Σεμινάρια/ webinars/ workshop/ μαθήματα φωτογραφίας και τεχνικών κινηματογράφησης

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,681
Στέλνοντας το έντυπο της εγγύησης της D90 στο Δαμκαλίδη, συμπλήρωσα και το πεδίο για το δωρεάν σεμινάριο φωτογραφίας που προσφέρεται στους αγοραστές Nikon.
Έχει κανείς εμπειρία σχετικά να μου πει αν αξίζει τον κόπο;
 

Ilias_1971

Senior Member
28 March 2007
388
Γέρακας
Re: Nikon Photo School - Δαμκαλίδης

Στέλνοντας το έντυπο της εγγύησης της D90 στο Δαμκαλίδη, συμπλήρωσα και το πεδίο για το δωρεάν σεμινάριο φωτογραφίας που προσφέρεται στους αγοραστές Nikon.
Έχει κανείς εμπειρία σχετικά να μου πει αν αξίζει τον κόπο;

Είχα παρακολουθήσει ένα σεμινάριο όταν αγόρασα την D300. Δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησε σε κάτι, λόγω της ανομοιορφίας του ακροατηρίου. Δηλαδή εάν γνωρίζεις κάποια πράγματα γύρω από τη μηχανή (τις έννοιες White Balance, RAW, φωτομέτρηση, κλπ) δεν πρόκειται να ακούσεις κάτι καινούριο, αφού στην δική μου περίπτωση υπήρχαν αρκετά άτομα που δεν ήξεραν τα βασικά για την μηχανή τους, οπότε ο χρόνος αναλώθηκε προσπαθώντας να τους δειξει τα βασικά.

Γίνονται όμως και πιο εξειδικευμένα σεμινάρια, ειδικά σε ότι αφορά το Capture NX.
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,681
Re: Nikon Photo School - Δαμκαλίδης

Οπότε, το συγκεκριμένο μάλλον θα είναι για πρώτη γνωριμία με τη μηχανή. Θα τους πάρω πάντως ένα τηλεφωνάκι από Δευτέρα να ρωτήσω ποιο είναι περίπου το περιεχόμενο.
 

jhal

Senior Member
7 February 2007
566
Nyip - Complete Course in Professional Photography

Αν και περνάμε δύσκολους καιρούς (οικονομικά) σκέφτομαι να παρακολουθήσω το σεμινάριο Complete Course in Professional Photography.
Το καλό που έχει είναι ότι είναι εκπαίδευση απο απόσταση και δίνει ένα περιθώριο ολοκλήρωσης 3 χρόνια.Επίσης σου αναθέτουν ένα σύμβουλο ο οποίος είναι επαγγελματίας φωτογράφος για να σε καθοδηγεί.
Σκέφτομαι και πουθενά αλλού να μην το χρησιμοποιήσω παρά μόνο για να μάθω να βγάζω απλά καλύτερες φωτογραφίες κέρδος θα είναι.

Έχει κανείς άποψη για το συγκεκριμένο σεμινάριο ή γενικά κάτι να προτείνει ??
 

monad

AVClub Addicted Member
2 April 2008
1,541
Απάντηση: Nyip - Complete Course in Professional Photography

θα με ενδιέφερε κι εμένα.
 

jhal

Senior Member
7 February 2007
566
Re: Nyip - Complete Course in Professional Photography

Αν θυμάμαι καλά 898$ αν πληρώσεις με τη μια (+ 200 $ για αποστολή υλικού μαθημάτων-λόγω Ελλάδος)

ή

1198$ για μηνιαίες πληρωμές που είναι (200$+28 1η δόση + 45$ χ 26 μήνες)
 

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
Re: Nyip - Complete Course in Professional Photography

πολλα λεφτα...

για να μαθεις απλα να τραβας καλυτερες φωτογραφιες, υπαρχουν ακομα και δωρεαν σεμιναρια...

εκανα ενα πριν απο δυο χρονια στο Cafe Brazilina στην πλατεια Μερκουρη στο Ανω Πετραλωνα....

αν ψαξεις θα βρεις...

επισης, το net ειναι ΓΕΜΑΤΟ απο sites σχετικα με την φωτογραφια...

θελει λιγο ψαξιμο...
 

Ilias_1971

Senior Member
28 March 2007
388
Γέρακας
Re: Nyip - Complete Course in Professional Photography

Εγώ είμαι της άποψης ότι πέρα από την επένδυση στον εξοπλισμό, θα πρέπει κάποια στιγμή να επενδύουμε και σε μαθήματα φωτογραφίας.

Απλά στην προκειμένη περίπτωση, πιστεύω τα μαθήματα δεν πρέπει να είναι εξ' αποστάσεως αλλά σε κάθε μάθημα να υπάρχει η φυσική παρουσία του δασκάλου με συνεχή εξάσκηση σε διάφορες συνθήκες και φυσικά, εκμάθηση της σωστής επεξεργασίας.

Σε μία τέτοια περίπτωση, ένα τέτοιο ποσό θα ήταν μια καλή επένδυση, έστω κι αν κάποιος δεν θα ασκούσε αργότερα το επάγγελμα του φωτογράφου, αλλά ως καλός φωτογράφος θα ήταν σε θέση να παίρνει πολύ καλές φωτογραφίες - ή έστω τεχνικά άρτιες - και να τις αξιοποιεί μέσω των διαφόρων stock agencies.

Τώρα όλοι μας, χάρη στη ψηφιακή ευκολία, ακολουθούμε έναν αέναο κύκλο "προσπαθειών και επαναλήψεων" χωρίς όμως να είμαστε απόλυτα σίγουροι εάν το κάνουμε καλά ή πώς θα μπορούσαμε να το βελτιώσουμε.

Αν ποτέ πέσει στην αντίληψή σας κάποιος τέτοιος κύκλος μαθημάτων, ενημερώστε μας όπως ο φίλος που άνοιξε το νήμα. -bye-
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Re: Nyip - Complete Course in Professional Photography

Είδα κάποια (αρκετά) μαθήματα της σειράς Kelby Training. Μόνο αν κάποιος σκοπεύει να ασχοληθεί επαγγελματικά στη φωτογραφία θα μπορούσα να πω ότι αξίζουν τα λεφτά.
Διαφορετικά τα χιλιαδες βιβλία ταινίες, ή φόρουμ μπορούν να προσφέρουν περισσότερες πληροφορίες ή γνώσεις

Για παράδειγμα ένα πολύ ωραίο που είδα τις γιορτές και θυμήθηκα και το θέμα της εβδομαδας ήταν η σειρά Contacts (3 dvd)
π.χ http://www.amazon.com/Contacts-Vol-...ef=sr_1_1?s=dvd&ie=UTF8&qid=1294681995&sr=1-1
 
Last edited:

jhal

Senior Member
7 February 2007
566
Re: Nyip - Complete Course in Professional Photography

Έχετε δίκιο ότι υπάρχουν πολλά online μαθήματα (έχω δει αρκετά ειδικά για photoshop) και πραγματικά μπορείς να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου αλλά επί της ουσίας απλά παπαγαλίζεις αυτά που μαθαίνεις.

Επίσης έχω κάνει ένα μίνι σεμινάρια φωτογραφίας (κλασικό με δάσκαλο σε τάξη).

Το ζητούμενο είναι ναι μεν να διαβάσεις κείμενα , να δεις βίντεο, να ακούσεις οδηγίες κλπ αλλά το βασικότερο είναι να αποκτήσεις την "τεχνογνωσία" αυτού που κάνεις. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος για το πως "τραβάς" μια φωτογραφία το ζητούμενο δεν είναι απλά να πατήσεις το κουμπί και ότι βγεί.
Το θέμα για μένα είναι προτού πατήσεις το κουμπί να σκεφτείς, να οραματιστείς ότι η συγκεκριμένη λήψη θα "πει" αυτό που θέλεις σε όποιον την κοιτάξει χωρίς να του εξηγήσεις τι πως κλπ.
Να αποκτήσεις δηλαδή "το μάτι του φωτογράφου".

Τα συγκεκριμένα μαθήματα εκτός του υλικού(βιβλία ,dvd κλπ) έχουν και projects τα οποία είναι σαν άσκηση της ύλης που διάβασες. Δηλαδή αυτό που έχεις διαβάσει στη θεωρία πρέπει να το αποτυπώσεις σε φωτογραφία.
Και εκεί σου αναθέτουν ένα επαγγελματία φωτογράφο που σε καθοδηγεί αλλά και στο τέλος σε αξιολογεί.

Επίσης όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις απ´το σπίτι σου στον ελεύθερό σου χρόνο μέσα σε τρία χρόνια.

Δεν ξέρω αλλά σαν ιδέα μου αρέσει πολύ...!!!
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Απάντηση: Πρόταση για μια gallery:Hands Expressions

Πάρα πολύ καλές φωτογραφίες!

Κυρίως λόγω φωτισμού. Αυτό είναι.

Ολοκληρωτικός φωτισμός χωρίς να φαίνεται πως έχει φωτιστεί τίποτα.Πολύ καλός
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,602
Μπακοτσιάνος...
Re: Μαθήματα φωτογραφίας !!

Θεός.

"Αυτή γύρισε την ανάποδα και γράψε από κάτω ... Μύκονος"!!!:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 

daisdim

Established Member
14 September 2007
162
Αθήνα
Re: Μαθήματα φωτογραφίας !!

- Στην αρχή ήταν να βγάλω δύο. Και ξέρεις τι έγινε? Δεν βγήκε κανένας.
- Και ύστερα?
- Ύστερα ήρθαν πάλι δύο και έβγαλα τον ένα. Αυτό ήταν. Μετά η πρόοδος ήρθε μαζεμένη.
:smash:
 

Orama Studies

New member
9 March 2012
3
Athens
Workshop ''Διαφημιστική Φωτογραφία''

advertisingphotography.jpg


Eγγραφές έως Τετάρτη 28 Μαρτίου.

Δείτε το video του μαθήματος.