VDSL Forthnet Nova

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Καλημερα παιδια,

Σσ προς διαχειρηστες: Εαν ειναι off topic παρακαλω να μεταφερθει στο σωστο)

Σε φιλο προχθες που εκανε αλλαγη με 5 ευρω παραπανω σε VDSL 50.
Του ειχαν πει οτι θα βαλει το καινουργιο router VDSL μονο οταν θα του ερθει μηνυμα οτι εχει ενεργοποιηθει η γραμμη του, οπως και το εκανε.
Προς μεγαλη εκπληξη το ρουτερ συγχρονιζε στα 10 ! και του εγραφε ADSL2+.
Του ειπα να παρει τηλ στη NOVA και του απαντησαν οτι επειδη εβαλε το ροθτερ αφου ειχε γινει η αλλαγη το συστημα ειναι ακομα σε adsl!!! και οτι κανει ρεσετ μετα της 12 το βραδυ οποτε και θα του γυρισει σε vdsl.
Κατι τετοιο δεν εγινε με αποτελεσμα το πρωι να δωθει βλαβη στον οτε απο τη nova και οτι θα το κοιταζαν μεσα σε 3-5 εργασιμες.

Το μεσημερι ειχε φτιαξει... :Banane0:

Η εικονα ειναι η παρακατω...αν μεινει και σταθερο ειναι μια χαρα....σωστα??? :2thumb22sup:

Περιοχη Πετρουπολη (υψος Γερμανου προς Ελλαιων)

19415954_1942567119102071_1709068021_n.jpg
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Re: VDSL FORTHNET NOVA

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα....τουλαχιστον μεχρι τωρα.
Απλα κατεθεσα ολη την ιστορια και το αποτελεσμα προς ενημερωση...δεν εκανα σωστα?
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Re: VDSL Forthnet NOVA

Είναι σύνηθες τη μέρα της αλλαγής παρότι σου έχει έρθει το μήνυμα ότι συνδέθηκες με vdsl αυτό να αργει καμιά μέρα να αλλάξει. Το γεγονός ότι συγχρονίζει στο full της γραμμής δείχνει ή ότι είναι δίπλα στο Αστικό Κέντρο ή παίρνει vdsl από το καφάο δίπλα από το σπίτι του. Σε κάθε περίπτωση success story για το φίλο σου.
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Re: VDSL Forthnet NOVA

Είναι σύνηθες τη μέρα της αλλαγής παρότι σου έχει έρθει το μήνυμα ότι συνδέθηκες με vdsl αυτό να αργει καμιά μέρα να αλλάξει. Το γεγονός ότι συγχρονίζει στο full της γραμμής δείχνει ή ότι είναι δίπλα στο Αστικό Κέντρο ή παίρνει vdsl από το καφάο δίπλα από το σπίτι του. Σε κάθε περίπτωση success story για το φίλο σου.

Να εισαι καλα...:ernaehrung004:

Παιρνει απο καφαο που ειναι στο τελος του στενου του σπιτιου του...(ειμαι περιεργος να δω εαν θα βαλω εγω που το εχω ακριβως μπροστα στη γωνια του σπιτιου μου αλλα ειμαι πιο μακρια απο τον φιλο, τι ταχυτητα θα πιανω!!!)

Οποτε μεχρι στιγμης η νοβα vdsl στη Πετρουπολη δουλευει καλα...αντε να δουμε αν και αλλοι θα ειναι το ιδιο...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: VDSL Forthnet NOVA

Εγώ έχω απορία (είμαι συνδρομητής Forthnet/Nova, βέβαια όχι για tv, από τον περασμένο Νοέμβριο), γιατί στον έλεγχο διαθεσιμότητας στη σελίδα τους, ως "νέο συνδρομητή" μου βγάζει ότι υπάρχει διαθέσιμο VDSL μέσω ιδιόκτητου δικτύου, ενώ ως υφιστάμενο συνδρομητή μου ρίχνει άκυρο;
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Re: VDSL Forthnet NOVA

Γιατί μάλλον είσαι οριακά εντός ή εκτός του ορίου που καλύπτει η Forthnet. Όταν κάνεις ως ήδη συνδρομητής αίτηση, η forthnet μπορεί να δει τον αριθμό βρόγχου σου με ακρίβεια και έτσι μπορεί να σου απαντήσει αν καλύπτεσαι ή όχι.

Ως νέος συνδρομητής το tool δεν είναι τόσο ακριβές και βλέπει περιοχές και όχι βρόγχους που είναι και το ζητούμενο.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Re: VDSL Forthnet NOVA

Δεν έχει σημασία η διεύθυνση, μπορεί να ανοίκεις σε βρόγχο που δεν καλύπτεσαι από vdsl και το κολλητά δίπλα σπίτι να καλύπτεται επειδή ανήκει σε άλλο ''συμβατό'' με vdsl βρόγχο.
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Re: VDSL Forthnet NOVA

Εμενα το τελευταιο 3μηνο μου ανοιξε οτι ειναι διαθεσιμο και σε καινουργιο και σε παλιο συνδρομητη.
Τις αλλαγες με καινουργια καφαο ο οτε τα ειχε τελειωσει αρχες του χρονου...
Μεχρι πριν το 3μηνο μου εβγαζε ναι σε καινουργιο και οχι σε παλιο...
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: VDSL Forthnet NOVA

Το άνω μύνημα δεν αφορά την Forthnet ειναι γενικό statement
H Forthnet-Nova εχει ζόρια και μακάρι να επιβιώσει ... δύσκολο ομως..
 

ggeorge

Senior Member
22 April 2010
688
Δυστυχώς Αθήνα
Re: VDSL Forthnet NOVA

Καλησπερα
Μια ερωτηση
Εχω βαλει και εγω το vdsl της nova
Ενα με καλωδιο πιανω 45+ εχω θεμα με το wifi
Διπλα στο ρουτερ είναι πολυ καλα (πανω απο 35)
στα πεντε μετρα παει στο 10. Και δεν υπαρχουν "σοβαρα εμποδια" Ενας τοιχος μονο με μεγαλη συρομενη πορτα που ΣΧΕΔΟΝ βλεπεις το ρουτερ

Ειναι λογικο αυτο; Εχω παρει αρκετα τηλεφωνα εχουν αλλαξει καναλι, εχουν κανει διαφορες ρυθμισεις αλλα το προβλημα παραμενει. Μπορει να είναι ελλαττωματικό το ρουτερ; Μπορει να γίνει κατι;
Σκεφτηκα wifi repeater

Πηρα το φτηνο του πλασιου (απο ebay φυσικα στη μιση τιμη αλλα την πατησα γιατί δε βρίσκει τη συνδεση και δε συνδεεται... οποτε ουτε να το επιστρεψω δε μπορω :slapface: )

Να παρω ενα αλλο wifi repeater; Να πιεσω τη nova για κατι καλυτερο (ρυθμίσεις, αλλο ρουτερ, κατι αλλο) ;

Ευχαριστω !!!
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: VDSL Forthnet NOVA

Το repeater δεν κάνει κάτι. Χρειάζεσαι ένα access point το οποίο να είναι gateway. Ιδανικά να είναι 802.11AC και να υποστηρίζει -εάν όχι MU-MIMO- τουλάχιστον 2x2 SU-MIMO. Εάν και οι συσκευές σου είναι 802.11ac θα δείς αρκετά μεγάλα rates στα 5Ghz.
 

ggeorge

Senior Member
22 April 2010
688
Δυστυχώς Αθήνα
Re: VDSL Forthnet NOVA

σε ευχαριστω για την απαντηση. Θα το ψαξω γιατι ομολογω οτι τις μισες λεξεις που εγραψες δεν τις καταλαβαίνω... :flipout:
Να σαι καλα !!! Αν εχω απορίες θα επανέλθω.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: VDSL Forthnet NOVA

Καλησπερα
Μια ερωτηση
Εχω βαλει και εγω το vdsl της nova
Ενα με καλωδιο πιανω 45+ εχω θεμα με το wifi
Διπλα στο ρουτερ είναι πολυ καλα (πανω απο 35)
στα πεντε μετρα παει στο 10. Και δεν υπαρχουν "σοβαρα εμποδια" Ενας τοιχος μονο με μεγαλη συρομενη πορτα που ΣΧΕΔΟΝ βλεπεις το ρουτερ

Ειναι λογικο αυτο; Εχω παρει αρκετα τηλεφωνα εχουν αλλαξει καναλι, εχουν κανει διαφορες ρυθμισεις αλλα το προβλημα παραμενει. Μπορει να είναι ελλαττωματικό το ρουτερ; Μπορει να γίνει κατι;
Σκεφτηκα wifi repeater

Πηρα το φτηνο του πλασιου (απο ebay φυσικα στη μιση τιμη αλλα την πατησα γιατί δε βρίσκει τη συνδεση και δε συνδεεται... οποτε ουτε να το επιστρεψω δε μπορω :slapface: )

Να παρω ενα αλλο wifi repeater; Να πιεσω τη nova για κατι καλυτερο (ρυθμίσεις, αλλο ρουτερ, κατι αλλο) ;

Ευχαριστω !!!


μια απο τα ιδια και εγω με το technicolor 788vn.
απο εμβελεια μηδεν.
δεν ξερω κατα ποσο συμφερει τελικα η αγορα ενος acces point ή ενος αλλου Modem router.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: VDSL Forthnet NOVA

σε ευχαριστω για την απαντηση. Θα το ψαξω γιατι ομολογω οτι τις μισες λεξεις που εγραψες δεν τις καταλαβαίνω... :flipout:
Να σαι καλα !!! Αν εχω απορίες θα επανέλθω.

Glossary: ( :D )

MU-MIMO είναι το 2ο revision του 802.11ac για να ''μιλάει'' το access point σε πολλαπλές συσκευές μαζί.
SU-MIMO είναι επί της ουσίας η δυνατότητα να χρησιμοποιείς πολλαπλές ροές προς μια συσκευή εάν το υποστηρίζει για να αυξήσεις τη χωρητικότητα.
beamforming στοχεύει τη ''δέσμη'' του access point προς τη συσκευή για καλύτερη κάλυψη
802.11ac το τελευταίο revision του 802.11 που σε μεγάλα κανάλια δίνει Gbit ρυθμούς μετάδοσης

Ιδανικά τα χρειάζεσαι όλα για να είσαι λίγο futureproof και να έχεις σταθερά πάνω από 100Mbps στο ασύρματο. Προσοχή στην τοποθέτηση.

μια απο τα ιδια και εγω με το technicolor 788vn.
απο εμβελεια μηδεν.
δεν ξερω κατα ποσο συμφερει τελικα η αγορα ενος acces point ή ενος αλλου Modem router.

Προσοχή με την αγορά νέων router. Πρέπει να υποστηρίζουν vectoring διαφορετικά επειδή θα δημιουργούν πρόβλημα στις υπόλοιπες γραμμές θα μειώνει ο πάροχος τον συγχρονισμό σε μονοψήφια νούμερα. Επιπλέον, επειδή είμαστε σε μια μεταβατική περίοδο και για πρώτη φορά πατάει η χώρα στο edge της τεχνολογίας, δεν έχει ολοκληρωθεί από την ITU το δεύτερο φασματικό allocation του G.FAST που διπλασιάζει το bandwidth του, δεν ξέρουμε εάν εκτός από το 35b προφίλ του VDSL υπάρξει νέο revision με αποτέλεσμα να είναι τελείως ρευστή η κατάσταση. Επιπλέον ο πάροχος στην κάθε περιοχή που αναλαμβάνει μπορεί να αλλάξει την τεχνολογία στο δίκτυο πρόσβασης, επί παραδείγματι από VDSL σε G.FAST και να μείνουμε με το router στο χέρι.

Οπότε για την επόμενη περίοδο μόνο routers σε bridge mode.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: VDSL Forthnet NOVA

Glossary: ( :D )

MU-MIMO είναι το 2ο revision του 802.11ac για να ''μιλάει'' το access point σε πολλαπλές συσκευές μαζί.
SU-MIMO είναι επί της ουσίας η δυνατότητα να χρησιμοποιείς πολλαπλές ροές προς μια συσκευή εάν το υποστηρίζει για να αυξήσεις τη χωρητικότητα.
beamforming στοχεύει τη ''δέσμη'' του access point προς τη συσκευή για καλύτερη κάλυψη
802.11ac το τελευταίο revision του 802.11 που σε μεγάλα κανάλια δίνει Gbit ρυθμούς μετάδοσης

Ιδανικά τα χρειάζεσαι όλα για να είσαι λίγο futureproof και να έχεις σταθερά πάνω από 100Mbps στο ασύρματο. Προσοχή στην τοποθέτηση.



Προσοχή με την αγορά νέων router. Πρέπει να υποστηρίζουν vectoring διαφορετικά επειδή θα δημιουργούν πρόβλημα στις υπόλοιπες γραμμές θα μειώνει ο πάροχος τον συγχρονισμό σε μονοψήφια νούμερα. Επιπλέον, επειδή είμαστε σε μια μεταβατική περίοδο και για πρώτη φορά πατάει η χώρα στο edge της τεχνολογίας, δεν έχει ολοκληρωθεί από την ITU το δεύτερο φασματικό allocation του G.FAST που διπλασιάζει το bandwidth του, δεν ξέρουμε εάν εκτός από το 35b προφίλ του VDSL υπάρξει νέο revision με αποτέλεσμα να είναι τελείως ρευστή η κατάσταση. Επιπλέον ο πάροχος στην κάθε περιοχή που αναλαμβάνει μπορεί να αλλάξει την τεχνολογία στο δίκτυο πρόσβασης, επί παραδείγματι από VDSL σε G.FAST και να μείνουμε με το router στο χέρι.

Οπότε για την επόμενη περίοδο μόνο routers σε bridge mode.

μπα-δεν κουνιεμαι καθολου.οπως ειπες ειμαστε σε μεταβατικο σταδιο,οποτε αγορες εξοπλισμου αυτην την στιγμη ειναι ακυρες..
 

taz_s

New member
3 November 2010
12
Καινούργιος κάτοχος Nova Vdsl

Καλημέρα ,
Είπα να γράψω εδώ γιατί μόλις απέκτησα και εγώ Nova Vdsl μετά από 2 χρόνια αναμονής σε διαθεσιμότητα . Σε τριώροφη μεζονεττα εχω σε κάθε δωματιο δυο πρίζες τηλεφώνου . Μου είπαν οτι την μια που δεν χρησιμοποιώ μπορώ να την κάνω ethernet και μια λύση ειναι να πάει το ρόυτερ της Nova στο υπόγειο και να δίνει ethernet σε κάθε όροφο μέσω της γραμμής τηλεφώνου . Σε κάθε όροφο να υπάρχει αναμεταδότης wifi . Ισχύει αυτο ;
Επίσης επειδη διάβασα και εγώ αυτα που εχει ευγενικά γράψει ο anderm πιο πάνω αλλά και εγώ δεν τα καταλαβαίνω καλά , υπάρχει κάποια σύσταση ειδικού που θα με βοηθήσει να το στήσω σωστά όλο αυτο ; Με μια πρόχειρη έρευνα στο νετ δεν βρήκα κάποιον .
Από ότι έχω καταλάβει και να διαθέσω 200 δεν είναι απλό ( αλλαγή ρουτερ ) διότι πρέπει ότι αγοραστεί να είναι futureproof.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις οποίες απαντήσεις σας .