Καταργηση crossover

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ktlk

Established Member
12 May 2009
228
Kαλησπέρα σας
Έχω ένα ενεργό sub της crystal audio αρκετο παλιό και εχει πρόβλημα στο crossover του,για την ακριβεια οι εισόδοι του...Το ερώτημα μου είναι ,μίας και ειναι πανω σε a/v ενισχυτη πάνω στην έξοδο lfe και ρυθμίζω την αποκοπή απο τον ενισχυτή ,άν παρακάμψω το crossover του και δώσω είσοδο απειθείας πάνω στον ενσωματωμένο ενισχυτή του θα έχω θέμα..?
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
θα πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος για το είδος του προβλήματος που αντιμετωπίζεις με το crossover του sub.
Θα έλεγα να διορθώσεις το πρόβλημα του crossover , που είναι μια απλή επέμβαση συντήρησης χαμηλού κόστους.
Λόγω παλαιότητας του ενεργού sub, μπορεί την επόμενη φορά το sub να αρπάξει φωτιά.
 
Χωρίς να δούμε το σχηματικό του κυκλώματος δύσκολο να απαντήσουμε..

Μπορεί π.χ. το crossover να κάνει και προενίσχυση, οπότε το σήμα από τον AVR να μην επαρκεί για να οδηγήσει απευθείας τον ενισχυτή του sub.
 

ktlk

Established Member
12 May 2009
228
Προσπάθησα να το δοκιμάσω..παίζει κανονικά αλλά με πρόδωσε ο μετασχηματιστης και εβγαλε καπνό...Ειναι ενα ενεργο subwoofer με πλατης της crystal audio sw100 που δεν μπορω να βρω πληροφοριες και ενα woofer audax pr300mo
Oι είσοδοι απο το crossover ειχαν διαλυθει και ετσι εκανε πολλα σκρατσαρισματα και βομβο...πρεπει να ηταν και Preamp γιατι ειχε τροφοδοσια 2χ12v ..
τι κανω τωρα...αλλαζω τον μετασχηματιστη που ειχε 2χ48v και 2χ12v εξοδο ή θα τον παρω στο χέρι πάλι?να δοκιμάσω καμία λύση απο ebay με tda7298 και 12v εισοδο να τελειωνω?να το κάνω παθητικό και να το οδηγησω με εξωτερικο ενισχυτη?
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Προσπάθησα να το δοκιμάσω..παίζει κανονικά αλλά με πρόδωσε ο μετασχηματιστης και εβγαλε καπνό...Ειναι ενα ενεργο subwoofer με πλατης της crystal audio sw100 που δεν μπορω να βρω πληροφοριες και ενα woofer audax pr300mo
Oι είσοδοι απο το crossover ειχαν διαλυθει και ετσι εκανε πολλα σκρατσαρισματα και βομβο...πρεπει να ηταν και Preamp γιατι ειχε τροφοδοσια 2χ12v ..
τι κανω τωρα...αλλαζω τον μετασχηματιστη που ειχε 2χ48v και 2χ12v εξοδο ή θα τον παρω στο χέρι πάλι?να δοκιμάσω καμία λύση απο ebay με tda7298 και 12v εισοδο να τελειωνω?να το κάνω παθητικό και να το οδηγησω με εξωτερικο ενισχυτη?

αυτα που ελς οτι ειχε μπορει απλα να ηταν κρυες κολλησεις τι δοκιμη εκανες γιατι μου φαινεται λιγο δυσκολο να βγαλει καπνο ο μ/τ
 

ktlk

Established Member
12 May 2009
228
Ηταν Sub Σε μαγαζι και απο το πηγαινε ελα καποιοι πελατες στον τοιχο ειχαν κοπει τα rca...
απλα εστειλα τον ηχο απο το sub out του A/v ενισχυτη στην εισοδο του amplifier βγαζωντας εκτος το preamp και το crossover...
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
αυτο ηταν ευκολο να το φτιαξεις,δενξερω ομως πελον τι εχει γινει και νγηκε καπνος .
σιγουρα ειδες καπνο απο τον μ/τ
 

ktlk

Established Member
12 May 2009
228
Nαι έχει μαυρισει ..ισως εκανα πατατια στην συνδεση γτ ειχα βγαλει τον μ/τ/
Επειδη ειμαι στην δουλεια τωρα μολις παω σπίτι θα στειλω φωτο απο τον amp και θα μου πειτε..
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Εγώ σε προειδοποίησα, όμως εσύ έκανες το αντίθετο, αυτό που σου είπαν στο avsite, στο αντίστοιχο θέμα που είχες ανοίξει και εκεί.
Ελπίζω να διορθωθεί το πρόβλημα από κάποιο καλό τεχνικό .
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο καλό είναι να κάνεις έλεγχο στο γλύψε του sub ίσως πέρασε DC τάση από τον τελικό και να πήγε υπέρ πίστεως
 

ktlk

Established Member
12 May 2009
228
να οι φωτογραφίες...
4738097a31831b0584d72120061a372e.jpg
48470e9ab994a1b50a9378c73e9ce116.jpg
1fda8a0bf4e2b701d56de03f5af1eece.jpg
ced4f39f8a5f11d8f8bcb3e73007bcdb.jpg
f2c630a38c1a34c4ba41a4177e406a40.jpg


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

ktlk

Established Member
12 May 2009
228
μέχρι να το κλείσω έπαιζε κανονικά πάντως.. είδα τον καπνό και τον έκλεισα...
Δεν κατάλαβα τι εννοείς να ελέγξω?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
το γουφερ και τον τελικό αν ο τελικός μας τελείωσε τότε πολύ πιθανό να πήρε μαζί του και το γουφερ ,αυτα τα δυο κολλημενα καλωδια πανω στον τελικο απο που ερχονται;
 

ktlk

Established Member
12 May 2009
228
το γουφερ παίζει κανονικά.. το δοκίμασα σαν ηχείο... τον ενισχυτή δεν ξέρω πως να τεστάρω... το καλώδιο που έχω κολλήσει καταλήγει σε εισόδους rca από όπου παίρνει το σήμα από την έξοδο του ενισχυτή.. το έφτιαξα όταν έβγαλα το crossover

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Glaz

Established Member
7 December 2008
156
Πειραιάς
Ο καπνος που ειδες ηταν απο το προστατευτικο του περιτυλιγματος... περασε υπερβολικο ρευμα... το τυλιγμα υπερθερμανθηκε και αρχησε να καιγεται το προστατευτικο...