The Death of Stalin

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
The_Death_of_Stalin_2017.jpg



Ελληνικός τίτλος ταινίας: Ο θάνατος του Στάλιν

Πρωταγωνιστούν: Στιβ Μπουσέμι, Τζέφρι Τάμπορ, Πάντι Κόνσινταϊν, Σάιμον Ράσελ Μπιλ, Μάικλ Πάλιν, Τζέισον Άιζακς, Αντρέα Ράιζμποροου

Σκηνοθεσία: Αρμάντο Ιανούτσι

Διάρκεια ταινίας: 106' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη 8 Μαρτίου 2018

Odeon | Imdb (7.2 /10)


Υπόθεση:
Τη νύχτα της 2ης Μαρτίου του 1953 ένας άντρας πεθαίνει. Ένα τρομερό εγκεφαλικό επεισόδιο κάνει όλο του το
σώμα να καταρρεύσει. Το όνομά του είναι Ιωσήφ Στάλιν - δικτάτορας, τύραννος και Γενικός Γραμματέας της ΕΣΣΔ.
«Ο Θάνατος του Στάλιν» είναι μια σάτιρα που αφορά στις μέρες πριν την κηδεία του Πατέρα ενός Έθνους. Είναι οι
ημέρες που θα ρίξουν φως πάνω στην τρέλα και την έλλειψη ηθικών αξιών του ολοκληρωτισμού. Είναι οι ημέρες
που θα βρουν τους άντρες που άλλοτε συνεργάζονταν με τον Στάλιν να παλεύουν προκειμένου να κληρονομήσουν
την τεράστια δύναμη που είχε πάνω στο λαό.





O ianucci ειναι πάντα πολύ καλός και εδώ αν και ασχολείται με ενα πολύ σοβαρό θέμα , το τρέιλερ τουλάχιστον,
μου φάνηκε φοβερα αστείο! Καλό καστ και περιμένω να δω τον Rupert fiend σε κωμικό ρόλο.

Μάλλον θα περιμένω να το δω σπίτι με αγγλικούς υπότιτλους διότι κάτι μου λέει ότι οι ατάκες θα πέφτουν βροχή
και δεν έχω όρεξη να διαβάσω μεταφρασμένα αστεία του ianucci.







 
Last edited by a moderator:

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: The Death of Stalin 2017

The Death of Stalin
http://imdb.com/rg/an_share/title/title/tt4686844/

O ianucci ειναι πάντα πολύ καλός και εδώ αν και ασχολείται με ενα πολύ σοβαρό θέμα , το τρέιλερ τουλάχιστον, μου φάνηκε φοβερα αστείο! Καλό καστ και περιμένω να δω τον Rupert fiend σε κωμικό ρόλο.

Μάλλον θα περιμένω να το δω σπίτι με αγγλικούς υπότιτλους διότι κάτι μου λέει ότι οι ατάκες θα πέφτουν βροχή και δεν έχω όρεξη να διαβάσω μεταφρασμένα αστεία του ianucci.

Δεν ξέρω την ταινία ούτε το δημιουργό, αλλά διαβάζοντας το καστ ειδα ότι η Olga Kurylenko, δηλαδή αυτή

Olga-Kurylenko-1.jpeg

υποδύεται την (μέγιστη) πιανίστρια Maria Yudina, δηλαδή αυτήν

maria-yudina-1471958386.png

:bang:
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Death of Stalin 2017

Εντάξει.. θα βλέπουμε την Olga.. αλλά μπορεί να παίζει πιάνο άλλη.. :p
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: The Death of Stalin (2017)

Ειδα το τρειλερ στην Οπερα το Σαββατο και ψηνομα αγρια.
Ειναι και Ιανουτσι που τα μισα να εχει κανει απο αυτα που εκανε στο Veep ή στο The Tick Of It θα'ναι μια χαρα...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: The Death of Stalin (2017)

ετοιμαζομαι να ειναι ταινιαρα. Εχει παρει ηδη πολυ καλες κριτικες αλλα δεν εχω καταλαβει γιατι εχει αργησει να βγει τοσο
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Death of Stalin (2017)


Και εδώ η Olga μιλάει για την ταινία! :cool:

- 8 Φεβρουαρίου λένε για Ελλάδα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: The Death of Stalin (2017)

Την ειδα και δεν απογοητευτηκα καθολου μα καθολου. Μεταδιδει αριστα την παρανοια της εποχης με εξαιρετικα κωμικο τροπο, ειδικα στο πρωτο μισο γελουσα πιο πολυ απο οτι εχω γελασει σε "κλασσικες κωμωδιες". Στο τελος σοβαρευει αρκετα με κορυφωση την εκτελεση του Μπερια. Ο τονος της ταινιας εναλασσεται μαεστρικα αναμεταξυ κωμικου, τραγικου και τρομακτικου, συχνα αρκετες φορες μεσα στην ιδια σκηνη. Κανενας απο το καστ δεν υπολειπεται αλλα εξαιρετικοι οι Buscemi και Tambor, ενω ο Isaacs ειναι παντα απολαυστικος.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: The Death of Stalin (2017)

Μια μέτρια ταινία με χιούμορ νεοελληνικής κωμωδίας καταπιάνεται με μια πολύ δύσκολη εποχή.
Θα μπορούσε να είναι μια πραγματικά μαύρη κωμωδία, αλλά οι ηθοποιοί είναι τόσο αμερικάνικα Αμερικάνοι που την καταντούν σχολική φαρσοκωμωδία, χαρακτήρες καρικατούρες πετάγονται ξαφνικά στη σκηνή για να πουν την ατάκα τους με το ανάλογο ύφος.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: The Death of Stalin (2017)

Έχετε δει καθόλου Veep ή in the thick of it? Έχει ιδιαίτερο χιούμορ είναι η αλήθεια. Προσωπικά μου άρεσε πολύ και ειδικά στο πρώτο μισό γελούσα συνέχεια
 

superson

New member
27 July 2018
71
Απάντηση: The Death of Stalin (2017)

Για χαλαρή θέαση πρέπει να έχεις υπομονή και να ξέρεις ότι δεν θα έχει κάποια έκπληξη κάτι που να σε κάνει να περιμένεις να συνεχίσεις την θέαση.