Ριπάρισμα Δισκοθήκης CD

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Συμφορουμίτες καλησπέρα! Θα ήθελα τις συμβουλές σας και την εμπειρία σας στην απόπειρα μετατροπής της δισκοθήκης των CD μου σε ψηφιακά αρχεία. Ο λόγος είναι ότι, έστω και καθυστερημένα, το πήρα απόφαση ότι αρκετά κάθομαι και τα ξεσκονίζω στα ράφια τους και ήρθε η ώρα να χωθούν σε κάποιο σκληρό δίσκο και να αποθηκευτούν σε κούτες σε κάποιο πατάρι. Η εν λόγω διαδικασία είναι αρκετά μεγάλο project μιας και μιλάμε για περίπου 1700 CDs. Στόχος μου είναι αυτό να γίνει μία φορά, δημιουργώντας κάποια μήτρα, και από εκεί και πέρα να χρησιμοποιώ τη μήτρα αυτή και να κάνω import τη μουσική μου στις διάφορες εφαρμογές, πχ. iTunes, Plex, κλπ. Συνεπώς θα πρέπει η μήτρα αυτή πρέπει να έχει, εκτός από καλό jitter free ριπάρισμα, σωστό tagging και εξώφυλλα από τα άλμπουμς. Και εδώ είναι που αρχίζουν τα προβλήματα.

Η δισκοθήκη, όπως προανέφερα, αποτελείται από 1700 CDs περίπου. Από αυτά περίπου 1400 είναι orginal CDs και τα υπόλοιπα 300 own compilations σε CD-R. Για τα 300 που είναι own compilations το έχω πάρει απόφαση ότι το tagging και τα εξώφυλλα θα πρέπει να γίνουν ένα ένα με το χέρι. Το πρόβλημα προκύπτει ότι περίπου τα μισά από τα original είναι «περίεργα» compilations τα οποία συχνά δε μπορώ να βρώ στη CDDB και εξώφυλλα αντίστοιχα, πχ κάποια του Hed Kandi, NOW series, Bar De Lune, Global Underground κα.

Το ριπάρισμα θα γίνει χρησιμοποιώντας ένα MacBook Pro με εξωτερικό superdrive. Δεν είμαι αρκετά γνώστης σχετικά με το ποιο φορμά θα χρησιμοποιήσω. Το μόνο που ζητάω είναι να είναι κάποιο lossless φορμά (ώστε να μην χρειαστεί να επαναλάβω το ριπάρισμα στο μέλλον) το οποίο θα μπορώ να κάνω import άμεσα σε άλλες εφαρμογές, κυρίως το iTunes, και να παρέχει τη μέγιστη ευελιξία για μελλοντική χρήση. Εννοείται ότι η ποιότητα ήχου είναι βασικό κριτήριο. Λόγω του όγκου δουλειάς του project αυτού, δεν σκοπεύω να κάνω τσιγκουνιές σε χώρο στο σκληρό και τα σχετικά. Θα ήθελα να γίνει μια φορά για πάντα. Έτσι προκειμένου να μεταφέρω τη δισκοθήκη μου θα αρκεί να μεταφέρω τους δίσκους που την περιέχουν και τα CDs δε θα πιάνουν χώρο αφού θα αποθηκευτούν στο πατάρι.

Για την ώρα, επειδή δεν έχω κάποιο εξωτερικό DAC ή άλλο music player, η μήτρα αυτή θα γίνει εισαγωγή στο iTunes που είναι και ο βασικός μου music player (μέσω airplay στο σπίτι και μέσω iPhone στο δρόμο) για την ώρα. Στο μέλλον θα εξετάσω και άλλες λύσεις όπως Plex και οτιδήποτε άλλο προτείνετε. Επίσης η λύση του iTunes μου αρέσει γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να ανεβάσεις τη Library στο Cloud και να έχεις πρόσβαση σε αυτή από οπουδήποτε.

Από εσάς θα ήθελα συμβουλές (ή κάποιο οδηγό) για την όλη διαδικασία, ποια προγράμματα να χρησιμοποιήσω για ριπάρισμα, tagging, εξώφυλλα κλπ. Καθώς και οποιαδήποτε άλλη συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Να αναφέρω ότι έχω ήδη κάνει μια απόπειρα με απευθείας ριπ μέσω iTunes με μικτά αποτελέσματα. Η ποιότητα ήχου ήταν αρκετά αξιοπρεπείς με Apple Lossless Format (μπορώ να πω ότι με καλύπτει) αλλά στο tagging τα είδα σκούρα. Σε κάποια original compilations και original albums είχα θέματα και με τα tags και κυρίως με τα εξώφυλλα.

Αυτά για την ώρα και συγνώμη αν σας κούρασα. Ελπίζω να το ποστάρω στη σωστή κατηγορία, αν όχι ας το μετακινήσει κάποιος διαχειριστής. Μπορείτε να με ρωτήσετε ελεύθερα για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνηση.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Χρησιμοποίησε XLD και για format επέλεξε AIFF.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Μιλάμε για ριπάρισμα 1700 δίσκων. Προσωπική μου άποψη έιναι ότι σε ένα μεγαλεπήβολο πρότζεκτ όπως αυτό, οποιαδήποτε επιλογή format εκτός FLAC είναι fail.

Ακόμα και αν ο player που χρησιμοποιούσα δεν υποστήριζε flac, εννοείται ότι θα τον άλλαζα με κάποιον συμβατό.
 

Spyros_V_S

Senior Member
30 June 2008
444
Νέα Σμύρνη
Ένας πολύ χρήσιμος οδηγός που είναι και στα sticky της κατηγορίας εδώ, είναι και αυτός για το EAC - εγώ ακολούθησα αυτόν κι είχα πολύ καλά αποτελέσματα. Επίσης αν θές κάποιο εύχρηστο πρόγραμμα για tagging, ρίξε μια ματιά στο mp3tag.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Μιλάμε για ριπάρισμα 1700 δίσκων. Προσωπική μου άποψη έιναι ότι σε ένα μεγαλεπήβολο πρότζεκτ όπως αυτό, οποιαδήποτε επιλογή format εκτός FLAC είναι fail.

Ακόμα και αν ο player που χρησιμοποιούσα δεν υποστήριζε flac, εννοείται ότι θα τον άλλαζα με κάποιον συμβατό.

Μιχάλη προσωπικά δε γνωρίζω να υπάρχουν διαφορές στον ήχο μεταξύ AIFF και FLAC. Ο λόγος που προτείνω αυτό το συνδυασμό στο φίλο είναι πολύ απλός: Έχει mac και θέλει να εισάγει τη μουσική κυρίως στο itunes. Αυτό δεν είναι συμβατό με flac, οπότε το AIFF είναι μονόδρομος. Πέραν τούτου, το aiff είναι πλέον συμβατό με όλα τα πλέιερ που γνωρίζω, σε android και linux, οπότε δεν θα υπάρχει ούτε εκεί πρόβλημα. Η συμπίεση πάντως είναι το ίδιο καλή και στα δύο φορμά.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
To aiff της Apple είναι το αντίστοιχο wav αρχείο και αποθηκεύει την μουσική μας ασυμπίεστη, ενώ προσφέρει και δυνατότητα αποθήκευσης metadata.
Το flac από την άλλη, είναι άλλο είδος αρχείου, το οποίο κυρίως συμπιέζει το μουσικό μας κομμάτι. Το βασικό του προσόν είναι ότι συμπιέζει από το αρχείο κομμάτια που δεν επηρεάζουν το μουσικό αποτέλεσμα, με αποτέλεσμα το τελικό αρχείο να έχει μικρότερο όγκο.
Όταν το αρχείο αναπαράγεται, τότε ο player αναλαμβάνει να αποσυμπιέσει όλο το μουσικό κομμάτι για να υπάρξει σωστό μουσικό αποτέλεσμα.
Στην πράξη αν ο άνθρωπος που φτιάχνει το flac αρχείο δεν ρυθμίσει σωστά το πρόγραμμα, ενδέχεται να δημιουργήσει αρχείο που να έχει αλλοιώσει το μουσικό αποτέλεσμα.
 
Last edited:

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Εάν στόχος είναι να παίζει το itunes τα αρχεία flac, τότε υπάρχουν λύσεις.
πχ το fluke κάνει κάτι τέτοιο, ως plugin στο itunes, με περιορισμό όμως τα 16bit/44.1KHz.
Υπάρχουν και άλλα τέτοια προγράμματα ή ανεξάρτητοι players, εκτός itunes δλδ.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Ριπάρισμα Δισκοθήκης CD

Ένας πολύ χρήσιμος οδηγός που είναι και στα sticky της κατηγορίας εδώ, είναι και αυτός για το EAC - εγώ ακολούθησα αυτόν κι είχα πολύ καλά αποτελέσματα. Επίσης αν θές κάποιο εύχρηστο πρόγραμμα για tagging, ρίξε μια ματιά στο mp3tag.

To EAC είναι μόνο για windows, ενώ ο συνφορουμίτης έχει apple υπολογιστή. :ernaehrung004:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Eπειδη και γω μπερδεμενος ειμαι ,για ξεκαθαριστε μου κατι ...ω γνωστες του αθληματος!!
Το flac συμπιεζει τα κομματια (κατι σαν zip ας πουμε) ή αφαιρει και πληροφορια??
Στον EAC οταν μετατρεπεις σε mp3 εχει νοημα ο καλος συμπιεστης (λαμε ας πουμε) ,το bitrate ,η ταχυτητα κλπ,ενω στο wav δεν προσεχουμε τιποτα.
Στο flac εχει νοημα να προσεχουμε κατι???
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
@Μιχάλης Κορ. Σωστά, και να κάνω μια διόρθωση: Εγώ τα CD μου τα ριπάρω αυτή τη στιγμή με apple lossless, το οποίο δέχεται επίσης tags κλπ. Όντως υπάρχουν πλέιερ που παίζουν flac σε περιβάλλον mac, αλλά το ίδιο το λειτουργικό "τσινάει", για παράδειγμα όταν ανοίγεις ένα folder με αρχεία flac δε δείχνει το artwork που είναι ενσωματωμένο ενώ σε Apple Lossless φαίνονται κανονικά.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Eπειδη και γω μπερδεμενος ειμαι ,για ξεκαθαριστε μου κατι ...ω γνωστες του αθληματος!!
Το flac συμπιεζει τα κομματια (κατι σαν zip ας πουμε) ή αφαιρει και πληροφορια??

Γίνεται απλά συμπίεση, δεν αφαιρείται τίποτα.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Ριπάρισμα Δισκοθήκης CD

@Μιχάλης Κορ. Σωστά, και να κάνω μια διόρθωση: Εγώ τα CD μου τα ριπάρω αυτή τη στιγμή με apple lossless, το οποίο δέχεται επίσης tags κλπ. Όντως υπάρχουν πλέιερ που παίζουν flac σε περιβάλλον mac, αλλά το ίδιο το λειτουργικό "τσινάει", για παράδειγμα όταν ανοίγεις ένα folder με αρχεία flac δε δείχνει το artwork που είναι ενσωματωμένο ενώ σε Apple Lossless φαίνονται κανονικά.

Αποθηκεύεις δλδ τα αρχεία σου σε ALAC. :a0210:
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Απάντηση: Ριπάρισμα Δισκοθήκης CD

To aiff της Apple είναι το αντίστοιχο wav αρχείο και αποθηκεύει την μουσική μας ασυμπίεστη, ενώ προσφέρει και δυνατότητα αποθήκευσης metadata.
Το flac από την άλλη, είναι άλλο είδος αρχείου, το οποίο κυρίως συμπιέζει το μουσικό μας κομμάτι. Το βασικό του προσόν είναι ότι αφαιρεί από το αρχείο κομμάτια που δεν επηρεάζουν το μουσικό αποτέλεσμα, με αποτέλεσμα το τελικό αρχείο να έχει μικρότερο όγκο.
Στην πράξη αν ο άνθρωπος που φτιάχνει το flac αρχείο δεν ρυθμίσει σωστά το πρόγραμμα, ενδέχεται να δημιουργήσει αρχείο που να έχει αλλοιώσει το μουσικό αποτέλεσμα.

Μιχάλη, δε ξέρω τι λες, Σε καμία περίπτωση δεν αλλοιώνεις το αρχείο με flac!
(δεν αφαιρεί κομμάτια που αναφέρεις σε καμία περίπτωση ίσως μπερδεύεσαι με κάτι άλλο)
Πρόκειται για μη απολεστική συμπίεση , όπως είναι το zip.

Φίλτατε, Τη δουλειά να την κάνεις μια φορά και καλά
XLD -> flac (ή EAC αντίστοιχα σε win)
Να διαβάσεις κιόλας πρώτα κάποια πράγματα. Και ο οδηγός EAC θα σε μάθει κάποια πράγματα όπως για παράδειγμα τι κάνουμε για την παύση ανάμεσα στα τραγούδια κ.ο.κ.


Και εμένα η δισκοθήκη μου είναι >1700CD και φυσικά καταλαβαίνω τον κόπο που θα χρειαστεί. Το θέμα είναι να μη χρειαστεί να το κάνεις και δεύτερη φορά.

Φυσικά το 90% των συλλογών μουσικής εκεί έξω είναι σε flac για πολλούς λόγους. Νο1 λόγος η αποτελεσματικότητα της συμπίεσης και η συμβατότητα.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Τάσο αν παρατηρήσεις παραπάνω, έβγαλα την λέξη "αφαίρεί", και την αντικατέστησα με συμπιέζει.
Η διόρθωση μου έχει γίνει πριν γράψεις το μήνυμά σου.
Κ την διόρθωση την έκανα για να μην μπερδεύω όσους μας διαβάζουν.
Ήταν δική μου λάθος έκφραση εκ παραδρομής. :grandpa:
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Ριπάρισμα Δισκοθήκης CD

Μιχάλη, δε ξέρω τι λες, Σε καμία περίπτωση δεν αλλοιώνεις το αρχείο με flac!
(δεν αφαιρεί κομμάτια που αναφέρεις σε καμία περίπτωση ίσως μπερδεύεσαι με κάτι άλλο)
Πρόκειται για μη απολεστική συμπίεση , όπως είναι το zip.

Φίλτατε, Τη δουλειά να την κάνεις μια φορά και καλά
XLD -> flac (ή EAC αντίστοιχα σε win)
Να διαβάσεις κιόλας πρώτα κάποια πράγματα. Και ο οδηγός EAC θα σε μάθει κάποια πράγματα όπως για παράδειγμα τι κάνουμε για την παύση ανάμεσα στα τραγούδια κ.ο.κ.


Και εμένα η δισκοθήκη μου είναι >1700CD και φυσικά καταλαβαίνω τον κόπο που θα χρειαστεί. Το θέμα είναι να μη χρειαστεί να το κάνεις και δεύτερη φορά.

Φυσικά το 90% των συλλογών μουσικής εκεί έξω είναι σε flac για πολλούς λόγους. Νο1 λόγος η αποτελεσματικότητα της συμπίεσης και η συμβατότητα.

Θα συμφωνήσω σε όλα πλην της υποχρεωτικότητας του flac. Το Apple Lossless (το γράφω έτσι γιατί αυτή είναι η επιλογή που εμφανίζεται στο preferences του XLD, αν και όπως επισήμανε ο ΜιχάληςΚορ είναι επίσης γνωστό ως ALAC) είναι το ίδιο αποτελεσματικό στην συμπίεση. Το flac σε περιβάλλον Apple δεν το συνιστώ.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Στον EAC οταν μετατρεπεις σε mp3 εχει νοημα ο καλος συμπιεστης (λαμε ας πουμε) ,το bitrate ,η ταχυτητα κλπ,ενω στο wav δεν προσεχουμε τιποτα.
Στο flac εχει νοημα να προσεχουμε κατι???

Γιατι με εφηνετε να αγωνιω...σας ερωτω....γιατι?????????:flipout:
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Προσωπικά όταν έκανα rip όλη την συλλογή μου (>1000 cd) σε αρχεία, το έκανα σε ασυμπίεστο φορμά.
Βέβαια ο naim unitiserve το κάνει αυτό από μόνος του, αλλά και αν το επέλεγα, πάλι το ίδιο θα έκανα.
:music-smiley-005:

υγ: Καλά...αν πω ότι πολλές φορές ακούω διαφορές μεταξύ αρχείων wav & flac, θα με πείτε περίεργο...και ότι δεν ισχύει κτλ. :grinning-smiley-043