Κωνσταντινούπολη, μοναδικός φωτογραφικός προορισμός.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

HERO

Senior Member
29 March 2008
368
1134922_b.jpg

Φωτογραφία του Αρά Γκιουλέρ: Καφενείο στη Στοά Χατζόπουλου, 1966Αθήνα
Ο Αρά Γκιουλέρ, ιδιαίτερα αγαπητός στους Έλληνες, θεωρείται ο πιο δημοφιλής φωτογράφος της Κωνσταντινούπολης. Με το φωτογραφικό του φακό απαθανάτισε στιγμές της Πόλης, την καθημερινότητά της σε μία εποχή που οι παλιοί θυμούνται με νοσταλγία.

Η ουμανιστική του ματιά, απαθανατίζει καθημερινά στιγμιότυπα, με πρωταγωνιστές απλούς ανθρώπους και φόντο την Πόλη.
Ο Γκιουλέρ παρουσιάζει τη δική του Κωνσταντινούπολη, της δεκατίας του 1950 και του 1960, με τους ανθρώπους του μόχθου. Τα σοκάκια, τους ψαράδες του Βόσπορου, τους χαμάληδες, τα καπηλειά τους, τους οίκους ανοχής, τις γυναίκες με τη μαντίλα, να προσεύχονται στα μουσουλμανικά τεμένη της Πόλης.
Ο Αρά Γκιουλέρ έδωσε την Τετάρτη τη δική του ερμηνεία για το έργο του. Υπήρξε πάντα μάστορας του φωτοειδησειογραφικού ρεπορτάζ, ο πρώτος ανταποκριτής του περιοδικού Life στην Εγγύς Ανατολή, χρισμένος ως ένας από τους καλύτερους φωτογράφους στον κόσμο, με πολλές διακρίσεις και εκθέσεις διεθνώς.

«Τι είναι και τι δεν είναι η φωτογραφία για μένα, ακόμα δεν το ξέρω» λέει ο Γκιουλέρ.

«Μοιάζει πολύ με τέχνη αλλά δεν είναι. Και δεν είναι, γιατί δεν έχει να κάνει με το φαντασιακό -για παράδειγμα του κινηματογράφου-, αλλά με την ίδια τη ζωή. Η μηχανή μου δεν ψεύδεται όπως η κάμερα του κινηματογράφου. Είναι οπτική ιστοριογραφία. Οι φωτογραφίες θα μείνουν στην ιστορία, θα τις βλέπουν οι μελλοντικές γενιές και δεν θα μπορούν να διαστρεβλώσουν το παρελθόν» είπε σε συνέντευξη Τύπου, την ώρα που φορούσε μια φωτογραφική μηχανή, περασμένη στο λαιμό του.
Το ύφος και η ατμόσφαιρα των φωτογραφιών του αρμενικής καταγωγής φωτογράφου και δημοσιογράφου, παραπέμπει στον Κώστα Μπαλάφα.

Η έκθεση αποτελείται από 100 περίπου εκτυπώσεις με θέμα την Κωνσταντινούπολη των δεκαετιών 1960 και 1970 επιλεγμένες ειδικά για την έκθεση στο Μουσείο Μπενάκη.
Την έκθεση θα συνοδεύσει το βιβλίο του Γκιουλέρ, Istanbul, που κυκλοφορεί σε ελληνική μετάφραση από τις εκδόσεις «Ολκός» και περιλαμβάνει κείμενο του βραβευμένου με Νόμπελ Ορχάν Παμούκ, το οποίο συνδιαλέγεται νοερά με το έργο του φωτογράφου.
Την έκθεση επιμελήθηκαν ο Χασάν Σενγιουκσελ και η Φανή Κωνσταντίνου.

Η έκθεση στο κτίριο της οδού Πειραιώς του Μουσείου Μπενάκη αρχίζει στις 12 Μαΐου και θα διαρκέσει μέχρι 25 Ιουλίου.
Τα εγκαίνια θα γίνουν το βράδυ της Τετάρτης από τον υπουργό Πολιτισμού και Τουρισμού, Παύλο Γερουλάνο.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1134922&lngDtrID=253


Πηγή in.gr
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Re: Η Πόλη μέσα από το φωτογραφικό φακό του Αρά Γκιουλέρ

Καλό δείχνει, που παρκάρουμε εκεί κοντά?
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Πριν δυο βδομάδες βρέθηκα για 2 μέρες στην Βασιλεύουσα - Επτάλοφο - Πόλη - Κωνσταντινούπολη - Istanbul

Εκεί αν και με περιορισμένο χρόνο και αρκετή πίεση κατάφερα να τραβήξω μερικές φώτο Ολες στο χερι χωρίς τρίποδα αφού το μικρό τριποδακι που πήρα μαζι μου κάπου μου επεσε .

Περισσότερες μπορείτε να δείτε στο BLOG μου.

attachment.php



attachment.php



attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php



attachment.php


attachment.php
 

Attachments

  • 2.jpg
    2.jpg
    83.1 KB · Views: 283
  • 9.jpg
    9.jpg
    84.7 KB · Views: 280
  • 25.jpg
    25.jpg
    71.5 KB · Views: 279
  • 11.jpg
    11.jpg
    69.1 KB · Views: 276
  • 33.jpg
    33.jpg
    168.8 KB · Views: 285
  • 34.jpg
    34.jpg
    120.6 KB · Views: 285
  • 43.jpg
    43.jpg
    106.6 KB · Views: 285
  • 39.jpg
    39.jpg
    168.7 KB · Views: 286
  • 4.jpg
    4.jpg
    66.3 KB · Views: 285

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Re: Κωνσταντινούπολη - Istanbul

Πολύ ωραίες Κώστα. Πολύ ωραία χρώματα.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Κωνσταντινούπολη - Istanbul

σας ευχαριστώ παιδιά . Ας ανεβάσω και μερικές ακόμα

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 

Attachments

  • 45.jpg
    45.jpg
    82.1 KB · Views: 197
  • 44.jpg
    44.jpg
    109.6 KB · Views: 199
  • 42.jpg
    42.jpg
    80.7 KB · Views: 197
  • 50.jpg
    50.jpg
    74 KB · Views: 198
  • 36.jpg
    36.jpg
    110.7 KB · Views: 203
  • 8.jpg
    8.jpg
    87.3 KB · Views: 198
  • 5.jpg
    5.jpg
    83.9 KB · Views: 197
  • 1.jpg
    1.jpg
    35.4 KB · Views: 196
  • 46.jpg
    46.jpg
    53.7 KB · Views: 196

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Re: Κωνσταντινούπολη - Istanbul

Πολυ καλες στιγμες τραβηξες, μπραβο
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
Απάντηση: Κωνσταντινούπολη - Istanbul

Ωραιοτατες φωτος !!!!


και πρεπει να πω οτι εχεις θαρος ...και τραβηξες τον τυπο με την μπουρκα απεναντι του ....

αφου δεν σε πηρε χαμπαρι μη μιλας


πολυ ωραια χρωματα και καδραρισμα!
 

steliost

AVClub Enthusiast
13 January 2010
701
Athens
Re: Κωνσταντινούπολη - Istanbul

Πολύ καλές, μπράβο...

Αντε να ξεκουνήσουμε και εμείς για κανένα ταξιδάκι...
 

gkpapad

AVClub Addicted Member
29 January 2007
1,781
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΠΟΛΙΣ

Το ερεθισμα μου το εδωσε ο φιλος kbouk περισυ,τετοιο καιρο περιπου.Οι φωτογραφιες ειναι απο NIKON d5300 με φακο NIKON 18-140mm/f3.5.

Υ.Γ.Εκανα 3 2/ωρα μαθηματα φωτογραφιας.Τα λαθη μου πολλα,θελω την κατανοησή σας.

https://goo.gl/photos/xhARhh8DW5GvCGUx8

https://goo.gl/photos/4GM251bBf9wBLbFG7

https://goo.gl/photos/P59LZZb3svczVgnAA
 
Last edited by a moderator:

gkpapad

AVClub Addicted Member
29 January 2007
1,781
Απάντηση: Re: Η Κωνσταντίνου Πόλις

Φίλε μου η άποψη μου είναι ότι η παράθεση τόσο πολλών φωτογραφιών και με τέτοιο τρόπο δεν βοηθάει καθόλου να δούμε τη δουλειά σου.Καλό θα ήταν να διάλεγες αυτές που θεωρείς καλύτερες και να περιόριζες αρκετά τον αριθμό.
Καλησπερα φιλε.600 φωτογραφιες τραβηξα.Αυτες ανεβασα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Re: Η Κωνσταντίνου Πόλις

Σε ευχαριστούμε που τις μοιράζεσαι μαζί μας. Φαντάζομαι ότι αυτό που εννοούν οι φίλοι είναι ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να το πας σταδιακά και ίσως θεματικά, ή με 2-3 λέξεις για το τι βλέπουμε. Περιμένουμε κι άλλες!
 

gkpapad

AVClub Addicted Member
29 January 2007
1,781
Απάντηση: Re: Η Κωνσταντίνου Πόλις

Σε ευχαριστούμε που τις μοιράζεσαι μαζί μας. Φαντάζομαι ότι αυτό που εννοούν οι φίλοι είναι ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να το πας σταδιακά και ίσως θεματικά, ή με 2-3 λέξεις για το τι βλέπουμε. Περιμένουμε κι άλλες!
Καλημερα φιλε cacau.Απο εχθες προσπαθω να τις ανεβασω στο google/φωτος και στο flickr.
Υ.Γ.Επειδη με βοηθησες να την παρω,θελω την γνωμη σου για τις φωτογραφιες.