LG 55EG9A7V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Εδώ βλέπω ότι κυκλοφόρησε η νέα flat, FHD OLED της LG!!
Λίγο τσιμπημένη η αρχική της τιμή, αλλά σίγουρα θα πέσει σύντομα σε λογικά επίπεδα.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: LG-55EG9A7V

ΥΠΕΡΟΧΑ!!!
Εδω 'ειμαστε'....
Καλ οτο 4k αλλα προυποθετει και αναλογη αγορα player KAI την υπαρξη αντιστοιχου υλικου ΑΝ θελουμε να ειμαστε 'ουσιαστικοι'..
Εγω ακομα δισκακια 4k δεν εχω δει απο κοντα...
Οποτε για ακομα 3-4 χρονια τα πανελ 1080p θεωρω οτι θα μας συντροφευουν.
Φυσικα οχι σε αυτην την τιμη....
Αναμονη λοιπον για τα πρωτα review
 
Last edited:

lostamangr

New member
16 January 2010
63
Re: LG-55EG9A7V

Νομιζω οτι δεν αξιζει ποια να παρεις 1080p,οταν υπαρχουν 4k βαζεις ενα netflix και γουσταρεις εικονα και ultra hd γιατι με την full hd δεν θα δεις το ultra hd του netflix!!!ΤΟ 1080P νομιζω πεθανε μετανιωσα παρα πολυ που πηρα thn lg g910 επρεπε να παρω 4k...ασε που εβγαλε και προβληματα...
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: LG-55EG9A7V

Νομιζω οτι δεν αξιζει ποια να παρεις 1080p,οταν υπαρχουν 4k βαζεις ενα netflix και γουσταρεις εικονα και ultra hd γιατι με την full hd δεν θα δεις το ultra hd του netflix!!!ΤΟ 1080P νομιζω πεθανε μετανιωσα παρα πολυ που πηρα thn lg g910 επρεπε να παρω 4k...ασε που εβγαλε και προβληματα...

Για να ειμαστε ακριβεις, αν θελεις 4Κ, βαζεις ενα Νετφλιξ ΚΑΙ vdsl υποχρεωτικα. Γιατι αν περιμενει κανεις να δει 4Κ με γραμμες μεχρι τα 24, ας το ξεχασει.
Οσο για την ποιοτητα του 4Κ του Νετφλιξ στην Ελλαδα, εχουν γραφτει διαφορα, αλλα δε μπορω να κρινω αν δε δω.
Επισηςη οι ταινιες που κυκλοφορουν σε 4Κ ειναι ακομα ελαχιστες και δεν ξερει κανεις ποσο γρηγορα θα αλλαξει αυτο.

Ας εχει και αυτα στο νου του οποιος ειναι αναμενσα σε hd και 4Κ
 

lostamangr

New member
16 January 2010
63
Re: LG-55EG9A7V

Για να ειμαστε ακριβεις, αν θελεις 4Κ, βαζεις ενα Νετφλιξ ΚΑΙ vdsl υποχρεωτικα. Γιατι αν περιμενει κανεις να δει 4Κ με γραμμες μεχρι τα 24, ας το ξεχασει.
Οσο για την ποιοτητα του 4Κ του Νετφλιξ στην Ελλαδα, εχουν γραφτει διαφορα, αλλα δε μπορω να κρινω αν δε δω.
Επισηςη οι ταινιες που κυκλοφορουν σε 4Κ ειναι ακομα ελαχιστες και δεν ξερει κανεις ποσο γρηγορα θα αλλαξει αυτο.

Ας εχει και αυτα στο νου του οποιος ειναι αναμενσα σε hd και 4Κ
περιμενω πως και πως την vdsl για να δω στην 910 μου το ultra hd!!!το 1080p δηλαδη!!!πραγματικα δεν ξερω τι αξιζει να κανεις να παρεις μια καλη 1080p να πας σε 4κ εγω λεω 4κ αλλα τεσπα
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: LG-55EG9A7V

55"...[tvtest.pl]...LG 55EG9A7V test...http://www.tvtest.pl/lg-55eg9a7-test/


55EG9A7V Πολωνία:6000 Polish zloty = 1.392


The most important changes to the predecessor are:

1.flat screen instead of curved,

2.improved control of the panel,

3.much better gradation of dark shades near black,

4.completely changed base.


RGBW Subpixel (pictured below) for the LG Display
lg-55EG9A7V-subpixels-330x330.jpg


lg-55EG9A7V-cena.jpg

source photo:[tvtest.pl]
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: LG-55EG9A7V

Ωραια ολα αυτα αλλα την έχει κανείς? Ειναι το πανελ διαφορετικό απο την 910? Γενικά ποιες οι διαφορες απο την 910.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: LG-55EG9A7V

Νομιζω οτι δεν αξιζει ποια να παρεις 1080p,οταν υπαρχουν 4k βαζεις ενα netflix και γουσταρεις εικονα και ultra hd γιατι με την full hd δεν θα δεις το ultra hd του netflix!!!ΤΟ 1080P νομιζω πεθανε μετανιωσα παρα πολυ που πηρα thn lg g910 επρεπε να παρω 4k...ασε που εβγαλε και προβληματα...

Όχι δεν πέθανε. Η πραγματικότητα δεν διαμορφώνεται από τα projections των εταιριών για το πόσα νέα κομμάτια 4Κ πουλιούνται σε σχέση με FHD το κάθε επόμενο 4μηνο.

Το FHD θα παθαίνει όταν η μάνα μου θα έχει 32" UHD στην κουζίνα της.

Αν μπεις στο αμερικάνικο amazon (γιατι κακα τα ψέματα αυτό ειναι το βαρόμετρο) και χτυπήσεις DVD Θα σου βγαλει λιγο λιγότερο απο 1εκ αποτελέσματα αν χτυπήσεις Bluray κάπου στις 88.000 και UHD καμιά 450. Αυτά βέβαια συμπεριλαμβάνουν και 2πλες καταχωρήσεις οπότε ο αριθμός παιζει να έχει μια απόκλιση της ταξης του 5%. VHS από την άλλη από φέτος δεν έχει σχεδόν τίποτα, οπότε ναι το vhs μπορείς να πεις οτι πέθανε.

Το Bluray δεν θα προλαβει να πεθανει πριν πεθανουν εντελως τα δισκακια ως συνολο.
 

Vasilis_K

New member
10 November 2011
46
Re: LG-55EG9A7V

Παιδια καλησπερα. Τη βλεπω πλεον αυτη κατω απο 1000 ευρω στο skroutz. Σε αυτά τα λεφτα δεν αξιζει παρόλο που δεν είναι 4Κ?
 

mezzanine

AVClub Enthusiast
19 June 2006
744
Re: LG-55EG9A7V

Οσο παλιο και αν είναι το πανελ (btw η 930 ηταν curved) στα λεφτα αυτα το να εχεις το καλυτερο 55αρι 1080p display νομιζω πως την κάνει πολυ καλη αγορα. Ποιος ειναι ο ανταγωνισμός; hdr side led στα 60hz και 15 μοιρες viewing angle η ips με 800:1 contrast;
Καλο το 4k αλλα θελει πολλες πολλες ιντσες, και η αναλυση δεν ειναι το παν στην καλη εικονα, εκτος και αν βλεπει κανεις τηλεοραση λες και καθεται σε κρεβάτι solarium.
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: LG-55EG9A7V

Σε σχέση με b7 πέρα από το 4κ και συνδεσιμότητα υστερεί και στο πάνελ ; Τι αγόρασε τελικά κανείς;

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: LG 55EG9A7V

Τελικά θα ειμαι ο πρώτος που θα γράψω εντυπώσεις την περιμένω!!! να δούμε τι θα δουν τα ματια μου απο την 50VT30 που μας εκαψε την πλακέτα...
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: LG 55EG9A7V

Γνωρίζει κανείς πως μπαίνουμε στο service menu?

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: LG 55EG9A7V

Γνωρίζει κανείς πως μπαίνουμε στο service menu?

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εγω θα σου ελεγα να μην μπεις καθολου στο service menu.
εαν χρειαστει να παει service η τηλεοραση(μακαρι να μην χρειαστει ποτε)και πεσεις σε τεχνικο που το ψαχνει,μπορει να δει οτι εχεις μπει στο sm και να στην βγαλει εκτος εγγυησης.
καλοθεατη.!:2thumb22sup: