setup αυτό σηκώνει emulation τουλάχιστον έως και του Ν64, δεν νομίζω ότι θα το αλλάξουν για το SNES. Απλά θα φορτώσουν ένα διαφορετικό skin στο λειτουργικό με τον αντίστοιχο emulator και game roms. Και φυσικά, άλλα πλαστικά και το χειριστήριο του SNES...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Sorry, εγω μπερδεύτηκα. Διαβασα γρηγορα το "και πιθανώς με τον ίδιο αριθμό προεγκατεστημένων τίτλων" και νομιζα οτι θα εχει τους ιδιους τιτλους.
Αν δεν βαλουν μεσα ποδοσφαιράκι η μπασκετάκι, count me out!
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Sorry, εγω μπερδεύτηκα. Διαβασα γρηγορα το "και πιθανώς με τον ίδιο αριθμό προεγκατεστημένων τίτλων" και νομιζα οτι θα εχει τους ιδιους τιτλους.
Αν δεν βαλουν μεσα ποδοσφαιράκι η μπασκετάκι, count me out!

Λογικά θα έχει, αν και δεν θα πόνταρα σε ISS ή NBA JAM... :p

Πιστεύω, ότι ανάμεσα στα 30 παιχνίδια θα περιλαμβάνονται αυτά:

1) Super Mario World
2) Super Mario World 2: Yoshi's Island
3) The Legend Of Zelda: A Link to the Past
4) F-Zero
5) Super Mario Kart
6) Starfox
7) Super Soccer
8) World League Basketball
9) Donkey Kong Country
10) Secret of Mana ή κάποιο Final Fantasy
11) Super Metroid
12) Super Punch Out
13) Super R-Type
14) Super Castlevania IV
15) Contra III: The Alien Wars
16) Super Ghouls 'n Ghosts
17) Final Fight
18) Mega Man X
19) Pilotwings
20) Street Fighter II Turbo: Hyper Fighting
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Εγώ θέλω και Mortal Kombat!! Αλλά όχι αυτό με τους ιδρώτες αντί για αίμα! :D :D :D
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Αν μπει Mortal Kombat, θα είναι το ιδρωμένο, έτσι ήταν η έκδοση του SNES.

Λογικά θα βάλουν Final Fantasy VI ή ακόμα καλύτερα, Chrono Trigger.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Το πρώτο ήταν το "ιδρωμένο". Τα sequels ήταν άνευ λογοκρισίας...
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Τους έπιασε το "family comes first" τότε. Ευτυχώς στο Mega Drive είχε cheat για κανονικό αίμα.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Xbox E3 survey mentions Nintendo SNES Classic Edition


jpg


http://www.eurogamer.net/articles/2017-06-01-xbox-e3-survey-mentions-nintendo-snes-classic-edition
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
αυτο το θελω!! θα παρει την θεση του διπλα στο κανονικο snes που χω κατω απτην τηλεοραση!!!
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Ερώτηση σε αυτούς που έχουν το mini nes ... το χρησιμοποιείτε καθόλου? Εγώ έπαιξα την πρώτη μέρα μονο .. είναι τόσο ξεπερασμένα που θεωρώ ότι δεν αξίζουν. Τώρα αν είσαι συλλέκτης και θέλεις να τα έχεις όλα είναι άλλη ιστορία..
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
To παλιο NES το εχω μονο για συλεκτικο και συναισθηματικο λογο...το snes, ειναι μονιμα συνδεμενο στην τηλεοραση, και τουλαχιστον 1 φορα την βδομαδα παιζω ενα 10λεπτο super mario world 3...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Την έριξα την προπαραγγελία αυτή τη φορά... :silly:

Δύο χειριστήρια στη συσκευασία, μεγαλύτερα καλώδια... Βύσματα βλέπω δεν έβαλαν του wiimote αυτή τη φορά, μάλλον για να περιορίσουν τις χακιές και τα 3rd party...