Πράγα

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,646
Ανοίγω παράλληλα με το νήμα για τη Βιέννη και το νήμα για την Πράγα.
Άλλη μία πανέμορφη πόλη, με πολύ μεγάλες όμως διαφορές από τη Βιέννη.
Όταν την πρωτοεπισκέφθηκα το 2005 την ερωτεύτηκα. Νομίζω όμως πως ήταν πιο 'αγνή', αν μου επιτρέπεται η ορολογία αυτή.
Γεμάτη πανέμορφα ιστορικά κτήρια, αλλά το πέρασμα των βαρβάρων (βλέπε τουρίστες) είναι κάτι περισσότερο από εμφανές.
Όλες οι κεντρικές περιοχές ήταν πλημμυρισμένες από κόσμο, κάτι που δυσκολεύει όσους θέλουν να απολαύσουν με ηρεμία την πόλη.
Η πόλη δε φημίζεται για την καθαριότητά της, αποτέλεσμα κι αυτό όμως των πολλών τουριστών.
Το ιστορικό κέντρο όμως που μέναμε είναι πανέμορφο, από τις ωραιότερες περιοχές που έχω δει.
Σχεδόν καθημερινά ξυπνούσα πολύ νωρίς μόνο και μόνο για να απολαύσω τη βόλτα μου στο ιστορικό κέντρο!
Φωτογραφική αρχή με την πολύβουη γέφυρα του Καρόλου και το κάστρο της Πράγας στο βάθος.
Η φωτογραφία πάρθηκε από τον πύργο στην είσοδο της γέφυρας. Πάρα πολλοί αγνοούν το ότι μπορείς να ανέβεις στον πύργο και να απολαύσεις την εντυπωσιακή θέα, κυρίως όταν αρχίζει να βραδιάζει!


Prague
by Iosif Michael, on Flickr
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,646
Ευχαριστώ πολύ Θοδωρή και Παναγιώτη.
Γύρω στις 10 το πρωί αρχίζουν οι ετοιμασίες για την υποδοχή των τουριστών στην πλατεία της παλιάς πόλης!
Καλλιτέχνες δρόμου, αμαξάδες, μουσικοί, μάγειρες σε κιόσκια κ.ά προετοιμάζουν ο καθένας τη δική του παράσταση.
Η βόλτα με άμαξα φαίνεται πως δεν ήταν αρκετά δημοφιλής όσο στη Βιέννη. Ίσως επειδή η Πράγα είναι μία πόλη που μπορείς εύκολα να περπατήσεις!
Στην Πράγα δεν κοίταξα τιμές, αλλά στη Βιέννη πληρώσαμε 55 για 20 λεπτά. Δεν την λες και φθηνή!
Η 40λεπτη βόλτα στοίχιζε 80 και η ωριαία 110.

Horse carriage tour
by Iosif Michael, on Flickr
 
  • Like
Reactions: aspromavros

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,646
Όπως ανάφερα στο αρχικό ποστ καθημερινά σηκωνόμουν πολύ πρωί για να απολαύσω την πόλη χωρίς τον χαμό που επικρατούσε κατά τη διάρκεια της μέρας.
Ήταν μια ευκαιρία για μένα να φωτογραφίσω την πόλη πιο άνετα.
Την τελευταία μέρα αποφάσισα να δω την ανατολή! Ξυπνητήρι στις 4:00 και έξοδος από το ξενοδοχείο στις 4:15.
Ήδη υπήρχε αρκετό φως και αναλόγως της ώρας αρκετός κόσμος.
Άλλοι γύριζαν από την έξοδο τους, άλλοι προσπαθούσαν να γυρίσουν αλλά προφανώς δυσκολεύονταν λόγω του ποτού και άλλοι για να απολαύσουν βόλτα ή να φωτογραφίσουν πιο ήρεμα.
Σημείο συνάντησης των περισσότερων η Γέφυρα του Καρόλου.
Τι είχαμε εκεί; Επαγγελματίες φωτογράφους, νύφες-γαμπρούς, ερασιτέχνες φωτογράφους, ζευγαράκια, πολλούς -μάλλον Άγγλους- μεθυσμένους, ντόπιους που έκαναν τρέξιμο κ.ά.
Τίποτα δεν φανέρωνε πως ήταν τόσο πρωί!


Early morning in Prague
by Iosif Michael, on Flickr
 
Last edited by a moderator:

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Σύντροφος υπήρχε στην εκδρομή; Γιατί δύσκολο να ξυπνούσε τόσο πρωί για να ακολουθήσει στη φωτογράφιση.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
πήγα το 2004....
ήταν η χρονιά που φιλοξενούσε τις γνωστές αγελάδες....Εχω φωτογραφίες από περίπου καμιά εκατοστή (μπορεί και να κάνω λάθος) από τις 250τόσες που υπήρχαν σε διάφορα σημεία στην πόλη....

Η αγελάδα των ολυμπιακών εδώ...
και ένα δείγμα από τον πύργο του καμπαναριού....
 

Attachments

  • IMG_3660.jpg
    IMG_3660.jpg
    246.9 KB · Views: 149
  • IMG_3550.JPG
    IMG_3550.JPG
    149.3 KB · Views: 149

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,646
Σύντροφος υπήρχε στην εκδρομή; Γιατί δύσκολο να ξυπνούσε τόσο πρωί για να ακολουθήσει στη φωτογράφιση.

Υπήρχε σύντροφος Παναγιώτη, κι άλλη παρέα!
Γενικά ακολουθούσαν, εκτός από εκείνη τη μέρα που και για εμένα ήταν πολύ πρωί!!!
Προσπαθούσαμε γενικά να τα συνδυάσουμε, αν και έκλεβα χρόνο από τον ύπνο ή την ξεκούραση για κάποια φωτογράφιση.
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,646
Άλλη μια από την πρωινή εξόρμηση.
Η θέση αυτή είναι υπέροχη για φωτογράφιση. Διασχίζεις την γέφυρα που οδηγεί στο κάστρο της Πράγας και αμέσως κατεβαίνεις αριστερά στις όχθες του ποταμού.
Υπέροχη θέα καθ' όλη τη διάρκεια της μέρας!


Prague - Blue hour
by Iosif Michael, on Flickr
 

dk65gr

AVClub Enthusiast
11 February 2007
924
ΔΡΑΜΑ
το σίγουρο πάντως είναι ότι σε μια τέτοια πόλη δεν υπάρχει περίπτωση να βαρεθείς φωτογραφικά, να σε καλά Ιωσήφ ,ταξιδεύουμε μαζί σου και κάποιοι που δεν έχουμε πάει - και προς το παρών δεν προβλέπεται να πάμε ....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
το βασικό πρόβλημα της Πράγας είναι ότι πάντα τα αξιοθέατα είναι τίγκα στον κόσμο....
 

Attachments

  • IMG_3366.jpg
    IMG_3366.jpg
    104.5 KB · Views: 157

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,646
Δημήτρη, σε ευχαριστώ!
Όσον αφορά στον κόσμο το ανάφερα και εγώ , γιατί μου έκανε τρομερή εντύπωση κυρίως συγκρίνοντας με την κατάσταση στη Βιέννη.
Αυτός ήταν κι ο λόγος που προσπάθησα να φωτογραφίσω σε διαφορετικές ώρες, όταν τα πράγματα γινόντουσαν πιο ήρεμα ή να βρίσκω άλλες γωνίες λήψης...


Prague
by Iosif Michael, on Flickr
 

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548
Πολύ όμορφη πόλη την είχα επισκεφτεί το 2010 για μια μέρα καθώς πήγαινα επαγγελματικό ταξίδι στην Μπρατισλάβα. Σε αρκετά σημεία βέβαια θυμίζει αρκετά έντονα αυτό το ανατολικού μπλοκ στοιχεία που σε άλλους αρέσει σε άλλους όπως εμένα φέρνει μια μουντιλα. Πάντως αξίζει μια φορα να την επισκεφτεί κάποιος σίγουρα. Προσωπικά ένα επίσης αρνητικό στο λίγο που την έζησα το ότι αρκετοί τσέχοι δεν μιλούσαν αγγλικά (πήρα ταξί από αεροδρόμιο για κέντρο και τρόμαξα να συνεννοηθώ το ίδιο και πίσω), σε ένα δυο καφέ που πήγα ήταν αγενής και επίσης δεν μιλούσαν αγγλικά... Αυτά τα λίγα από εμένα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,646
Παναγιώτη, σε ευχαριστώ πολύ.
Σε αυτά που αναφέρει ο φίλος Ίκαρος, να πω ότι τουλάχιστον στο ξενοδοχείο και στα εστιατόρια που πήγα μιλούσαν πολύ καλά αγγλικά.
Σίγουρα όμως η ευγένεια δεν είναι το δυνατό τους σημείο. Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα.
Η 'μουντίλα' που αναφέρεις ίσως να οφείλεται στην εντύπωση που σου δημιουργούν διάφορα κτήρια/αγάλματα που είναι μαυρισμένα λόγω του πορώδες υλικού κατασκευής τους και της εισχώρησης σε αυτά καυσαερίων.