Δίλημμα για αγορά τηλεόρασης.

ggtaxo

New member
4 May 2017
6
Καλησπερίζω το φόρουμ.

Έχω μία 40άρα Samsung σχεδόν δεκαετίας που πνέει τα λοίσθια, οπότε και αποφάσισα να την αντικαταστήσω.

Η κύρια χρήση που θα κάνω και με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατόν καλή είναι η παρακολούθηση ταινιών από υπολογιστή. To 4K δε με ενδιαφέρει, καθώς δεν κοιτάω 55 ίντσες και βάλε.

Έχω βρει σε προσφορά αυτήν εδώ: http://www.e-shop.gr/tv-philips-43pfs5301-12-43-led-full-hd-smart-wifi-p-PER.158087. Από όσα κατάφερα να βρω και να διαβάσω σχετικά λένε καλά λόγια.
Όμως με λίγα χρήματα παραπάνω υπάρχουν και επιλογές στις 49", που όπως και να το κάνουμε είναι μία σεβαστή διαφορά σε μέγεθος. Και μιας και η απόσταση του καναπέ από την τηλεόραση είναι 2-2,5 μέτρα νομίζω με παίρνει να πάω και σε 49άρα. Βρήκα στα 400 αυτήν εδώ την LG: http://www.public.gr/product/tileor...-lg-49lh590v-smart-led-full-hd/prod8610125pp/
Αυτό που με φοβίζει είναι ότι το πάνελ της LG είναι IPS, με ο,τι αυτό σημαίνει για την απεικόνιση του μαύρου και την αντίθεση. Το κακό είναι ότι δεν έχω βρει κάποιο μαγαζί που να έχει κάποια από αυτές που ανέφερα για να τις δω και από κοντά.

Επίσης, να πω ότι τα χρήματα είναι περιορισμένα και δύσκολα μπορώ να υπερβώ τα 400 . Διαφορετικά θα κοιτούσα σίγουρα σε άλλες σειρές, πιο "βαρβάτες". Ανάμεσα σε αυτές που γράφω, ποια έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας; Γιατί όσο ελκυστικές και να είναι οι 6 παραπάνω ίντσες (και δεν είναι διόλου αμελητέες) άλλο τόσο και περισσότερο με ενδιαφέρει να βλέπω ωραία χρώματα.

Φυσικά, αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα καλοδεχούμενη.

ΥΓ
Εδώ: http://www.displayspecifications.com/en/model/ff7a85d βλέπω ότι το σύστημα backlight που χρησιμοποιεί η philips (αλλά και η lg) είναι direct led, που θεωρητικά είναι πλεονέκτημα. Είναι όμως πράγματι;

Ευχαριστώ.
 
Last edited:

ggtaxo

New member
4 May 2017
6
Όντως πολύ καλή προσφορά αυτή η Sony. Και 48άρα... Σε σχέση με την philips και LG, γιατί την LG; Εννοώ, έχει κάποιο μειονέκτημα η philips (πλην της διαγωνίου;)
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
H Philips από όσο γνωρίζω έχει αγοραστεί από Κινέζους. Δεν την έχω δει ποτέ, σου πρότεινα από τις 2 την LG λόγω 49". Στη θέση σου θα πήγαινα καρφωτός προς τη Sony.
 

ggtaxo

New member
4 May 2017
6
Το θέμα δεν είναι μόνο το μέγεθος αλλά και η ποιότητα. Με τα IPS πάνελ της, η LG, δεν ξέρω αν θα ήταν καλή λύση για κινηματογραφική χρήση. Γι αυτό και η απορία μου.
Καλά, όσο για τη Sony εννοείται. Στην ίδια τιμή LG και Sony δεν το συζητάμε καν.
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Κοίτα, είναι σίγουρα μειονέκτημα το IPS panel... Αλλά και 43" κινέζικης προέλευσης είναι κι αυτό μειονέκτημα. Γενικά από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη αμφιταλαντευόσουν :music-smiley-004:
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Ειδικά για ταινίες, καλύτερα κάποια στις 48"-50", εφόσον το επιτρέπει το budget. Η W650, στα 400 ευρώ, είναι ίσως η καλύτερη λύση για τη χρήση που αναφέρθηκε.
 

ggtaxo

New member
4 May 2017
6
Η Sony που αναφέρθηκε είναι σαφώς καλύτερη επιλογή, πλέον, αφού είναι σε καλή τιμή. Λογικά θα πάω σε αυτήν.
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Oι sony ειναι παντα κορυφη στα επιγεια καναλια, αρα μην τις φοβαστε...
 

ggtaxo

New member
4 May 2017
6
Λοιπόν, μου ήρθε χθες το πρωί.

Πάρα πολύ καλή εικόνα. Τη δοκίμασα και στα κανάλια (αν και δε με πολυενδιαφέρει αυτή η λειτουργία) και τα πάει πολύ καλά. Βέβαια, με την άθλια ποιότητα των μεταδόσεων μην περιμένεις και τίποτα σπουδαίο, είναι θέμα πηγής.
Σε αναπαραγωγή mkv από υπολογιστή και fhd από youtube είναι καταπληκτική. Πολύ όμορφα και ζωντανά χρώματα, ικανοποιητικό μαύρο, επαρκέστατη αντίθεση. Αρκετά ομοιόμορφο πάνελ.
Μόνο στις γωνίες ψιλοσκοτεινιάζει ανεπαίσθητα (λόγω οπίσθιου φωτισμού direct led μάλλον), αλλά μιλάμε για κάτι το απειροελάχιστο που αν δεν είσαι ψείρας δεν το προσέχεις καν. Μη σε απασχολεί δηλαδή.
Πραγματικά σε ποιότητα εικόνας με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Και αυτά με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Με λίγο σκάλισμα έγινε ακόμη καλύτερη. Τα μενού είναι εύκολα, ακόμα και για ανθρώπους μη ιδιαίτερα εξοικειωμένους. Επίσης η βάση της είναι πολύ καλή και η τηλεόραση παραμένει απόλυτα σταθερή.

Το μόνο ψεγάδι είναι τα ηχεία της, τα οποία είναι επιεικώς για τα μπάζα. Πρίμα οκ, μεσαίες σχεδόν υποφερτές και μπάσα ούτε για δείγμα. Σαν παλιό ραδιοφωνάκι τσέπης... Βέβαια, αυτό λύνεται πολύ εύκολα γιατί υπάρχει έξοδος 3,5mm (το κλασικό καρφάκι) όπου μπορεί να συνδέσει κανείς ηχεία 2.0 ή 2.1 και ο ήχος πραγματικά απογειώνεται. Δηλαδή με 15-20 το πολύ γίνεται μια χαρά η δουλίτσα. Εγώ, π.χ. που έχω σύστημα 5.1 στο σαλόνι, απλά βγάζω από τον υπολογιστή το καρφάκι των L/R - sub, το κουμπώνω στην υποδοχή της τηλεόρασης και αμέσως έχω ήχο 2.1.

Επίσης ένα πράγμα που δε μου κάθισε καλά, είναι το τηλεχειριστήριο. Ναι μεν είναι άμεσο και με καλή εμβέλεια, αλλά το σχήμα του είναι ένα ορθογώνιο παραλληλεπίπεδο, σαν κουτί. Χάθηκε να το κάνουν λίγο ανατομικό, να το πιάνεις λίγο καλύτερα δηλαδή; Και τα πλαστικά του σου αφήνουν μία αίσθηση φτηνιάρικου. Δε λέω ότι δεν κάνει τη δουλειά του, αλλά για τόσα λεφτά τηλεόραση θα έπρεπε και το remote να είναι κάπως καλύτερο... Παρ' όλ' αυτά, δεν είναι επ' ουδενί λόγος να σε αποτρέψει από την αγορά της συγκεκριμένης τηλεόρασης.

Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί εκεί έξω, αλλά θεωρώ ότι για τα 400 που έχει τώρα σε προσφορά είναι ίσως η καλύτερη επιλογή.