Glass

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
GLASS-2019.jpg



Ελληνικός τίτλος ταινίας: Glass

Πρωταγωνιστούν: Μπρους Γουίλις, Σάμιουελ Λ. Τζάκσον, Τζεϊμς Αϊβορι, Σπένσερ Τριτ Κλαρκ, Σάρα Πόλσον, Άνια Τέιλορ-Τζόι

Σκηνοθεσία: Μ. Νάιτ Σιάμαλαν

Διάρκεια ταινίας: 129' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη 17 Ιανουαρίου 2019

Οdeon | Village | Imdb




Υπόθεση:
Από τον Άφθαρτο, ο Bruce Willis επιστρέφει ως David Dunn και ο Samuel L. Jackson ως Elijah Price, γνωστός και ως Mr. Glass.
Μαζί τους αυτή τη φορά και ο James McAvoy, αναβιώνοντας τον ρόλο του Kevin Wendell Crumb και των πολλαπλών προσωπι-
-κοτήτων του που κατοικούν μέσα του, και η Anya Taylor-Joy ως Casey Cooke, η μοναδική που επέζησε της συνάντησης μαζί
του. Ακολουθώντας το φινάλε του Διχασμένου, ο Glass βρίσκει τον Dunn να καταδιώκει τον Crumb σε μια σειρά από κλιμακωτές
συναντήσεις, όπου η στιβαρή παρουσία του Price μοιάζει σαν ενός μαέστρου που φαίνεται να κρατάει μυστικά και για τους δυο.








 
Last edited by a moderator:

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
MV5BNTE1Y2RjZDYtYjJiOS00MGQwLTlhOWMtNzFhMGQ4NTQyZjc0XkEyXkFqcGdeQXVyNDAzMTA1MDA@._V1_.jpg

MV5BMDQ3MDlkMzUtYTQ1MC00MjRlLWE4MzYtY2VjZDMxZTEzNmFkXkEyXkFqcGdeQXVyMzQ5ODY3NjA@._V1_.jpg



(2019)​


Την εισαγωγη στον μυθο μας εκανε ο Shyamalan το 2000 με το Unbreakable David Dunn (Bruce Willis). Την ιστορια ενος ηρωα, διαφορετικου απ οτι μας εχουν συνηθισει (πλεον) τα στανταρ της Marvel και DC. Την ιστορια ενος καθημερινου ανθρωπου που απ την αρχικη αγνοια του και την μετεπειτα αρνηση του οτι "διαφερει", στην αποδοχη και σιωπηλη αναληψη "καθηκοντων". Ολα αυτα υπο την καθοδηγηση του μεντορα των κομικ Elijah Price, ενος ανθρωπου με ιδιαιτερα προβληματα υγειας, μια καρικατουρα ενος villain (οπως αποδειχτηκε εν τελει).

To 2016 o Shyamalan μας παρουσιασε τον archvillain του -στο συμπαν της ιδια ιστοριας με την προηγουμενη ταινια- με το Split. Εναν ανθρωπο με προβλημα ψυχικης υγειας που εμφανιζει 23 προσωπικοτητες οι οποιες διαρκως προσπαθουν να βγουν στο "φως" κλεβοντας χρονο η μια απο την αλλη. Στο τελος εμφανιζεται η 24η προσωπικοτητα του η αλλιως το "θηριο" μια προσωπικοτητα μειγμα απο αγρια ζωα (που φροντιζε στον ζωολογικο κηπο κατα την εργασια του). Ειναι απιστευτο το τι μπορει να κανει ο ανθρωπινος νους! ο kevin εχει ξεκλειδωσει στην ουσια τα ορια του εγκεφαλου και μπορει να γινει η να κανει αυτο που πιστευει οτι ειναι. Η "ορδη" οπως ονομαστηκε λογω των πολλαπλων προσωπικοτητων ειναι πλεον απειλη.

Φτανουμε στο GLASS, το τριτο και τελευταιο μερος της τριλογιας οπου οι "ηρωες" απο τις 2 ταινιες εμπλεκονται μεταξυ τους. Η πλοκη αγνωστη προς το παρον και το μονο που μπορουμε να υποθεσουμε απο το cameo του D. Dunn στην τελευταια σκηνη του Split οτι θα τον κυνηγησει δινοντας τελος στις δολοφονιες που κανει το "τερας" αναζητωντας "αγνη τροφη".

Τελη Γεναρη 2019 στην μεγαλη οθονη!

MV5BMjUyMGEzMzItYmFiYy00ODE0LWJkYjctMThhNDZhMTBjZjc3XkEyXkFqcGdeQXVyMzQ5ODY3NjA@._V1_.jpg


MV5BZTAxNzNlNDQtZDI3Zi00ODFmLWEzNjAtMzk3M2NkNmM4ZThjXkEyXkFqcGdeQXVyNzUwNDYxMzY@._V1_SY1000_CR0,0,1037,1000_AL_.jpg


MV5BOGViNzk3NjctNDE1Yy00N2I3LTg4YmEtMTU5ZTY4YWUyMjJkXkEyXkFqcGdeQXVyMzQ5ODY3NjA@._V1_.jpg


MV5BYzZiYmFjY2ItYzg5MS00ODA1LTg5ZTYtNzEwMDNhMmVlOWZiXkEyXkFqcGdeQXVyMzQ5ODY3NjA@._V1_.jpg
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,810
Απάντηση: Glass (2019)

O McAvoy είναι εξαιρετικός σε τέτοιου στυλ ταινίες. Όπως ήταν και στο split. Περιμένουμε πολλά απο την ταινία για να δούμε.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Glass (2019)

Εχω μπερδευτει με αυτην την ταινια. Μετα το split, την περιμενα και εγω με ανυπομονησια και με μεγαλη χαρα οτι ο σκηνοθετης ξαναβρηκε τον τροπο να κανει καλες ταινιες. Οι πρωτες κριτικες που διαβασα ηταν χαλια. Το metacritic score ειναι κοντα στο 42% και ειχα αποφασισει οτι δεν θα την δω σινεμα και ισως να μην την εβλεπα καν στο σπιτι. Βλεπω ομως οτι το imdb rating ειναι σχετικα ψηλα και οτι αρεσε παρα πολυ στον Kermode.

Οταν την δει κανεις απο εσας, γραψτε μας την αποψη σας και κυριως γιατι δεν σας αρεσε ή αν σας αρεσε για ποιον λογο πιστευετε οτι δεν αρεσε σε πολυ κοσμο
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Glass (2019)

Βρε αν είσαι ψημένος να την δεις τι διαβάζεις αριστερά και δεξιά;
Περιμένω πολλά χρόνια την συνέχεια του unbreakable ( για χρόνια έπαιζε η φημη) και δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να διαβάσω κάτι για την ταινία.
Βρε και μείον 5 να την έβαζαν θα πήγαινα.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Glass (2019)

Επιτέλους εφτασε η ώρα!!!

Παιζει να το περιμενω περισσοτερο απο το επερχόμενο avengers!


Αδικαιολογητη προσμονη με βαση την προηγουμενη μετριοτατη ταινια .

Να μου ελεγε κανεις οτι πλησιαζει την πρωτη ταινια αντε να ψηθω.....αλλα η δευτερη......ηταν πολυ καλη παρασταση.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Glass (2019)

Αδικαιολογητη προσμονη με βαση την προηγουμενη μετριοτατη ταινια .

Να μου ελεγε κανεις οτι πλησιαζει την πρωτη ταινια αντε να ψηθω.....αλλα η δευτερη......ηταν πολυ καλη παρασταση.

Καθολου αδικαιολογητη. Τo glass ειναι (για μενα τουλαχιστον) συνεχεια του unbreakable για το οποιο βγαζω το καπελο. Το split ειναι ενα αλλο διαφορετικο πονημα. Διολου κακο βεβαια αλλα δεν ηταν συνεχεια του ubreakable ετσι κι αλλιως.
Το blend δε ξερω που θα οδηγησει, ελπιζω να ειναι στο υφος του 1ου μερους.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Glass (2019)

Ανάμεικτα συναισθήματα.
Βγήκα από την αίθουσα μπερδεμένος για το αν τελικά μου άρεσε η όχι.
Δεν θυμάμαι να μου έχει συμβεί ξανά ειδικά σε κινηματογραφική προβολή.
Unbreakable δεν είναι με τίποτα.
Χρησιμοποιεί κάποια στοιχεία που αν είσαι φίλος της πρώτης ταινίας σε κάνουν να νιώθεις ευχάριστα αλλά ως εκεί.
Παράξενη σεναριακη επιλογή που δυστυχώς δεν μπορώ να την δεχθω ακόμα.
Μου αφησε ένα μούδιασμα το φινάλε παρά την διπλή σχεδόν τριπλή ανατροπή.
Δύσκολος τελικά ο χώρος των super heroes.
Θα επανέλθω με κάποιες λεπτομέρειες αλλά σήμερα ήταν η πιο ακατάλληλη μέρα για σινεμά και έχω μείνει πίσω στην δουλειά.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Glass (2019)

Εξαιρετική!

Θαυμάσιο παραμυθάκι που κλείνει μοναδικά την ...τριλογία που προέκυψε στα ξαφνικά.
Σασπένς, ερμηνείες, μουσική και ευφυέστατη η τύπου κόμικ αφήγηση.

Ο Σιαμαλαν σε κέφια...
Δείτε την!
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Re: Απάντηση: Glass (2019)

Ανάμεικτα συναισθήματα.
Βγήκα από την αίθουσα μπερδεμένος για το αν τελικά μου άρεσε η όχι.
Δεν θυμάμαι να μου έχει συμβεί ξανά ειδικά σε κινηματογραφική προβολή.
Unbreakable δεν είναι με τίποτα.
Χρησιμοποιεί κάποια στοιχεία που αν είσαι φίλος της πρώτης ταινίας σε κάνουν να νιώθεις ευχάριστα αλλά ως εκεί.
Παράξενη σεναριακη επιλογή που δυστυχώς δεν μπορώ να την δεχθω ακόμα.
Μου αφησε ένα μούδιασμα το φινάλε παρά την διπλή σχεδόν τριπλή ανατροπή.
Δύσκολος τελικά ο χώρος των super heroes.
Θα επανέλθω με κάποιες λεπτομέρειες αλλά σήμερα ήταν η πιο ακατάλληλη μέρα για σινεμά και έχω μείνει πίσω στην δουλειά.

Το είδα και εγώ πριν από μερικές μέρες και αισθάνθηκα ακριβώς όπως εσύ, βγαίνοντας από την αίθουσα.
Ενώ μου άρεσε αρκετά μέχρι τη μέση, προς το τέλος ξενέρωσα κάπως με το φινάλε, ίσως γιατί περίμενα για μια κορύφωση η οποία δεν ήρθε ποτέ.

Θα έλεγα καλή μεν, αλλά μάλλον απευθύνεται σε ένα πιο ιδιαίτερο κοινό.

3/5
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Glass (2019)

Στο ιδιο μηκος κυματος ειμαι κι εγω πανω κατω. Σιγουρα δεν μου αφησε την εντυπωση του unbreakable αλλα ενιωσα οντως ευχαριστα στο κλιμα που δημιουργησε στην ταινια. Ο Mc Avoy παρα πολυ καλος, ο villain αργησε να μιλησει κι απ οτι φαινεται μας δουλεψε ολους εως και την τελευταια στιγμή.
Πραγματικά, εχετε δει πολλες ταινιες όπου
ο κακος της υποθεσης στο τέλος δίνει μια δικαιωση που περιμένεις -απο το πουθενα- για να πιαστεις???
Σίγουρα με χάλασε η εκβαση για τους ήρωες αλλα ισως και να επρεπε να γίνει.

7.5/10