The Shape of Water

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
The-_Shape-of-_Water-2017.jpg



Ελληνικός τίτλος ταινίας: Η Μορφή του Νερού

Πρωταγωνιστούν: Σάλι Χόκινς, Μάικλ Σάνον, Ρίτσαρντ Τζένκινς, Νταγκ Τζόουνς, Μάικλ Στούλμπαργκ, Οκτάβια Σπένσερ

Σκηνοθεσία: Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο

Διάρκεια ταινίας: 123' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου 2018

Odeon | Village | Imdb (7.5 /10)




Υπόθεση:
Εγκλωβισμένη σε μια μοναχική, μονότονη ζωή, η Ελάιζα εργάζεται ως καθαρίστρια σε ένα μυστικό κυβερνητικό εργαστήριο
υψηλής ασφαλείας. Η ζωή της αλλάζει δραματικά όταν η ίδια και η συνάδελφός της, η Ζέλντα, ανακαλύπτουν μία αυστηρά
απόρρητη κυβερνητική υπόθεση: ένα αμφίβιο πλάσμα που είναι καταδικασμένο να μείνει φυλακισμένο στις εγκαταστάσεις
ώσπου να αρχίσουν τα πειράματα πάνω του. Η Ελάιζα θα νιώσει έναν ισχυρό δεσμό με το αλλόκοτο πλάσμα και θα
αποφασίσει να το σώσει, ενάντια στις προσπάθειες του αδίστακτου πράκτορα Στρίκλαντ








 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: THE SHAPE OF WATER

Πρώτο Trailer Απο Το «The Shape of Water»

Απο Cinemode στις 19/07/2017

Η Fox Searchlight κυκλοφόρησε το πρώτο trailer απο το «The Shape of Water», το νέο φίλμ του Guillermo del Toro.
Το πρώτο trailer φανερώνει την γνωστή παραμυθένια ατμόσφαιρα του Μεξικανού σκηνοθέτη και προειδεάζει για ένα αξιόλογο φίλμ, με πολύ καλές ερμηνείες.

«Το φίλμ εξελίσσεται στην Αμερική του 1963 και την εποχή του Ψυχρού Πολέμου. Σε ένα απόρρητο κυβερνητικό εργαστήριο εργάζεται η μοναχική Elisa (Sally Hawkins),
η οποία είναι παγιδευμένη σε μια ζωή σιωπής και απομόνωσης. Σύντομα όμως η ζωή της θα αλλάξει για πάντα, όταν θα ανακαλύψει μαζί με την συνάδελφο της Zelda (Octavia Spencer) ένα μυστικό και άκρως απόρρητο πείραμα.»


Στην σκηνοθεσία βρίσκεται ο Guillermo del Toro («Pan’s Labyrinth», «Blade II»), ο οποίος υπογράφει και το σενάριο μαζί με την Vanessa Taylor («Game of Thrones», «Divergent»).
Την κινηματογράφηση του φίλμ έχει αναλάβει ο Dan Laustsen («Crimson Peak»), ενώ τα οπτικά εφέ θα επιμεληθεί ο Dennis Berardi («Pacific Rim»).

Πρωταγωνιστούν οι Sally Hawkins («Blue Jasmine»), Michael Shannon («Man of Steel», «Midnight Special»), Lauren Lee Smith «CSI: Crime Scene Investigation»),
Doug Jones («Falling Skies»), Octavia Spencer («The Help»), Richard Jenkins, Michael Stuhlbarg και Dru Viergever.

Αν και η πλοκή είναι ιδιαίτερα λιτή, σύμφωνα με τις πληροφορίες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο η ιστορία εστιάζει σε μια μουγκή επιστάτρια που εργάζεται σε ένα μυστικό κυβερνητικό εργαστήριο
όπου κρατείται ενας αμφίβιος άνθρωπος, ο οποίος μοιάζει πολύ με αυτόν που είδαμε στις ταινίες του «Hellboy».
Επηρρεασμένη απο την συμπάθεια της για το πλάσμα, η επιστάτρια θα το βοηθήσει να αποδράσει και να εισέλθει στον επικίνδυνο κόσμο που παραμονεύει πέρα απο την ασφάλεια της δεξαμενής του.

Υστερα απο μια μάλλον προβληματική ενασχόληση με τις ακριβές και μεγάλης κλίμακας παραγωγές («Pacific Rim», «Crismon Peak»),
o Guillermo del Toro επιστρέφει στις ρίζες του, με ένα σχεδόν ανεξάρτητο φίλμ που θυμίζει κάτι απο την αρχή της καριέρας του και ταινίες όπως το «Cronos» και το «Pan’s Labyrinth».

Το «The Shape of Water» θα κυκλοφορήσει στις αίθουσες στις 8 Δεκεμβρίου.

http://www.cinemode.gr/trailers-tainion/proto-trailer-apo-the-shape-of-water.html
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Shape of Water (2017)

Άρχισα να το βλέπω.. και τώρα κάνω διάλειμμα! :laugh:
Είναι και μεγάλη ταινία!

Λοιπόν, όντως πολύ καλή σαν ταινία.. έως εξαιρετική!

* Οι κριτικοί την λάτρεψαν.. νομίζω και εγώ! :cool:

Εξαιρετική η φωτογραφία και η παλιομοδίτικη αναπαράσταση της εποχής!

- Η ταινία έχει γυμνά και κάποια/ες σκηνές sex .. μου ήρθε κάπως παράξενα στο όλο στυλ..
αλλά οκ όταν θες να πεις κάποια πράγματα με κάπως αληθινό τρόπο..
(αναρωτιώμουν και εγώ για το R ..)
 
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Shape of Water (2017)

Εντάξει την λάτρεψα και εγώ! :cool:

Ψήφισα πολύ καλή, αλλά της βάζω 8.5.. έως εξαιρετική!

13 υποψηφιότητες για Oscar..
ελπίζω να το πάρει η Sally Hawkins!

Μπορεί να φαίνεται κάπως παράξενη η όλη ιστορία, αλλά δίνει αρκετά βαθύτερα νοήματα!

...

Είχε 2 σκηνές που γέλασα αρκετά! :laugh:

Η μία ήταν η εξήγηση..
.. για το "sex" με τα χέρια! :laugh:
 
Last edited:

Serialakias

Senior Member
24 April 2017
441
Re: The Shape of Water (2017)

Την είδα χθες το βράδυ και ακόμα προσπαθώ να καταλάβω προς τι ο κακός χαμός. Το μόνο που αξίζει στην ταινία ειναι η ατμόσφαιρα και τ σκηνικα. Από κει και πέρα μια μετριοτητα. Πέρασαν δυο ώρες και δεν κατάλαβα τι έβλεπα. Μια ρομαντική ταινία; Ένα θρίλερ; Μια ταινία φαντασίας; Κανονικά προσπαθεί να είναι και τα τρία, αλλα ούτε αυτό το καταφέρνει. Ειδικά το ρομαντικό κομμάτι πάνω στο οποίο βασίζεται και όλη η πλοκή, παρουσιάζεται πολύ άσχημα.

... δεν γίνεται με δυο σκηνές που τον ταΐζει αυγά να σε βάλει στο κλίμα ότι γεννιέται ένας έρωτας όπου θα κάνει την άλλη να σωσει τον γοργονοψαρο

Πολύ σπρώξιμο λοιπόν η ταινία για τα Οσκαρ.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Απάντηση: The Shape of Water (2017)

Συμφωνώ ότι την σώζουν η ατμόσφαιρα και τα σκηνικά και γι αυτό θα έβαζα ένα 6.
Ενώ πήγαινε καλά η ταινία, μετά την απόδραση άρχισε η μεγάλη κοιλιά.
Θα προτιμούσα να εμενε στο πλατωνικό κομμάτι γιατί δεν μπορούσε να με τραβηξει αυτό το romance.
Ίσως γιατί με αηδίαζε το τέρας.
Κι αυτή η Sally Hawkins, όλο σε "προβληματικούς" ρόλους παίζει.
Με τιποτα για Οscar
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Shape of Water (2017)

Σαφώς η ταινία είναι κατά πρώτον μία ταινία φαντασίας.. και μετά περιέχει όλα τα άλλα στοιχεία..
Και έτσι νομίζω δεν θα μπορούσαμε να περιμένουμε ένα μεγάλο ποσοστό σε όλα της τα στοιχεία.

Είναι ένα νέο παραμύθι και όντως και εγώ έκανα μία σύνδεση όπως λέει και το άρθρο με το review
με το Πεντάμορφη και το τέρας.. αλλά σε μία άλλη βάση εδώ.

Με την απόδραση νόμιζα και εγώ ότι θα ξεκινούσε ένα κυνηγητό,
αλλά τελικά το πήγαν αλλιώς το πράγμα.. και τελικά μου άρεσε αρκετά έτσι!
Mάλλον ήταν καλύτερο αυτό!

Μπόρεσαν να δώσουν μία κορύφωση στην αγωνία.
Μπόρεσαν να αναπτύξουν μία μικρή συμβίωση με το πλάσμα και όλα τα θέματα που παρουσιάστηκαν έτσι..
Μπόρεσαν να δώσουν μία ανάπτυξη με τον υπεύθυνο στον κέντρο και το πως αυτός αντιμετώπιζε όλους τους άλλους εργαζομένους σε αυτό.

Μπορεί αυτός να είχε μία πολύ σωστή και λογική άποψη για τον εαυτό του, αλλά για όλους τους άλλους ήταν λάθος!
Και μαζί με αυτό κάναμε και μία μικρή ιστορία με τον Ρώσο επιστήμονα.

Βάλανε διάφορα στοιχεία σε έναν μικρό βαθμό, και εμένα μου άρεσε..
δεν την βαρέθηκα έτσι κάπου.

Πολύ μου άρεσε και το Soundtrack της ταινίας! :D
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: The Shape of Water (2017)

Συμφωνώ ότι την σώζουν η ατμόσφαιρα και τα σκηνικά και γι αυτό θα έβαζα ένα 6.
Ενώ πήγαινε καλά η ταινία, μετά την απόδραση άρχισε η μεγάλη κοιλιά.
Θα προτιμούσα να εμενε στο πλατωνικό κομμάτι γιατί δεν μπορούσε να με τραβηξει αυτό το romance.
Ίσως γιατί με αηδίαζε το τέρας.

Κι αυτή η Sally Hawkins, όλο σε "προβληματικούς" ρόλους παίζει.
Με τιποτα για Οscar
Ολους, εκτος απο την πρωταγωνιστρια , που ειδε σε αυτο την ιδια απορριψη που ενιωθε και η ιδια για τα σημαδια της και την αναπηρια της. Εδω δεν ειχαμε την περιπτωση της πενταμορφης και του τερατος, αλλα τον ερωτα δυο "τερατων". Ενα απο την φυση και ενα απο την κοινωνια.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Shape of Water (2017)

Ολους, εκτος απο την πρωταγωνιστρια , που ειδε σε αυτο την ιδια απορριψη που ενιωθε και η ιδια για τα σημαδια της και την αναπηρια της. Εδω δεν ειχαμε την περιπτωση της πενταμορφης και του τερατος, αλλα τον ερωτα δυο "τερατων". Ενα απο την φυση και ενα απο την κοινωνια.

Και το δώσανε αρκετά μαλακά θα έλεγα το ζήτημα από την ανθρώπινη πλευρά..

Και καλώς επίσης κατ' εμέ που φτιάξανε τελικά ένα R-Rated παραμύθι..
και όχι κάτι παιδικό-νεανικό.

Θέλανε να δείξουν από την 1η σκηνή μάλιστα.. να περιμένουμε κάτι διαφερικό σε κάμποσα πράγματα.

Η μόνη σκηνή που έπαθα σοκ στην ταινία, ήταν όταν..

έφαγε την γάτα..

που τις έχω αδυναμία! :-(
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: The Shape of Water (2017)

Υπήρξε τεράστιο hype και ανέβηκαν οι προσδοκίες μας, οι οποίες όταν ανέβουν στα ουράνια είναι δύσκολο να ικανοποιηθούν.η φωτογραφία ήταν φανταστική, ιδιαίτερα οι χρωματισμοί. Η Sally Hawkins κ o Jenkins εξαιρετικοί στο ρόλο των ανθρώπων που έχουν απορριφθεί από την κοινωνία. Octavia Spencer και Michael Shannon φοβεροί σε ρόλους που τους έχουν "για πλάκα".

Μου άρεσε πάρα πολύ και το τέλος! Θα μπορούσαν να το είχαν λήξει αλλιώς αλλά αποφάσισαν να το αφήσουν πάνω στον θεατή να πιστέψει ότι θέλει.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: The Shape of Water (2017)

Στο κομμάτι του σεξ ήθελα να πω ότι έχοντας ακούσει διάφορα νομιζα ότι θα δείξουν "περισσότερα". Μάλλον όμως αυτή μου η εντύπωση οφείλεται στο ότι είχα ακούσει κριτικές απο σεμνοτυφους Αμερικανούς :)
 

Theotokatos Konstantinos

AVClub Enthusiast
19 June 2006
883
ΜΑΡΟΥΣΙ
Re: The Shape of Water (2017)

Φωτογραφία σκηνικά ατμόσφαιρα 50s κοστούμια και σκηνοθεσία παρα πολυ καλα
το στορυ λιγο κουτσαίνει, δεν καταφέρνει να πείσει για τις προθέσεις του. Συνολικά μάλλον θετική
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: The Shape of Water (2017)

Ένα πράγμα μόνο με ενόχλησε.

SPOILER

Δεν υπήρχε λόγος για τον χαρακτήρα του Shannon να έχει σεξουαλικές ορέξεις στα όρια της παρενόχλησης προς την Hawkins. O χαρακτήρας του ήταν ήδη αντιπαθής. Μάλιστα θα έφτανα στο σημείο να πω ότι θα ήταν πιο ενδιαφέρον ο "κακός" χαρακτήρας να ήταν πιο "φυσιολογικός" τουλάχιστον για την εποχή του. Για εμένα,αυτό θα έδειχνε ότι καθημερινοί άνθρωποι μπορούν να κρύβουν ένα "τέρας" μέσα τους. Για παράδειγμα οι ρατσιστές χαρακτήρες του "hidden figures" θεωρώ ότι ήταν πάρα πολύ πετυχημένα αποτυπωμένοι διότι δεν ήταν υπερβολικοί στην συμπεριφορά τους.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: The Shape of Water (2017)

Ένα πράγμα μόνο με ενόχλησε.

SPOILER

Δεν υπήρχε λόγος για τον χαρακτήρα του Shannon να έχει σεξουαλικές ορέξεις στα όρια της παρενόχλησης προς την Hawkins. O χαρακτήρας του ήταν ήδη αντιπαθής. Μάλιστα θα έφτανα στο σημείο να πω ότι θα ήταν πιο ενδιαφέρον ο "κακός" χαρακτήρας να ήταν πιο "φυσιολογικός" τουλάχιστον για την εποχή του. Για εμένα,αυτό θα έδειχνε ότι καθημερινοί άνθρωποι μπορούν να κρύβουν ένα "τέρας" μέσα τους. Για παράδειγμα οι ρατσιστές χαρακτήρες του "hidden figures" θεωρώ ότι ήταν πάρα πολύ πετυχημένα αποτυπωμένοι διότι δεν ήταν υπερβολικοί στην συμπεριφορά τους.

Δεν εχεις (καθολου) αδικο...
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: The Shape of Water (2017)

Ένα πράγμα μόνο με ενόχλησε.

SPOILER

Δεν υπήρχε λόγος για τον χαρακτήρα του Shannon να έχει σεξουαλικές ορέξεις στα όρια της παρενόχλησης προς την Hawkins. O χαρακτήρας του ήταν ήδη αντιπαθής. Μάλιστα θα έφτανα στο σημείο να πω ότι θα ήταν πιο ενδιαφέρον ο "κακός" χαρακτήρας να ήταν πιο "φυσιολογικός" τουλάχιστον για την εποχή του. Για εμένα,αυτό θα έδειχνε ότι καθημερινοί άνθρωποι μπορούν να κρύβουν ένα "τέρας" μέσα τους. Για παράδειγμα οι ρατσιστές χαρακτήρες του "hidden figures" θεωρώ ότι ήταν πάρα πολύ πετυχημένα αποτυπωμένοι διότι δεν ήταν υπερβολικοί στην συμπεριφορά τους.

Δεν εχεις (καθολου) αδικο...



Παιδες, ο Σανον
δεν ειχε σεξουαλικες ορεξεις για το χαρακτηρα της πρρωταγωνιστριας, αλλα για το γεγονος οτι ηταν μουγγη.
Αυτο που ηταν το προβλημα της για τον υπολοιπο κοσμο, ηταν για αυτον προτερημα. Οχι βεβαια απο την καλη του την καρδια, αλλα γιατι ταιριαζε απολυτα με τα συνδρομα του και την εξουσιομανια του. Θυμηθειτε τη σκηνη του σεξ με τη γυναικα του. Για αυτον στο σεξ δεν ειχε την παραμικρη σημασια η αλλη (οπως και στην υπολοιπη ζωη του δεν ειχαν σημασια οι αλλοι, ηταν απλα τα μεσα για να πετυχει τους σκοπους του και να επιβληθει). Αντιμετωπιζε το σεξ απλα σα δικη του εκτονωση και οποιαδηποτε ενδειξη ικανοποιησης απο την παρτενερ του τον μπλοκαριζε. Οποτε η πρωταγωνιστρια ηταν (στο μυαλο του) η ιδανικη παρτενερ, απο τη στιγμη που δε θα τον αποσπουσε. (Εξ'ου και οι ερωτησεις του για το αν εκανε θορυβο κατα το σεξ)
Η αντιμετωπιση του απεναντι στο σεξ δηλαδη ειναι αμεση προεκταση των συμπλεγματων του και απολυτα λογικο επακολουθο της προσωπικοτητας του χαρακτηρα που υποδυεται. Μου θυμισε μαλιστα τις αντιστοιχες αναφορες μιας ταινιας με ενα "συγγενικο" χαρακτηρα, το "Υπερανω πασης υποψιας". Θυμηθειτε το χαρακτηρα εκει, τη σχεση του με την εξουσια και την αντιμετωπιση του στο αλλο φυλο.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο Ντελ Τορο δεν το προσθεσε για να κανει το χαρακτηρα πιο μισητο. Αυτο το δειχνει και η αντιμετωπιση του στον κακο του Λαβυρινθου του Πανα. Φτανει κι εκεινος στο σημειο να εχει απολυτη εξουσια πανω στη υπηρετρια του, οταν μαθαινει οτι ειναι με τους ανταρτες και τη βασανιζει. Αν τον ενδιεφερε να κανει απλα τους χαρακτηρες του να φανουν πιο κακοι, μπορουσε να προσθεσει μια σκηνη σεξουαλικης επιθεσης. Δεν το εκανε ομως γιατι δεν ταιριαζε στο χαρακτηρα. Εδω αντιθετα εδειξε το αρρωστημενο παθος του χαρακτηρα, γιατι ηθελε να πει καποια επιπλεον πραγματα για αυτον. Θεωρω οτι το εκανε πετυχημενα