Ηχοληψία - Sound recording

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Ανοίγω αυτό το θέμα για να μην χαθεί μέσα στα υπόλοιπα για να συζητήσουμε για τα εξωτερικά μικρόφωνα που μπορούν να μπουν
στις ψηφιακές μηχανές οι οποίες έχουν γίνει πια και εργαλεία καταγραφής βίντεο.
Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός εξωτερικού μικρόφωνου αλλά θα ήθελα από τους γνώστες κάποιες απαντήσεις
σε ερωτήματα όπως:
-Πόσο καλύτερο ήχο λαμβάνεις;
-Αν επηρεάζεται η μπαταρία;
-Αν υπάρχουν θέματα συγχρονισμού εικόνας και βίντεο;
-Αν μπερδεύεται το εσωτερικό με το εξωτερικό μικρόφωνο;
Καλοβλέπω αυτό κυρίως λόγω τιμής αλλά και μεγέθους
http://www.skroutz.gr/s/7974606/Rode-VideoMicro.html?from=catspan
Κάθε βοήθεια δεκτή.
 
Last edited by a moderator:

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Re: Μικρόφωνο για Ψηφιακή Φωτογραφική

RODE VIDEOMIC PRO VS VIDEO MICRO SONY A6300 CAMERA SOUND QUALITY TEST TECH REVIEW

 
Last edited by a moderator:

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Re: Μικρόφωνο για Ψηφιακή Φωτογραφική

Οι "γείτονες" στα από κάτω γραφεία έχουν πάντα εξωτερικά μικρόφωνα. Τα περισσότερα είναι Sennheiser, αλλά υπάρχουν και Rode. Δεν υπάρχει σύγκριση στην ποιότητα της εγγραφής με το ενσωματωμένο μικρόφωνο. Όλα χρειάζονται μπαταρίες. Και φυσικά είναι μεγαλύτερα από την ίδια την κάμερα...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Μικρόφωνο για Ψηφιακή Φωτογραφική

Παναγιώτη αν τραβάς παιδικές γιορτές, εκδηλώσεις κλπ. που χρειάζεσαι άψογη ποιότητα ήχου πάρτο με κλειστά μάτια....ένα κινέζικο έχω της πλάκας και η διαφορά είναι άμεσα εμφανής με το εσωτερικό μικρόφωνο της μηχανής, πόσο μάλλον αυτό που έβαλες που είναι και καλή μάρκα...
Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα συγχρονισμού, είναι κάπως plug and play η κατάσταση....προσωπικά είμαι εντελώς άσχετος με τον ήχο άλλα κάνει διαφορά....απλά να ξέρεις ότι προσθέτεις όγκο και αν έχεις και εξωτερικό flash τι κάνεις???
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Μικρόφωνο για Ψηφιακή Φωτογραφική

Εξωτερικό φλας δεν μου χρειάζεται στο video.
Το θέλω πιο πολύ για κλιπ μικρά όπου με ενδιαφέρει ο ομιλητής.
Εκδηλώσεις τραβάω με τη μικρή sony rx100iii.
Για την Χ-Τ20 το θέλω όταν τραβάω μικρά βίντεο για πιο σοβαρή δουλειά.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Μικρόφωνο για Ψηφιακή Φωτογραφική

Εξωτερικό φλας δεν μου χρειάζεται στο video.
Το θέλω πιο πολύ για κλιπ μικρά όπου με ενδιαφέρει ο ομιλητής.
Εκδηλώσεις τραβάω με τη μικρή sony rx100iii.
Για την Χ-Τ20 το θέλω όταν τραβάω μικρά βίντεο για πιο σοβαρή δουλειά.

Αν σε ενδιαφέρει ο ομιλητής και για σοβαρές δουλείες πάρτο άμεσα...δίνει συνολικά καλύτερο ήχο, κόβει αρκετά τους εξωτερικούς θορύβους και τον άνεμο, κάνει την φωνή του ομιλητή ποιο καθαρή και ποιο ''μεστή''...πως να στο πω με απλά λόγια σαν να πάς από κασέτα σε cd ένα πράγμα...

Υ.Γ. Προσωπικά το χρησιμοποιώ και σε παραλία/ανοιχτούς χώρους καθώς αυτό το ''μαλλίαρό'' πράγμα που έχει μπροστά κόβει τον θόρυβο του ανέμου!!
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Re: Μικρόφωνο για Ψηφιακή Φωτογραφική

Αν θέλεις για συνεντεύξεις, ίσως να είναι καλύτερα να βρεις ένα που να μπορείς να το βάλεις και σε βάση κοντά στον ομιλητή.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Μικρόφωνο για Ψηφιακή Φωτογραφική

Αν πάρω μια προέκταση και πάω το micro πιο κοντά πάλι δεν γίνεται δουλειά;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Re: Μικρόφωνο για Ψηφιακή Φωτογραφική

Αυτό μου φαίνεται ενδιαφέρον πακέτο:
Rode VideoMic Bundle
20150916102416_rode_videomic_essential_pack_bundle.jpeg

Έχει το μικρόφωνο, γάτα για τον αέρα, αντικραδασμική βάση, boom και καλώδιο επέκτασης. Λένε καλά λόγια εδώ:
https://www.thomann.de/gb/rode_videomic_bundle.htm
Αν και η τιμή είναι φθηνότερη στην Ελλάδα:
http://www.skroutz.gr/s/7453230/Rode-VideoMic-Essential-Pack-Bundle.html
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: Μικρόφωνο για Ψηφιακή Φωτογραφική

Ενα κατευθυντικό που να απομονώνει περιβάλλον άν θελεις συνεντευξεις.
Δες μερικά εδώ, αλλά θέλουν phantom power άλλα έχουν ενσωματωμένη μπαταρία, και μερικά προενίσχυση. Ανάλογα που θα τα κουμπώνεις (κατευθείαν στη μηχανή ή σε εγγραφέα) αλλά και προϋπολογισμό διαλέγεις
https://www.skroutz.gr/comparelists/354?compare=5052812,5506867,6880091,3394896,7622794,3457688
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Μικρόφωνο για Ψηφιακή Φωτογραφική

Τελικά πήρα το RODE VIDEO MICRO λόγω τιμής από ebay που είχαι και ένα κουπονάκι -15 λίρες για πληρωμή με paypal μέσω mobile app.
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί.
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Καταγραφή ήχου σε βίντεο - τι μικρόφωνα προτείνεται ?

Καλησπέρα

Παρακολουθώντας την δουλειά ορισμένων στο ιντερνετ, έπεσα τυχαία πάνω σε αυτό το short film (βλέπε παρακάτω) και μου δημιουργήθηκε η εξής απορία :

Πως μπορείς (ΑΝ μπορείς) χωρίς κοντάρια και εξοπλισμό που βλέπεις σε κινηματογραφικές ταινίες να καταγράψεις μια συζήτηση σε περιβάλλοντα χώρο (με θόρυβο φαντάζομαι) όπως στην παρακάτω ταινία στο σημείο από 0:27 εως 0:40 ?

Η ταινία έχει γυριστεί -όπως αναφέρεται- με κλασσικές mirorlles και dslr κάμερες και για τον ήχο αναφέρει 2 συστήματα. Εχουν εγκατασταθεί μικρόφωνα στην κοπέλα και την κυρία (όπως π.χ. βλέπουμε στα τηλεοπτικά στούντιο) ή μπορεί κανείς να το κάνει και με πιοαπλό τρόπο (π.χ. κατευθυνόμενο μικρόφωνο) ?


 
Last edited by a moderator:

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: Καταγραφή ήχου σε βίντεο - τι μικρόφωνα προτείνεται ?

Συνήθως υπάρχει πολλαπλή καταγραφή ήχου, και απο ψείρες και κατευθυντικά πέρα απο τα μικρόφωνα στις κάμερες. Αυτο γίνεται για πολλούς λόγους, ασφάλεια, διόρθωση έντασης, θορυβου κλπ, εστίαση σε ομιλητή ή στο περιβάλλον κοκ και πολλοί "ήχοι" που ακούμε ambient μπαίνουν και μετα στο post, να δώσουν ατμόσφαιρα αρκετές φορές, ιδίως με sfx αντικειμένων κλπ
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Re: Καταγραφή ήχου σε βίντεο - τι μικρόφωνα προτείνεται ?

Evanfotis, σωστό, αλλά αν θέλουμε μια ικανοποιητική, όχι τέλεια απόδοση εντός budget εξοπλισμού πως θα μπορούσαμε να το κάνουμε ? Στην παραπάνω ταινία, νομίζω ότι έχει χρησιμοποιηθεί βασικός εξοπλισμός. Πιο συγκεκριμένα αναφέρει ότι για τον ήχο χρησιμοποιήθηκαν τα :

α) http://amzn.to/2k5GLGS
β) http://amzn.to/2iJFJfx

Επειδή δεν ξέρω καλά τον εξοπλισμό του ήχου, φαντάζομαι ότι μάλλον με το "α" έχει γίνει η ηχογράφιση της συνομιλίας στο τμήμα 0:27 εως 0:40, σωστά ?
Οσο για το "β" να υποθέσω ότι είναι για την καταγραφή του περιβάλλοντος ήχου ? ή και συνδυασμός ? Το βασικό μου ερώτημα είναι, αν θες να καταγράψεις μια συνομιλία όπως αυτή στο κομμάτι 0:27 εως 0:40, τι -φτηνό σχετικά- εξοπλισμό θα χρειαζόταν κάποιος για μια αποδεκτή ποιότητα αν είχε περιορισμένο budget ? ένα σύστημα σαν το "α" ας πούμε ή ένα κατευθυντικό μικρόφωνο ? Ξέρω ότι δεν είναι πάντα εύκολη μια μονοσήμαντη απάντηση, απλά απο κάπου να αρχίσω. :)
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: Καταγραφή ήχου σε βίντεο - τι μικρόφωνα προτείνεται ?

"Τέλεια" καταγραφή δέν υπάρχει, ακόμα και στα ακριβά, θέλει όπως και η εικόνα, επεξεργασία μετα να καθαρίσει και αν αναδειχθεί ο ήχος.

Στους εγγραφείς ήχου μπορείς και να κουμπώσεις μικρόφωνο, ψείρα ή κατευθυντικό, ή και να χρησιμοποιήσεις τα ενσωματωμένα. Ανάλογα το προυπολογισμό και το μέγεθος που θέλεις ξεκινάνε απο κάτω απο 100 για τα κλασικα Ζoom1, TASCAM DR-10L, μέχρι αρκετά παραπάνω, που διαθέτουν καλύτερους προενισχυτές, δυο xlr εισόδους κλπ, βλέπε tascam & zoom. Προσωπικά το DR100MKII με έχει βολέψει αλλά και το zoom 6 πολύ καλό, αλλά αρκετα πιο ογκώδη.
Μετά έχεις και τα ασύρματα, με τα προτερήματα αλλά και προυποθέσεις τους...
Στα μικρόφωνα τώρα καλές οι ψείρες αλλα για συγκεκριμένη δουλεία, και αν δεν οποθετηθουν καλά και κινείται περίεργα το άτομο, επηρεάζεται αρκετά η απόδοση και βγάζει θόρυβο.
Ένα κατευθυντικό πιστεύω έχει χρήση σε περισσότερες περιπτώσεις, και κουμπωμενο πάνω στη κάμερα, η σε boom pole για συνέντευξη και με εγγραφέα.

Όταν λές περιορισμένο budget τί εννοείς;
Μπορείς και με κινητό και ένα μικρόφωνο πέτου να έχεις μια λύση. Ή μικρό εγγραφέα αντί κινητού..

Δές λίγο τα βιντεάκια του curtis judd, μιλά και συγκρίνει λύσεις για διάφορες ανάγκες και τιμές
https://www.youtube.com/user/curtisjudd/videos
 
Last edited by a moderator:

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Re: Καταγραφή ήχου σε βίντεο - τι μικρόφωνα προτείνεται ?

Πολύ κατατοπιστικά. Εχεις ομως ένα δικιο για το μικρόφωνο. Πρέπει να ορίσω το budget. Οπότε να το ορίσω στα 150 ευρώ περίπου. Βασικά στην Sony χρησιμοποιώ συνήθως το Sony ECM-XYST1M Stereo Mic το οποίο δεν είναι τόσο γνωστό όσο το Rode που το βλέπω σε όλα τα βίντεο και απορώ γιατί καθώς εγώ το βρίσκω αρκετά αξιοπρεπές καθώς είναι στερεο και έχει και τη δυνατότητα εγγραφής και περιβάλλοντος ήχου και πιο συγκεντρωμένου.

Ομως είναι μικρόφωνο για κάμερα, γενικής χρήσης. Αυτό που τώρα αναζητώ είναι ένα μικρόφωνο για να μπορώ να ηογραφήσω π.χ. έναν διάλογο που γίνεται σε έναν χώρο με περιβάλλοντα θόρυβο (όπως στην ταινία παραπάνω).
Φαντάζομαι ότι οι βασικές εκδοχές είναι 3 (αν εξαιρέσουμε το boom) :

α) με ασυρματο τρόπο (ψείρες) όπου νομίζω αυτό χρησιμοποιήθηκε, αλλά σίγουρα είναι η πιο ακριβή και "περίπλοκη" (να το πω έτσι) λύση

β) με τη χρήση ενός εξωτερικού καταγραφέα όπως το zoom H1 σε συνδυασμό με μια ψείρα (για έκαστο άτομο) καλωδιακά συνδεδεμένη στην είσοδο του καταγραφέα που σημαίνει ότι ο καταγραφέας θα πρέπει να είναι πάλι πάνω στο άτομο. Εναλλακτικά χωρίς τις ψείρες αλλά ο καταγραφέας κάπου κοντά με το "βλέμα" στο στόμα αυτού που μιλάει.

γ) με τη χρήση ενός εξωτερικού καταγραφέα όπως αυτα που ανέφερες (zoom h6, tascam κλπ) και την προσάρτηση ενός shotgun μικροφώνου πάνω στενής δέσμης που να στοχεύει στο άτομο που μιλάει

αυτά έχω αντιληφθεί μέχρι στιγμής ως βασικές λύσεις. Βέβαια με τα 150 ευρώ δεν πέρνεις τίποτα απ' ολα αυτα :)
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: Καταγραφή ήχου σε βίντεο - τι μικρόφωνα προτείνεται ?

Στα 150
Παίρνεις ένα lavalier 60-80 ευρώ & το συνδέεις στο κινητό σου, κατεβάζεις app που γράφει ασυμπίσετο wav.
Στο Σονυ που έχει βάζεις ψείρα νομίζω η όχι;

Παίρνεις ένα κατευθυντικό σαν αυτά και το κουμπώνεις στην υποδοχή μικροφώνου της κάμερας, είτε κάθεται πάνω στη κάμερα ή σε boom pole/ τριποδο κλπ με καλώδιο επέκτασης.
https://www.skroutz.gr/s/7453230/Ro...keyphrase=Rode+VideoMic+Essential+Pack+Bundle
https://www.skroutz.gr/s/3457688/Sennheiser-MKE-400.html
https://www.skroutz.gr/s/6880091/Rode-VideoMic-Pro-Rycote.html
Όπως καταλαβαίνεις το πρώτο που είναι και κιτ δέν είναι της ιδίας ποιότητας με τα επόμενα δυο...
Σε αρκετα πιο ακριβή λύση ασύρματου απο απόσταση μεγάλη, το rodelink το οποίο όμως είναι εύκολο στη χρήση:
https://www.skroutz.gr/s/7111574/Rode-Rodelink-Filmmaker-Kit.html

Το θέμα είναι να ξέρεις τί θα τραβάς πρωτίστος.
Εκτός αν θα κάνεις επαγγελματικά κάτι και χρειάζεσαι να καλύψεις όλες τις περιπτώσεις νομίζω ειναι περιττό να έχεις απ' ολα μή τυχόν χρειαστεί...
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Re: Καταγραφή ήχου σε βίντεο - τι μικρόφωνα προτείνεται ?

Ευχαριστούμε evanfotis για τις χρησιμες πληροφορίες. Εχω την εντυπωση (ισως να κάνω και λαθος) οτι ολα τα μικρόφωνα δεν διαφέρουν και πολύ απο αυτό που έχω : https://www.skroutz.gr/s/6601255/Sony-ECM-XYST1M.html?keyphrase=Sony+ECM-XYST1M
Δηλαδη, βλέπω ότι και το sony, έχει επιλογή που βάζεις τα 2 mic που εχει παράλληλα (0 μοίρες γωνία) για να γίνει δέσμης.

Εκτός αν τα εν λόγω μικρόφωνα είναι πράγματι πολύ στενής δέσμης ώστε να απομονώνουν τον περιβάλλοντα ήχο και να επικεντρώνονται εκεί που "στοχεύεις". Στην πραγματικότητα, όπως το σκέφτομαο καταλαβαίνω πως για ένα γύρισμα όπου υπάρχει μια συζήτηση σε εξωτερικό χώρο θες (χονδρικά μιλώντας) 2 καταγραφές ήχου. Μια του περιβάλλοντος ήχου και μια αποκλειστικά της συζήτησης και μετά στο post production παίζεις με τις εντάσεις και το "χρώμα" των 2 εγγραφών. Τώρα μπορεί να λέω και ανοησίες αλλά έτσι οπως το σκέφτομαι μου μοιάζει λογικό. Το εύκολο είναι η καταγραφή του περιβάλλοντος ήχου. Το δύσκολο είναι η καταγραφή της συνομιλίας όπου να απομονώνεται το δυνατόν περισσότερο ο περιβάλλοντας ήχος.
Επίσης αυτά τα κατευθυντικά μικρόφωνα συνήθως σε τι απόσταση δουλέυουν ικανοποιητικά ?

Απο μερικά βίντεο και τεστ που είδα στο youtube, αν θες ποιότητα καταγραφής μιας συζήτησης σε εξωτερικό περιβάλλον με περιβάλλοντα θόρυβο μάλλον πρέπει να πας σε μια ασύρματη λύση ή σε ψείρες που να συνδέονται καλωδιακά σε τοπικό καταγραφέα. Οσα τεστ είδα με κατευθυντικά αυτής της κατηγορίας πίανουν αρκετό απο τον περιβάλλοντα ήχο. νομίζω δηλαδή.