Windows Phone, να ξαναγοράσω;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Ο γιόκας μου έσπασε την οθόνη του Nokia 925 που είχα τόσο καιρό. Κι επιεδή βλέπω στο ίντερνετ ότι θέλουν 100άρικο για την επισκευή, με βλέπω να πηγαίνω για νέο κινητό.

Αλλά αξίζει να παραμείνω σε Windows Phone; Η αλήθεια είναι ότι είχα Windows Phone από παλιά. Κάπου στο ενδιάμεσο πήρα ένα Android, αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να παρακολουθήσω τη φιλοσοφία με την οποία δούλευε. Δεν ταίριαζε στο μυαλό μου. Ξέρω ότι το interface των νέων Android είναι πολύ βελτιωμένο, αλλά και πάλι δεν μου "στέκεται" βρε παιδάκι μου...

Η χρήση του κινητού είναι πολύ απλή: τηλέφωνα, browsing, email, spotify, χάρτες. Η αλήθεια είναι ότι το 925 είχε τους πολύ καλούς χάρτες της Nokia/Here ενσωματωμένους (και δωρεάν για όλες τις χώρες).

Υπάρχει ένα APP για τοπογράφους που τρέχει μόνο σε iPhone και το οποίο θα μου ήταν πολύ χρήσιμο, αλλά δεν βλέπω τον λόγο να δώσω τόσα λεφτά για κινητό μόνο και μόνο για να προσθέσω το συγκεκριμένο APP.

Οπότε τι να κάνω;
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Αν και πλεον εχω γυρισει σε android (και εχω backup το 930 ομως), δεν αλλαζω με τιποτα στην σκεψη μου την απλότητα γρηγοραδα και ακρασαριστη χρήση των WP. Κρίμα που έπεσαν τιτλοι τέλους. Ηταν μια εξαιρετική εναλλακτική για οσους δε θελουν φαντεζι κινητο αλλα εργαλειο που δε κολλάει διχως να είναι πανακριβο οσο τα μήλα.

Πλεον δε ξερω τι εχει μεινει στην αγορά ειχα δει σε τιμη χώμα το 950XL πριν λιγο καιρό. Αν σε βολεύει οπως λες και το βρείς (εξαφανιστηκαν νομιζω αμέσως) χτύπα το και θα σε κρατήσει 2 χρόνια ακόμα άφοβα. Αλλιώς ενα 930 απο αγγελία η 950 καινούριο π είναι ακομα φθηνότερο, αν υπάρχει φυσικά. Αξίζουν πολύ τα μεγάλα μοντέλα στα WP

Απο την αλλη ισως ειναι στιγμή να κοιτάξεις κατι σε android μιας κ αργα η γρήγορα εκει θα πας
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Τα μόνα που βρίσκω στο ίντερνετ είναι:
640 με 150
550 με 122
532 με 75

Θα πήγαινα για το 532 (ίσως να έπειθα και τη γυναίκα μου για "εσωτερική ανταλλαγή" με το 640 που της φαίνεται λίγο μεγάλο). Εναλλακτικά, θα βρω έναν γνωστό που άλλαζε τα Lumia κάθε χρόνο, μπορεί να έχει ακόμα το παλιό 925 του ή κανένα άλλο!

Α, και 950 με 245 στο stockhouse του Πλαισίου...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Άσε τις παλιατζουρες και πήγαινε σε κατι σύγχρονο (και όχι καταργημενο) 😉
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
To HP X3 θεωρείται κορυφαίο αλλά ακριβό.
https://www.windowscentral.com/hp-elite-x3
Πέρυσι πήρα το 650 με amoled κάτω απο 100 για τη μητέρα μου και τώρα που έσπαση η οθόνη του δικού μου κινητού ψάχνω να πάρω και εγώ ένα και δέν το βρίσκω δυστυχώς.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Ε όχι και 800 για κινητό (τόσο βρήκα το X3)!
Πάντα έπερνα καταργημένα κινητά. Το 925 μου πρέπει να ήταν από τα τελευταία που πουλήθηκαν στην Ελλάδα.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Έ μονο διπλή τιμή απο αυτη που το πουλάνε εξωτερικό, ενω με το lumia 650 συνέβαινε το αντίθετο παραδόξως... Κάποια στιγμή κυκλοφόρησε το 950 κοντά στα 100 με πρόγραμμα wind, voda & cosmote αλλά έγινε άφαντο... Aν ψάχνεις οικονομικό και διατείθεσαι να πάρεις και απο εξωτερικό αξίζει το 650.
https://www.windowscentral.com/best-windows-phone
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Το Microsoft Store έχει σταματήσει να πουλά Lumia. Οι τιμές που βλέπω στο Amazon δεν είναι και πολύ διαφορετικές με της Ελλάδας.
Ο γνωστός μου έχει κρατήσει ένα 930, αλλά το θέλει για backup...
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Το Microsoft Store έχει σταματήσει να πουλά Lumia. Οι τιμές που βλέπω στο Amazon δεν είναι και πολύ διαφορετικές με της Ελλάδας.
Ο γνωστός μου έχει κρατήσει ένα 930, αλλά το θέλει για backup...

Κοίτα για μεταχειρισμενο, βρίσκεις 950 με κάτω από 200
 

petros32

Senior Member
27 January 2007
423
Περιστέρι/Αττική
Εγώ είμαι από το 2015 με ένα Lumia 930 και Windows Phone 8.1 (παρότι παίρνει Windows Phone 10, είχα θέματα με υπερθέρμανση όταν τα είχα βάλει τις πρώτες μέρες της κυκλοφορίας τους). Συμφωνώ κι εγώ για την απλότητα και την φιλοσοφία των Lumia/Windows Phones.
Είναι πιο επαγγελματικά, minimal και σοβαρά. Τα Android, κυρίως όσον αφορά τα φτηνά μοντέλα, δε τα συμπάθησα ποτέ, μου βγάζουν μια μπασταρδοσύνη και ακούω συνέχεια ότι κρασάρουν (επαναλαμβάνω μιλάω για τα φθηνά μοντέλα, όχι τπτ high end Samsung Galaxy S7/S8).

Για κάποιον που θέλει κινητό για απλή χρήση και δεν ψάχνεται με ιδιαίτερες εφαρμογές, μια χαρά είναι.

Εγώ θα σου πρότεινα να ψαχτείς προς Lumia 950 μεριά. Ελπίζω πάντως να σου κάνει και το 640 που βρήκες!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αλλά αξίζει να παραμείνω σε Windows Phone;

Ο αδερφός μου έχει το Lumia 640 , είναι ότι χειρότερο έχω δει τα τελευταία χρόνια και απο λογισμικό και απο θέμα οθόνης και κάμερας. Αν θέλεις κάτι σχετικά προσιτό και καλό δες το Samsung J5 είτε του 2017 είτε του 2016 (για πιο φτηνό χωρίς να υστερεί πολύ απο το νέο μοντέλο).
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Ε, όχι και ότι χειρότερο το 640 από θέμα οθόνης. Υπάρκει και το 532!
Έφαγα μισή μέρα για να περάσω ότι είχα στο 925 στο 640. Ο συγχρονισμός με το ίντερνετ είχε κολλήσει από το τελευταίο update. Τελικά τα κατάφερα μέσω bluetooth ή υπολογστή σε όλα, εκτός από το "ημερολόγιο".
Το πιστεύετε όμως ότι μόλις έριξα κάτω το 640 της γυναίκας μου και ράγισε η οθόνη του;