intel hd 630 (kaby lake) vs R7 (Godavari) για full hd και 4κ blu ray

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
Δεδομενου απο οτι ξερω οτι το video decoder γινετε software απο το προγραμα εκτος αν κανω λαθος τοτε για παρακολουθησει μονο και μονο ταινιων δεν υπαρχει καμια διαφορα απο την καρτα?σωστα.Αν ειμαι σωστος τοτε η προσοχη μας ολη ειναι στο τι cpu να διαλεξουμε για να σηκωνει το 4κ?Σωστα?
Επιση δεν βρισκω μητρικη με hdmi 2.0 σε λογικη τιμη.
Με μετατροπεα displayport σε hdmi θα περνω 4κ 60hz ?
προσανατολιζουμε σε pentium G4600 η I3 7100 η kapoion AMD A10
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Δεδομενου απο οτι ξερω οτι το video decoder γινετε software απο το προγραμα εκτος αν κανω λαθος τοτε για παρακολουθησει μονο και μονο ταινιων δεν υπαρχει καμια διαφορα απο την καρτα?σωστα
Όχι...
Η αναπαραγωγή video καλό είναι να αναλαμβάνεται από την κάρτα.
Κάθε κάρτα έχει ενσωματωμένους (hardware) decoders και μπορεί να αναπαράξει το ανάλογο υποστηριζόμενο video πολύ πιο efficiently σε σχέση με την χρήση software decoding (cpu).
Πχ η αποκωδικοποίηση και αναπαραγωγή υλικού 4Κ με hevc codec μπορεί να πραγματοποιηθεί άνετα με την ενσωματωμένη gpu ενός celeron apollo lake. Ο cpu θα είναι σχεδόν idle.
Την ίδια στιγμή, σε σύστημα του οποίου η κάρτα δεν υποστηρίζει hardware decoding σε αυτόν τον codec, η αναπαραγωγή με software decoding μπορεί να τερματίσει i5 -- με ό,τι συνεπάγεται, θόρυβο ψύκτρας, πολλαπλάσια κατανάλωση, φθορά του επεξεργαστή κλπ.

Για να είσαι καλυμμένος από πλευράς 4Κ θες επεξεργαστή με κάρτα με δυνατότητα αποκωδικοποίησης HEVC 10bit.
Τέτοιοι είναι οι intel 7ης γενιάς (kaby/apollo lake), ίσως και οι νέοι amd ryzen - δεν τό'χω ψάξει με δαύτους.
Για intel δεν ξέρω τι παίζει από μητρικές με hdmi αλλά υπάρχουν και τα nuc που έχουν τέτοια θύρα.
Υπόψην η hdmi τους δεν είναι ακριβώς 2.0, είναι βασικά εσωτερικός Display Port/HDMI converter.

Για να είσαι ακόμα πιο καλυμμένος, no compromises, υπάρχει και (σε ξεχωριστή κάρτα) η nvidia gt 1030 με όλους τους σύγχρονους decoders ενσωματωμένους και hdmi 2.0b (hdr κλπ), η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμα και με τον πιο φθηνό επεξεργαστή (για media χρήση πάντα), μιας και αυτός δεν θα κάνει σχεδόν ποτέ τίποτα.
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
αρα kai ενας pentium G4560 με την καρτα που αναφερεις θα ειμαι οκ? και με ενα 4600 θα ειμαι οκ?αλλα με αυτον hdmi 2.0 χρειαζομε μητρικη με hdmi 2.0
Ποια η διαφορα του hdmi 2.0b απο 2.0?
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Την Nvidia που αναφέρω θα την βάλεις σε περίπτωση που πχ έχεις ήδη κάποιο παλιό σύστημα. Αυτόματα θα το κάνεις όσο πιο σύγχρονο γίνεται (media playback-wise). Σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται η μητρική HDMI, έχει η κάρτα.

Αν θες να στήσεις απ'την αρχή σύστημα, θα βάλεις έναν Intel 7ης γενιάς με την ανάλογη μητρική, χωρίς ξεχωριστή κάρτα, με τον συμβιβασμό ότι η θύρα HDMI δεν θα είναι ακριβώς 2.0 αλλά (εσωτερικός converter) display port to HDMI.
Παίζει 4Κ@60hz αλλά δεν ξέρω τι ιδιοτροπίες μπορεί να έχει.
Επίσης απ'ό,τι ξέρω αν δεν είναι i3 και πάνω δεν περνάει HD audio με windows -αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
βεβαιος με ενδιαφερει ο ηχος.εχω ενα intel P4 2.66 και asus d1 με 7.1 out στον τελικο.
Μπορει αυτος ο επεξεργαστης να τραβησει την καρτα που προτινεις?
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Ο P4 είναι οριακός (για να μην πω εντελώς ξεπερασμένος) επεξεργαστής για τα σημερινά δεδομένα. Άσε που καταναλώνει αρκετά. Πάρε οποιονδήποτε σύγχρονο επεξεργαστή από sandy bridge (σειρά 2000) και πάνω (για amd δεν ξέρω ποιοι έχουν αντίστοιχες δυνατότητες) ακόμη και pentium και με κάρτα γραφικών που σου προτάθηκε θα παίζει σχεδόν τα πάντα καλά.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
βεβαιος με ενδιαφερει ο ηχος.εχω ενα intel P4 2.66 και asus d1 με 7.1 out στον τελικο.
Μπορει αυτος ο επεξεργαστης να τραβησει την καρτα που προτινεις?
Ναι κάνει αλλά έχει υπερβολική κατανάλωση για media pc. Μπορείς βέβαια να τον κάνεις downclock έως ότου δεν έχεις πρόβλημα με τις διεργασίες που κάνεις.
Βέβαια τώρα έθεσες άλλη μια παράμετρο, κάνεις decoding και τον ήχο απ'ό,τι κατάλαβα, και όχι passthrough. Καταναλώνει και αυτό CPU, αν και δεν έχω ιδέα πόσο.

Επίσης σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω κατά πόσο σε επηρεάζει αυτό που είπα για i3 και πάνω, δεν ξέρω δλδ αν ο περιορισμός του HD audio περιορίζεται μόνο στο passthrough ή και στα pcm κανάλια που μπορεί να βγάλει...
Edit άκυρο το παραπάνω, αφού το decoding και την έξοδο σε pcm λογικά τα κάνει η κάρτα ήχου.
Εκτός κι αν ο ενισχυτής σου διαθέτει HDMI και υποστηρίζει τα σύγχρονα φορμα ήχου, οπότε και θα καταργήσεις την κάρτα ήχου.
 
Last edited:

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
Ευχαριστω παιδες.κατατοπιστηκοτατοι.
Προσπαθω να αποφυγω καρτα γραφικων λογο καταναλωσης, θορυβου,θερμοκρασιες και θα Προτιμουσα ενσωματομενη στον επεξεργαστη οπως pentium G4600 νοουμενου οτι θα βρω μητρικη με hdmi 2.0 αν οχι τοτε παω σε G4560 με καρτα γραφικων.Τι νομιζετε εσεις ειναι καλυτερα?
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
Φυσικα παιζει και το ενδεχομενο αν εχω καρτα ο επεξεργαστης να μην καταναλωνει αρκετο και στην ουσια να εχω σχεδον ιδια καταναλωση και θερμοκρασιες.Φυσικα με αθορυβη καρτα.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Παντως σε εμενα ενας ι7-6700κ με NVidia 970 γονατιζει με 4Κ 60ΗΖ στο Kodi. Μιλαμε για CPU utilization κοντα στο 100% ακατεβατα. Καμια ιδεα? Ειναι θεμα του Kodi ή η 970 (που υποτιθεται ειναι ετοιμη και για VR τρομαρα της) εχει θεμα?

Η δε τηλεοραση (LH UH8500) δεν εχει κανενα θεμα να στριμαρει 4Κ υλικο απο amazon / Netflix και με HDR, και βεβαια δεν εχει ουτε κατα διανοια το ιδιο hardware με το PC
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Η 970 δεν έχει native hevc decoder...
Απ'την ίδια σειρά έχουν μόνο οι 950 & 960 που βγήκαν λίγο αργότερα με Maxwell ii πυρήνα, καθώς και όλες οι 10xx.

Απόδειξη των όσων είπα παραπάνω, αν δεν υποστηρίζει η κάρτα hevc hardware decoding, το software decoding hevc 4K γονατίζει​ και i7...
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Παντως σε εμενα ενας ι7-6700κ με NVidia 970 γονατιζει με 4Κ 60ΗΖ στο Kodi. Μιλαμε για CPU utilization κοντα στο 100% ακατεβατα. Καμια ιδεα? Ειναι θεμα του Kodi ή η 970 (που υποτιθεται ειναι ετοιμη και για VR τρομαρα της) εχει θεμα?

Η δε τηλεοραση (LH UH8500) δεν εχει κανενα θεμα να στριμαρει 4Κ υλικο απο amazon / Netflix και με HDR, και βεβαια δεν εχει ουτε κατα διανοια το ιδιο hardware με το PC

Αν το αρχείο δεν είναι 10 bit παίζει με την ενσωματωμένη του i7 άνετα αφού υποστηρίζει hevc hardware decoding (μόνο 8bit όμως)
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
Θα ηθελα να ρωτησω ακομα κατι.
Ποια η διαφορα των νεων πεντιουμ απο τους Ι3 Και ποιο συγκεκριμένα ποια η διαφορα το pentioum g4600 και του i3 6100 εκτος απο την gpu?εχουν ακριβως τον ιδιο χρονισμο στα 3.7hz.
Αν ειναι ιδιοι τοτε γιατι να ονομαζετε ο ενα ετσι και ο αλλος αλλοιως.και γιατι ο i3 με χειροτερη καρτα γραφικων να ειναι ποιο ακριβος.Αρα κατι παιζει?
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Mε εναν pentium E5700 και την gt 1030 παιζω 4κ η αυτος δεν αντεχει ουτε να κανει αλλος την δουλεια?
 

pantel_m

Established Member
31 December 2012
111
Όλα καλά με το hardware. Με μια 1030gt έχουμε καλυφθεί.
Με software τι γίνεται ? Ποιον player επιλέγουμε ώστε το βάρος της αναπαραγωγής να την αναλαμβάνει η κάρτα και όχι ο επεξεργαστής και να να έχουμε παράλληλα και HD audio?
Με τον media player classic (1080p) ορίζαμε την κάρτα και επιπλέον passthrough και τον ήχο αναλάμβανε ο ενισχυτής. Για 4Κ τι κάνουμε?
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
πολυ καλη ερωτηση...:ears:
Φανταζομαι οτι η 1030 κανει full hevc hardware acceleration support
οποτε το ερωτημα ειναι πιο προγραμμα του δινει την εντολη φυσικα και για hd ηχο..
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Αν δεν εχουμε τηλεοραση με HDR πως μπορουμε να δουμε αν το μηχανημα μας εχει αυτη την δυνατοτητα;