Προβολή της desktop και όχι της mobile έκδοσης ενός site σε android

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Μήπως ξέρετε πως μπορώ να πείσω το τάμπλετ μου να προβάλει τις desktop εκδόσεις των sites που θέλω, αντί των mobile εκδόσεων που αποφασίζει να προβάλει;
Και για να το αναλύσω, σε πολλά sites που προβάλω σε μία android συσκευή, προβάλλεται μία mobile έκδοση της σελίδας. Που είναι πολύ φτωχότερη από την αντίστοιχη desktop έκδοση. Λείπουν ολόκληρα κομμάτια συνήθως από το site.
Αυτό ίσως να μην είναι πολύ ενοχλητικό στο κινητό μου με την οθόνη των 5,3 ιντσών, όπου οι desktop εκδόσεις ίσως να είναι λίγο δυσανάγνωστες.
Αλλά στο 10,1 ιντσών τάμπλετ μου είναι πολύ ενοχλητικό. Μία χαρά θα χώραγε και η desktop έκδοση της σελίδας.
Ψάχνοντας είδα ότι υπάρχουν 2 τρόποι να ξέρει το ίδιο το site ποια έκδοση είναι καλύτερη να προβάλει.
Ο πρώτος τρόπος βασίζεται στο user agent του browser που χρησιμοποιούμε. Αν δηλαδή δείχνει ότι πρόκειται για κινητή συσκευή ή επιτραπέζιο υπολογιστή, για υπολογιστή δηλαδή γενικά.
Αυτό είναι πια εύκολο στους σύγχρονους browsers για android. Όλοι έχουν πια στις ρυθμίσεις τους επιλογή για το αν πρόκειται για mobile συσκευή ή υπολογιστή, ακόμα και αν έχουμε mobile συσκευή. Επιλέγουμε την επιλογή για υπολογιστή, και τελειώνουμε.
Αυτό όντως πιάνει σε αρκετά sites. Σέβονται την επιλογή μου, και αντί για την mobile δείχνουν την desktop έκδοση του site.
Δυστυχώς μερικές σελίδες "μου λένε" ότι δεν είμαι αρκετά έξυπνος για να διαλέξω μόνος μου, και προβάλουν πάντα την mobile έκδοση. Δεν τους ενδιαφέρει η επιλογή που έχω κάνει στον user agent του browser.
Για παράδειγμα, σε Firefox, Opera, και Dolphin που χρησιμοποιώ είναι αδύνατο να προβάλλω την desktop έκδοση του enikos.gr, ενώ μόνο ο Dolphin από τους 3 browser δείχνει την desktop έκδοση του newsit.gr.
Αυτό γίνεται στο κινητό μου και στο νεότερο τάμπλετ μου. Κοινό χαρακτηριστικό μόνο η κοντινή ανάλυση της οθόνης. Αρκετά μικρή δηλαδή του τάμπλετ μου, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις. 1280X720 για το κινητό, 1280X800 για το τάμπλετ μου. Ούτε μάρκα συσκευών, ούτε έκδοση android, (6 και 5 αντίστοιχα), ούτε κάτι άλλο κοινό.
Δυστυχώς κοίταξα και στο παλιότερο τάμπλετ μου, 4,4 android, ανάλυση 1024x600. Και εκεί τα sites προβάλλονται κανονικά σε desktop έκδοση!
Ψάχνοντας είδα ότι ο δεύτερος τρόπος προβολής λοιπόν αποφασίζεται από το ίδιο το site, και τον server που το φιλοξενεί. Και βασίζεται σε πολλά πράγματα, που δεν κατάλαβα πλήρως. Ανάλυση της οθόνης που προβάλει το site (όπου διάβασα για κανόνα των 800 pixels, κάτι που ίσως να επηρεάζει το κινητό και το νεότερο τάμπλετ μου) media queries, και άλλα που δεν κατάλαβα, ώστε ένα responsive site να αποφασίζει ποια έκδοση του θα προβάλει.
Βρήκα πολλά sites για προγραμματιστές που αναλύουν πως ένας δημιουργός site θα τα χειρίζεται όλα αυτά, αλλά κανένα για έναν καταναλωτή, πως μπορεί να τα τα παρακάμψει όλα αυτά.
Υπάρχει τρόπος να τα παρακάμψω και να προβάλλω την desktop έκδοση ενός responsive site σε android συσκευή; Ή τουλάχιστον ένας browser που εκτός από τον user agent έχει και τρόπο να παρακάμψει και όλα αυτά που κάνουν ένα site να αποφασίζει ποια έκδοση του θα προβάλλει;
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Προβολή της desktop και όχι της mobile έκδοσης ενός site σε android.

Sorry για την καθυστέρηση. Έχω μέρες να μπω στο forum. Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά νομίζω ότι αυτή η ρύθμιση είναι το user agent που λέω και εγώ στο αρχικό post. Όντως πιάνει σε πολλά sites, αλλά δυστυχώς εγώ αναφέρομαι στα sites που αποφασίζουν μόνα τους αν θα προβάλλουν την desktop ή την mobile έκδοση τους, παρακάμπτοντας τον user agent. Για παράδειγμα, άσχετα με τι έχω βάλει στον user agent, σε όλους τους browsers που χρησιμοποιώ στο τάμπλετ μου είναι αδύνατο να προβάλλω την desktop έκδοση του enikos.gr, χάνοντας έτσι όλη την αριστερή στήλη του site. Έτσι, εγώ ψάχνω τρόπο να πείσω το enikos.gr για παράδειγμα, να προβάλλει την desktop έκδοση του, που δεν υπακούει στον user agent που έχω ορίσει.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει τον Chrome, μήπως είναι πιο αποτελεσματικός browser. Κάποτε τον χρησιμοποιούσα σε κινητό, τάμπλετ, και υπολογιστή. Μπήκα στις ρυθμίσεις του λογαριασμού μου στην Google για να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις, και είδα ότι είχε κρατήσει αρχείο για τα πάντα. Όπου είχα πάει και ότι είχα δει στο κινητό και το τάμπλετ, αλλά και στον υπολογιστή μου όπου χρησιμοποιούσα τον Chrome χωρίς να μπαίνω στον λογαριασμό μου! Αλλά η Google παρόλα αυτά κρατάει τα πάντα! Ακόμα και όταν δεν έχω κάνει login στον λογαριασμό μου! Νευρίασα με το φακέλωμα που κάνει, και σταμάτησα να τον χρησιμοποιώ στον υπολογιστή, και τον απενεργοποίησα σε κινητό και τάμπλετ. Μπορώ να τον ξαναενεργοποιήσω και να δοκιμάσω. Και όπως είπα εξαρτάται και από την συσκευή, ίσως την ανάλυση της οθόνης, και άλλα.
Δυστυχώς τα τάμπλετ δεν μπορούν ακόμα να υποκαταστήσουν έναν υπολογιστή, δεν είναι τόσο βολικά και φορητά όσο τα κινητά, οπότε δεν μου φαίνεται περίεργο αυτό:
http://gr.pcmag.com/tablets/26544/news/sunekhizoun-ptotika-oi-poleseis-ton-tablets
"Συνεχίζουν πτωτικά οι πωλήσεις των tablets". Ίσως αυτό που αναφέρομαι να είναι ένας από τους λόγους.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Εμένα ξαφνικά στον υπολογιστή τη σελίδα του e-shop την προβάλλει με την mobile έκδοση.
Το κάνει και στα Chrome ,firefox και opera .
Δεν έχω βρει κάποια ρύθμιση να αλλάζει η έκδοση .
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
Δοκίμασε εν θέλεις και τον "CM browser"
Όποτε έχω ζητήσει προβολή σε περιβάλλον υπολογιστή το έχει κάνει... (Δε μπαίνω σε πολλά site)

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Ευχαριστώ για την απάντηση !
Τ CM browser από ότι είδα είναι για android .
Το θέμα είναι στην υποενότητα για τα android ,απλά εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα στον υπολογιστή .
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Το πρόβλημα ξεκινάει από τους σέρβερ που φιλοξενούν το κάθε site, σύμφωνα με αυτό:
"When you visit a site, your browser requests a page from the server, basically saying: "please show me the page LOLCATS.html." Wrapped in that request is a bit of identifying information called the user-agent string. It lists details about which browser you're using and which operating system your device is running. Among other things, it helps the server distinguish between visits from mobile devices, visits from laptops and desktops, and visits from bots. (You can peep your device's own user-agent string by visiting this site.) Based on that simple blip of information, the web server can see if you're on a laptop, of if you're using a phone, then instantly decide which version of the website to show you; the full desktop version or the mobile-optimized version.
So, you know when you visit a website on your phone and you see that you're getting pushed to a mobile-friendly version as the page is loading? That's your phone's browser outing you to the server as a mobile user, and the server is guessing you'd most likely prefer the mobile web page."
https://www.wired.com/2014/08/wtf-mobile-websites/
Εμένα, διαφορετική συσκευή δίνει διαφορετικά αποτελέσματα. Δηλαδή κάθε browser πια σε φορητή τουλάχιστον συσκευή έχει επιλογή user string, που δίνει εντολή για το ποια εκδοχή του site θες, αλλά δεν την ακολουθούν όλα τα sites. Υπάρχουν πολλά sites που την αγνοούν και επιμένουν τα ίδια να διαλέγουν ποια εκδοχή θα σου στείλουν. Εκεί τότε μετράνε διάφορα πράγματα όπως λέει και το site του link, ακόμα και η ανάλυση της οθόνης.
Παράδειγμα, το e-shop.gr που λες. Είναι από τα τζαναμπέτικα site. Στο κινητό μου αρνείται με όλους τους browser που χρησιμοποιώ να δείξει την desktop εκδοχή, στα 2 μου τάμπλετ δεν έχει πρόβλημα. Ακόμα χειρότερο είναι ο enikos.gr που είναι το πιο τζαναμπέτικο site, που το χρησιμοποιώ πλέον σαν δείγμα. Στο κινητό και στο ένα μου τάμπλετ έρχεται μόνο η mobile εκδοχή, μόνο στο δεύτερο τάμπλετ μου έχω την desktop εκδοχή.
Δεν έχω βρει λύση στο θέμα, εφόσον υπάρχουν sites που πουλάνε τσαμπουκά και αγνοούν την εντολή που δίνω εγώ. Απλά ελπίζω να χρησιμοποιώ συσκευή που θα την αντιλαμβάνονται ως μη φορητή.
Στο android η απόλυτη λύση που έχω βρει είναι ο puffin browser. Δουλεύει διαφορετικά, οι σελίδες περνάνε όλες από τους δικούς της server, που δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι αλλά έχει δύο αποτελέσματα. Είναι ο πιο γρήγορος mobile browser που υπάρχει, τουλάχιστον σε android που τον χρησιμοποιώ, και μου δείχνει όλες τις σελίδες σε desktop εκδοχή, ακόμα και τον enikos στο κινητό μου.
Στην περίπτωση σου, δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα σε υπολογιστή, αλλά φαίνεται ότι οι τζαναμπέτικες αυτές σελίδες που αναφέρομαι δεν αναγνωρίζουν τον υπολογιστή σου ως υπολογιστή αλλά ως φορητή συσκευή. Πρώτον ελπίζω ότι ως επιλογή να έχει οριστεί σε όλους τους browsers η desktop εκδοχή των sites. Όποτε, είναι κάτι άλλο, αν φτιάχνεται, θέλει ψάξιμο σε τι κάνει τον υπολογιστή σου να φαίνεται λάθος. Πχ ακόμα και η ανάλυση της οθόνης.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Είχα το τελευταίο καιρό πρόβλημα εκτός τον τρόπο προβολής της σελίδας του e-shop.gr και με το πρόγραμμα dreamboxEDIT, που μου το πρόβαλλε σε μεγέθυνση και δεν φαίνονταν κάποια κουμπιά .
Το έψαχνα ανεξάρτητα μέχρι που βρήκα για το dreamboxEDIT το πρόβλημα ήταν η ανάλυση .Οπότε σκέφτηκα μήπως και στο e-shop.gr το πρόβλημα ήταν η ανάλυση και την άλλαξα και το πρόβλημα λύθηκε .
Έχω δυο tv η μία είναι 4Κ η άλλη 1080p ,συνήθως χρησιμοποιούσα την 1080p για να μπω από το pc( την οθόνη την χρησιμοποιούσα πιο παλιά) στο e-shop.gr ή να δουλέψω το dreamboxEDIT και όταν προσπάθησα από την 4Κ μου έβγαλα το πρόβλημα .
Η λύση ήταν η αλλαγή της ανάλυσης σε 1080p .

Φίλε tolias το ποστ ήταν πολύ καλό ,αν δεν έβρισκα τη λύση ,θα με βοηθούσε να την βρω :worshippy:
 

tourli

Established Member
27 December 2009
114
Αυτό που λες εξαρτάται από το template κάθε site, δηλαδή από τον πηγαίο κώδικα του. Τα σωστά σεταρισμένα sites στις κινητές συσκευές προσαρμόζονται ανάλογα με την ανάλυση της οθόνης και προβάλουν την αντίστοιχη έκδοση (mobile ή desktop), επίσης σε tablets αν κρατάς το tablet κάθετα προβάλουν την mobile έκδοση και αν το κρατάς οριζόντια την desktop έκδοση. Αυτά όπως είπα σε σωστά φτιαγμένα sites που σέβονται τους αναγνώστες τους.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Δεν έχω ιδέα τι ακριβώς εξετάζουν τα sites, ειδικά τα "περίεργα". Το κινητό μου έχει ανάλυση 1280x720. Δεν έχει σημασία αν η οθόνη είναι οριζόντια ή κάθετη, σε κανένα site δεν έχω δει διαφορά. Εκεί ίσως να έχει σημασία το μέγεθος της οθόνης. Και πολλά sites φαίνονται μόνο στην mobile έκδοση. Η αλήθεια είναι ότι εκεί συνήθως προτιμώ την mobile έκδοση λόγω μικρής οθόνης. Αλλά μερικά στοιχεία σε ένα site φαίνονται μόνο στην desktop έκδοση, και θέλω όταν την χρειαστώ να μπορώ να την έχω.
Τα δύο νεώτερα τάμπλετ μου τα χρησιμοποιώ πάντα οριζόντια, στην landscape πλευρά τους. Είναι μάλιστα κλειδωμένα εκεί. Σε αυτά θέλω να έχω μόνο την desktop έκδοση μία σελίδας, δεν έχω πρόβλημα χώρου εκεί για να θέλω την mobile έκδοση.
Και τα δύο έχουν 10άρα οθόνη, την ίδια ανάλυση 1280x800, οι προδιαγραφές τους λένε ότι και τα δύο έχουν αναλογία οθόνης 16:10, αν και το τελευταίο μου έχει σαφώς πιο τετράγωνη οθόνη από του παλιότερου. Το παλιότερο από τα δύο έχει προβλήματα σε μερικά sites, όπως πχ το enikos.gr που προανέφερα. Σε όλους τους browsers, εκτός από τον puffin που προανέφερα. Το νεότερο μου δείχνει όλα τα sites κανονικά στην desktop τους εκδοχή, ακόμα και το enikos. Θεωρητικά έχουν την ίδια σχετικά οθόνη, μόνο λίγο πιο τετράγωνη είναι στο καινούριο. Οπότε σκέφτηκα ότι φταίει η αναλογία της οθόνης.
Αλλά υπάρχει και ένα τρίτο δεκάρι τάμπλετ. Το παλιότερο από τα τρία. Με ανάλυση 1024x600. Με οθόνη πολύ μακρόστενη. Θα μπορούσα να την πω 16:8 με κάποια δόση υπερβολής. Αυτό όμως δείχνει όλα τα sites κανονικά στην desktop εκδοχή.
Άρα ούτε η μικρή ανάλυση της οθόνης έχει σημασία, ούτε η αναλογία της οθόνης και πόσο μακρόστενη είναι. Πραγματικά δεν ξέρω τι εξετάζουν αυτά τα περίεργα sites που αδιαφορούν για την εντολή που δίνω για desktop έκδοση της σελίδας. Δεν ξέρω τι έχει αυτό το ενδιάμεσο τάμπλετ που πολλά sites το αντιλαμβάνονται ως κινητό.