raw converters?

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Καλό το Camera Converter του Photoshop καλό και το Raw Essentials, με τα οποί αμπορείς να δουλέψεις εξαιρετικά για το 90% της δουλειάς, και πολύκαλά στο auto. Όμως πλέον δεν μου φθάνουν και επιπλέον άρχισαν να γίνονται ιδιαίτερα δημοφιλή προγράμματα που μπορούν να προσφέρουν περίεργα πράγματα όπως τοπικές διορθώσεις, μάσκες, αλλαγή δεδομένων, κλπ.

Έτσι προσνατολίζομαι στην αγορά δυο τέτοιων προγραμμάτων, το Nikon Capture NX και το DXOLabs Optics Pro. Κοστίζουν 130 και 200 ευρώ αντίστοιχα (το δεύτερο στην έκδοση που με ενδιαφέρει).

Λογικά θα είναι στα χέρια μου τις επόμενες 15 μέρες.´Θα τα δουλέψω εντατικά και πιστεύω ότι στα τέλη Νοεμβρίου να σας έχω κάποιες αξιοπρεπείς εντυπώσεις.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Το Lightroom το έχεις δουλέψει;
Δεν ξέρω αν ειναι τόσο εξεζητημένο αλλα διαχειρίζεται και κάνει σχεδόν τα πάντα!
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Δούλεψα με το Lightroom όταν ήταν σε beta έκδοση και δεν με ικανοποίησε καθόλου.

Αυτά που με ελκύουν είναι τα εξής:
1. To DXO Labs μπορεί να διορθώνει άμεσα όλες τις γεωμετρικές παραμορφώσεις και την προοπτική, καθώς έχει μηχανή για κάθε φακό και σώμα. Κάτι που δεν έχει κανένα άλλο σοφτγουερ.
2. To Capture NX βλέπει κανονικά το White balance των ΝΙΚΟΝ D200 και νεότερων σωμάτων, κάτι που δεν κάνει κανένα άλλο software καθώς υπάρχει encryption. Επίσης μπορεί να κάνει με κουμπάκια, αυτό που μπορείς να κάνει με layers στο PS αφού έχεις τελειώσει με το camera converter.

Κάνουν και πολλά άλλα πράγματα. Θα δούμε...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Πιστεύω πλέον ότι εκεί που έφθασαν οι αισθητήρες, οι απαραίτητες προυποθέσεις είναι οι εξαιρετικοί φακοί και οι λήψεις σε .raw. Η διαφορά μέτριου από πολύ καλό φακό είναι πια μεγάλη και ορατή και στην οθόνη.

Τώρα για το .raw η δουλειά με το NX συνεχίζεται. Δεν είναι εύκολο, αλλά κάνει παπάδες. Το DXO Optics ακόμα δεν το αγόρασα, διότι αναμένουμε την έκδοση 5.0 με καινούρια εργαλεία, κυρίως για την εξάλειψη των στιγμάτων από τη σκόνη.

Ένα πολύ καλό άρθρο για το .raw είναι http://www.bythom.com/qadraw.htm
Μπορώ να πω ότι το 90% από αυτά που ισχυρίζεται τα επαλήθευσα 100%. Το μόνο που δεν κάνω είναι την αρχική μετατροπή σε .dng και μετά σε .tiff 16μπιτο, εργασία σε αυτό και μετά μετατροπή σε .jpg. Μου φαίνεται υπερβολική ρουτίνα και θέλει τεράστιους χώρους αποθηκευτικούς.