Οι μικροαστοί

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
οι ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΙ

Σπάνια ερωτεύονται και όπως όλοι οι βλάκες, ποτέ δε νιώθουν ανίσχυροι…

«Αυτοί οι τύποι, οι μικροαστοί, δε σκέφτονται ποτέ τους να αυτοκτονήσουν γιατί η ζωή τους ανήκει στο Θεό, αλλά στην ουσία, επειδή δεν αποφασίζουν ούτε για τη ζωή τους, ούτε για το θάνατό τους. Είναι αμνήμονες εκεί που τους συμφέρει, αλλά οραματιζόμενοι το μέλλον δε ζουν ποτέ ένα παρόν της προκοπής.

Κάνουν μακροπρόθεσμα όνειρα που, κατά κανόνα, τα προφταίνει ο θάνατος. Χτίζουν ντουβάρια. Αγοράζουν οικοπεδάκια. Δεν ψάχνουν τσάντες, γιατί σπάνια ερωτεύονται και όπως όλοι οι βλάκες, ποτέ δε νιώθουν ανίσχυροι.

Τρέμουν τις υποχρεώσεις, αλλά τελικά παντρεύονται μια υπομονετικιά, αφού την πρήξαν επί χρόνια τόσο, που δε θέλει πια ούτε να τους χέσει. Κάνουν δύο μόγγολα, γιατί “ένα ίσον κανένα”. Ή τρία, αν τα δύο πρώτα είναι κορίτσια. Και βέβαια, τους αρέσουνε πολύ οι βιζιτούδες, τις οποίες πάντα ρωτάνε μετά το πήδημα: “Πώς ξέπεσες έτσι;”

Όχι, δεν έχουν αρκουδάκι οι μικροαστοί. Μόνο σκουπίδια. Σε τρόφιμα, σε ιδέες, σε τρόπο ζωής, σε πράξεις. Την ξέρω απέξω κι ανακατωτά την Αδελφότητα (…). Τρέμει μην πιαστεί κορόιδο και πάντα πιάνεται. Υπεκφεύγει. Στρεψοδικεί. Αναβάλλει. Υποκρίνεται. Ζητάει τα πάντα και δε δίνει τίποτα. Παριστάνει τη Δίκαιη.

Αρνείται τα τεστ πατρότητας για να γλιτώσει τη Διατροφή και πάντα είναι από κοντά ένας μειλίχιος και τίμιος επαρχιακός δικηγοράκος, πρόθυμος να σπιλώσει την άπορη κακομοίρα.

Ο Μικροαστός δε θέλει μπλεξίματα. Γι’ αυτό δε μπορεί να είναι ποτέ επαναστάτης, άρα παλικάρι. Δεν είναι αντιπαθής σαν υπέρμετρος, είναι σιχαμένος σαν πλαγιοδρόμος. Νομίζει πως είναι διπλωμάτης και πως λύνει γόρδιους δεσμούς, στην ουσία όμως ξεμπερδεύει μόνο τον εαυτό του και τρελαίνει όλο τον κόσμο γύρω του.

Κανείς δεν είναι πιο επικίνδυνος από αυτά τα ήσυχα, μειλίχια ανθρωπάκια, τους μικροαστούς


Μαλβινα Καραλη
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: ΟΙ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΙ

Το ονομα υπαρχει στο τελος του κειμενου.
Τωρα ως προς την καταταξη της σε συγκεκριμενη... καστα, καθενας μπορει να την καταταξει οπου νομιζει φανταζομαι.
Αν κρινουμε με βαση αποκλειστικα οικονομικα κριτηρια ας πουμε, ισως και να ηταν μεγαλοαστη, δεν ξερω.
Βεβαια αν κρινουμε ετσι, μαλλον εχουμε χασει ολο το νοημα του κειμενου...
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Re: ΟΙ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΙ

Αυτά τα είχε πει ο Τζαβέλας σε πεντε-έξι αράδες μέσα.. Το κομμάτι το διασκευασαν και οι Magic De Spell (ανεπιτυχώς κατά την γνώμη μου) οι οποίοι παίζει να ειναι και η χειρότερη "ροκ" μπαντα όλων των εποχών στην εγχώρια σκηνή ...
Το έβαζε ο Θητα παλαιότερα με κάθε ευκαιρία.
Πότε του όμως δεν το έβαλε live..Νομιζω έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον..
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Re: ΟΙ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΙ

Δεν θα κρίνω την αξία του κειμένου της Μαλβίνας γιατί πολλές φορές έγραφε για να στείλει μηνύματα σε αποδέκτες γνωστούς της, ή απλά εν βρασμώ,
αλλά μπορώ με σιγουριά να πω ότι αυτή η "ωραία τρελή" δεν εννοούσε οικονομικές κάστες με το "μικροαστοί", αλλά νοοτροπίες. Άλλωστε δεν προερχόταν από τη μεγαλοαστική τάξη.
Μεταξύ Ρολάν Μπαρτ και μικρότητας μεγάλη η απόσταση, προφανώς και ο θυμός της ενίοτε.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Re: ΟΙ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΙ

Αυτά τα είχε πει ο Τζαβέλας σε πεντε-έξι αράδες μέσα.. Το κομμάτι το διασκευασαν και οι Magic De Spell (ανεπιτυχώς κατά την γνώμη μου) οι οποίοι παίζει να ειναι και η χειρότερη "ροκ" μπαντα όλων των εποχών στην εγχώρια σκηνή ...
Το έβαζε ο Θητα παλαιότερα με κάθε ευκαιρία.
Πότε του όμως δεν το έβαλε live..Νομιζω έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον..

καλα γιατι τον βριζει τον κυρ Παντελη ?
δεν μας λεει τι κακο εκανε
αν ενοχλησε καποιον ?
επειδη ειχε μια δουλεια καλη και εβγαζε πολλα χρηματα ?

ο Τζαβελας εδω μου θυμιζει Χατζη
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Re: ΟΙ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΙ

Πάντως για να πω και την δικιά μου,σχετική αλήθεια,από ένα σημείο και μετά,έπαψαν να με απασχολούν οι ταμπέλες. Τις βρήκα τόσο ανούσιες.
Μια από τις αφορμές στάθηκε εκείνο το ποίημα του Αναγνωστάκη (Φοβάμαι),με τις δυο τουλάχιστον επικές στιγμές.

''Φοβάμαι τους ανθρώπους
που με καταλερωμένη τη φωλιά
πασχίζουν τώρα να βρουν λεκέδες στη δική σου''


ήταν η μια και η άλλη που έλεγε:

''Φοβάμαι τους ανθρώπους
που άλλαζαν πεζοδρόμιο όταν σε συναντούσαν
και τώρα σε λοιδορούν
γιατί, λέει, δεν βαδίζεις στον ίσιο δρόμο.''


Ειδικά η πρώτη με στιγμάτισε..Έπαψα να επικεντρώνομαι συνεχώς στα λάθη των άλλων και αφοσιώθηκα στο δύσκολο κομμάτι που έχει να κάνει με την αλίευση στων δικών μου λαθών..Χωρίς καμία τάση αυτομαστίγωσης εννοείται.
Από την άλλη σκέφτομαι ότι ο χαρακτήρας μας είναι ένα συνονθύλευμα σωστών όσο και λανθασμένων επιλογών. Yin και Yang...Άσπρο-Μαύρο..Απόλυτη ισορροπία.

Ίσιος δρόμος και μονόδρομος δεν υπάρχει. Να το ξεχάσουμε. Ούτε μεταξύ ομοϊδεατών..Άλλωστε ποιος θέλει να βρει στον διάβα του μονόδρομους; Αυτοί συνήθως οδηγούν σε αδιέξοδα;
Πιστεύω όμως πολύ στην δύναμη του διαλόγου..Ο διάλογος συνορεύει με την κατανόηση των πραγμάτων κάτι που όλοι μας επιζητούμε σε μικρότερο η μεγαλύτερο βαθμό.
Η κατανόηση είναι η κερκόπορτα που οδηγεί στην αλήθεια και η αμφισβήτηση είναι το κλειδί για να την ξεκλειδώσει.

Υ.Γ Πιστεύω επίσης και στο μαύρο χιούμορ..Είναι ικανό να σπάσει σε μικρά κομματάκια ακόμα και τις στιβαρότερες αντιστάσεις που ξεπροβάλλουν σαν αγέρωχο μεσαιωνικό τείχος από τα σπλάχνα του μονόχνοτου που σέρνει το κουφάρι του από επιλογή σε πλασματικά αδιέξοδα. :)
Μικροαστός. Μεγαλοαστός. Αδιαφορώ για την ύπαρξή τους...Μπορεί και να είμαι ένας από αυτούς..Μπορεί και οχι..Ποιος ξέρει;
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: ΟΙ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΙ

Ας το φιλε.Ημασταν στην εργατικη,τωρα πλεον στην...πληβειακη...
Με το καλο να παμε και στους σκλαβους.
Και τοτε θα το ριξουμε στα μπλουζ...:ADFADF1:
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: ΟΙ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΙ

Ας το φιλε.Ημασταν στην εργατικη,τωρα πλεον στην...πληβειακη...
Με το καλο να παμε και στους σκλαβους.
Και τοτε θα το ριξουμε στα μπλουζ...:ADFADF1:

Δεν ξέρω που ήσουν εσύ αλλά εγώ ήμουν στους σκλάβους που προσπαθούσαν να σπάσουν τα δεσμά τους..Για μια ζωή..Εγκεφαλικά και πραγματικά..Σαν τον Προμηθέα..Μονο που και ο Προμηθέας,ήτανε ταγμένος.
Δεν μας κάνει ούτε αυτός. :)
Πλέον ψάχνουμε για ανένταχτους με δυνατά οράματα και ανεπτυγμένη την αίσθηση του δικαίου..Ανθρώπους που θα διευρύνουν τους ορίζοντές μας και που θα κάνουν πάλι τα νερά τρεχούμενα,καθάρια,ορμητικά και ψυχωμένα..
Δεν λέω..Πάντα έδειχναν στάσιμα,αλλά πάντα υπήρχε κάποιος που έσπαγε τα φράγματα,σπάζοντάς τα..Έστω και πρόσκαιρα. Παροδικά.
Ας μην μιλήσουμε για τα καντήλια που καίνε διαχρονικά φωτίζοντας τις θεοσκότεινες στιγμές μας. Μου αρκεί που υπάρχουν.

ΥΓ..Και μπλουζ θα ακούσουμε και αμερικάνικο death metal της Florida και instumental avant garde και hip hop με λουπες και samples από τα 70's και ότι θες.
Αρκεί να καταλαβαινουμε τι ακούμε και τι βλέπουμε.
 
Last edited:

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Re: ΟΙ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΙ

Για ενα παραξενο λογο η κριτικη γινεται παντα για τους μικροαστους και τον κυρ-Παντελη , ποτε για τους μεσοαστους και μεγαλοαστους η τον Κυριο-Παντελη :)

Μπορει να οφειλεται στην καταπιεση που ασκει η πλειοψηφια σε αυτους τους...αντισυμβατισκους κριτικους της κοινωνιας :)
 
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: ΟΙ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΙ

Για ενα παραξενο λογο η κριτικη γινεται παντα για τους μικροαστους και τον κυρ-Παντελη , ποτε για τους μεσοαστους και μεγαλοαστους η τον Κυριο-Παντελη :)

Μπορει να οφειλεται στην καταπιεση που ασκει η πλειοψηφια σε αυτους τους...αντισυμβατισκους κριτικους της κοινωνιας :)

Τι λες. Δεν θυμάσαι μάλλον τις προκηρύξεις της 17Ν και τις αναφορές στην Λ-ΜΑΤ.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Re: ΟΙ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΙ

Χρειαστηκε να γκουγκλαρω για να δω τι ειναι αυτη η λταδε.Γεμισαμε ..εργατικη ταξη,στο τελος με τετοια κριτικη στον μικροαστισμο , θα πιστεψουμε οτι ειναι ολοι με το σφυρι στα εργοστασια και τη τσαπα στα χωραφια :)
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Re: ΟΙ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΙ

Παντως το facebook και το instagram ειναι η εκδικηση του μικροαστου .Σπασιμο μεγαλο σε οσους την εβρισκαν μονο απο φωτογραφιες δεξιωσεων στις εφημεριδες και στα περιοδικα πανελληνιας κυκλοφοριας η απο αρθρογραφιες ..ειδημονων..Τωρα ο καθενας μπορει να ειναι διασημος και,και, και..να εχει και αποψη :)
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΟΙ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΙ

Δεν ξέρω τι είδους εκδίκηση είναι το να γίνεται, από μηδενικό, νούμερο.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Re: ΟΙ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΙ

Ας γινει οτι επιθυμει.Γιατι τι θα συμβει αν γινει νουμερο ? Aν γουσταρει γιατι οχι ? Δεν συντρεχει λογο ανησυχιας,δεν θα επιβαρυνθει το εμπορικο ισοζυγιο, εκει παιζουν ρολο τεραστια νουμερα :)