Πολύμπριζο με 12V triger

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Υπάρχει πολύμπριζο που να ενεργοποιείται με 12βολτη παροχή. Έχω μια συνθεση όπου έχω στησει το PC με κρυφους φωτισμούς κλπ, και θα ήθελα όταν κλείνω το PC να κλείνει ταυτόχρονα και το πολύμπριζο που δινει παροχή στα εξωτερικά τροφοδοτικά των LED, και των ενεργών ηχείων ενώ, όταν τον ανοίγω να ανάβουν και αυτά αυτόματα.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Tο έψαξα λίγο. Αλλα δεν γνωρίζω από πόση ενταση ρευματος και πανω ενεργοποιούνται τα slave. Γιατί ακόμα και κλειστό το πισι έχει καποια κατανάλωση από τα διάφορα USB κλπ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Οντως. Ενα πέπλο ασάφειας πλανάται πανω απο το πολυπριζο. Το trial δεν είναι εφικτό; Υποθέτω πως απο κάποιο Καφκα μπορείς να το πάρεις και αν δεν κανει δουλεια να το γυρίσεις για πιστωτικό (κανένα λαμπτήρα led κλπ). Πόσο κανει μηπως εμαθες;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Για να ξαναθέσω το θέμα, υπάρχει έτοιμο 12V trigger; Γιατί ο προενισχυτής μου έχει έξοδο trigger αλλά ο τελικός δεν έχει είσοδο...
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
To legrand κανα 30αρι έχει αλλά δύσκολα να το δώσεις κάποιος για δοκιμή. Θα το ψάξω λίγο ακόμα αλλά μάλλον πάμε για DIY πολυμπριζο με ρελεδάκι.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
επειδη δεν εχω ασχοληθει,τι κανει ακριβως το triger?ανοιγωντας-κλεινωντας την μια συσκευη ανοιγει κλεινει και η αλλη? και με τι καλωδιο ενωνουμε δυο συσκευες με triger,γινεται με πολλες συσκευες?
 
Απάντηση: Re: Πολύμπριζο με 12V triger

Υπάρχει πολύμπριζο που να ενεργοποιείται με 12βολτη παροχή. Έχω μια συνθεση όπου έχω στησει το PC με κρυφους φωτισμούς κλπ, και θα ήθελα όταν κλείνω το PC να κλείνει ταυτόχρονα και το πολύμπριζο που δινει παροχή στα εξωτερικά τροφοδοτικά των LED, και των ενεργών ηχείων ενώ, όταν τον ανοίγω να ανάβουν και αυτά αυτόματα.

επειδη δεν εχω ασχοληθει,τι κανει ακριβως το triger?ανοιγωντας-κλεινωντας την μια συσκευη ανοιγει κλεινει και η αλλη? και με τι καλωδιο ενωνουμε δυο συσκευες με triger, γίνεται με πολλες συσκευές?

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά.

Με σκοπό να βοηθήσω λίγο, αν πιάνουν τα χέρια σας και εφόσον καταλαβαίνετε βασικά ηλεκτρολογικά θέματα, ένα "πολύμπριζο" που θα ενεργοποιείται από την 12βολτη έξοδο trigger μιας συσκευής μπορεί να φτιαχτεί με τα εξής βασικά:
- Δύο βύσματα, τέτοια που να ταιριάζουν στην έξοδο της συσκευής [συνήθως αυτό είναι ένα "καρφί" 3.5mm, στο οποίο το εμπρός μέρος (ή το "κέντρο") είναι το ΣΥΝ (+) των 12V και το πίσω μέρος είναι το ΠΛΗΝ (-)].
- Διπολικό καλώδιο ανάλογου μήκους, αν γίνεται με χρωματικό διαχωρισμό, για να μην μπερδευτεί το ΣΥΝ με το ΠΛΗΝ.
- Ένα ρελέ με πηνίο ενεργοποίησης 12V DC και με κύριες επαφές αρκούντως ισχυρές για να δέχονται ικανό ρεύμα. Συνήθως αυτά του εμπορίου, προοριζόμενα για βιομηχανικές ηλεκτρικές κατασκευές είναι προδιαγραφών 10Α ή 16Α (πιο σπάνιο και πιο ακριβό το δεύτερο) και τα βρίσκει κανείς όχι στα ηλεκτρονικά, αλλά στα καταστήματα ηλεκτρολογικού βιομηχανικού-ναυτιλιακού εξοπλισμού (π.χ. Καυκάς ή άλλα καταστήματα σαν αυτά της οδού Αθηνάς στην Αθήνα ή τα Βιομηχανικά-Ναυτιλιακά στον Πειραιά). μαζί του παίρνουμε και μια βάση, που θα κάνει την κατασκευή πιο εύκολη
- Ένα κουτί αλουμινίου ή πλαστικό, που θα μπορέσει να δεχτεί το ρελέ και όσες πρίζες θέλετε για το "πολύπριζο"
- Πρίζες χωνευτές (τον αριθμό τους τον ορίζετε εσείς)
- Υποδοχή ανάλογη με αυτήν του βύσματος, αυτού που ταιριάζει στο trigger της συσκευής.
- Ικανό μήκος καλωδίου για την εσωτερική καλωδίωση του "πολύπριζου" και ικανού καρέ (προτιμάται το 2,5άρι)
- Ένα φακελάκι χιτώνια ακροδεκτών, ανάλογου καρέ με αυτό της βασικής καλωδίωσης (π.χ. 2,5)
- Κολλητήρι, καλάϊ

Κατασκευή:

Πρώτα φτιάχνουμε το καλώδιο για το triggering. Καλώδιο χρωματικού διαχωρισμού, ενωμένο στις δυο του άκρες με δυο πανομοιότυπα βύσματα που ταιριάζουν στην έξοδο trigger της συσκευής (συνήθως καρφί 3,5 mm). Η χρήση του κολλητηριού απαραίτητη για την κατασκευή του.

Στη συνέχεια, ανοίγουμε το κουτί, τοποθετούμε μέσα τη βάση του ρελέ, ανοίγουμε τα ανάλογα ανοίγματα στα τοιχώματά του και τοποθετούμε τις πρίζες σε αυτά. Στη συνέχεια, καλωδιώνουμε τις πρίζες με λήψη από τις κύριες επαφές της βάσης του ρελέ. Μετά ανοίγουμε ένα άνοιγμα και τοποθετούμε την υποδοχή του triggering σε αυτό. Την καλωδιώνουμε και αυτήν στις επαφές του πηνίου του ρελέ.

Κλείνουμε το κουτί και είναι έτοιμο.

Καλή Χρονιά!