Αγορά ενισχυτή ακουστικών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mmanous13

New member
23 December 2008
92
αθηνα
καλησπερα σε ολους,

ενδιαφερομαι για δυο πραγματα, το πρωτο ειναι ακουστικα, οπου εκει μαλλον εχω καταληξει, θα παρω καποιο απο τα sennheiser 600/650, έτσι και αλλιως η διαφορα τιμης τους ειναι μικρη και το δευτερο ειναι οτι ενδιαφερομαι για καποιον ενισχυτή ακουστικων. Αυτη τη στιγμη εχω τα sennheiser 570, τα οποια εχουν ηλικία άνω των 10 ετών και τα οποία ήδη δείχνουν τα σημαδια της ηλικίας του. Για ενισχυτή έχω τον marantz pm15s1, ο οποιος παίζει πολύ ωραία με τα ηχεία που έχω, παίζει πολύ χάλια με τα ακουστικά που έχω. Δυστυχώς ή μάλλον ευτυχώς δεν μπορώ να ακούσω πολύ μουσική δυνατά λόγω της μικρής που εδώ και 3 χρόνια έχει μπει στη ζωή μας και έτσι κυρίως ακούω μουσική από ακουστικά και από το κλασικό ipod. Δεδομένου ότι σχεδόν έχω αποφασίσει ποια θα είναι τα επόμενα ακουστικά, θα ήθελα να με βοηθήσετε για το ποιος θα είναι ο ενισχυτής ακουστικών, ο οποίο μάλλον θα πρέπει να έχει και κάποιο dac για να μπορώ να ακούω μουσική από τον υπολογιστή. Dac στο κυρίως σύστημα μου έχω και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από αυτό, είναι το γνωστό ayazi της δικής μας ideon audio. Οπότε είμαι λίγο χαμένος, δεν ξέρω τι να διαλέξω και για να πω την αλήθεια φοβάμαι λίγο τις αγορές από το εξωτερικό για το συγκεκριμένο θέμα. Αγορές από το εξωτερικό έχω κάνει πολλές, πχ καρότσι μικρής, καθισματάκι αυτοκινήτου μικρης, και άλλες αλλά το να αγοράσω έναν ενισχυτή ακουστικών από την κίνα, με φοβίζει λίγο. Όσον αφορά το κόστος, σίγουρα δεν πρέπει να είναι πολύ μεγάλο, δεν θέλω να ξεφύγω πάνω από 1000 ευρώ για αγορά και των δύο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μιχάλης
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ο καλύτερος ενισχυτής ακουστικών αν λάβουμε υπόψη και τον παράγοντα vfm για τα HD600/650 είναι μακράν ο schiit vali 2. Υπάρχουν δύο πωλητές της schiit στην Ευρώπη που πουλάνε με βάση την Ευρωπαϊκή νομοθεσία. Έχω ψωνίσει και από τους δύο μην φοβάσαι τίποτα. Όσο αφορά το dac είναι θέμα προσωπικού γούστου και budget αγόρασε ότι νομίζεις ότι θα σου αρέσει τα 600/650 θα αναδείξουν ότι καλύτερο τους δώσεις. Εγώ προτείνω schiit modi multibit. Επίσης αν ο χώρος ακρόασης των ακουστικών είναι κοντά στο dac που ήδη έχεις , το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις rca splitter και να το συνδέσεις και με τον ενισχυτή ακουστικών χωρίς άλλα έξοδα. Λύση dac/amp combo για τα 600/650 δεν την προτείνω έχει πάντα παραχωρήσεις στο θέμα ενισχυτή. Αν βέβαια μιλάμε για budget κοντά στο 1K τότε αλλάζουν τα πράγματα. Ρίξε μία ματιά στην Questyle.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Επίσης τώρα που το θυμήθηκα καλή λύση all in one είναι ο schiit jotunheim με το usb dac module (άρα μιλάμε μόνο για pc audio) με την προϋπόθεση ότι θα τον χρησιμοποιήσεις με την balanced έξοδο ώστε να αξίζει. Αρα θα χρειαστείς και balanced καλώδιο για τα ακουστικά.
 

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα
(...)Όσο αφορά το dac είναι θέμα προσωπικού γούστου και budget αγόρασε ότι νομίζεις ότι θα σου αρέσει τα 600/650 θα αναδείξουν ότι καλύτερο τους δώσεις. Εγώ προτείνω schiit modi multibit.

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα, το έχεις / έχεις ακούσει; Προς το πρόν έχω το Meridian Explorer 2 το οποίο μου δίνει πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα για την τιμή του (ιδίως με MQA), αλλά μου έχει κινήσει τρομερά το ενδιαφέρον το hype γύρω από το multibit. Φυσικά έχω διαβάσει τα πάντα και φαίνεται ότι δεν υπάρχει αμφιβολία για την απόδοση του Yggdrasil, ωστόσο δεν είμαι σίγουρος πόσο καλά γίνεται το trickle down μέχρι το modi.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Έχω το gumbi και χωρίς υπερβολή δεν υπάρχει κανένα hype ότι διαβάζεις είναι αλήθεια και η απόδοση πλησιάζει την διπλάσια αξία. Έχω ακούσει πολλά DAC και cd player έχω αυτή την στιγμή cd player μεγαλύτερης αξίας και το gumbi σε φυσικότητα και αληθοφάνεια το συγκρίνω μόνο με αναλογικό. Το Modi δεν το έχω ακούσει αλλά αφού έχω μια καλή εμπειρία από την schiit το προτείνω. Σίγουρα θα έχουμε παραχωρήσεις λόγω trickle down αναμενόμενο είναι αλλά συγκριτικά περιμένω να είναι πολύ καλύτερο από delta sigma DACs της τάξης των 300 που κοστίζει. (πχ ifi , teac και τα συναφή). Έχεις δικαίωμα δοκιμής για 14 ημέρες αν πάρεις από schiit Ευρώπης. Τι περιμένεις μια δοκιμή θα σε πείσει. Εγώ πάντως την δεύτερη ημέρα πέταξα όλα τα κουτιά της επιστροφής!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Υ.Γ Βέβαια μην περιμένεις τρελλές διαφορές με Spotify , Tidal και τα συναφή. Χρειάζεται ποιότητα στην είσοδο για να έχεις και ποιότητα στην έξοδο. Επίσης να έχεις υπόψη ότι στα συγκεκριμένα DAC της schiit ισχύει BNC>coaxial>spdif>USB.
 

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα
Το Mimby φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση - ιδίως αν είναι σημαντικά καλύτερο από το Meridian - αρκεί να μην μου ανοίξει την όρεξη για περισσότερα! Επειδή στο παρελθόν έχω δώσει αντίστοιχα λεφτά στην Benchmark τώρα με κολάζει το τι δείχνει να μπορεί να κάνει ο Yggdrasil... Βέβαια τώρα είμαι πατέρας και δεν μπορώ να φορτώνομαι 2600 έτσι αλόγιστα όπως κάποτε. Από την άλλη μεριά και τα 300+ του Mimby δεν είναι για πέταμα, ωστόσο έχεις δίκιο, υπάρχει και η πολιτική επιστροφών για 14 μέρες...
 

mmanous13

New member
23 December 2008
92
αθηνα
Θα ήθελα να ευχαριστήσω το μέλος Sonorus για την πρόταση του. Αφού την μελέτησα, κατά μεγάλη πιθανότητα θα την ακολουθήσω αμέσως μετά τις διακοπές. Ευχαριστώ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Παρακαλώ , χαίρομαι που βοήθησα. Όταν καταλήξεις τελικά γράψε και λίγα λόγια για τις εντυπώσεις.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ωπ , μπράβο , περιμένουμε εντυπώσεις με τρώει η περιέργεια!

Υ.Γ - πριν την δοκιμή άφησε το τουλάχιστον 24 ώρες σε λειτουργία και γενικά μην το σβήνεις
παρά μόνο αν δεν σκοπεύεις να ακούσεις για μεγάλα διαστήματα.
 

jayR

New member
27 September 2007
22
Είστε σίγουροι πως ο schiit vali 2 μπορεί να οδηγήσει ας πούμε αξιοπρεπώς ακουστικά σαν τα σεν 600/650? Χωρίς να γνωρίζω τον ενισχυτή πολύ αμφιβάλλω για αυτό... Έχετε ιδία άποψη ή βασίζεστε στα review?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
HD 650 = 300 Ohm / 103 db spl συνεπώς για να δώσει το ακουστικό 120db spl (δηλαδή να σε στείλει στο νοσοκομείο με κώφωση)
χρειάζεται 167.09mW , δε vali 2 έχει max έξοδο στα 300ohm 270mW άρα φτάνει και περισσεύει.
Το ωραίο είναι ότι ο ενισχυτής στο high gain έχει 5.8 ohm έξοδο συνεπώς ταιριάζει ιδανικά ηλεκτρικά με τα 300 των 650 αφού είναι
ικανός να δώσει και το ρεύμα και την τάση που χρειάζονται.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Φίλε mmanous13 καλές αγορές. Περιμένουμε εντυπώσεις από τον Vali με το καλό όταν σου έρθει.
Για κουβέντα Magni 2 Uber vs Vali 2 υπάρχει ήδη νήμα εδώ.
Φίλε Άγγελε με γεις και ο Mimby. Για τον Μimby συνεχίζουμε την κουβέντα εδώ
 

jayR

New member
27 September 2007
22
HD 650 = 300 Ohm / 103 db spl συνεπώς για να δώσει το ακουστικό 120db spl (δηλαδή να σε στείλει στο νοσοκομείο με κώφωση)
χρειάζεται 167.09mW , δε vali 2 έχει max έξοδο στα 300ohm 270mW άρα φτάνει και περισσεύει.
Το ωραίο είναι ότι ο ενισχυτής στο high gain έχει 5.8 ohm έξοδο συνεπώς ταιριάζει ιδανικά ηλεκτρικά με τα 300 των 650 αφού είναι
ικανός να δώσει και το ρεύμα και την τάση που χρειάζονται.

Δεν αντικρούω ποτέ τα specs σε οτιδήποτε και τα στοιχεία που παρατίθενται είναι ενδιαφέροντα για τόσο μικρό/φτηνό ενισχυτή και φαίνεται ότι ο κύριος sonorus το έχει ψάξει.
Έζησα με sen 600 10 χρόνια οδηγώντας τα με musical fidelity xcan v3 που είναι επίσης υβριδικός με δυο 6922 αντί μίας του vali 2. Κάποιοι δε έπιναν νερό στο όνομα του συνδυασμού αυτού αλλά και το tube roll και το modification πήγαινε σύνεφο τότε (και τώρα). Εγώ δεν ικανοποιήθηκα ποτέ ουσιαστικά με το πακέτο και είχα απλά μια ικανοποιητική οδήγηση. Αργότερα διαπίστωσα οτι για να πάω στο νοσοκομείο από 120db έπρεπε να υπάρχει ισχύς στον τελικό και τα 600 πιστεύω γενικά λόγω της ωμικής αντίστασης τους αλλά και ως ηλεκτροστατικά που είναι θέλουν δύναμη. Με τον ifi pro πχ τα ακουστικά έπαιξαν. Δεδομένης και της σχετικά μικρής οικονομικής διαφοράς των μεγαλύτερων μοντέλων της schiit θα πήγαινα σίγουρα σε μεγαλύτερο schiit...:)
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όπως έγραψα και πιο πάνω ο vali 2 είναι η καλύτερη vfm λύση με ένα πολύ βασικό πλεονέκτημα την υψηλή αντίσταση
εξόδου που προσφέρει καλύτερο έλεγχο σε ακουστικά των 300/600 Ohm όπως τα HD600/650 τα οποία ειρήσθω εν παρόδω
δεν είναι ηλεκτροστατικά αλλά δυναμικά.
Φυσικά υπάρχουν καλύτερες λύσεις όχι μόνο στην γκάμα της Schiit.
Ειδικά στην Schiit η καλύτερη λύση είναι ο Valhalla 2 ο οποίος άνετα κατατάσσεται μες στους 3-4 καλύτερους ενισχυτές ανεξαρτήτου τιμής και φίρμας
για όλα τα ακουστικά των 300/600 Ohm και μόνο για αυτά αφού η απόδοση του σε άλλες ωμικές αντιστάσεις είναι παθητική.
Τέλος ειδικά στην Schiit πέραν του Valhalla 2 οι μόνοι ενισχυτές που έχουν ουσιαστικά πολύ μεγαλύτερα αποθέματα ισχύος από τον Vali 2
είναι ο Jotunheim και ο Mjolnir 2 και μόνο σε balanced έξοδο.
 

jayR

New member
27 September 2007
22
Re: Απάντηση: Αγορά ενισχυτή ακουστικών

Τα senn 600 δεν είναι ηλεκτροστατικά.

Φυσικά και δεν είναι. Κεκτημένη ταχύτητα. Θέλουν όμως δύναμη αυτό το θυμάμαι καλά. Με vali2 στην οδήγηση... καλή επιτυχία.
 

jayR

New member
27 September 2007
22
Τέλος ειδικά στην Schiit πέραν του Valhalla 2 οι μόνοι ενισχυτές που έχουν ουσιαστικά πολύ μεγαλύτερα αποθέματα ισχύος από τον Vali 2
είναι ο Jotunheim και ο Mjolnir 2 και μόνο σε balanced έξοδο.

Για τα hd600/650 υπάρχει balanced καλώδιο