[Επίσημο] iPad Pro 10.5" @2017

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
pro_small.jpg

Νέο iPad παρουσίασε χθες η Apple στο ετήσιο συνέδριο, το iPad Pro σε νέες διαστάσεις 10.5 ίντσες.
  • Οθόνη 10.5 ίντσες και ανάλυση 2224x1668,
  • Μειώθηκαν τα bezels κατά 40%,
  • Διαθέτει κατά 50% φωτεινότερη truetone οθόνη, φτάνει δλδ τα 600nits,
  • P3 color gamut,
  • 1.8% μόνο ανακλαστικότητα,
  • Τεχνολογία ProMotion η οποία ανεβάζει την συχνότητα ανανέωσης στα 120Hz, με δυνατότητα από τα 24Hz,
  • Νέο επεξεργαστή Α10Χ με αύξηση απόδοσης 40%,
  • Κάμερες όπως το iPhone 7, δλδ οπίσθια 12MPx με optical image stabilization και εμπρόσθια 7MPx FaceTime HD κάμερα,
  • Πάχος 6,1 χιλιοστά,
  • Βάρος 469 γραμμάρια και 477 γραμμάρια για την έκδοση cellular,
  • 4 ηχεία,
  • και ξεκινά με 64gb και στα 649 δολάρια, και έχει επίσης μεγέθη 256gb και 512gb.
Περισσότερες πληροφορίες : https://www.apple.com/ipad-pro/
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
[ Επίσημο ] iPad Pro 10.5" @ 2017

Επιτέλους ουσιαστικές και επιβεβλημένες προσθήκες και βελτιώσεις που έπρεπε εδώ και χρόνια να είχαμε δει στο iOS.
Επιτέλους πια τους έκοψε και κάνανε ουσιαστικό διαχωρισμό σε feature και UI ανάμεσα σε iPhone και ipad προσαρμόζοντας το iOS 11 σε πιο κατάλληλα δομημένο που να δένει απολυτα σε tablet form factor.

Πλέον τα iPad αποκτούν τη δικιά τους ξεχωριστή αφετηρία ανάπτυξης και εξέλιξης υιοθετώντας περισσότερα MAC OS feature.

Άργησε η Apple αλλά το κατάλαβε οτι τα ipad δεν μπορούν να ειναι σκλάβοι της απόλυτα περιοριστικης δομής του ios UI των iphone εφόσον θέλει να μπει ουσιαστικά στο χωράφια των PC και της παραγωγικότητας και να βγάλει τη ρετσινιά της παιχνιδοταμπλετας και κατανάλωσης περιεχομένου συσκευής που η συντριπτική πλοιοψηφια του κόσμου της έχει κολλήσει απολυτα δικαιολογημένα.

Στα της συσκευής η πρώτη ριζικά ανανεωμένη πρόταση που σίγουρα θα αποτελέσει μια πολύ ισχυρή πρόταση με άκρως εντυπωσιακά χαρακτηριστικά.

Μένει βέβαια να απαντηθούν 2 βασικά ερωτήματα.
1.Αν θα έχει 4GB ram
2.Αν θα υποστηρίζει 3D Touch force.

Ένα ναι παίζει να αναβαθμισω το γερόλυκο air 2 προς Χριστούγεννα μεριά με μια πιο νορμαλ τιμή.

Από την άλλη βέβαια το θεωρώ δεδομένο ότι εντός του 2018 θα έχουμε στροφή και στα iPad σε OLED οθόνη και 3D fingerprint reader επομένως παίζει να αναβάλλω την αναβάθμιση για ακόμα 1 χρόνο.

Έτσι κι αλλιώς μια 3ετια θα το κρατήσω επομένως θέλω όσο το δυνατών πιο future proof συνολική πρόταση.

Άντε και στις επόμενες εκδόσεις να δούμε περισσότερα PC feature.



Sent from my iPad using Tapatalk
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Το καλο είναι ότι ακούει πλέον η Apple τους καταναλωτές της και έβαλε επιτελους τα features που έλειπαν κυρίως στο software (γιατί σε hardware πάντα ήταν τούμπανο).
Εμενα μου άρεσε πολύ που έβαλε πάνελ 120 hz με αυτόματο μάλιστα refresh rate selection 24/48/50?/60/120 αναλόγως του content.
Ωραίο επίσης που ξύρισε τα bezels και χωράει 10,5 σε 9,7 form factor.
Με τρώει η τσέπη μου :p
 
18 June 2006
7,544
Τάκη μάλλον ψάχνουμε αφορμή για "να μας τρώει η τσέπη μας"...θαυμάσιο δε λέω...αλλά να πω ότι δεν εντυπωσιάζομαι;;...θα το πω...περί ορέξεως βέβαια όλα αυτά...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Καιρός να αναβαθμίσω κι εγώ το iPad2 που το έχω από το 2010. Τα έβγαλε τα λεφτά του :)
 

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Ξέρουμε πότε θα κυκλοφορίσουν Ελλάδα και τιμές; Λογικά θα πάρει κανα μήνα ε;
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Και εγώ μάλλον σε λίγες μέρες θα 'διωξω' το πολυαγαπημένο μου air2/64 cellular..Οι αλλαγές μου αρέσουν.
Απλά αμφιταλαντευομαι στο εάν θα πρέπει να πάω σε αυτό(10.5) ή στο μεγάλο...
Η αλήθεια είναι ότι το τωρινό μέγεθος (9.7) με έχει βολέψει πολύ αλλά και οι πολλές ίντσες έχουν άλλη χάρη...
Τιμές και διαθεσιμότητα ξέρουμε;
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
εχοντας δοκιμασει και το μεγαλο, θα το ξανα-επαιρνα μονο για τη χρηση του Pen.
Για σχεδιαση ειναι απολαυση το μεγεθος..για οτιδηποτε αλλο το μικροτερο ειναι μια χαρα.,
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
[ Επίσημο ] iPad Pro 10.5" @ 2017

Σύμφωνα με το forbes no 3D Touch force άρα no party.
https://www.forbes.com/sites/gordon...d-pro-2017-whats-the-difference/#20ace5320fd5

One disappointment: 3D Touch is left out again. Some won’t care, but given its potential as a productivity tool, I can only assume Apple is struggling to scale the technology to a larger display. As 3D Touch launched back in 2015 with the iPhone 6S, this is a concern.

Του χρόνου τότε και αν το συνδυάσει με επιπλέον OLED και 3D fingerprint reader εκεί δεν θα μπορέσω να αντισταθώ :p




Sent from my iPad using Tapatalk
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
[ Επίσημο ] iPad Pro 10.5" @ 2017

Τι να πω δεν ξέρω ήλπιζα τουλάχιστον φέτος να το βάλει.
Ψιλό ξενέρωσα.

Θα μου φανεί αδιανόητο να μην το προσθέσει έστω του χρόνου.
Χρήσιμο και ωραίο feature είναι που σε tablet form factor θα αύξανε χρηστικότητα και φιλικότητα κατακόρυφα.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Προσωπικά μου είναι ψιλοαδιαφορο (3D touch)

Εικάζω οτι δεν είναι πρόβλημα στην παραγωγή αλλά απλούστατα ένα ακόμη στάδιο ξεζουμισματος (πριν πάει σε oled)
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Apple iPad Pro 10.5 Tablet Review
https://www.notebookcheck.net/Apple-iPad-Pro-10-5-Tablet-Review.228714.0.html

Pros
+
very good display
+
fast Wi-Fi
+
additional Apple SIM (LTE-versions only)
+
speedy SoC
+
decent speakers
+
good battery runtimes

Cons
-
no support for Galileo GNSS
-
pressure-sensitive case
-
one-year warranty only
-
display does not support P3 despite claims
-
slower memory than predecessor
-
long charging times

Verdict

Review: Apple iPad Pro 10.5

Apple has decided not to give the iPad Pro 10.5 a full makeover and instead make real improvements where it matters most. Particularly the new display is impressive - its great reflective properties and HDR capabilities will be particularly interesting for fans of movies, series and gaming. Unfortunately, we could not measure the promised P3 color space coverage, but only the smaller sRGB color space.

The tablet has high-quality communication modules, but still does not support European Galileo GNSS positioning. Apple has also tried to save on the memory, which is slower than that of its predecessor, but this is not noticeable in day-to-day use.
Many small details of the Apple iPad Pro 10.5 have been improved and it is definitely one of the best tablets currently available.

Overall, Apple has managed to create an excellent product and set the bar for tablets very high. Its only real competitor is Samsung's Galaxy Tab S3, which, however, has an older SoC and less storage. The storage capacity has been increased, but so has the starting price: $649. The smallest model (64 GB) will be fully sufficient for most users, especially as video and audio content is often streamed nowadays. We feel that the second model with 256 GB is the best deal and is even a little cheaper than its predecessor with the same storage capacity. The 512-GB model can be recommended for users who want to have their own multimedia collection available offline or who want to use their tablet for editing videos or processing images.

The iPad Pro 10.5 has such a great performance that you might even think about using it as a complete notebook replacement. Whether it is for video editing of UHD material or image processing with Adobe Lightroom, the iPad Pro 10.5 works quickly and efficiently, although we feel that the Smart Keyboard is not flexible enough and only works well on hard surfaces. The Safari browser's problems with CMSs and other complex web-based applications are annoying and file management is too inflexible. Therefore, we consider the iPad Pro to be a great tablet, but no replacement for a laptop.




Sent from my iPad using Tapatalk
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Τι ακριβώς ψάχνεις?
Το pencil δουλευει κανονικα και στα νεα ipad kai με μικρότερο lag και μεγαλύτερη ακρίβεια, ταχύτητα.

Sent from my SM-T810 using Tapatalk
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Τι ακριβώς ψάχνεις?
Το pencil δουλευει κανονικα και στα νεα ipad kai με μικρότερο lag και μεγαλύτερη ακρίβεια, ταχύτητα.

Sent from my SM-T810 using Tapatalk

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου κατι για Pencil 2 κι έλεγα μήπως που διέφυγε

Προφανώς ήταν κάποια φήμη