Δισκάκια BluRay 4K. Ιστορικές στιγμές...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
1,235
Θα ήθελα καταρχήν να διευκρινίσω ότι το παρόν θέμα έχει καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα, και τίποτα περισσότερο. Όσοι σχολιάσουν εδώ, καλούνται να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί.

Τίποτα δεν είναι 100% σίγουρο αυτή τη χρονική στιγμή, αλλά πληροφορίες που κυκλοφορούν τις τελευταίες ώρες στο Διαδίκτυο, και που προσωπικά τις αξιολογώ σαν σοβαρές ή έστω με πολύ μεγάλη δόση σοβαροφάνειας, καταδεικνύουν ότι το AACS2, δηλαδή το κλείδωμα στα δισκάκια Bluray 4K, έσπασε για πρώτη φορά.

Το πρώτο δισκάκι που οι πληροφορίες που κυκλοφορούν, ισχυρίζονται ότι έχει "σπάσει", είναι το Smurfs 2. Και φαίνεται να έχει συμβεί αυτό, στη χώρα του Βλαδίμηρου Πούτιν, και σε συγκεκριμένο "τόπο ψαρέματος" που ειδικεύεται στην υπερυψηλή ευκρίνεια.

Το τοπίο θα ξεκαθαρίσει οριστικά τις επόμενες μέρες...
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Δισκάκια Bluray 4K. Ιστορικές στιγμές...

Εμμ.. ότι κλειδώνει.. ξεκλειδώνει..

.. με περισσότερους από 1 τρόπους! :p
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: Δισκάκια Bluray 4K. Ιστορικές στιγμές...

Τα πραγματα θα δυσκολεψουν ΠΟΛΥ ... μονο με την ελευση των κβαντικων υπολογιστων.
Η IBM ανακοινωσε οτι (σε 2 χρονια) ξεκιναει η διαθεση των ΙΒΜ Q, αλλα .... ΟΧΙ για οικιακους καταναλωτες.
Τιμη εκκινησης .... 15 εκ. $ .... Ο ΕΝΑΣ ! :blink: Αυτονοητα .... οι γνωστοι crackers .... πηραν τον λουτσο !
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Δισκάκια Bluray 4K. Ιστορικές στιγμές...

Παναγιώτη, μήπως το μπλέκεις με HDMI capture;
 
17 June 2006
1,235
Απάντηση: Δισκάκια Bluray 4K. Ιστορικές στιγμές...

Να ξεκαθαρίσω σε αυτό το σημείο, ότι δεν αναφέρομαι σε capture της ταινίας από την HDMI έξοδο ενός player Bluray 4K, και μετά εκ νέου κωδικοποίηση, όπως είναι τα αρχεία mkv, δηλαδή ματρόσκες, που κυκλοφορούν μέχρι σήμερα.

Εδώ μιλάμε για πρώτη φορά, για κανονικό ριπάρισμα ενός δίσκου Bluray 4K, δηλαδή τη δημιουργία ενός αντίγραφου που είναι 100% ίδιο με το αρχικό δισκάκι...

ΥΓ: Και για να μην έχετε αμφιβολίες, για το αν ξέρω σε τι αναφέρομαι, κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή το media info του αρχείου, που δεν αφήνει καμία αμφιβολία...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Δισκάκια Bluray 4K. Ιστορικές στιγμές...

Πρεπει να σπρώξουμε λίγο την τεχνολογία μάλλον... Αλλιως χαιρι δεν...
"Τι εχεις Γιάννη; τι είχα παντα;";
" τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου";
Κάτι τέτοιο.
 
17 June 2006
1,235
Απάντηση: Re: Δισκάκια Bluray 4K. Ιστορικές στιγμές...

Kαι τι συνδεσεις χρειαζομαστε για τους MKV λεβιαθαν ? .... 100 mbps ? :laugh: ....

Άιντε, να σου δώσω και λίγο τυράκι! :flipout:

Το συγκεκριμένο αρχείο φαίνεται ότι έχει σαν "ταβάνι" στο bitrate, τα 109Mbps...

Και να διευκρινίσω επίσης: δεν μιλάμε πια για αρχείο mkv, αλλά για αρχείο m2ts, αυτό το στοιχείο από μόνο του νομίζω ότι δείχνει κάτι νέο, κάτι διαφορετικό...
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: Δισκάκια Bluray 4K. Ιστορικές στιγμές...

Mα ... δεν μιλω για την ταχυτητα επεξεργασιας μεσα στο player. :rolleyes:

I want to fly like an eagle .... let my wire carry me ... :flute: ... file keeps on slippin', slippin', slippin' .... :surf-aki:
 
17 June 2006
1,235
Απάντηση: Δισκάκια Bluray 4K. Ιστορικές στιγμές...

Λοιπόν, οι τελευταίες πληροφορίες λένε ότι το συγκεκριμένο αρχείο έχει ανέβει ήδη και σε δεύτερο "τόπο ψαρέματος", πάντα κλειστό εννοείται.

Οπότε μέχρι αύριο, άιντε μεθαύριο το πολύ, το τοπίο θα έχει ξεκαθαρίσει απόλυτα, και θα ξέρουμε με απόλυτη σιγουριά για το τι μιλάμε. Εγώ ακόμη δεν έχω πρόσβαση στο αρχείο, παρά μόνο στο media info. Αν με προλάβει κάποιος, ας ενημερώσει...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Δισκάκια Bluray 4K. Ιστορικές στιγμές...

Mα ... δεν μιλω για την ταχυτητα επεξεργασιας μεσα στο player. :rolleyes:

I want to fly like an eagle .... let my wire carry me ... :flute: ... file keeps on slippin', slippin', slippin' .... :surf-aki:

Έλα, 53,5 γίγα αρχείο είναι, σιγά τα ωά...

Αν βέβαια είσαι μαθημένος σε γίφια, μπορεί να σου φανεί χαώδες... :aetsch:
 
17 June 2006
1,235
Απάντηση: Re: Δισκάκια Bluray 4K. Ιστορικές στιγμές...

Έλα, 53,5 γίγα αρχείο είναι, σιγά τα ωά...

Αν βέβαια είσαι μαθημένος σε γίφια, μπορεί να σου φανεί χαώδες... :aetsch:


Αχά! Έχεις κι εσύ πρόσβαση στο media info του αρχείου; :flipout:
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: Δισκάκια Bluray 4K. Ιστορικές στιγμές...

Ολα αυτα .... για Smurfs 2 ? .... :laugh:

Nα δουμε που θα παει η βαθμολογια στο IMDb ... αυριο ? :flipout:
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Δισκάκια Bluray 4K. Ιστορικές στιγμές...

Έλα, 53,5 γίγα αρχείο είναι, σιγά τα ωά...

Αν βέβαια είσαι μαθημένος σε γίφια, μπορεί να σου φανεί χαώδες... :aetsch:

Flame post κύριε super moderator;
Flame post;

Άστον ρε Μανο. Άστον να λέει. Και να το κατεβάσει που θα το δει ο οπισθοδρομικος; Στην παρακμιακη 1080p oled ή στο γκριζαριστο 1080p προβολι;


Πάντως δίνει πνοή στο 4k η ιστορία.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Δισκάκια Bluray 4K. Ιστορικές στιγμές...

Δεν βλέπω κατι από anydvd μεριά...

Θα είναι φυσικά πολύ ενδιαφέρον αν έχουμε τόσο άμεσες εξελίξεις

Αλλά από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι σήμερα, κρατάω μικρό καλαθι
 
17 June 2006
1,235
Απάντηση: Δισκάκια Bluray 4K. Ιστορικές στιγμές...

Ας έσπασε όντως το πρώτο δισκάκι, κι ας είναι και το Sharktopus vs Whalewolf, καρφάκι δεν μου καίγεται... :flipout:
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,810
Απάντηση: Δισκάκια Bluray 4K. Ιστορικές στιγμές...

53.2gb είναι το αρχείο και κυκλοφορεί σε αρκετούς trackers το βρήκα και σε ipt. Έχει σπάσει και το Angel and demons σε 4k αλλά είναι 43mb μόνο οπότε ίσως δεν είναι κανονικό. Με το καλό να σπάσουν όλα να έρθουν και τα καλά rip σε x265 των 20gb με ποιότητα αντάξια του Full bluray. Σκληρούς δίσκους θέλουμε. 4 στα 5TB. 550 ευρώ περίπου σε εξωτερικούς. Όχι και άσχημα. Χωράνε 400 ταινίες σε Full 4k bluray.

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom