Περί θέρμανσης, φυσικού αερίου, κλιματισμού, αντλιών θερμότητας κλπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

enduras1

Moderator
Staff member
Καλημερα στην παρεα.

Ειμαι στην φαση τοποθετησης εγκαταστασης φυσικου αεριου και θελω την γνωμη σας αναφορικα με τι μαρκες να επιλεξω.

Η εγακατασταση θα ειναι για θερμανση, μαγειρεμα με εστιες αεριου και ηλεκτρικο φουρνο και ζεστο νερο αλλα οχι με τριοδο ηλιακο.

Στην εγκατασταση στο πατρικο μου χρησιμοποιησαμε Vailland καυστηρα και σωματα Buderus.
Εδω εχω προσφορες για καυστηρα Vailland, τον οποιο και εχω ψηλα στην λιστα λογο της μεχρι τωρα απροβληματιστης λειτουργιας του, Die Ditrich που εχουν τα πεθερικα μου απο κατω, Ariston & Buderus.
Χρειαζομαι λεβητα 24 ΚW για το οροφοδιαμερισμα μου και θελω να ειναι συμπηκνωσης ωστε να εχουμε εξοικονομηση πορων.

Απο σωματα εχω 2 προσφορες; για Buderus & Delonghi.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Σωματα γιατι πρεπει να αλλαξεις...??? ή το διαμερισμα δεν εχει καθολου σωματα?
Επισης γιατι δεν κοιτάς την λυση της αντλιας θερμοτητας μιας και θα πας σε νεα εγκατάσταση συστηματος θερμανσης...τον καλυτερο βαθμο αποδοσης μακραν απο τις συμβατικές λυσεις πετρελαιου και αεριου...??? ΑΝ εχω καταλαβει καλα η πολυκατοικια ειναι οικογενειακη οποτε προβλημα αυτονομησης δεν τιθετε...

Σιγουρα το αρχικο ποσο κτησης ειναι κατα πολυ μεγαλυτερο αλλα μιας και μιλάμε για μια εγκατασταση για μια ζωη τοτε ΙΣΩΣ να πρεπει να σκεφτεις την λυση της αντλιας θερμοτητας...η οικονομια θερμανσης ειναι δεδομενη...
 
Last edited by a moderator:

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Εγκατασταση φυσικου αεριου.

Ειναι νεο διαμερισμα Ευγενιε οποτε δεν εχει σωματα.
Δυστυχως το κοστος ειναι μεγαλο ακομη για την εγκατασαση αντλιας και δεν μπορω να το καλυψω.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Re: Εγκατασταση φυσικου αεριου.

οκ κατανοητο...
απλα ειπα να στο "θυμησω" γιατι πολλες φορες παμε στις συνηθεις λυσεις και ξεχναμε τι μπορει να συμφερει σε βαθος χρονου...
Απλα για την ιστορια μια αντλια (καλης ποιοτητας) ποσο θα πηγαινε για την αντιστοιχη χρηση...???
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Re: Εγκατασταση φυσικου αεριου.

Και εγώ θα σου πρότεινα αντλία. Αν θεωρείς το κόστος μεγάλο, σκέψου ότι γλιτώνεις από ac αφού θα έχεις Κ ψύξη.
Αρνητικό μόνο ότι δεν θα έχεις συσκευες (κουζίνα κλπ). Υπολόγισε επίσης ότι οι εστίες γκαζιού πχ είναι Κ αυτές ακριβότερες.
Αν τελικά εμμενεις στο υγραέριο, να πας σε ένα Γιαννόπουλο-Αγγελόπουλο να σου κάνει ο μηχανικός μια μελέτη. Μην αγοράσεις σύμφωνα με όσα ακούς από εδώ Κ από εκεί ή όπως οτα παίρνεις κλιματιστικό από τον κοτσωβολο.

Στάλθηκε από το HTC One_M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

strs

Supreme Member
10 May 2015
3,042
Ραφήνα
Κυριάκο δεδομένου ότι μία τέτοια εγκατάσταση θα σε ακολουθεί για την υπόλοιπη ζωή σου, θα σου πρότεινα και εγώ αντλία θερμότητας, το κόστος από ότι γνωρίζω είναι περίπου 100 / τμ για νέο σύστημα όλα από την αρχή (εάν είχες αυτόνομο σύστημα εγκατεστημένο το κόστος θα έπεφτε στο μισό) και περίπου 1000 έξτρα εάν θες να έχεις και ζεστό νερό.

είναι μακράν η καλύτερη λύση από όλες

επειδή λοιπόν οι εταιρίες ξέρουν ότι είναι πολλά τα λεφτά, κάνουν δόσεις, επίσης κοίτα μήπως μπορείς να ενταχθείς στην επιδότηση του εξοικονομώ κατ´οίκον.

συνοψίζοντας, κόψε τις αγορές στα εργαλεία, βάλε δόσεις και εγκατέστησε αντλία θερμότητας.

http://dapedotherm.gr/images/datafiles/test.PDF
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Εγκατασταση φυσικου αεριου.

Παιδια σας ευχαριστω.
Εχω ηδη κλιματιστικα, ηλιακο με μεγαλο συλλεκτη και εστιες αεριου στην κουζινα, επισης εχω ηδη ρολοι αεριου οποτε παμε για εκει.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Για να μην σε πριζουμε...
ΑΝ δεν μπορεις να βαλεις αντλια θερμοτητας λογω κοστους (που δεν ειναι μικρο κοστος οποτε εισαι απολυτα δικαιολογημενος)...ΑΠΛΑ ψαξε μηπως τελικά η τιμη ΔΕΝ ειναι τοσο απαγορευτικη...σοβαρες εταιριες υπαρχουν στην Ελλαδα Βλεπε πχ CALDA...

απο εκει και περα...αν οντως το κοστος ειναι απαγορευτικο (που μονο εσυ μπορεις να ξερεις αν μπορεις ή οχι να καλυψεις)...τοτε η λυση με λεβητα συμπηκνωματων και σωστά σωματα (εγω θα τα πηγαινα και ενα κλικ πανω απο οτι μου πουνε σε αποδοση)...και ατομικες βανες θερμοκρασιας ανα σωμα...να ευχαριστηθεις ζεστη...!!!

ακομα και μονο για θερμανση η αντλια θερμοτητας εχει νοημα...
ΑΝ εφτιαχνα σπιτι πχ απο την αρχη τοτε θα πηγαινα σε αντλια χαμηλων θερμοκρασιων...με ενδοδαπεδια για θερμανση και δροσισμο...κοστος μεγαλο σε σχεση με τα συμβατικα μεσα αλλα αλλη ποιοτητα και κοστος χρησης και συντηρησης γενικο...
 
Last edited by a moderator:

strs

Supreme Member
10 May 2015
3,042
Ραφήνα
Απάντηση: Εγκατασταση φυσικου αεριου.

Τα Buderus είναι καλά, όπως καλά είναι και τα άλλα που αναφέρεις.

συνολικά πόσο υπολογίζεις το κόστος για την εγκατάσταση φυσικού αερίου για θέρμανση και ζεστό νερό με όλα τα παρελκόμενα έτσι ώστε να λειτουργήσει το σύστημα σε σένα?
 

Deathlok

AVClub Enthusiast
30 January 2016
1,040
Re: Εγκατασταση φυσικου αεριου.

Κυριάκο δολοφόνησες όλα τα ονόματα από τις μάρκες επιτοιχων εύγε τέκνον μου !!!
Πάρε ότι σου κάνει κλικ όλα αυτά που αναφέρεις είναι καλά μηχανήματα και επώνυμα (το vaillant βέβαια από την εικόνα που έχω εγώ πρέπει να σου βγαίνει λίγο πιο ακριβό από τα υπόλοιπο). Απλά ότι και να πάρεις θα το συνδυάσεις με αντιστάθμιση εσωτερικής εξωτερικής θερμοκρασίας και θερμοστατικες κεφαλές σε όλα τα σώματα. Η προτίμηση μου καθαρά επειδή το έχω δουλέψει σαν μηχάνημα και είμαι πιο εξοικιωμενος είναι το bosch 2500w (η buderus gb062 ίδιο είναι) με τον ct 100 για θερμοστάτη.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Εγκατασταση φυσικου αεριου.

Κυριάκο δολοφόνησες όλα τα ονόματα από τις μάρκες επιτοιχων εύγε τέκνον μου !!!
Πάρε ότι σου κάνει κλικ όλα αυτά που αναφέρεις είναι καλά μηχανήματα και επώνυμα (το vaillant βέβαια από την εικόνα που έχω εγώ πρέπει να σου βγαίνει λίγο πιο ακριβό από τα υπόλοιπο). Απλά ότι και να πάρεις θα το συνδυάσεις με αντιστάθμιση εσωτερικής εξωτερικής θερμοκρασίας και θερμοστατικες κεφαλές σε όλα τα σώματα. Η προτίμηση μου καθαρά επειδή το έχω δουλέψει σαν μηχάνημα και είμαι πιο εξοικιωμενος είναι το bosch 2500w (η buderus gb062 ίδιο είναι) με τον ct 100 για θερμοστάτη.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χαχαχαχαχα!!

Ευχαριστω Δημητρη!
 

teodor_ch

AVClub Addicted Member
Re: Εγκατασταση φυσικου αεριου.

υγραέριο έχω και εγώ και είμαι 100% ευχαριστημένος
με φούρνο και μάτια κουζίνας και θέρμανση


αντλία θερμότητας την απέκλεισα για 2-3 λόγους
1) το ρεύμα ακριβαίνει κάθε χρόνο και θα συνεχίσει 100% (εκτός αν κάποιος βάλει και φωτοβολταικά - Net metering Κλπ)
2) ένα κλιματιστικό αντέχει 10-15 χρόνια με μέτρια χρήση. Μία αντλία θερμότητας πόσο? (δες παρακάτω)
3) έχω πολύ καλή μόνωση (300 υγραέριο/έτος και 3000-3500kw ρεύμα και 1 τόνος ξύλα ΑΝΑ έτος συνολική χρήση) και θα ήταν μεγάλο ρίσκο να περιμένω να κάνω απόσβεση απο την αντλία θερμότητας ειδικά σε περίπτωση βλάβης


Έχω βάλει ariston και δεν είμαι ευχαριστημένος γιατί έχω ζητήσει βοήθεια για μία ρύθμιση και δεν μου έχει απαντήσει ούτε το κατάστημα ούτε η εταιρία.
Βuderus μου είχαν πεί ότι φτιάχνονται Τουρκία τουλάχιστον τα μικρά μοντέλα χωρίς να το έχω επιβεβαιώσει.
 

Deathlok

AVClub Enthusiast
30 January 2016
1,040
Re: Εγκατασταση φυσικου αεριου.

Buderus gb012 bosch 2000w είναι τα μοντέλα πολύ φτιάχνονται Τουρκία και προορίζονται μόνο για λίγες '' ανεπτυγμένες χώρες'' όπως Ελλάδα Τουρκία Βουλγαρία.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

strs

Supreme Member
10 May 2015
3,042
Ραφήνα
Απάντηση: Re: Εγκατασταση φυσικου αεριου.

υγραέριο έχω και εγώ και είμαι 100% ευχαριστημένος
με φούρνο και μάτια κουζίνας και θέρμανση


αντλία θερμότητας την απέκλεισα για 2-3 λόγους
1) το ρεύμα ακριβαίνει κάθε χρόνο και θα συνεχίσει 100% (εκτός αν κάποιος βάλει και φωτοβολταικά - Net metering Κλπ)
2) ένα κλιματιστικό αντέχει 10-15 χρόνια με μέτρια χρήση. Μία αντλία θερμότητας πόσο? (δες παρακάτω)
3) έχω πολύ καλή μόνωση (300 υγραέριο/έτος και 3000-3500kw ρεύμα και 1 τόνος ξύλα ΑΝΑ έτος συνολική χρήση) και θα ήταν μεγάλο ρίσκο να περιμένω να κάνω απόσβεση απο την αντλία θερμότητας ειδικά σε περίπτωση βλάβης


Έχω βάλει ariston και δεν είμαι ευχαριστημένος γιατί έχω ζητήσει βοήθεια για μία ρύθμιση και δεν μου έχει απαντήσει ούτε το κατάστημα ούτε η εταιρία.
Βuderus μου είχαν πεί ότι φτιάχνονται Τουρκία τουλάχιστον τα μικρά μοντέλα χωρίς να το έχω επιβεβαιώσει.
εάν σήμερα είχες ένα σπίτι καινούργιο και ήσουν στην θέση να επιλέξεις τι θα βάλεις για θέρμανση και ψύξη θα επέλεγες πάλι την λύση φυσικό αέριο και κλιματιστικά έναντι της αντλίας θερμότητας?
 

panoss1

Supreme Member
8 July 2012
5,169
Κηφισιά
Re: Απάντηση: Re: Εγκατασταση φυσικου αεριου.

εάν σήμερα είχες ένα σπίτι καινούργιο και ήσουν στην θέση να επιλέξεις τι θα βάλεις για θέρμανση και ψύξη θα επέλεγες πάλι την λύση φυσικό αέριο και κλιματιστικά έναντι της αντλίας θερμότητας?
Εγω αντλια!:SFGSFGSF:
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Re: Εγκατασταση φυσικου αεριου.

Εγώ αέριο. Δεν με πείθετε ότι η αντλία θα ζέσταινε πέρσι το χειμώνα με έξι συνεχόμενες μέρες ολικό παγετό.
 

teodor_ch

AVClub Addicted Member
Re: Απάντηση: Re: Εγκατασταση φυσικου αεριου.

εάν σήμερα είχες ένα σπίτι καινούργιο και ήσουν στην θέση να επιλέξεις τι θα βάλεις για θέρμανση και ψύξη θα επέλεγες πάλι την λύση φυσικό αέριο και κλιματιστικά έναντι της αντλίας θερμότητας?

αγόρασα το λέβητα υγραερίου 700-800 ευρώ

τη δεξαμενή χρησιδάνειο 500 ευρώ

καταναλώνω υγραέριο το χρόνο για θέρμανση και μαγείρεμα 300 ευρώ

εσύ θα έβαζες αντλία θερμότητας?
στα 15 χρόνια που υπολογίζω να έχει σαπίσει η αντλία θερμότητας θα έχω εξοικονομήσει τη διαφορά κόστους?


εγώ θα ξαναέβαζα υγραέριο
ή να το πώ αλλιώς, δε θα έβαζα αντλία θερμότητας εκτός και αν είχα εμπιστοσύνη στο Ελληνικό κράτος και έβαζα φωτοβολταϊκά με net-metering και όλα πάνω στο ρεύμα

τη διαφορά κόστους καλύτερα να την έδινα σε σύστημα εξαερισμού με εναλλάκτη θερμότητας
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Εγκατασταση φυσικου αεριου.

Άρα Αριστον αποφεύγω πάρα το γεγονός πως τον σπρωχνουν πολλοί.
Με βλέπω για Vailland.
Deathlock νομίζω έχω το κινητό σου να σε καλέσω!!!