Cosmote TV usb stick

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

paksat

AVClub Enthusiast
20 September 2011
1,221
Σάμος
Με την τελευταία αναβάθμιση στους αποκωδικοποιητές της Cosmote TV, προστέθηκε στις «Ρυθμίσεις σήματος» και η επιλογή
«Επίγεια ψηφιακά κανάλια».


Με την προσθήκη αυτή, οι ενδιαφερόμενοι συνδρομητές μπορούν να συνδέσουν το κατάλληλο TV stick στην υποδοχή usb του αποκωδικοποιητή.
Το TV stick λειτουργεί σαν πρόσθετος επίγειος δέκτης DVB-T/MPEG-4 και φυσικά συνδέεται με το καλώδιο της επίγειας κεραίας UHF για τη λήψη σήματος.

Η παραπάνω εγκατάσταση δίνει τη δυνατότητα αποθήκευσης και των επίγειων καναλιών της περιοχής του κάθε συνδρομητή παράλληλα με τα υπόλοιπα κανάλια του αποκωδικοποιητή, έτσι ώστε να απαιτείται μόνο το τηλεκοντρόλ της Cosmote TV για την περιήγηση σε όλα τα κανάλια.

Σύμφωνα με το μέλος του Satleo Forim, mikael, κατάλληλο TV stick είναι μόνο το μοντέλο AVerTV Volar HD2 της AVerMedia

https://forum.satleo.gr/index.php/topic,14559.330/msg,234065.html

και είναι αυτό εδώ:

https://www.avermedia.com/tv_more/product/tv/avertv_volar_hd_2

Σς επικοινωνία που είχα με το 13888 μου είπαν ότι το επόμενο (απροσδιόριστο) χρονικό διάστημα, το TV stick θα διατίθεται από τα καταστήματα Cosmote και Γερμανός.

Εκτός από τον ακριβή χρόνο εμπορικής διάθεσής του, άγνωστο παραμένει και αν θα φέρει το λογότυπο της Cosmote TV ή της εταιρείας κατασκευής του.
Φυσικά, θα πρέπει να γίνει σχετική αναφορά και στην τεχνική υποστήριξη του site της Cosmote TV.

Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες, ας τις αναφέρει εδώ.
 
Last edited:

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Η νόβα δίνει το δικό της.

usb_epigeia_nova_stick_dvb-t.jpg
 

al capone

AVClub Enthusiast
8 July 2014
1,023
Η nova τα μοιράζει δωρεάν, δεν μπορώ να καταλάβω τόσο χουβαρντάδες είναι
Αυτό του ΟΤΕ με μια ματια βλέπω πωλείται στην αγορά 30-35 ευρώ, κάνει κάτι παραπάνω απο αυτό της nova?
Γιατί δεν πιστεύω κάτι που πουλιέται στην αγορά 30-35 ευρώ να το μοιράσει δωρεάν ο ΟΤΕ
 

billys13

Senior Member
5 November 2016
575
Απάντηση: Re: Cosmote TV usb stick

Αν δεν κανω λάθος στην αρχή η nova τα χρέωνε 10-15 . Τα τελευταία χρονια τα δίνει δωρεάν. (Με κάθε επιφύλαξη).
Τώρα ποσο θα το δείνει ο ΟΤΕ, το καλύτερο για εμένα ειναι να το δίνει δωρεάν όπως τον δεκτη και όταν σταματάμε τη συνδρομή να το επιστρέφουμε.
 

pankostas

AVClub Enthusiast
16 January 2014
1,049
Επειδή ήμουν συνδρομητής της Νόβα όταν πρωτοβγηκε, το είχε δωρεαν. Πήγαινες σε ένα κατάστημα και το έπαιρνες , μόνο με την ταυτότητα σου.
Και δεν το επέστρεψα, όπως δεν επέστρεψα και 2 αποκωδικοποιητές ( είχα το multiview), έναν απλό και έναν με σκληρό δίσκο.
Πάντως δοκίμασα το stick της Forthnet, και δεν λειτουργεί στον αποκωδικοποιητή μας.
 

billys13

Senior Member
5 November 2016
575
Εχουμε κανενα νέο για το συγκεκριμένο θέμα; Τους εχω ζαλίσει στα τηλέφωνα και ακομα δεν έχουν κάποια ενημέρωση.
 

billys13

Senior Member
5 November 2016
575
Πήγα σημερα σε ενα κατάστημα Γερμανός να ρωτησω για το στικάκι και μου είπε ο υπάλληλος οτι δεν έχουν κάποια ενημέρωση και για οτι νέο υπαρχει το μαθαίνουν 1-2 μήνες νωρίτερα. Άρα με τα λεγόμενα του μην περιμένουμε πριν τον Σεπτέμβρη.
 

billys13

Senior Member
5 November 2016
575
Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλα θελω να σας ενημερώσω οτι μόλις το αγόρασα το στικάκι απο μαγαζί και λειτουργεί σχεδόν άψογα. Μονο τη συχνότητα 53 δεν κατεβάζει.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Μάρκα από το στικάκι;;

Το ότι δεν κατεβάζει την 53 δεν πρέπει να φταίει το στικάκι κατά την γνώμη μου. Με την ίδια εγκατάσταση κεραίας σε άλλο δωμάτιο την κατεβάζεις κανονικά;
 

billys13

Senior Member
5 November 2016
575
Ειναι το aver tv volar hd2. Αυτο που προτείνει η cosmote.
Την 53 την κατεβάζει κανονικά με το ιδιο καλώδιο στην τηλεόραση μου. Για να καταλάβεις εχω συνδέσει και την τηλεόραση και τον δεκτη του ΟΤΕ με ενα σπλιτερακι.
 

billys13

Senior Member
5 November 2016
575
Το δοκίμασα και χωρίς σπλιτερακι αλλα πάλι δεν την κατεβάζει.
 

billys13

Senior Member
5 November 2016
575
Και στα high definition η ποιότητα σήματος απο 100% ξαφνικά πέφτει στο 20 και μετα στο 0. Το ιδιο πρόβλημα ειχα και με τον δεκτη της nova. Τα hd κάνανε σπασίματα.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Έχω την εντύπωση ότι η τηλεόραση σου κάνει λήψη οριακά και υπάρχει πρόβλημα στην εγκατάσταση σου. Για άρχισε να το ψάχνεις λίγο.
 

Aggelis13

Established Member
4 March 2012
177
Με σκληρο δισκο λειτουργει ταυτοχρονα με hub? Δοκιμασες μηπως? Και λογικα θα κανει εγγραφη και τα επιγεια ψηφιακα ετσι.
 

billys13

Senior Member
5 November 2016
575
Απάντηση: Re: Cosmote TV usb stick

Έχω την εντύπωση ότι η τηλεόραση σου κάνει λήψη οριακά και υπάρχει πρόβλημα στην εγκατάσταση σου. Για άρχισε να το ψάχνεις λίγο.

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον. Είμαι λιγο άσχετος εγω. Θα φωνάξω κάποιον τεχνικό.
 

billys13

Senior Member
5 November 2016
575
Απάντηση: Re: Cosmote TV usb stick

Με σκληρο δισκο λειτουργει ταυτοχρονα με hub? Δοκιμασες μηπως? Και λογικα θα κανει εγγραφη και τα επιγεια ψηφιακα ετσι.

Φιλε μου ουτε σκληρό δίσκο εχω, ουτε hub. Δεν μπορω να σε βοηθήσω.