Τα πιο όμορφα hi-end προϊόντα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Με αφορμή το thread του Μιχάλη Κορ. για το πανέμορφο cd-player Pathos σκέφτηκα να ανοίξω ένα thread με τα ομορφότερα hi-end προϊόντα σύμφωνα πάντα με την προσωπική γνώμη και γούστο του καθενός.

Ξεκινώ με το απίστευτης αισθητικής πικάπ της Simon York Desing ( http://www.recordplayer.com/series7.htm ).

Υπάρχει αντίρρηση;
 

Attachments

  • pick up.jpg
    pick up.jpg
    18.7 KB · Views: 564

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Τα ποιο όμορφα hi-end προϊόντα

Θα σε λυπήσω , αλλά ναι . Κρίνοντας από τις φωτογραφίες , διότι δεν το έχω δει εκ του συστάδην , μου θυμίζει σβούρα παιδική , έτοιμη να εκτροχιασθεί ανα πάσα στιγμή , ενώ η αλατιέρα κι η πιπεριέρα δίπλα , προσθέτουν μιά ακόμη πιό αστεία πινελιά . :flipout:
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Re: Τα ποιο όμορφα hi-end προϊόντα

Συνεχίζω με τα ηχεία Cremona Auditor της Sonus Faber ( http://www.sonus-hifi.gr/homepage/homepage.htm ). Ποιο εφικτός στόχος σε σύγκριση με το παραπάνω από θέμα κόστους, αλλά αντίστοιχης υψηλού επιπέδου αισθητικής. Οι γραμμές του είναι ένα ποίημα, συμφωνείτε;. Α ρε Ιταλικό design.
 

Attachments

  • sonus.jpg
    sonus.jpg
    12.5 KB · Views: 469
Last edited:

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Re: Απάντηση: Τα ποιο όμορφα hi-end προϊόντα

Δημήτριος Ντοκατζής said:
Θα σε λυπήσω , αλλά ναι . Κρίνοντας από τις φωτογραφίες , διότι δεν το έχω δει εκ του συστάδην , μου θυμίζει σβούρα παιδική , έτοιμη να εκτροχιασθεί ανα πάσα στιγμή , ενώ η αλατιέρα κι η πιπεριέρα δίπλα , προσθέτουν μιά ακόμη πιό αστεία πινελιά . :flipout:

Δημήτρη είσαι ισοπεδωτικός, αλλά μου αρέσεις.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Απάντηση: Τα ποιο όμορφα hi-end προϊόντα

Δημήτριος Ντοκατζής said:
Θα σε λυπήσω , αλλά ναι . Κρίνοντας από τις φωτογραφίες , διότι δεν το έχω δει εκ του συστάδην , μου θυμίζει σβούρα παιδική , έτοιμη να εκτροχιασθεί ανα πάσα στιγμή , ενώ η αλατιέρα κι η πιπεριέρα δίπλα , προσθέτουν μιά ακόμη πιό αστεία πινελιά . :flipout:
Είπαμε γούστα είναι αυτά. Εμένα μου αρέσει! :music-smiley-005:
Αν ήταν κ από ακρυλικό η βάση τότε ακόμα καλύτερα!
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Re: Απάντηση: Τα ποιο όμορφα hi-end προϊόντα

Μιχάλης Κορ. said:
Αν ήταν κ από ακρυλικό η βάση τότε ακόμα καλύτερα!

Η βάση του Simon York αν δεν κάνω λάθος είναι από εκρηξιγενές πέτρωμα του Βεζούβιου. Όχι ότι σημαίνει κάτι αυτό, εγκυκλοπαιδικά και μόνο το αναφέρω.
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα ποιο όμορφα hi-end προϊόντα

kostas k said:
Η βάση του Simon York αν δεν κάνω λάθος είναι από εκρηξιγενές πέτρωμα του Βεζούβιου. Όχι ότι σημαίνει κάτι αυτό, εγκυκλοπαιδικά και μόνο το αναφέρω.

Είναι προφανές . Εάν μάλιστα υπήρχουν και ψήγματα κατοίκων της Πομπηϊας εντός του πετρώματος , θα μπορούσε να δικαιολογηθεί και διπλάσια τιμή.-bye-
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα ποιο όμορφα hi-end προϊόντα

Δημήτριος Ντοκατζής said:
Είναι προφανές . Εάν μάλιστα υπήρχουν και ψήγματα κατοίκων της Πομπηϊας εντός του πετρώματος , θα μπορούσε να δικαιολογηθεί και διπλάσια τιμή.-bye-

Εκτός από τα υψηλής αισθητικής παραπάνω προϊόντα , αντίστοιχης υψηλής αισθητικής είναι και τα σχόλια σου.

Ωραίος!!!.

Μου καταστρέφεις την φαντασίωση :sleep: όμως ρε Δημήτρη. Γιατί;

Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, αν περιείχε ψήγματα κατοίκων τότε αυτό θα δημιουργούσε μία ασυνέχεια στην πυκνότητα του υλικού το οποίο θα είχε καταστροφικές συνέπειες στο ηχητικό χαρακτήρα του πλατό. ::eek:
 
Last edited:

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα ποιο όμορφα hi-end προϊόντα

kostas k said:
Μου καταστρέφεις την φαντασίωση :sleep: όμως ρε Δημήτρη. Γιατί;

Δεν σου καταστρέφω την φαντασίωση. Ισα - ισα σε βοηθάω να μην στεναχωριέσαι που δεν μπορείς να το αποκτήσεις ( ...άμεσα ) . -bye-
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα ποιο όμορφα hi-end προϊόντα

Δημήτριος Ντοκατζής said:
Είναι προφανές . Εάν μάλιστα υπήρχουν και ψήγματα κατοίκων της Πομπηϊας εντός του πετρώματος , θα μπορούσε να δικαιολογηθεί και διπλάσια τιμή.-bye-
TO ΠΟΣΤ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ!!!!!!!!!!!!!!
:grinning-smiley-043 :grinning-smiley-043 :grinning-smiley-043
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα ποιο όμορφα hi-end προϊόντα

Δημήτριος Ντοκατζής said:
...σε βοηθάω να μην στεναχωριέσαι που δεν μπορείς να το αποκτήσεις ( ...άμεσα ) . -bye-

Δημήτρη παρεξήγησες, σιγά μην στεναχωριέμαι. Aπλά θαυμάζω τα παραπάνω προϊόντα ως desing.

Μια χαρά μου έκατσε και το pro-ject και ευχαριστώ τον Θεό που έχω και αυτό και δεν έχω χρέη στην τράπεζα. Όλα τα άλλα είναι για να κανουμε κουβεντούλα.

Πάω να την κάνω από την δουλειά τωρα. Τα λέμε φίλε Δημήτρη.
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα ποιο όμορφα hi-end προϊόντα

kostas k said:
Δημήτρη παρεξήγησες, σιγά μην στεναχωριέμαι. Aπλά θαυμάζω τα παραπάνω προϊόντα ως desing.

Μια χαρά μου έκατσε και το pro-ject και ευχαριστώ τον Θεό που έχω και αυτό και δεν έχω χρέη στην τράπεζα. Όλα τα άλλα είναι για να κανουμε κουβεντούλα.

Πάω να την κάνω από την δουλειά τωρα. Τα λέμε φίλε Δημήτρη.

Εννοείται ότι δεν στεναχωριέσαι. Η φράση ήταν συνέχεια της φράσης "μου χάλασες το όνειρο" και του γενικώτερου ανάλαφρου τόνου του θέματος , μετά ειδικά τα ψήγματα ... -bye-
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα ποιο όμορφα hi-end προϊόντα

kostas k said:
Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, αν περιείχε ψήγματα κατοίκων τότε αυτό θα δημιουργούσε μία ασυνέχεια στην πυκνότητα του υλικού το οποίο θα είχε καταστροφικές συνέπειες στο ηχητικό χαρακτήρα του πλατό. ::eek:


Σωστά. Το ίδιο θα συνέβαινε πάντως άν ήταν εκρηξιγενές λόγω γρήγορης ψύξης.

Το πιό πιθανό είναι λοιπόν να είναι πλουτωνίτης (με αργή ψύξη μέσα στο φλοιό).

Και βέβαια αυτά τα υλικά συνήθως έχουν πιό... πεζές ονομασίες. Ονομάζονται γρανίτες. Αλλά τότε δεν φτιάχνουν hiend βάσεις. Φτιάχνουν κουζίνες:flipout: :flipout: :flipout:


Και για να μη βγαίνω απο το θέμα ας ποστάρω δύο ψηφιακές πηγές:

Η πρώτη είναι μηχάνημα του 1998, η δεύτερη του 2005. Η δεύτερη Κινέζικη (φυσικά)
 

Attachments

  • zz8.jpg
    zz8.jpg
    50.1 KB · Views: 311
  • a93-2.jpg
    a93-2.jpg
    47.6 KB · Views: 297
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Τα ποιο όμορφα hi-end προϊόντα

τώρα σε αυτό με το πέτρωμα του Βεζούβιου, γιατί μου ήρθαν στο μυαλό τα σκαμπώ της Χριστίνας? :rolleyes:
 
Ρε αφήστε τα λόγια και βάλτε καμιά φωτογραφία να πάρουμε μάτι!

Αν και την εταιρία ανέκαθεν τη σνόμπαρα, αυτό ήταν έργο τέχνης:
beogram4000a.jpg

και από την Ιταλία, τη χώρα που έχει στο γονίδιο της το καλό γούστο:
S8.jpg

twin2.jpg
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
οχι απαραιτητα χαι εντ αλλα πανεμορφα για τα λεφτα τους και τωρα ακομα !!!!!!!!!
 

Attachments

  • 13_1_b.JPG
    13_1_b.JPG
    16.3 KB · Views: 288
  • chall_2.jpg
    chall_2.jpg
    35.5 KB · Views: 289
  • ce_1.JPG
    ce_1.JPG
    30.6 KB · Views: 289

Dimosthenis

Supreme Member
17 June 2006
3,277
Μιλαμε για πολυ χιουμορ ο Ντοκ Ε??? και δεν σας ειπα τι αμαξι εχει ???
Δημητρη βαλτο μια φωτο !!!
 
Last edited:

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Dimosthenis said:
Μιλαμε για πολυ χιουμορ ο Ντοκ Ε??? και δεν σας ειπα τι αμαξι εχει ???
Δημητρη βαλτο μια φωτο !!!

Δηλαδή δεν κατάλαβα , το αμάξι μου , μόνον αυτοί που έχουν χιούμορ το αγοράζουν ; :twoguns: