Britannia [Amazon]

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 0 0.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 2 100.0%
  • Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Μέτρια

    Votes: 0 0.0%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    2

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Britannia.jpg


Amazon | Imdb | Facebook



To Britannia είναι μία νέα σειρά σε παραγωγή του Amazon με το Sky.

Η Britannia είναι ένα δράμα που διαδραματίζεται το 43 AD,
καθώς ο ρωμαϊκός αυτοκρατορικός στρατός επιστρέφει για να συντρίψει την Κελτική καρδιά της Britannia -
μιας μυστηριώδης γης που κυριαρχείται από γυναίκες πολεμιστές και ισχυρούς δρυίδες που μπορούν να μεταφέρουν τις ισχυρές δυνάμεις του κάτω κόσμου.

Britannia is written by the multi-award winning Jez Butterworth (Jerusalem, Spectre)
and stars Kelly Reilly (True Detective, Sherlock Holmes),
David Morrissey (The Walking Dead, The Hollow Crown)
and Zoe Wanamaker (Harry Potter and the Philosopher’s Stone, My Family).

Britannia is produced by Rick McCallum (Star Wars) and executive produced by Vertigo Films’ James Richardson (Monsters, Bronson)
with Pippa Harris and Nicolas Brown from Neal Street Productions (Penny Dreadful, Call the Midwife)
and Anne Thomopolous (Rome, Band of Brothers).

The series is written by Jez and Tom Butterworth (Fortitude, Tin Star) with Richard McBrien (Spooks, Merlin).





 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Οταν βγει θα του ριξω σιγουρα μια ματια! Ξαναδιαβαζα προσφατα κομικ του Slaine και μου ερχεται "κουτι". Με προβληματιζουν λιγο οι συγγραφεις. Το fortitude δεν μου αρεσε και Spooks εχω δει μονο μια ταινια (και δεν μου αρεσε)
 

Sonic

Supreme Member
25 November 2012
6,370
Γουκόγιαφκα εν Kashyyyk
Το είδα χθες με κάποια "διανομή" :flute:
Η "διανομή" είχε μετριότατη εικόνα και ήχο και λείπαν και σημεία από το επεισόδιο, αλλά ήμουν περίεργος να τη δω, μόλις την ανακ'αλυψα στο ίντερνετ, και δεν ήθελα να περιμένω.
(Μιλάμε 160 mb όλο το επεισόδιο. Κινητό στο χέρι από τιβί, ένα πράγμα, ούτε ταινία στον κινηματογράφο να ήταν! :p
Θα το ξαναψάξω σήμερα και ελπίζω να έχουν πλέον προκύψει κι άλλες διανομές).

Λοιπόν:

Πολύς παγανισμός-μυστικισμός, κάπου εκεί μέσα είναι λεγεώνες που προελαύνουν. Βλέπουμε λίγο και κάποια πράγματα από την κοινωνική δομή των Βρεττανών που θα πρωτοστατήσουν στα πράγματα. Οι χαρακτήρες έχουν κάποιο ενδιαφέρον, αλλά δεν είναι να σε καθηλώνουν.

Η αίσθηση που μου άφησε ήταν περίπου σαν την μουσική των τίτλων του (κιθάρα κλασική σε ακκόρντα παίζει μπαλάντα , σιτάρ, και λίγο σολάκι ροκ κάπου) : παράξενο, κάπου εκτός κλίματος, ρηχό αλλά καλογυαλισμένο.

Θα ψάξω προσεχώς για καλύτερη προβολή και θα το ξαναδώ με την πρώτη ευκαιρία.

Θα δω και κάποια επόμενα επεισόδια γιατί είναι νωρίς να καταλήξει κανείς αν λέει η σειρά ή όχι.
Πάντως, κάτι το ιδιαίτερο δεν μου φάνηκε ότι είδα σε αυτό το εισαγωγικό επεισόδιο, που έμοιαζε σαν να προσπαθούσε με τα μπερδεμένα που έδειχνε για τους Δρυίδες να σε εντυπωσιάσει.
 

Λ.Μ.

Established Member
27 June 2006
181
Μια και δε βλέπω ιδιαίτερη κίνηση, ας γράψω δυο λόγια μια και κατάφερα να δω και τα εννιά επεισόδια. Λοιπόν μετά το πολύ επιτυχημένο Vikings βλέπουμε όλο και περισσότερες σειρές με ιστορικό περιεχόμενο και αυτό είναι καλό. Το Britannia ανήκει στην κατηγορία των σειρών που στήνονται σε μια ιστορική εποχή, αλλά το η ιστορία είναι μόνο το θεατρικό σκηνικό για το αφήγημά τους. Διακρίνεται από μια ονειρική ατμόσφαιρα παγανισμού και μια αφήγηση που παραπέμπει κάπως αόριστα σε λογική graphic novel. Οι Ρωμαίοι παρουσιάζονται ως οι εκπρόσωποι του κακού. Κάποιοι χαρακτήρες παρουσιάζουν ενδιαφέρον αν και κάποιες φορές τείνουν να εξελιχθούν σε καρικατούρες. Η παραγωγή είναι αξιοπρεπής. Το σενάριο έχει ανατροπές που συντηρούν το ενδιαφέρον. Δε λείπουν οι στιγμές με ("νεοαγγλικό") χιούμορ. Συμπερασματικά αν και θεωρώ ότι είναι στημένο περισσότερο για το αγγλικό κοινό που μεγάλωσε με τη μυθολογία περί δρύιδων και λοιπών τινών, μπορεί να ιδωθεί ευχάριστα από κάποιον που του αρέσουν οι σειρές με ιστορικό περιεχόμενο.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Λοιπόν είδα και εγώ τα 2 πρώτα..

Κατ' αρχάς η σειρά αξίζει να την δεις σε καλή ποιότητα..
έχει μερικά καταπληκτικά εξωτερικά τοπία!

Όπως είπαν και οι παραπάνω η σειρά παίζει αρκετά με μία ιδιαίτερη τεχνική που παρουσιάζει μία ονειρική διάθεση,
ανάμεσα στο πραγματικό και το φανταστικό ή το απόκοσμο..
και μέσα από παγανιστικές τελετές όπου υπεύθυνοι είναι κυρίως οι δρυίδες όπως έλεγε και η περιγραφή.

Γενικά τα 2 πρώτα είχαν αρκετή δράση τα γεγονότα προχωρούσαν γρήγορα.. οπότε δεν βαρέθηκα..
με κράταγε και η προσεγμένη εικόνα και μία γενικά καλή παραγωγή όπως φαίνεται.

Κάποιοι χαρακτήρες έχουν περισσότερο ενδιαφέρον..

Ένα 7/10 θα το έβαζα..
όπως βλέπω και η πλειοψηφία τουλάχιστον..
http://www.imdb.com/title/tt5932548/ratings?ref_=tt_ov_rt

Συνεχίζω!
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Επεισόδια 3,4,5 ..
Λοιπόν δεν το περίμενα αλλά αυτά τα επεισόδια ήταν σαφώς καλύτερα από τα πρώτα!

Καλή η ανατροπή! :cool:
Ήθελα να συνεχίσω και στα επόμενα!

Μου φαίνεται κάπως παράξενο το 6.5 στο Imdb όταν οι περισσότεροι χρήστες βάζουν στην σειρά 10 και 8 και μετά 7 και 9!
Στα 3,4,5 θα έβαζα ένα 8 νομίζω..

Χμ.. ίσως σε κάποιους δεν αρέσει γενικά το στυλ της σειράς..
Να πω ότι έχει κάποιες σκληρές σκηνές επιπέδου Vikings ας πούμε..

Λοιπόν το ενδιαφέρον στα 3,4,5 είναι θα έλεγα η πλοκή που χτίζει η σειρά, ανάμεσα στους παίχτες!

Από την μία έχουμε 2 τοπικές φυλές που μισούν η μία την άλλη..
Από την άλλη έχουμε τους Ρωμαίους που θέλουν να κατακτήσουν τον τόπο, και να "υποδουλώσουν" τις φυλές κάτω από την κυριαρχία της Ρώμης..

Και κάπου ανάμεσα έχουμε τους Δρυίδες, (που για κάποιους έχουν ξεπέσει από την παλιά τους αξία..)
και έναν μοναχικό Δρυίδη που παλεύει να σώσει τον τόπο του!

Ανάμεσα σε όλους αυτούς ξεκινάει ένα παιχνίδι σχέσεων όπου ο καθένας βέβαια έχει τους δικούς του φανερούς ή μυστικούς σκοπούς..
.. και μένει να δούμε ποιος θα καταστέψει τους αντιπάλους του, χρησιμοποιώντας κάθε διαθέσιμο μέσον !! :cool:

Ελπίζω και τα επόμενα να είναι το ίδιο καλά!! :D

* Πολύ καλή η ποιότητα από το Amazon!
 
Last edited:

Serialakias

Senior Member
24 April 2017
442
Πολύ καλή η ποιότητα από το Amazon!

Αυτό μου έχει κάνει εντυπωση και εμενα. Τα του Amazon γίνονται rip σε πολύ μεγάλα αρχεία. Άμα δεις και το grand tour ειναι γύρω στα 5-6GB για εξήντα λεπτά εκπομπή. Δεν ξέρω εάν το Amazon συγκριτικά με το Netflix έχει πολύ καλύτερο Bitrate ή εάν οι ομάδες που κατεβαζουν από το Amazon κάνουν "καλυτερη" δουλεια. Και το Grand tour πάντως έχει εκπληκτική εικόνα εάν δεις την έκδοση των 5GB.