Audio Precision Portable One Dual Domain

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Βαρέθηκα να περιμένω τον Jens και βρήκα μια "ευκαιρία" και χτύπησα αυτό

Κόλλησα και ένα παλιό εκτυπωτή
Απίθανο μηχάνημα και σχετικά εύκολο στο χειρισμό του.

P1DD+Printer.jpg
 

Attachments

  • P1DD.jpg
    P1DD.jpg
    98.1 KB · Views: 156
Βαρέθηκα να περιμένω τον Jens και βρήκα μια "ευκαιρία" και χτύπησα αυτό

Κόλλησα και ένα παλιό εκτυπωτή
Απίθανο μηχάνημα και σχετικά εύκολο στο χειρισμό του.

Πράγματι υπέροχο μηχανάκι, πρέπει όμως να σου πήγε αρκετά...
Ανέβασέ μας κάποια μέτρησή του.

Γιώργο, πήρες πάρα πολύ καλό μηχάνημα. Ειδικά για μετρήσεις αναλογικών (που δεν απαιτούν όπως τα DACs snr των >120db) είναι κυριολεκτικά μανούλα. :D

Καλά λέει ο Μανώλης, ανέβασε και καμία μέτρηση να γουστάρουμε, ακόμα και του loopback..
 
Last edited by a moderator:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ναι ρε παιδάκι μου, αξίζει να δούμε κάποια πράγματα από αυτό το μηχάνημα, δεν είναι εξοπλισμός που το συναντάς σε χομπίστικα σπίτια.

Προτείνω ακόμη να του κάνουμε και δικό του νήμα, εφόσον είμαστε στην ενότητα "Εργαστήριο" και αυτό το μηχάνημα είναι εργαστηριακό.
 
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Πρόσεξε ότι είναι THD+N και μάλιστα σε εύρος 10-80Κ, πάει δηλ άνετα στα -104dB με το θόρυβο.
Για κάνε άλλη μία μέτρηση με περιορισμένο εύρος εκεί στα 20-20Κ?
 
Last edited:

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Όπως το ζητήσατε

_DSC0564.jpg

Πρέπει να μου κάνετε ένα ταχύρυθμο να καταλάβω πιο γρήγορα κάποια πράγματα. Πχ. τι πάει να πει το GA ;;
 
Last edited by a moderator:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ακόμα παρακάτω και λογικό.
Σε αυτά τα μηχανήματα αν δεν μελετήσεις το εγχειρίδιό τους, στην ουσία λίγα πράγματα θα καταφέρεις.
Έχουν τα πάντα και κάνουν τα πάντα γιατί για αυτό φτιάχτηκαν.

Προφανώς τα Α και Β έχουν να κάνουν με τα κανάλια, το UN-WTD δηλώνει ότι η μέτρηση δεν είναι ζυγισμένη και ο μόνος περιορισμός είναι το εύρος (BW) που όρισες στο 22-22Κ.
To GA, μάλλον το περιγράφει στη σελίδα 74 του εγχειριδίου και είναι μέτρηση με φάση GA δηλ. έχει ορίσει ως φάση αναφοράς το κανάλι Β ενώ μετρά τη φάση στο κανάλι Α
http://exodus.poly.edu/~kurt/manuals/manuals/Other/AUDIO PRECISION Portable One Plus Access User.pdf

Θέλει πολύ μελέτη το εγχειρίδιο και μη νομίζεις ότι θα καθαρίσεις, κάθε φορά που θα μετράς και κάτι, αναγκαστικά θα ανατρέχεις στις συγκεκριμένες οδηγίες για τις σωστές ρυθμίσεις.
Αυτά τα μηχανήματα έδιναν έμφαση στην τεκμηρίωση της μέτρησης (προς τον πελάτη), για αυτό και ήθελαν την τεκμηρίωση μέσω εκτύπωσης και όχι απλά μέσω της οθόνης. Σίγουρα ελέγχονται και μέσω υπολογιστή μέσω εξειδικευμένων λογισμικών αλλά για την ερασιτεχνική χρήση είναι μανίκι και θα σταθείς μάλλον περισσότερο στο οπτικό της τεκμηρίωσης μέσω της οθόνης του παρά στην τεκημηρίωση μέσω εκτύπωσης ή ελέγχου μέσω υπολογιστή.

Έχεις πολύ δρόμο ακόμη μελέτης...(σύντομα θα φτιάξουμε και δικό του νήμα), έτρεξες το self-test που περιλαμβάνει;
 
Last edited:

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Μανόλη το Self-test το πέρασε,ευτυχώς, άνετα. Μακάρι να ανοίξει νήμα και έτσι να υπάρξει και παραπάνω κουβέντα. Μελετάω το Μάνουαλ αλλά το θεωρητικό μου υπόβαθρο είναι κάτω της βάσης και μου παίρνει χρόνο. Το Α κ Β είναι σαφή,το GA/GB που είναι μία από τις επιλογές δεν ξέρω, όπως επίσης και το dBg σαν μονάδα επιλογής μέτρησης.
 
Last edited by a moderator:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Πολύ θετικό ότι πέρασε σωστά το self test, εδώ τα προβλήματα κοστίζουν πάρα πολύ σε αυτά τα μηχανήματα.

Το νήμα για αυτή τη συσκευή έγινε όπως είδες.
Σε προηγούμενο μήνυμά μου, έχω παραθέσει εγχειρίδιο όχι από το Audio Precision Portable One Dual Domain, αλλά από το Audio Precision Portable One Plus Access, ποια η διαφορά /-ες δεν ξέρω αλλά επειδή αυτό βρήκα, βλέπω ότι στη σελίδα 128, έχει έναν Πίνακα αναφορών και περιγράφει το dBg ως "Decibels relative to present generator amplitude".

Για τα GA/GB σου έγραψα ότι έχει να κάνει με τη μέτρηση φάσης και ποια φάση (κανάλι) έχει ως αναφορά (σελ. 74)

Εάν έχεις βρει και το αντίστοιχο του δικού σου εγχειριδίου, σίγουρα θα υπάρχει ο ίδιος πίνακας.
Χρειάζεται να έχεις και το εγχειρίδιό του και το εγχειρίδιο service.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Χρησιμότατο αν και λείπει η i2s (θα μου πεις εκεί κολλάς, τραβάς κατευθείαν από το εσωτερικό του...)

Βρήκα την παρακάτω ως πρόχειρη και φαίνεται ότι διαθέτει διπλή spdif (εισόδου-εξόδου) και AES-EBU.

p1_back_panel.png
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Αυτή είναι η πίσω μεριά του δικού μου

Back cover p1dd.jpg

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και το Εγχειρίδιο.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Γιώργο...κάτι έχεις ξεχάσει τόσο καιρό, τί έγινε το έμαθες ή σε έχει βάλει στο θρανίο και σε μαθαίνει αυτό;
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Γιώργο...κάτι έχεις ξεχάσει τόσο καιρό, τί έγινε το έμαθες ή σε έχει βάλει στο θρανίο και σε μαθαίνει αυτό;

Καλούτσικα τα πάω προς το παρόν,εδώ ένας έλεγχος για την absolute polarity του Studer A80. Ο παλμογράφος ο ΤΕΚ είναι σχετικά νέο απόκτημα. Θα κάνουμε καμιά "κόντρα με το JensH? Επι τη ευκαιρία "Καλώς τα δέχτηκες"

A80 sq300Hz on Tek - Rigol.jpg
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ευχαριστώ.
To AP σου είναι ένα πολυεργαλείο που το RTX δεν μπορεί να το φθάσει.
Φαίνεται ότι το δυνατό του σημείο είναι μετρήσεις παραμόρφωσης ή ίσως και ευελιξίας σε διάφορα προγράμματα που κυκλοφορούν...είμαι στο ψάξιμο γιατί το μέχρι τώρα ARTA που χρησιμοποιούσα δεν με καλύπτει πλήρως για μετρήσεις ψηφιακών.

Τί έγινε βρε, φοβήθηκες το ψηφιακό DSO και είπες να έχω και έναν καλό αναλογικό να ξέρω που πατάω;
Κάποτε είχα και εγώ ένα σχετικό Hameg 60MHz αλλά το σούταρα καιρό τώρα και παραμένω μόνο με το ψηφιακό παλμογράφο.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Ο λόγος που πήρα το ΑΡ είναι για την ευκολία που παρέχει στο καλιμπράρισμα των μαγνητοφώνων. Ο Tektronix αγοράστηκε σε μια στιγμή "αδυναμίας".
Μανόλη έχω και μια EMU 0404, πες μου ένα καλό πρόγραμμα που να τη δουλέψω.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Καλά για αυτό που αναφέρεις...δεν ξέρω εάν υπάρχει άλλο που να μπορεί απλά να κάνει δουλειά!

Κάτσε γιατί με την EMU-0404 πάλευα τόσο καιρό.
Τη χρησιμοποιούσα και για μετρήσεις ψηφιακών-αναλογικών και για μετρήσεις με μικρόφωνο.
Τώρα θα την έχω αποκλειστικά για μετρήσεις μικροφώνου.

Λειτουργεί άψογα κάτω από Win'XP, αρκετά καλά σε Win'7 με beta οδηγό και είναι μανίκι κάτω από win'10.
Αυτές τις μέρες αναγκάστηκα να αλλάξω λειτουργικό στο PC του εργαστηρίου, έφυγα από τα μαμά XP Pro και πήγα σε Win'10 λόγω αδυναμίας του RTX να λειτουργήσει σε XP.
Έφτιαξα το RTX και έφαγα πόρτα από την EMU...κάποια στιγμή έφτιαξα την EMU να παίζει κάτω από τα Win'10 και να βλέπει τον ASIO οδηγό της το ARTA...και έπαψε να λειτουργεί το RTX!
Τελικά τα ξήλωσα όλα και έστεισα από την αρχή το RTX που θα είναι το μόνο μετρητικό σε αυτό τον υπολογιστή...η emu μόνο στο φορητό από εδώ και πέρα.

Οπότε εάν τη θέλεις για βασικές μετρήσεις thd, imd, jitter θα βάλεις το ARTA fft και για ρομποτικές μετρήσεις dac θα βάλεις το demo του RightMarkAudio Analyser.
Εάν τη θέλεις για μετρήσεις χώρου και απόκρισης ηχείων, θα κάνεις δουλειά είτε με το ARTA και πάλι είτε με το REW.
Αλλά να ξέρεις ότι έχει όριο καθότι στηρίζεται σε παλιάς γενιάς ADC (AK4485)...χοντρικά μέχρι 0.00080% THD μπορείς να μετρήσεις εάν βάλεις μπροστά της έναν εξασθενητή 10Κ για να μη την κάψεις.