LG B7V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

super_sayian

New member
22 May 2011
21
Καλησπέρα παιδιά αύριο παραλαμβάνω την εν λόγω τηλεόραση OLED μετά απο αρκετό (πολυυυυυ) ψάξιμο. Ποιά η γνώμη σας;
Γενικά με ρυθμίσεις και calibration τι υπάρχει; Την έχει κανένας άλλος;

Δεν είδα κάποιο ανοιχτό topic γι αυτό άνοιξα αυτό
 
Last edited by a moderator:

loukas2010

Senior Member
1 April 2010
308
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα παιδιά αύριο παραλαμβάνω την εν λόγω τηλεόραση OLED μετά απο αρκετό (πολυυυυυ) ψάξιμο. Ποιά η γνώμη σας;
Γενικά με ρυθμίσεις και calibration τι υπάρχει; Την έχει κανένας άλλος;

Δεν είδα κάποιο ανοιχτό topic γι αυτό άνοιξα αυτό
Θα μας πεις πως τα βλέπεις με Digea SD και ΗD
 

billdanos

Established Member
31 March 2008
214
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Θα μας πεις πως τα βλέπεις με Digea SD και ΗD

Τα reviews πάντως λένε πως είναι από τις καλυτερες tv για προβολή sd και full hd περιεχομένου!
 

loukas2010

Senior Member
1 April 2010
308
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Τα reviews πάντως λένε πως είναι από τις καλυτερες tv για προβολή sd και full hd περιεχομένου!
τα διάβασα όλα αυτά!! Αλλά στα διαφορετικά Φόρουμ πολλοί λένε τα αντίθετο!!!
 

billdanos

Established Member
31 March 2008
214
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

τα διάβασα όλα αυτά!! Αλλά στα διαφορετικά Φόρουμ πολλοί λένε τα αντίθετο!!!

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις τις ίδιες απόψεις όσο ψάχνεις. Πάντα θα υπάρχει και η αντίθετη περιγραφή. Ο καλύτερος κριτής είναι το μάτι μας! :)

Σε κάθε περίπτωση πάντως, το να περιμένεις να "θαυμάσεις" το oled panel μιας 4Κ τηλεόρασης βλέποντας SD περιεχόμενο, είναι λίγο ...κάπως.
 

loukas2010

Senior Member
1 April 2010
308
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις τις ίδιες απόψεις όσο ψάχνεις. Πάντα θα υπάρχει και η αντίθετη περιγραφή. Ο καλύτερος κριτής είναι το μάτι μας! :)

Σε κάθε περίπτωση πάντως, το να περιμένεις να "θαυμάσεις" το oled panel μιας 4Κ τηλεόρασης βλέποντας SD περιεχόμενο, είναι λίγο ...κάπως.
Για το SD συμφωνώ αλλά για το απλό HD όχι διότι αυτό έχουμε και με Nova και από Cosmote...
Δηλαδή δεν πρέπει ν'αλλάξουμε τηλεόραση διότι στην Ελλάδα μας δεν έχουμε κανάλι 4Κ
 

billdanos

Established Member
31 March 2008
214
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Για το SD συμφωνώ αλλά για το απλό HD όχι διότι αυτό έχουμε και με Nova και από Cosmote...
Δηλαδή δεν πρέπει ν'αλλάξουμε τηλεόραση διότι στην Ελλάδα μας δεν έχουμε κανάλι 4Κ

Ο βασικός λόγος που παίρνουμε 4Κ σίγουρα δεν είναι το περιεχόμενο και η ποιότητα των ελληνικών καναλιών... Πάντως στο κατάστημα που την είδα να παίζει SKAI HD, η εικόνα της ήταν πολύ πιο "καθαρή" από μια QLED που ήταν δίπλα της και έπαιζε το ίδιο κανάλι. Προφανώς δεν είναι και ο πιο αξιόπιστος τρόπος για να βγάλεις συμπέρασμα, αλλά δεν είχα άλλη ευκαιρία να δω το συγκεκριμένο μοντέλο να παίζει ένα απλό HD τηλεοπτικό κανάλι. :)
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Tελικα σταθτηκα πολυ τυχερος και μου αντικατεστησαν την 910 Που μου χαλασε (για δευτερη φορα) με τη νεα LG 557BV !

Σαφως ανωτερη εικονα, πιο φωτεινη, και τα Near black πολυ πιο καθαρα, χωρις βινιετα, macro block , contouring κλπ
Eλαχιστο vertical banding Μονο ειδα στα 0-5% patterns, αλλα σε εικονα δεν το ειδα οσο κιαν προσπαθησα.



Το 4k + HDR εντυπωσιακο , ειδα το Planet erath II και η εικονα ειναι απιστευτη... μπραβο στην LG για την αψογη συμπεριφορα της!


Τωρα ψαχνω για καποιο καλο 4K HDR player, γιατι το HTPC μου ειναι παλιο ...
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

zidoo x8/x9 και εισαι οκ!
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

το εχεις δοκιμασει με 4κ και hdr ?
δικμασα ενα pc kai mac που εχω και δεν περνανε το HDR flag ....δεν αναβει δηλ. η ενδειξη στην TV για hdr input Και φυσικα τα χρωματα ειναι ξεπλυμενα.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Tελικα σταθτηκα πολυ τυχερος και μου αντικατεστησαν την 910 Που μου χαλασε (για δευτερη φορα) με τη νεα LG 557BV !

Σαφως ανωτερη εικονα, πιο φωτεινη, και τα Near black πολυ πιο καθαρα, χωρις βινιετα, macro block , contouring κλπ
Eλαχιστο vertical banding Μονο ειδα στα 0-5% patterns, αλλα σε εικονα δεν το ειδα οσο κιαν προσπαθησα.



Το 4k + HDR εντυπωσιακο , ειδα το Planet erath II και η εικονα ειναι απιστευτη... μπραβο στην LG για την αψογη συμπεριφορα της!


Τωρα ψαχνω για καποιο καλο 4K HDR player, γιατι το HTPC μου ειναι παλιο ...
καλοθεατη εχεις καποια κονσολα να δεις για τυχον ir?
 

gmask

Senior Member
30 January 2008
301
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

ο media player της πως συμπεριφέρεται?
Μπορεί να παίξει 4κ MP4 από GoPro και Lumix GH4 χωρίς σπασίματα?
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δεν έχω τέτοια αρχεία να παίξω.

Σε καποια που κατέβασα από ίντερνετ, 4κ και HDR τα πήγε καλά, δεν μπορούσε να παίξει τον ήχο από κάποιες ταινίες μόνο.
Εγώ πήρα ένα φτηνό 4k Player για δοκιμή πάντως.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

gmask

Senior Member
30 January 2008
301
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

ευχαριστώ Γιάννη.

Κανείς άλλος? Δεν δουλεύει κανένας GoPro?
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Βρήκα κάποια αρχεία 4κ από gopro 4 και παίζουν μια χαρά.

Το ίδιο και κάποια αρχεία 4κ από Fujifilm X-T2.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Berry

New member
14 March 2008
29
Ιωάννινα
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για την αγορά της 55" LG OLED55B7V.

Η θέαση θα είναι αποκλειστικά για ταινίες και σειρές, περιμένω να κυκλοφορήσει το apple tv 4k ή κάποιο αντίστοιχο για προβολή μέσω του plex app.
Αυτόν τον καιρό υπάρχουν κάποιες "προσφορες:

Public: 5 χρόνια εγγύηση - απεριόριστες & δωρεάν επισκέψεις τεχνικών - παροχή προϊόντος αντικατάστασης
Plaisio: LG Soundbar SJ7

Και οι 2 την έχουν στα 2199. Τι νομίζετε ότι είναι καλύτερο; Προφανώς τα 5 χρόνια εγγύηση σωστά;

Γενικότερα η γνώμη σας για την συγκεκριμένη; Τώρα είμαι σε Panasonic Plasma 42 και θα ήθελα κάποιο upgrade (απόσταση θέασης 2-2,5 μέτρα).


Ευχαριστώ πολύ!
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για την αγορά της 55" LG OLED55B7V.

Η θέαση θα είναι αποκλειστικά για ταινίες και σειρές, περιμένω να κυκλοφορήσει το apple tv 4k ή κάποιο αντίστοιχο για προβολή μέσω του plex app.
Αυτόν τον καιρό υπάρχουν κάποιες "προσφορες:

Public: 5 χρόνια εγγύηση - απεριόριστες & δωρεάν επισκέψεις τεχνικών - παροχή προϊόντος αντικατάστασης
Plaisio: LG Soundbar SJ7

Και οι 2 την έχουν στα 2199. Τι νομίζετε ότι είναι καλύτερο; Προφανώς τα 5 χρόνια εγγύηση σωστά;

Γενικότερα η γνώμη σας για την συγκεκριμένη; Τώρα είμαι σε Panasonic Plasma 42 και θα ήθελα κάποιο upgrade (απόσταση θέασης 2-2,5 μέτρα).


Ευχαριστώ πολύ!
δες και την c7 lg εαν μπορεις να δωσεις το κατι παραπανω...πιστευω αξιζει
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Όχι δεν αξίζει, ίδια ακριβώς τηλεόραση είναι, με διαφορετικό Stand.
Ίδια ακριβώς εικόνα, όπως και τα ακριβότερα μοντέλα της LG.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: LG B7V 2017 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Unboxing LG 55-inch OLED55B7V Ultra HD OLED TV with webOS 3.5. This is 2017 OLED TV from LG with WRGB OLED 10-bit panel, supporting HDR-10, Dolby Vision, HLG and Technicolor HDR. There is also Dolby Atmos decoding implemented despite the fact that TV has only stereo down-firing speakers built-in.

https://www.youtube.com/watch?v=infHuLkjmC8
source video:[hdtelevizija.com]