[ Επίσημο ] HomePod @2017

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
pod.jpg

Η Apple παρουσίασε ένα νέο ηχείο το οποίο αναλαμβάνει να παίξει τον ρόλο διαμεσολαβητή της Siri αλλά και να προσφέρει ασύρματα μουσική στον χώρο που βρίσκεται.

Διαθέτει Α8 επεξεργαστή, ένα υπογούφερ 4 ιντσών, επτά tweeters περιμετρικά, έξι μικρόφωνα περιμετρικά, 802.11a/b/g/n/ac WiβFi και υποστήριξη πολλών εφαρμογών.


Περισσότερες πληροφορίες : https://www.apple.com/homepod/
 
Last edited by a moderator:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Μήλο δεν έχει πουθενά πάνω του ?
Ε τότε δεν τα αξίζει τα λεφτά του

Ούτε ένα ονοματάκι μια ταμπελίτσα κάτι?
Ας δούμε τι μπορεί να κάνει vs Αλεξα εκτός από mee tooo
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Τι σχέση ρε Τασο έχει αυτό με την Αλεξα; Αφού δίνει καταρχήν έμφαση στον ήχο και δευτερευόντως στο assistant. Αν παίζει καλά, θα μοσχοπουλήσει.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] HomePod @ 2017

Τι σχέση ρε Τασο έχει αυτό με την Αλεξα; Αφού δίνει καταρχήν έμφαση στον ήχο και δευτερευόντως στο assistant. Αν παίζει καλά, θα μοσχοπουλήσει.

Σοροί κιόλας σήμερα τα βλέπω
Αλλά είχα την εντύπωση ότι δεν είναι Πρωτίστως ηχείο
Πρωτίστως assistant δεν είναι ?

Για ήχο είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν καλύτερα ηχεία (και χωρίς μικρόφωνα)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Δες το keynote, αξίζει.

Είναι 2 σε 1, αλλα υποτίθεται θα παίζει καλα και στα 350 USD δεν είναι ιδιαιτερα ακριβό αν κάνει αυτά που υπόσχεται.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Δεν καταλαβα κατι. Το αρθρο του 9to5mac αναφερει οτι επαιζαν ταυτοχρονα σε στερεο διαταξη δυο homepod. Αυτο γινεται με το airplay 1.0; Νομιζα οτι multiroom και γενικα συνδεση ηχειων airplay θα γινεται με την εκδοση 2.0, η οποια δεν ειναι ακομη ετοιμη.

@takisot το σκεφτεσαι; Αν η ποιοτητα ειναι καλη (που λενε οτι ειναι) ΚΑΙ με airplay 2.0 ισως να ειχε ενα ενδιαφερον για καποιον που χρησιμοποιει apple. Siri χρησιμοποιεις;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Παντως αν και ειμαι 95% χρηστης android, το airplay το εχω συμπαθησει παρα πολυ. Σαφως ανωτερο απο bluetooth και χωρις να χρειαζεται το εξτρα κοστος ενος chromecast. Το χρησιμοποιω με το android κινητο μου και στον ενισχυτη και δυο δικτυακα ηχεια που εχω.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] HomePod @ 2017

Δεν καταλαβα κατι. Το αρθρο του 9to5mac αναφερει οτι επαιζαν ταυτοχρονα σε στερεο διαταξη δυο homepod. Αυτο γινεται με το airplay 1.0; Νομιζα οτι multiroom και γενικα συνδεση ηχειων airplay θα γινεται με την εκδοση 2.0, η οποια δεν ειναι ακομη ετοιμη.

@takisot το σκεφτεσαι; Αν η ποιοτητα ειναι καλη (που λενε οτι ειναι) ΚΑΙ με airplay 2.0 ισως να ειχε ενα ενδιαφερον για καποιον που χρησιμοποιει apple. Siri χρησιμοποιεις;

Από ότι διάβασα όντως απαιτείται AirPlay 2 για stereo και multi room.
Προφανώς τα demo θα είχαν unofficial AirPlay 2.
Σκέφτομαι να παρω ένα αν τα review είναι θετικά. Siri χρησιμοποιώ συχνά αλλά η έλλειψη Spotify connect με προβληματίζει.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] HomePod @ 2017

Παντως αν και ειμαι 95% χρηστης android, το airplay το εχω συμπαθησει παρα πολυ. Σαφως ανωτερο απο bluetooth και χωρις να χρειαζεται το εξτρα κοστος ενος chromecast. Το χρησιμοποιω με το android κινητο μου και στον ενισχυτη και δυο δικτυακα ηχεια που εχω.

Όντως το AirPlay είναι πολύ βολικό και σχετικά απροβλημάτιστο.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] HomePod @ 2017

η έλλειψη Spotify connect με προβληματίζει.

απιστευτο! τωρα το διαβασα αυτο. Φανταζομαι για να προωθησουν τη δικια τους πλατφορμα. Υποθετω ομως οτι θα μπορεις να το παρακαμψεις αυτο παιζοντας spotify στο κινητο/ταμπλετ και ενεργοποιωντας τo airplay, ετσι δεν ειναι; Δεν ειναι και η πιο κομψη λυση ομως.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] HomePod @ 2017

απιστευτο! τωρα το διαβασα αυτο. Φανταζομαι για να προωθησουν τη δικια τους πλατφορμα. Υποθετω ομως οτι θα μπορεις να το παρακαμψεις αυτο παιζοντας spotify στο κινητο/ταμπλετ και ενεργοποιωντας τo airplay, ετσι δεν ειναι; Δεν ειναι και η πιο κομψη λυση ομως.

Ναι σαφώς και στα δυο. Και με airplay μια χαρά παίζει απλά έχω καλομάθει με το connect.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
http://www.businessinsider.com/appl...-1/#1-homepod-cant-pair-with-android-phones-1

recap

1. HomePod can't pair with Android phones.
2. HomePod doesn't recognize different people's voices.
3. HomePod can't check your calendar.
4. HomePod doesn't work well with other streaming services besides Apple Music. (Spotify, Tindal, and Pandora users won't be able to use Siri.)
5. HomePod can't hook up to another device using an auxiliary cord.
6. HomePod can't make calls on its own. (In order to make a call using HomePod, you have to dial the person's number on your iPhone, then manually select that the call play through HomePod.)
7. The HomePod version of Siri isn't prepared to answer random questions like Alexa and Google Assistant.

να προσθέσω
8. δεν μπορεί να έχει και σοβαρό μπασο με τετοια καμπινα :p
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Για να δούμε, το ποσο καλα παίζει θα κρίνει εάν αξίζει, αφού πρωτίστως προορίζεται για ηχείο και δευτερευόντως για smart speaker.
Πάντως για το μπάσο, μην το λες. Έδω τα Sonos One που έχω σπίτι, έχουν αξιοπρεπέστατο μπάσο παρότι είναι πιο μικρά από το HomePod.
Όπως είπα, το βασικό μου θέμα είναι το ότι δεν έχει spotify connect και πρέπει να παίζω με airplay.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] HomePod @ 2017

http://www.businessinsider.com/appl...-1/#1-homepod-cant-pair-with-android-phones-1

recap

1. HomePod can't pair with Android phones.
2. HomePod doesn't recognize different people's voices.
3. HomePod can't check your calendar.
4. HomePod doesn't work well with other streaming services besides Apple Music. (Spotify, Tindal, and Pandora users won't be able to use Siri.)
5. HomePod can't hook up to another device using an auxiliary cord.
6. HomePod can't make calls on its own. (In order to make a call using HomePod, you have to dial the person's number on your iPhone, then manually select that the call play through HomePod.)
7. The HomePod version of Siri isn't prepared to answer random questions like Alexa and Google Assistant.

να προσθέσω
8. δεν μπορεί να έχει και σοβαρό μπασο με τετοια καμπινα :p

Νομιζω οτι ειναι λιγο λαθος να κρινουμε (οχι εσυ, αλλα τα αρθρα που εχουν κυκλοφορησει) ενα προϊον που δεν εχει καν βγει στην αγορα ακομα. Επισης, εχω την εντυπωση οτι δεν προωθειται ως ανταγωνιστης google home, amazon echo, αλλα ως ενα καλο ηχειο που εχει και smart χαρακτηριστικα. Η λιστα των μειονεκτηματων που αναφερεται θεωρω οτι ειναι ανουσια. Ειναι σαν να λεει καποιος οτι ο maradona δεν ειναι καλος αθλητης επειδη δεν μπορει να καρφωσει (!)

Το μονο μεγαλο αρνητικο θεωρω οτι ειναι η ελλειψη spotify connect. Για το 8. , πραγματικα δεν μπορω να κρινω.

Παντως, τα πιο πολλα αρνητικα που αναφερονται ειναι καθαρα θεμα software, το οποιο ανα πασα στιγμη μπορει να αναβαθμιστει.
Προσωπικα δεν με ενδιαφερει, παρα μονο εγκυκλοπαιδικα ως λατρης της τεχνολογιας. Εχω κυριως android συσκευες και ειμαι περα για περα χωμενος μεσα στο οικοσυστημα της google. Εχω google home mini και καλυπτει πληρως τις αναγκες μου.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα

First look απο το engadget, οπου τονιζει οτι δεν ειναι review μιας και ειχε μονο μια ωρα στη διαθεση του με τη συσκευη.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Προσωπικά με τρώει η τσέπη μου να το παραγγείλω από Αγγλία (μέσω Aramex) ή Αμερική (μέσω φίλου) 😛
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] HomePod @ 2017

Προσωπικά με τρώει η τσέπη μου να το παραγγείλω από Αγγλία (μέσω Aramex) ή Αμερική (μέσω φίλου)
Έχουμε σοκαριστεί όλοι.. δεν το περίμενε κανένας αυτό :D