Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 3 απο 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 46
    Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2009

Re: Audio Precision Portable One Dual Domain

Lemon, αν πάρεις και ένα μικρόφωνο USB όπως το UMIK που είναι και καλιμπραρισμένο, δεν θα χρειάζεσαι την EMU και οι μετρήσεις θα είναι παιχνιδάκι.
    Επίσης ούτε computer με XP, καθώς θα μπορείς να το βάζεις όπου θες.
    "Without deviations from the norm, progress is not possible" - Frank Zappa

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2008

Απάντηση: Re: Audio Precision Portable One Dual Domain

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από vgeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Lemon, αν πάρεις και ένα μικρόφωνο USB όπως το UMIK που είναι και καλιμπραρισμένο, δεν θα χρειάζεσαι την EMU και οι μετρήσεις θα είναι παιχνιδάκι.
    Επίσης ούτε computer με XP, καθώς θα μπορείς να το βάζεις όπου θες.
    Ξέρεις αν το πουλάει κάποιος στην Ελλάδα;

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2009

Από Ελλάδα εδώ http://www.soundimage.gr/product.php?id_product=12004 αλλά λίγο πιο ακριβά από αν παραγγείλεις από το εξωτερικό.
    https://www.audiophonics.fr/en/measu...ne-p-8269.html
    https://www.rumoh.eu/gb/accessories/...minidsp-umik-1

Τώρα δεν θυμάμαι από που πήρα το δικό μου, αλλά από τον Πετρόπουλο πήρα ένα minidsp 2x4hd για ισοστάθμιση των πολύ χαμηλών.
    Το UMIK-1 είναι πολύ βολικό πάντως. Ούτε μικρόφωνα ούτε προενυσχητές μικροφώνων, απλά το βάζεις σε μια usb και παίζει.

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009

Απάντηση: Audio Precision Portable One Dual Domain

Με ποιο πρόγραμμα το χρησιμοποιείς για τις μετρήσεις χώρου;
    Η αλήθεια είναι ότι είτε με το Arta είτε με το Rew, χρειάζεσαι να κάνεις στάθμιση της έντασης του σήματος, οπότε δίχως προενισχυτή πως το καταφέρνει;
    Είναι πολύ καλό ότι έχει το δικό του αρχείο διαβάθμισης που το κατεβάζεις με το SN του μικροφώνου και για την τιμή του είναι πολύ καλό.

Αλλά μου ζητάς να απαρνηθώ την περιουσία μου η οποία έχει αποκτηθεί με κόπο ντιούικο και φυλάσσεται σε ειδικό κουτί μαζί με κάτι ειδικά μικρόφωνα Αβάννας! Καλιμπραρισμένα και αυτά!
    Attached Images Attached Images

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2009

Χρησιμοποιώ κυρίως REW και ARTA καμιά φορά.
    Το UMIK με REW δεν χρειάζεται στάθμιση της έντασης γιατί συνεργάζονται τα δύο μαζί. Με το ARTA θες το ντεσιμπελόμετρο, αν θες να έχεις ακριβή ένδειξη.
    Είπα δίχως προενυσχητή μικροφώνου γιατί το βάζεις πάνω σε ένα USB και το λάπτοπ σε ένα DAC και μετράς με την μια.
    Η ευκολία του απλά, σε κάνει να τα βάλεις τα άλλα στο ράφι.

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πάτρα

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από geovar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που πήρα το ΑΡ είναι για την ευκολία που παρέχει στο καλιμπράρισμα των μαγνητοφώνων. Ο Tektronix αγοράστηκε σε μια στιγμή "αδυναμίας".
    Μανόλη έχω και μια EMU 0404, πες μου ένα καλό πρόγραμμα που να τη δουλέψω.
    Ο Tek έχει λόγω ύπαρξης για τον απλούστατο λόγο πως το εύρος του ξεπερνάει τα 400MHz
    και έτσι η μελέτη της ποιότητας των παλμών, είναι μια τάξη μεγέθους καλύτερη, συγκριτικά με τον ψηφιακό.
    Θα μπορούσε κάποιος να έχει ένα ψηφιακό παλμογράφο με τι ίδιο BW, αλλά θα γινόταν πολύ .......φτωχότερος.
    Σε όλα τα άλλα οι ψηφιακοί παλμογράφοι υπερέχουν.

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009

Εεπ, 400άρης είναι;
    Δεν το πρόσεξα καθόλου το μοντέλο, τότε καλά έκανε και τον πήρε και έχεις απόλυτο δίκιο ότι του συμπληρώνει το ψηφιακό με το σαφώς μεγαλύτερο εύρος.

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2008

Μανόλη βοήθεια.Πως κατόρθωσες να λειτουργήσεις την EMU με τα Windows 10?
    Πριν μερικές μέρες αναγκάστηκα να κάνω Φορματ το δίσκο του Λαπτοπ και πήγα στα W10. Με τους βdrivers βλέπει μεν την κάρτα αλλά μετρήσεις κουκουρούκου. Τι να κάνω να γυρίσω πίσω στα "7"? Υπάρχει άλλος τρόπος με τα "10"? Ποιος.. ?

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από lemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά για αυτό που αναφέρεις...δεν ξέρω εάν υπάρχει άλλο που να μπορεί απλά να κάνει δουλειά!

Κάτσε γιατί με την EMU-0404 πάλευα τόσο καιρό.
    Τη χρησιμοποιούσα και για μετρήσεις ψηφιακών-αναλογικών και για μετρήσεις με μικρόφωνο.
    Τώρα θα την έχω αποκλειστικά για μετρήσεις μικροφώνου.

Λειτουργεί άψογα κάτω από Win'XP, αρκετά καλά σε Win'7 με beta οδηγό και είναι μανίκι κάτω από win'10.
    Αυτές τις μέρες αναγκάστηκα να αλλάξω λειτουργικό στο PC του εργαστηρίου, έφυγα από τα μαμά XP Pro και πήγα σε Win'10 λόγω αδυναμίας του RTX να λειτουργήσει σε XP.
    Έφτιαξα το RTX και έφαγα πόρτα από την EMU...κάποια στιγμή έφτιαξα την EMU να παίζει κάτω από τα Win'10 και να βλέπει τον ASIO οδηγό της το ARTA...και έπαψε να λειτουργεί το RTX!
    Τελικά τα ξήλωσα όλα και έστεισα από την αρχή το RTX που θα είναι το μόνο μετρητικό σε αυτό τον υπολογιστή...η emu μόνο στο φορητό από εδώ και πέρα.

Οπότε εάν τη θέλεις για βασικές μετρήσεις thd, imd, jitter θα βάλεις το ARTA fft και για ρομποτικές μετρήσεις dac θα βάλεις το demo του RightMarkAudio Analyser.
    Εάν τη θέλεις για μετρήσεις χώρου και απόκρισης ηχείων, θα κάνεις δουλειά είτε με το ARTA και πάλι είτε με το REW.
    Αλλά να ξέρεις ότι έχει όριο καθότι στηρίζεται σε παλιάς γενιάς ADC (AK4485)...χοντρικά μέχρι 0.00080% THD μπορείς να μετρήσεις εάν βάλεις μπροστά της έναν εξασθενητή 10Κ για να μη την κάψεις.

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009

Όλα έγιναν σε 1-2 μέρες, με αρκετή ταλαιπωρία, μήπως και θυμάμαι ακριβώς το τι έγινε;
    Πάντως στην αρχή δεν έμπαινε με τίποτα (έτρεχα τους beta), μετά θυμάμαι ότι πέρασα τους προηγούμενους οδηγούς (EMUU_PCAppDrvFw_L6_1_30_07) όπου κατάφερα να τη βλέπει σωστά το foobar και να τη χρησιμοποιώ ως dac, νομίζω ότι με αυτούς την είδε και το ARTA αλλά σίγουρα δεν έκανα δοκιμή σε FFT, γιατί μου κράσαρε ο οδηγός του μετρητικού και τα ξήλωσα όλα.
    Θυμάμαι ότι την εγκατάσταση την έτρεξα ως διαχειριστής.
    Μετά καπάκι είχα περάσει και τον beta (EMUU_PCAppDrv_US_1_40_00_BETA) αλλά δεν θυμάμαι τι είχε γίνει.

Επιπρόσθετα, εάν δεις τα δύσκολα πέρνα το ASIO4all, τον είχα ακουστά δεν τον είχα χρησιμοποιήσει ποτέ και έπαθα πλάκα για τις δυνατότητές του, έχει τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς διαφορετική είσοδο έξοδο από διαφορετικές συσκευές, λ.χ amanero ως έξοδος, EMU ως είσοδος κάτω από το ίδιο πρόγραμμα (REW, ARTA κ.α)

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2008

Ευχαριστώ Μανόλη. Νομίζω πως κατόρθωσα να την δουν τα "10" Θα το σιγουρέψω αύριο. Μου πήρε πολύ χρόνο/διάβασμα δεδομένου του επιπέδου γνώσης μου περί των πραγμάτων. Θα ενημερώσω σύντομα.

Σελίδα 3 απο 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης