MPC-HC Farewell

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
https://mpc-hc.org/2017/07/16/1.7.13-released-and-farewell/

v1.7.13 is released and farewell
July 16, 2017 XhmikosR

v1.7.13, the latest, and probably the last release of our project…

For quite a few months now, or even years, the number of active developers has been decreasing and has inevitably reached zero. This, unfortunately, means that the project is officially dead and this release would be the last one.

…Unless some people step up that is.

So, if someone’s willing to really contribute and has C/C++ experience, let me know on IRC or via e-mail.

Otherwise, all things come to an end and life goes on. It’s been a nice journey and I’m personally pretty overwhelmed having to write this post.

Thanks to everyone who has contributed in any way all these years; Remember, MPC-HC is an 11-year old project.

-bye-
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Μικρές διαφορές που ίσως δεν δεις καν. Ο developer του BE ήταν στο HC κι έφυγε, έκανε το δικό του fork και συνεχίζει.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: Re: Απάντηση: MPC-HC Farewell


Νομίζω το δυνατό σημείο του mpc-hc είναι η δυνατότητά του να πάρει εξωτερικούς decoders/renderers/φίλτρα κλπ (madvr, SVP πχ), κάτι που φυσικά έχουν δυνατότητα και άλλοι players, αλλά όχι ο vlc -- εκτός κι αν έχω χάσει επεισόδια.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Το vlc ποτέ δεν μ αρεσε ωστε να γίνει ο βασικός player για θεαση στον προβολεα.
Είναι περισσότερο εργαλειο των ΙΤ (τουλαχιστον στην παλια μου εταιρεία, όλο το ΙΤ τον ειχε εγκαταστησει)
Ειναι πιο internetικος player που ναι μεν τα παιζει ολα, αλλα για θεαση στην οθονη του υπολογιστη
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Απάντηση: MPC-HC Farewell

Νομίζω το δυνατό σημείο του mpc-hc είναι η δυνατότητά του να πάρει εξωτερικούς decoders/renderers/φίλτρα κλπ (madvr, SVP πχ), κάτι που φυσικά έχουν δυνατότητα και άλλοι players, αλλά όχι ο vlc -- εκτός κι αν έχω χάσει επεισόδια.
Μιας και με ενδιαφερει, γνωριζεις και καποιον αλλον player που να μπορει να παιξει madvr και svp ταυτοχρονα. ?
Θα με ενδιεφερε να δοκιμασω και καποιον αλλον player εκτος mpc-hc που να μπορει να το κανει αυτο.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: Re: Απάντηση: MPC-HC Farewell

Μιας και με ενδιαφερει, γνωριζεις και καποιον αλλον player που να μπορει να παιξει madvr και svp ταυτοχρονα. ?
Θα με ενδιεφερε να δοκιμασω και καποιον αλλον player εκτος mpc-hc που να μπορει να το κανει αυτο.

Αν και δεν χρησιμοποιώ SVP (έχει η tv μου fi) μπορείς να κάνεις αντιπαραβολή μεταξύ αυτών κι αυτών.