Περί Luminar πλήρες πρόγραμμα επεξεργασίας - Aurora HDR... όλες οι εκδόσεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Ο πολύ καλός(κατά τα λεγόμενα των χρηστών mac) photo editor Luminar σε έκδοση για windows https://macphun.com/beta/edu?download=1# κατεβαίνει δωρεάν και σου στέλνουν activation code στο email σου

είναι beta έκδοση βέβαια...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Luminar for Windows public beta

Το δοκίμασα εχτές και μου άρεσε πάρα πολύ, είναι εύκολο στη χρήση και με μερικά clicks έχεις έτοιμες αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες. Του λείπουν πολλά εργαλεία ακόμα και πολλές δυνατότητες άλλα μπορείς εύκολα και γρήγορα να κάνεις αρκετά καλή δουλειά, προς το παρών ποιο πολύ μου μοιάζει για ένα πολύ καλό Plugin παρά για standalone εφαρμογή. Αν βελτιώσει και προσθέσει κάποια πράγματα θα πάει καλά. Προσωπικά αν έχει καλή τιμούλα θα το αγοράσω, πολύ βολικό για όταν θέλεις γρήγορα και εύκολα αποτελέσματα.

Υ.Γ. Το AI που έχει κάνει τρομερή δουλειά με ένα slider βελτιώνει δραματικά την φώτο, κυριολεκτικά ''ζωντανεύει'' τις φώτος σου.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Luminar for Windows public beta

Το δούλεψα κι εγώ λίγο, συμφωνώ σε γενικές γραμμές με όσα λες - και μην ξεχνάμε ότι είναι beta version - οπότε δικαιολογείται και το ποολυυυ αααργοοο φόρτωμα και λειτουργία...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Luminar for Windows public beta

Το δούλεψα κι εγώ λίγο, συμφωνώ σε γενικές γραμμές με όσα λες - και μην ξεχνάμε ότι είναι beta version - οπότε δικαιολογείται και το ποολυυυ αααργοοο φόρτωμα και λειτουργία...

Ναι είναι πολύ αργό προς το παρών, ακόμα και όταν κάνεις ''export'' μια φωτογραφία κάνει αρκετή ώρα, θεωρώ ότι στην τελική έκδοση που θα βελτιώσει και θα προσθέσει πράγματα θα γίνει μια πολύ καλή επιλογή και είμαι σίγουρα υποψήφιος αγοραστής...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Luminar for Windows public beta

Ενα μικρό παράδειγμα για το τι μπορείς να κάνεις μόνο τραβώντας ένα απλό slider μέσα σε 5 δευτερόλεπτα.
 

Attachments

  • P3120432a.jpg
    P3120432a.jpg
    216.8 KB · Views: 234
  • P3120432.jpg
    P3120432.jpg
    246.8 KB · Views: 232

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Luminar for Windows public beta

Είναι πολύ εύκολο και ακόμα και οι "βαρειές" παρεμβάσεις που κάνει έχουν μικρή ή καμία επίπτωση στην ποιότητα του παραγόμενου αρχείου jpeg. Αυτό δείχνει την σοβαρότητα της προσπάθειας...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Luminar for Windows public beta

Είναι πολύ εύκολο και ακόμα και οι "βαρειές" παρεμβάσεις που κάνει έχουν μικρή ή καμία επίπτωση στην ποιότητα του παραγόμενου αρχείου jpeg. Αυτό δείχνει την σοβαρότητα της προσπάθειας...

Ακριβώς όπως τα λες, προσωπικά έχω εντυπωσιαστεί, είναι εύκολο στην χρήση και πολύ γρήγορα σώζεις ή βελτιώνεις φωτογραφίες που για την ίδια δουλειά θα ήθελες περισσότερες γνώσεις και σαφώς περισσότερο χρόνο σε άλλα προγράμματα, πλέον το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά και κάθε μέρα με εντυπωσιάζει, είναι σίγουρη αγορά για μένα όταν κυκλοφορήσει. Και όπως είπες ακόμα και τα ''βαριά'' preset κλπ. που έχει δεν καταστρέφουν την φωτογραφία όπως σε άλλες εφαρμογές και η δυνατότητα που σου δίνει μόνο μέσω ενός slider να ελέγξεις την ένταση που θα έχει το Preset στην φωτογραφία σου είναι μοναδικό!
Η φωτογραφία που έβαλα παραπάνω είναι χαρακτηριστική, καμένος ουρανός, καμένο περιβάλλον, ουσιαστικά κατεστραμμένη και άχρηστη, και με μόνο 1 click την σώζεις και την κάνεις αξιοπρεπείς και γλιτώνει τον κάδο ανακύκλωσης!!
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Luminar for Windows public beta

Τρέχει μια προσφορά για την έκδοση mac με 26 πρόσθετα presets στα 39 με εγγραφή, Αν βγει στα ίδια λεφτά για win, θα το πάρω κι εγώ.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Luminar for Windows public beta

Από αύριο ξεκινάει το preorder για την τελική έκδοση 2018 του Luminar τόσο σε Pc όσο και σε Mac, αρχική τιμή 59$, προσωπικά θα το αγοράσω, έχω εντυπωσιαστεί από τις δυνατότητές του και ίσως είναι η μόνη εφαρμογή από όσες έχω δοκιμάσει ή έχω στην κατοχή μου που δίνει τόσο εύκολα και γρήγορα τόσο καλό αποτέλεσμα....θα έλεγα σε όσους δεν την έχουν δοκιμάσει να της ρίξουν μια ματιά, το αξίζει....
https://macphun.com/blog/new-luminar-2018
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Luminar for Windows 2018 final version

Η τιμή για τους από την από εδώ μεριά του Ατλαντικού είναι σε ...

edit: επίσης στην trial έκδοση (που ξανακατέβασα σήμερα) λείπουν κάποια βασικά εργαλεία, όπως clone stamp, denoise κ.λ.π. Τους έστειλα ερώτημα και περιμένω...
 
Last edited:

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Luminar for Windows 2018 final version

Ναι άλλα αν κάνεις upgrade από την beta έκδοση του PC σου βγάζει τιμή 49 ευρώ μαζί με κάποια δώρα (Nicolesy Parchment Presets, Cinematic LUT Pack και SmugMug Membership). Βασικά το έκανα Preorder ήδη....νομίζω είναι τίμια τιμή τα 49 ευρώ!!
Ναι η Trial έκδοση δεν τα έχει όλα, νομίζω το είχαν πει εξαρχής, είναι μια Light έκδοση του Luminar 2017 για Mac, άλλα η έκδοση 2018 θα είναι πλήρης και ίδια με τα Mac και θα περιέχει τα πάντα.

Clone stamp
https://macphun.com/luminar/clone-stamp-tool

Denoise
https://macphun.com/luminar/noise-reduction


Υ.Γ. Επίσης σημαντικό ότι η έκδοση 2018 θα έχει και organizer μέσα υποκατάστατο του Lightroom ενώ θα μπορεί να ''διαβάζει'' τις βάσεις που έχεις δημιουργήσει μe το Lightroom....προσωπικά θεωρώ ότι είναι εξαιρετικό Value for money...
 
Last edited:

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: Luminar for Windows 2018 final version

οταν βαλει διαχειριση φωτο και καταλογοποιηση, θα το δοκιμασω.

πολύ καλό για αυτά θεωρείται το daminion,

υπάρχει standalone έκδοση δωρεάν για μέχρι 15.000 αρχεία ανά κατάλογο (μπορείς να έχους όσους θέλεις)
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Luminar for Windows 2018 final version

Μου ήρθε κι εμένα ενημερωτικό mail με την ειδική τιμή κ. λ. π. Αρκετά δελεαστική, αλλά παίρνεις λίγο γουρούνι στο σακί. Η trial έκδοση δεν διορθώνει ας πούμε την παραμόρφωση στα raw αρχεία... Κατά τα λοιπά βέβαια, με τέτοια χρήματα μπορείς να το θεωρήσεις ένα καλό plug in για το PS!

Στάλθηκε από το X98 Air 3G(C8J7) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Luminar for Windows 2018 final version

Από το link στο πρώτο post κατεβαίνει το zip της εγκατάστασης του beta, αλλά βγαίνει ένα μήνυμα ότι έχει λήξει. Οπότε δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να το εγκαταστήσεις. Ίσως να βγει trial μαζί με την κανονική έκδοση στις 16/11 - στην beta έλειπαν πολλά πράγματα...
 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
Re: Luminar for Windows 2018 final version

Το κατεβασα, μετα απο προτροπη του φιλου karamela εδω και καμποσο καιρο.
Δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Luminar for Windows 2018 final version

Έδωσα κι εγώ τα 49 αφού μου απάντησαν στο mail, επιβεβαιώνοντας το γεγονός ότι η τελική έκδοση που θα παραλάβουμε είναι υπερπλήρης, με όλα τα εργαλεία που έχει η έκδοση για mac + πολλά και διάφορα φίλτρα/presets. Όταν προκύψει βέβαια το DxO με ενσωματωμένο το Nik σε πλήρη μορφή, μάλλον θα τα βρει μπαστούνια - θα παίξουν ρόλο και οι τιμές διάθεσης...