Fiio X5 iii (3rd Gen) Δοκιμή και παρουσίαση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Fiio X5 iii

P1010450-1.jpg
Τιμή:500 ευρώ

Αντιπρόσωπος:
www.fiio.gr

Technical Specifications:
Output Impedance1 ohm into a 32 ohm load
Connector3.5mm Headphone Out, 2.5 mm balanced
Frequency Response5 Hz - 55.000Hz (-3dB)
Battery3400mAh, Li-Polymer
Play Time~10 Hours
Display Size / Type3.97", IPS
Display Resolution480x800 pixels
Output Power480mW into 16 ohm, THD+N <1%
Weight186g
DAC ChipAK4490 x 2
Max Output Voltage8 Vp-p
Max Current250mA
Cross Talk98 dB / 1kHz
SNR115dB (A weighted)
AMP ConfigurationOPA 1642 x2 + OPA 426 x2
CPURK 3188 4-core
FirmwareCustomized Android 5.1
Wifi SupportYes, b/g/n standards
BluetoothV4.0 apt-X supported
RAM1GB
mSD support2 x mSD slots (max 256 GB x2)
Formats supportedVirtually every format made supported by Android apps

Intro
Το Fiio X5 iii Digital Audio Player ήρθε στα χέρια μας στο πλαίσιο της 2ης συνάντησης Ακουστικάριων στην Αθήνα ευγενική χορηγία της αντιπροσωπείας www.fiio.gr και την ευχαριστούμε πολύ για αυτό. Με αυτήν την κίνηση μας δόθηκε η δυνατότητα να περάσουμε μερικές μέρες μαζί του και να κάνουμε μια ακόμη παρουσίαση. Η συγκεκριμένη παρουσιάση όμως θα είναι κάπως διαφορετική αφού η "reviewing ομάδα" μεγαλώνει κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα. Δεν θα είμαι εγώ αυτός που θα αναλάβει το ηχητικό κομμάτι καθώς η αποστολή μου ήταν μόνο να παραλάβω το δείγμα, να του περάσω το τελευταίο firmware και να το μεταφέρω στον χώρο της συνάντησης μας οπότε δεν το έχω ακούσει. Αφιερώνοντας κάποιο χρόνο για το σετάρισμα όμως μπορώ να γράψω λίγα πράγματα τις δυνατότητες/features του Χ5. Για τα λοιπά θα ακολουθήσουν οι reviewers μας ;)

Σετάρισμα:

Δεν χρειάζονται πολλά πράγματα εδώ πέρα ούτε είναι κάτι δύσκολο. Η συντριπτική πλειοψηφία πλέον έχει επαφή με android κινητά τηλέφωνα/tablets κτλπ οπότε θα βρει γνώριμο έδαφος καθώς το Fiio X5 φέρει λειτουργικό android. Τσεκάρετε το firmware μετά την πρώτη σας εκκίνηση, κατεβάστε την τελευταία έκδοση εφόσον δεν είναι ήδη εγκατεστημένη(μπορείτε με ΟΤΑ κατευθείαν από την συσκευή), βάλτε τις εφαρμογές που επιθυμείτε κανονικά μέσα από το Play Store και είστε έτοιμοι.

Kατασκευή και design:

Στο λίγο που το έπιασα μπορώ να πω ότι αφήνει μια στιβάρη αίσθηση σοβαρής κατασκευής. Βασικά η αίσθηση στο χέρι είναι παρόμοια με εκείνη ενός καλού κινητού με την διαφορά ότι το Fiio X5 είναι πιο πλατύ, παχύ και "τετραγωνοειδές" από τα κινητά που κυκλοφορούν σήμερα.

Features:
To βασικό σημείο που το μηχανάκι τα πηγαίνει περίφημα. Εχουμε και λέμε: Oθόνη αφής 4 ιντσών ανάλυσης 480x800, Σύνδεση Wi-Fi, ΠΛΗΡΕΣ λειτουργικό android (5.1 αν θυμάμαι καλά και χωρίς βαριά "κινεζο-skin" αλλά κοντά στην stock εμπειρία, Δύο εξόδους ακουστικών με την μία να είναι 2,5mm balanced , 2 εισόδους για SD cards, Bluetooth 4,0 aptX, Line-out, Coax out

Τι μπορείτε να κάνετε με όλα αυτά? Ουσιαστικά σχεδόν τα πάντα. Πέρα από την προφανή χρήση του ως dap με την οποία θα βάλετε την μουσική σας σε μια sd card και θα την αναπαράγετε από το Χ5, μπορείτε να:


Κατεβάσετε streaming εφαρμογές(ή οποιαδήποτε μουσική εφαρμογή) όπως Spotify/Tidal και να ακούτε την μουσική σας μέσω αυτών, να μπείτε στο youtube και να ακούσετε την μουσική σας ή ακόμα να δείτε και βίντεο (μην σας τρομάζει το 480x800 γίνεται δουλειά) να κατεβάσετε ειδικές music player εφαρμογές αναπαραγωγής και να φύγετε από την stock εφαρμογή(που από ότι μου είπαν δεν είναι και η καλύτερη...) , να κατεβάσετε εφαρμογές για στίχους και εξώφυλλα για την μουσική σας βιβλιοθήκη και άλλα. Βασικά μπορείτε να κάνετε οτιδήποτε μπορεί να κάνει ένα σύγχρονο κινητό εκτός βεβαίως από το να πάρετε τηλέφωνο.:D Ε και να βγάλετε φωτογραφίες.
Απλά έχοντας μνήμη RAM 1Gb και φαντάζομαι αντίστοιχων δυνατοτήτων επεξεργαστή (τετραπύρινο ΑRM Cortex A9 χρονισμένο στα 1,4 ghz αν δεν κάνω λάθος) θα πρότεινα να μην το παραφορτώσετε με άσκοπες εφαρμογές (παιχνίδια π.χ) αλλά βάλτε όσες μουσικές εφαρμογές χρειάζεστε.

Οσον αφορά το touchscreen της οθόνης μου φάνηκε πολύ ικανοποιητικά ανταποκρίσιμη σαν κινητό.

Σαν επίσης πολύ ενδιαφέρουσα χρήση νομίζω (ας με επιβεβαιώσουν/διαψεύσουν οι από κάτω) ότι είναι δυνατή και η χρήση του σαν dac/amp με σύνδεση σε υπολογιστή κατεβάζοντας τους ανάλογους drivers από το site της εταιρείας.

Aπό θέμα ενίσχυσης θεωρητικά θα είναι υπέραρκετό για την πλειοψηφία των in-ear-monitors (και πολύ θετικό το γεγονός ότι έχουμε και balanced έξοδο για τους έχοντες hi end in-ears). Για full sized ακουστικά προφανώς δεν μπορεί να οδηγήσει από μόνο του τα πολύ δύσκολα ακουστικά της κατηγορίας (τύπου HE-6 κτλπ). Δεν βλέπω πρόβλημα στο να οδηγήσει τα εύκολα φορητά ακουστικά που κυκολοφορούν (τύπου 32ohm) και αναμένω εντυπώσεις για το πως τα πάει με τα συνήθη δημοφιλή ανοικτά over-ear όπως τα Sennheiser HD600/650.
Η δυνατότητα σύνδεσης με έταιρο εξωτερικό ενισχυτή υπάρχει όπως και να χει.

Επίσης λογικά θα μπορείτε να συνδέθείτε μέσω ΟΤG και με τα φορητά dac-amps τύπου Chord Mojo αν και διαβάσω κάποια θεματάκια (που ίσως λύνονται/εχουν λυθεί με τα νέα firmware)

Η μπαταρία είναι μεγέθους 3400 mAh και διαβάζω ότι θεωρητικά βγάζει 10 ώρες χρήσεις. Αναμένω τις εμπειρίες των reviewers

Οι δικές μου σκέψεις
Συνολικά έχουμε μια συσκευή που μπορεί να αντικατάστήσει το κινητό σου(τέρμα το ρούφιγμα της μπαταρίας του κινητού αν τύχει να θελήσεις να ακούσεις λίγο μουσικούλα), το συμβατικό dap σου (για μένα που ακούω την μουσική μου αποκλειστικά από tidal dap χωρίς wi-fi είναι άχρηστο), το dac σου στον υπολογιστή και το φορητο dac/amp σου. 500 ευρώ δεν είναι λίγα χρήματα σε καμία περίπτωση αλλά εφόσον το ηχητικό αποτέλεσμα είναι καλό σε ποιότητα και ενίσχυση τότε το πακετάκι γίνεται ελκυστικό. Και προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιο άλλο dap με wi-fi, android λειτουργικό κτλπ στα 500 ευρώ. Αν γνωρίζει κάποιος άλλος ας το αναφέρει παρακάτω.

Αυτά από μένα. Περιμένουμε όλοι με ενδιαφέρον τις ηχητικές εντυπώσεις που θα ακολουθήσουν
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ιntro

Μετά την τελευταία συνάντηση της Αθήνας ο αντιπρόσωπος της Fiio στην Ελλάδα κατόπιν συνεννόησης
είχε την ευγενή καλοσύνη να μου παραχωρήσει το Fiio X5iii Dap ώστε να υπάρξει μια πολυφωνική
τελική παρουσίαση του προϊόντος.
Μαζί με το player είχα την ευκαιρία να έχω και τον φορητό ενισχυτή της Fiio E12 ώστε να μπορέσω να αξιολογήσω και την
έξοδο line out του player.
Γέμισα λοιπόν μια κάρτα μνήμης με την αγαπημένη μου κλασσική μουσική από σόλο βιολί μέχρι σύγχρονη όπερα
και ενδιάμεσα έβαλα και μερικά κλασσικά ροκ και τζαζ κομμάτια για ξεκούραση και για τις επόμενες δύο εβδομάδες
δεν έβγαλα τα ακουστικά από τα αυτιά μου!
Όσα για τα ακουστικά χρησιμοποίησα τα Fiio EX1 , Soundmagic E10 , Mee audio Pinnacle P1 και Sennheiser PX100ii και HD700.
Η ποιότητα των αρχείων ήταν Flac 16/44 , 24/96 και mp3 320 cbr.

IMG_20170601_182041752.jpgIMG_20170601_182209178.jpgIMG_20170601_181931562.jpg

Θα παραθέσω τις καθαρά υποκειμενικές εντυπώσεις μου σε μορφή αφήγησης όπου σε διάφορα σημεία θα επισημαίνονται
διάφορα θετικά και αρνητικά στοιχεία.
Στο τέλος ίσως γίνει και μια περίληψη των συν και πλην.

Features/Accessories/Κατασκευή


To player έρχεται στην κλασσική minimal και καλαίσθητη κατά την γνώμη μου συσκευασία της Fiio,
όπου εκτός του player έχουμε τα απαραίτητα usb και spdif καλώδια , δύο θήκες η μια σιλικόνης και η άλλη πιο ''σοβαρή''
από δερματίνη , προστατευτικά οθόνης με το ένα τοποθετημένο και ένα μικρό εργαλείο σαν βελόνα για να ανοίγουμε τις θύρες
για τις micro sd κάρτες.
Η συσκευή έχει στην μια πλευρά το on/off κουμπί και τις δύο θύρες για τις κάρτες , στην άλλη πλευρά φυσικά πλήκτρα για
play/pause , skip track up/down και περιστροφικό κουμπί για την ένταση το οποίο έχει μεγάλες διαδρομές ώστε οι αλλαγές
έντασης να είναι ομαλές αλλά σχετικά αργές.
Από κάτω έχουμε 3.5mm headphone out , 2.5mm balanced headphone out , micro usb για φόρτιση και σύνδεση με pc
και 3.5mm line out/coaxial out.
Η line out έχει δυνατότητα fixed ή variable.
Οι micro sd θήκες είναι πολύ ωραία ενσωματωμένες στην συσκευή όμως ανοίγουν μόνο κατόπιν πιέσεως με το ειδικό εργαλείο
άρα αν το ξεχάσετε δεν μπορείτε να αλλάξετε κάρτα on the fly.
Τα φυσικά κουμπιά είναι πολύ χρήσιμα όμως πατιούνται πολύ εύκολα πχ μέσα στην τσέπη σας με δυσάρεστα αποτελέσματα.
Η συσκευή δεν έχει master lock ελπίζω να το προσθέσουν κάποια στιγμή.
Η απόκριση των κουμπιών είναι ακαριαία με τον player της Fiio , έχει όμως ένα μικρό (ελαφρώς ενοχλητικό) lag με όλους τους
άλλους android players.
Η συνολική αίσθηση είναι σαν ένα βαρύ παλιάς εποχής κινητό με οθόνη 4'' πράγμα βέβαια αναμενόμενο με τόσο high end hardware
που φέρει μέσα της.
Η φωτεινότητα και η αφή της οθόνης είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα.

Λειτουργικό/Συνδεσιμότητα

Το λειτουργικό της συσκευής είναι φυσικά android , βασίζεται στην έκδοση 5.1 και είναι τροποποιημένο από την Fiio με γνώμονα την βέλτιστη αναπαραγωγή μουσικής. Έτσι λοιπόν έχουμε δύο δυνατότητες λειτουργίας την android και την pure music mode.
Στην τελευταία απενεργοποιείται κάθε περιττή λειτουργία και λειτουργεί μόνο ο Fiio music player. Και στις δύο λειτουργίες μπορούμε να ρυθμίσουμε τα φίλτρα του DAC τα οποία είναι πέντε και είναι αυτά που έχει το AK4490 εργοστασιακά. Φυσικά η συσκευή έχει πλήρως προσβάσιμο Google play πράγμα που σημαίνει ότι μπορούμε να εγκαταστήσουμε ότι εφαρμογή θέλουμε αρκεί να είναι συμβατή με την 5.1. Βέβαια με 1gb μνήμη και μέτριο επεξεργαστή η συσκευή δεν είναι κατάλληλη για multitasking ούτε gaming και φυσικά δεν είναι αυτός ο σκοπός της. Πάντως θα παίξετε τα εύκολα παιχνίδια και θα πλοηγηθείτε στο διαδίκτυο με άνεση. Στον τομέα που μας ενδιαφέρει η ουσία είναι ότι η συσκευή έτρεξε χωρίς κανένα πρόβλημα ότι εφαρμογή music player δοκίμασα και όλες τις διαδικτυακές μουσικές πλατφόρμες τύπου Spotify , tunein κλπ.
Η σύνδεση wi-fi είναι δυνατή και το bluetooth δεν έχει πρόβλημα σε μικρές αποστάσεις.
Μικρά πρόβλημα υπάρχουν , καμία φορά έγιναν τυχαία κολλήματα και κάποιες φορές στην εκκίνηση η συσκευή έμπαινε σε safe mode και ήθελε επανεκκίνηση. Ο player της Fiio έχει επίσης τα θεματάκια του αλλά όχι ιδιαίτερα ενοχλητικά.
Ο neutron και οι άλλες android εφαρμογές λειτούργησαν άψογα.

Ηχητική απόδοση


Η συσκευή λοιπόν δεν με προβλημάτισε με θέματα λειτουργίας συνεπώς οι ακροάσεις μονοπώλησαν το ενδιαφέρον μου για δύο εβδομάδες.
Τα συμπεράσματα σε γενικές γραμμές ήταν τα ίδια με όλους τους player και τις εφαρμογές που χρησιμοποίησα.
Το αποτέλεσμα με λίγα λόγια είναι κορυφαίο! Πιο αναλυτικά το κύριο χαρακτηριστικό της μουσικής αναπαραγωγής είναι πιστότητα και φυσικότητα ως προς το μουσικό υλικό που αναπαράγεται. Ο ήχος προκύπτει αβίαστα , είναι φυσικός διάφανος και συνεπής έτσι ώστε το τελικό αποτέλεσμα ουσιαστικά να το καθορίζει το ακουστικό που χρησιμοποιείται κάθε φορά.
Η χαρά του "audiophile"! Η μουσική που ακούμε είναι πεντακάθαρη , χωρίς περιττούς χρωματισμούς και καμία ιδιαίτερη έμφαση σε κάποια περιοχή. Η λεπτομέρεια υπάρχει άφθονη χωρίς να κουράζει , το μπάσο είναι εκεί όταν υπάρχει η σκηνή πολύ καλή σε όλες τις διαστάσεις και ο διαχωρισμός και ο αέρας ανάμεσα στα όργανα παραπάνω από ικανοποιητικός. Αν και πρόκειται για φορητή συσκευή , τηρουμένων των αναλογιών το αποτέλεσμα είναι πολύ δυναμικό και ο ήχος μπορεί να σε συνεπάρει σε σημείο να ξεχνάς να βγάλεις τα ακουστικά από τα αυτιά σου!
Σε κανένα σημείο της δοκιμής ειλικρινά δεν ένιωσα να μου λείπει κάτι και να πω θα ήθελα κάτι παραπάνω. Ο player οδηγεί με άνεση όλα τα "νορμάλ" ακουστικά μέχρι 100ohm χωρίς την ανάγκη χρήσης εξωτερικού ενισχυτή. Αυτός λοιπόν ο χαρακτήρας του ήχου δίνει το πλεονέκτημα ότι στην πράξη μπορούμε να φέρουμε τον ήχο όπου θέλουμε και να ικανοποιήσουμε και τα πιο περίεργα γούστα. Ξεκινώντας από ένα ουδέτερο ουσιαστικά σημείο μπορούμε να ρυθμίσουμε τα πάντα. Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για android συνεπώς έχουμε στην διάθεσή μας πάρα πολλές εφαρμογές σε player , equaliser , DSP κλπ για να φέρουμε τον ήχο στα μέτρα μας. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει ακροατής που δεν θα μείνει ικανοποιημένος από το Fiio X5 iii.
Φυσικά όσο καλύτερα τα ακουστικά που έβαλα τόσο καλύτερο ήταν το αποτέλεσμα που είχα το ίδιο ισχύει και για την ποιότητα των αρχείων. Οι διαδικτυακές εφαρμογές έδωσαν επίσης πολύ καλά αποτελέσματα.

Οι διαφορές ανάμεσα στο pure music mode και τους άλλους player είναι μικρές αλλά υπαρκτές. Ο Fiio player είναι πολύ διάφανος και καθαρός αλλά ο ήχος στερείται λίγο όγκου και τον λες ελάχιστα κλινικό. Ο χρήση του Neutron player κατά την γνώμη μου έφερε τον ήχο σε άλλο επίπεδο. Έχασε ελάχιστα σε καθαρότητα αλλά κέρδισε πολύ σε όγκο , δυναμική , τρισδιάστατο χαρακτήρα και παρουσία. Βέβαια όπως έγραψα πιο πάνω οι δυνατότητες για πειράματα και fine tuning με player της αρεσκείας μας είναι πάρα πολλές.


Χρήση με εξωτερικό ενισχυτή/Χρήση ως USB DAC/Xρήση ως transport

Μέχρι εδώ λοιπόν με 500 και ακουστικά της αρεσκείας μας έχουμε κατά την γνώμη μου ένα High End φορητό player που θα ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό ακροατή.
Για κάποιους από εμάς end game στην τσέπη του παντελονιού μας.
Όμως δεν τελειώνει εδώ!
Τι γίνεται λοιπόν αν βάλουμε στο παιχνίδι ένα πιο δυνατό εξωτερικό ενισχυτή στο line out?
Audio nirvana!!!
Χρησιμοποίησα τον Fiio E12 σε συνδυασμό με το line out (fixed) του player και η εμπειρία ανέβηκε και άλλο.
Όλα τα ακουστικά κέρδισαν σε δυναμικές και σκηνική παρουσία αλλά κυρίως έβαλα στο παιχνίδι πιο σοβαρά και δύσκολα ακουστικά με αποτελέσματα που συγκρίνονται άνετα με πολύ πιο ακριβές desktop λύσεις.
Ο συνδυασμός αυτός μαζί με τα sennheiser HD700 μου χάρισε απίστευτες στιγμές μουσικών απολαύσεων.
Μπορούμε λοιπόν να χρησιμοποιήσουμε αυτή την λύση για να κάνουμε ένα σύστημα φορητό μεν αλλά ικανό να συνδυαστεί σχεδόν με όλα τα ακουστικά της αγοράς με ποιότητα ήχου απλώς κορυφαία.
Οι δυνατότητες της συσκευής δεν τελειώνουν εδώ. Μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε και ως USB DAC με τον υπολογιστή μας αλλά και σαν transport σε συνδυασμό με άλλο καλύτερο DAC που πιθανόν έχουμε αφού έχει coaxial out. Τέλος έχουμε και την balanced έξοδο για ακουστικά την οποία δυστυχώς δεν είχα την δυνατότητα να δοκιμάσω λόγω έλλειψης τέτοιων ακουστικών. Διαβάζω όμως ότι ανεβάζει την εμπειρία ένα κλικ παραπάνω.

Σύνοψη


Από ότι καταλάβατε λοιπόν μου άρεσε πολύ πάρα πολύ! Αν προσπαθήσω να μαζέψω όλα τα παραπάνω όσο αφορά τα αρνητικά είναι πραγματικά ελάχιστα και δεν έχουν σχέση με τον ήχο θα έλεγα ότι είναι ασήμαντα τα διαβάσατε πιο πάνω συν την μικρή διάρκεια μπαταρίας και το βάρος. Το κύριο αρνητικό είναι ουσιαστικά η τιμή του! Φθηνό δεν το λες. Όσο αφορά το κομμάτι του ήχου είναι πραγματικά άριστο και ειλικρινά όσο και αν προσπαθώ δεν μπορώ να βρω κάτι αρνητικό να γράψω. Έχω ακούσει αρκετά DAP τα περισσότερα πιο φθηνά και κάνα δυο πιο ακριβά. Δεν θα μπω στην λογική των συγκρίσεων ούτε θα βγάλω συμπέρασμα αν είναι vfm για αυτά που προσφέρει. Αυτά τα αφήνω στον υποψήφιο αγοραστή ο οποίος σε τέτοιες τιμές επιβάλεται να ακούσει πριν αγοράσει κάτι.
Εμένα μου άρεσε πολύ , παίζει μουσική και το κάνει άριστα για τις δυνατότητες μου είναι end game όσο αφορά τα φορητά music player.
Είναι ανεπιφύλακτα προτεινόμενο.
Απευθύνεται καταρχάς σε αυτούς που έχουν την δυνατότητα και θέλουν το καλύτερο , σε όσους θέλουν φορητή on the go εμπειρία χωρίς παραχωρήσεις. Μπορώ επίσης να φανταστώ αρκετούς από εμάς με ένα μικρό γραφειάκι στο σπίτι ή ακόμα χειρότερα μια γωνία με μια πολυθρόνα , είναι μια άριστη λύση για να ακούσουμε την μουσική μας. Κλπ κλπ πάντως είναι συσκευή Swiss army knife με πολλά σενάρια χρήσης.
Ευχαριστώ πολύ που με διαβάσατε!

Υ.Γ - Ευχαριστώ τον αντιπρόσωπο της Fiio στην Ελλάδα που μου παραχώρησε το player για την δοκιμή. Φυσικά επιστράφηκε πίσω και δεν είχα καμία υλική ή χρηματική απολαβή.
Είχα όμως την υπόσχεση ότι θα υπάρξει η δυνατότητα αρκετών μελλοντικών δοκιμών άλλων προϊόντων της Fiio και αυτό με ευχαρίστησε πολύ!

Υ.Γ 2 - Ο ενισχυτής E12 μου άρεσε τόσο πολύ που αγόρασα το νέο μοντέλο τον A5 αλλά αυτό είναι μια άλλη παρουσίαση!
 
Last edited by a moderator:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα 700αρια που τα βρηκες;

Τα τυχερά του επαγγέλματος!
(σε δάνειο βέβαια)

Παρακαλώ τον Μάνο επειδή γράφω αποσπασματικά όταν έχω χρόνο στο τέλος να ενώσει σε ένα όλα τα κείμενα.
Ευχαριστώ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Σα να μη συμφωνησατε πολυ εσεις ή είναι η ιδέα μου; Ο Πετρος φάνηκε ενθουσιασμένος με το dap. Εσύ παλι καπως συγκρατημένος.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Σα να μη συμφωνησατε πολυ εσεις ή είναι η ιδέα μου; Ο Πετρος φάνηκε ενθουσιασμένος με το dap. Εσύ παλι καπως συγκρατημένος.

Εχεις δει τον Manosss να βαζει καλή βαθμολογία πουθενά? 7/10 σημαινει αριστο :p
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Χα χα όχι βέβαια.
Η επαφή μου με το μηχάνημα ήταν να το παραλάβω το Σάββατο το μεσημέρι-να πέρασω το τελευταίο firmware και την εφαρμογή του tidal και να το πάω το απόγευμα στον Μιχάλη.

Ισα ισα που στην κουβέντα που κάναμε είπα ότι εφόσον αποδειχθεί καλό ηχητικά αν ήταν να αγοράσω dap αυτή τη στιγμή αυτό θα αγόραζα. (λόγω wifi-android-streaming από tidal το οποίο για μένα είναι απαραίτητο)
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Μάνο ευχαριστώ για τα σχόλια και κυρίως για το συμμάζεμα όσων έγραψα αφού τα έβαζα κομμάτι κομμάτι
και έγραφα κυρίως από κινητό.
Περιμένουμε και τις εντυπώσεις κατόχων του X5 όπως και όσων το άκουσαν στην συνάντηση.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Υα είχε ενδιαφέρον πάντως να ξέραμε τι κανει σε σχέση με το cayin i5 με το οποίο φαίνεται πως έχουν πολλά "κοινα".
Αν και είναι λίγο δύσκολο να πείσει ο οποιοσδήποτε κινέζος σε αυτή την κατηγορία τιμής. Όχι οτι δεν το αξίζει αλλα υπάρχει έντονη προκατάληψη. Ολοκληρωμένα προϊόντα πάντως.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Από καθαρά τεχνικής άποψης το X5iii είναι πολύ ανώτερο τόσο στα εντόσθια όσο και στο software. Και είναι και 90 πιο φθηνό.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν αμφισβητώ αυτά που γράφει ο τύπος απλά αν διαβάσεις αυτά που έχει γράψει για τα RHA CL1 , CL750 , dacamp τα οποία και είχα την δυνατότητα να τα δοκιμάσω και εγώ αρχίζω να αναρωτιέμαι για το ποιος είναι , τι ακούει , τι γράφει και αν τελικά έχει κάποια συμφέροντα.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Παιδια οσον αφορα τη δικη μου αποψη,το μηχανημα ειναι παρα πολυ καλο και τιμιο για τα λεφτα του,ειδικα στα 350 που το πηρα..Το ακουω(βασικα οσο προλαβαινω)με τον ομοσταυλο ενισχυτη Α5 και τα καινουρια μου Meze 99 και ειναι παρα μα παρα που καλο ακουστικα,δε σου πεφτουν τα σαγονια,αλλα σιγουρα υπαρχον στιγμες που..ανοιγουν..
Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι εβαλα μια 128αρα καρτα μεσα,κατευθειαν απο το Xduoo X3 που ειχα,της οποιας τα DSD αρχεια μου τα επαιζε νερακι,και τωρα το Fiio στο σκαναρισμα δεν τα βρισκει οποτε δεν τα εμφανιζει καν στη βιβλιοθηκη...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Παιδια οσον αφορα τη δικη μου αποψη,το μηχανημα ειναι παρα πολυ καλο και τιμιο για τα λεφτα του,ειδικα στα 350 που το πηρα..Το ακουω(βασικα οσο προλαβαινω)με τον ομοσταυλο ενισχυτη Α5 και τα καινουρια μου Meze 99 και ειναι παρα μα παρα που καλο ακουστικα,δε σου πεφτουν τα σαγονια,αλλα σιγουρα υπαρχον στιγμες που..ανοιγουν..
Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι εβαλα μια 128αρα καρτα μεσα,κατευθειαν απο το Xduoo X3 που ειχα,της οποιας τα DSD αρχεια μου τα επαιζε νερακι,και τωρα το Fiio στο σκαναρισμα δεν τα βρισκει οποτε δεν τα εμφανιζει καν στη βιβλιοθηκη...

Είναι DSD tracks, DSF, ή DSD-ISO;
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Τωρα δεν τον εχω τον player εδω,αλλα θυμαμαι οτι στο Xduoo μου τα ρβγαζε ως DSD αν και νομιζω οτι καποια ειναι και DSF και δεν βρισεκι κανενα απο αυτα,μονο τα FLACs..