On Telecoms TV

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Μεταφέρω από το site της On Telecoms :

H πρωτοποριακή υπηρεσία On Τηλεόραση θα αλλάξει τον τρόπο που χρησιμοποιείτε την τηλεόραση σας. Σας προσφέρει υψηλής ποιότητας ψηφιακό τηλεοπτικό περιέχομενο και έναν νέο τρόπο για να το απολαύσετε. Δεν απαιτείται δορυφορική κεραία, το μόνο που χρειάζεστε είναι ο αποκωδικοποιητής On Video Box.

On Video Box
Με ένα και μόνο αποκωδικοποιητή, που παρέχεται απο την ΟΝ μπορείτε να έχετε πρόσβαση:

Σε ελληνικά κανάλια με ψηφιακή ποιότητα
Στα επίγεια ψηφιακά τηλεοπτικά κανάλια.
Στα Διεθνή δορυφορικά κανάλια
Τα κανάλια της Nova (Nova IPTV)
Διαδραστικές υπηρεσίες όπως On Cinema και On Rec.


Έχει κανείς προσωπική εμπειρία από την εικόνα, τα κανάλια, το δέκτη που παρέχει η On Telecoms ?
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
σε μια διαφημιση τους ειδα το logo HD ready...



ουδεν σχολιον.


(αποκλειεται).




εγω ειχα γραφτει σε cableTV της vivodi αλλα ειχαν περασει 5 μηνες χωρις ενεργοποιηση και το ακυρωσα.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,731
Clermont-Ferrand, France
Επειδή έχω OnTelecoms θα σας παραθέσω τι γίνεται. Ο δέκτης συνδέεται βέβαια με το DSL modem για να έχει τηλεόραση. Σε πολλές περιπτώσεις η γραμμή (σε εμένα τουλάχιστον) δεν φτάνει και έχω πολλά κοψίματα ή καθόλου τηλεόραση. Τα ψηφιακά βέβαια επειδή είναι μέσω κεραίας παίζουν πάντα άνετα. Κατά τα άλλα και τέλεια όταν παίζουν τα κανάλια δεν έχουν κάποια διαφορά από την κανονική τηλεόραση μου (έχω πολύ καλό σήμα) οπότε ο μόνος λόγος να χρησιμοποιέισω την Ontelecoms είναι για το ONRec. Έτσι εάν θέλω βλέπω κάτι μέχρι και 3 μέρες πίσω και το ξεκινάω και σταματάω όποτε θέλω.
Σαν ιδέα είναι καλή αλλά ακόμα δεν έχουμε την υποδομή στην Ελλάδα για κάτι τέτοιο. Θα δούμε αργότερα πως θα πάει. Αυτή την στιγμή εμένα με ενδιαφέρουν μόνο τα δωρεάν τηλέφωνα και το ADSL.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,731
Clermont-Ferrand, France
Απάντηση: Re: On Telecoms TV

ο δέκτης πρέπει να είναι κοντά σε πρίζα τηλεφώνου και σε κεραία τηλεόρασης?

Ναι σε κεραία τηλεόρασης. Σε τηλέφωνο όχι γιατί απλά συνδέετε με καλώδιο δυκτίου με τον router. Και φυσικά κοντά στην τηλεόραση για να συνδεθεί, αν και έχει μέχρι και HDMI σύνδεση.
 

VAG.NIK

Supreme Member
18 August 2006
3,073
Αθήνα
ο δέκτης όχι. επίσης, είναι κλειδωμένος από την on ακόμη και στα στοιχειώδη - πχ., δεν επιτρέπει ρύθμιση 16/9 για την τηλεόραση και τα δείχνει όλα σε 4/3. θα επικοινωνήσω μαζί τους να δω τι παίζει. έχω λάβει τον εξοπλισμό χωρίς να έχει ακόμη ενεργοποιηθεί η υπηρεσία, συνέδεσα το δέκτη μέσω κεραίας όμως και βλέπω τα ψηφιακά της ΕΡΤ προς το παρόν. με hdmi σύνδεση, έχω εικόνα 4/3 πολύ καλή. με scart η εικόνα γίνεται 16/9, πάλι πολύ καλή. πρέπει να βρούμε ένα τρόπο να τον ξεκλειδώσουμε (έχει σφραγισμένη και την είσοδο έξυπνων καρτών ...)

επίσης, στο θέμα της απόστασης μεταξύ modem/δέκτη, υπάρχουν κάποια "μηχανάκια" που μπαίνουν σε απλή πρίζα τοίχου ρεύματος και τη μετατρέπουν σε δικτύου. συνδέεις εκεί λοιπόν το δέκτη και δεν χρειάζονται οι καλούμπες καλωδίων. το αν λειτουργεί ή όχι το σύστημα, δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω. όποιος ξέρει ας μας πει ...
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
πω πω BKORON64 μου έβαλες χοντρή δουλειά...
για να διαβάσω όλα αυτά πρέπει να πάρω άδεια άυριο από τη δουλειά και να σηκωθώ πρωι πρωι...
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
εχει αντιμετωπισει κανεις προβλημα (πχ διακοπες) με
1. ιντερνετ
2. τηλεφωνο

εχει national geogr., discovery, animal planet, travel ??
H ποιοτητα ειναι καλυτερη της nova?