Naim και τροφοδοσία

dudolios

New member
28 June 2009
56
Καλημέρα σας.Πρόσφατα έγινα κάτοχος του nait xs και του flatcap xs.Η απορία μου είναι η εξής:το πολυμπριζο που εχω (supra)έχει μία θέση την οποία αναφέρει για συνδεση με ενισχυτή(χωρίς φίλτρο).Ποιό λοιπόν θα ηταν ορθό να συνδέσω απο τα δύο;Επίσης μπορείτε να μου πείτε αν θα πρέπει να κλείνω τα μηχανήματα οταν θέλω να αλλάζω το πίσω διακόπτη σε theater passthrough;Περιμενω τις αποψει σας,καλή Κυριακή.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Άνευ φίλτρου.
Για την άλλη ερώτηση δεν γνωρίζω αλλά διαβάζοντας το manual μου δίνει την εντύπωση πως δεν χρειάζεται απλά σου λέει προσοχή στο volume control του av γιατί όταν το ενεργοποιήσεις λειτουργεί σαν τελικός.
 

dudolios

New member
28 June 2009
56
Άνευ φίλτρου τον xs ή το flatcap.Δυστυχώς προς το παρών υπάρχει μονο μια θέση.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Λογικά το flatcap τροφοδοτεί τον προενισχυτή, όποτε θέλει φίλτρο και το τροφοδοτικό που έχει μέσα ο xs θα τροφοδοτεί τον τελικό όποτε χωρίς φίλτρο.
 

red7760

Established Member
18 January 2014
237
Κηφισιά
Τον xs τον ειχα πανω σε φίλτρο και το hicap εκτος. Μετα δοκίμασα και τα δυο σε φιλτρο. Αν υπηρχαν διαφορες εγω τουλάχιστον δεν τις ακουσα...
 
27 July 2006
1,925
Για αλλη μια φορα σωστος ο Μιχαλης! Κανονικα χωρις φιλτρο. Αν δεν γινεται διαφορετικα τοτε με δοκιμη αν και θα ελεγα ο προ χωρις φιλτρο...
Επισης η θεση passthrough γιατι να αλλαζει και να μην ειναι μονιμα on? Εκτος αν την χρησιμοποιεις και για κατι αλλο...
 

dudolios

New member
28 June 2009
56
Προς το παρών ακούω με τον xs χωρίς φίλτρο.Έπειτα θα γινει αντιστροφή για να βγουν τα όποια συμπεράσματα.Όσον αφορά το passthrough δεν γνώριζα οτι μπορεί να είναι συνέχεια on.Θα το δοκιμάσω,αν και εχω να δω ταινία απο τότε που τα έστησα.Μ'έχει απορροφήσει η αναπαραγωγή μουσικής και κυρίως βινυλίων😊
 

red7760

Established Member
18 January 2014
237
Κηφισιά
Re: Απάντηση: Naim και τροφοδοσία

Παντως παιδια παλια που το ειχα ψαξει οι παλαβοι στο forum της naim τα βαζανε ολα σε φιλτρο. Σε σοβαρά και πανάκριβα βέβαια.. Οχι ολοι αλλα τα βάζανε.
Επισης και μπορεί να ειμαι λαθος εγω αλλα τα φίλτρα που διατείνονται οτι εχουν τα πολυμπριζα ε δεν ειναι και οτι καλύτερο. Να μην πω οτι ειναι και ανύπαρκτα. Εξ ιδιαν πειρα ομιλων.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Ορισμένα φίλτρα της Supra, εκείνα τα απλά των 150 με τα αλουμινένιο μεταλλικό-θαλασσί πλαστικό περίβλημα δεν διαθέτουν φίλτρα, παρά μόνο κάποιους απλούς φερίτες στα καλώδια για την καταστολή των παρεμβολών τύπου RF. Το μεταλλικό σασί επίσης συντελεί σε αυτό, αλλά θα πρέπει να είναι σωστά γειωμένο το περίβλημα. Τα φίλτρα αυτά δεν έχουν προφανώς ηλεκτρική επαφή με τους αγωγούς του πολύπριζου (L,N,Ground)
Η πρώτη πρίζα δεν διαθέτει φερίτες και για αυτό το λόγο προτείνεται για την τροφοδοσία του ενισχυτή.
Δεν είναι εύκολο να αντιληφτεί κάποιος την ακουστική διαφορά με τα φίλτρα NIF (Non-Intrusive Filtering).
Δεν γνωρίζω αν στα μηχανήματα της ΝΑΙΜ οι διαφορές γίνονται πιο εύκολα αντιληπτές.