Καλώδια Ηχείων για Triangle Speakers

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
ΚΑλησπέρα απο την όμορφη Μήλο και καλό υπόλοιπο καλοκαίρι σε όλο το φόρουμ !!!...

Πρόσφατα μετακόμισα στο νέο μου διαμέρσμα και μαζί με όλα τα υπόλοιπα έιπα να αλλάξω και τα καλώδια των ηχείων μου και εκεί είναι που χρειάζομαι
παρακαλώ τα φώτα σας ....
Εχω σαν κεντρικό ζευγαρι ηχείων τα Triangle Luna Stratos 260 και σαν ενισχυτη τον Cav a8m ([FONT=&quot]Automatic input source detection and automatic playing Front Channel Output: 190 W x 2 (6 Ohms)[/FONT] και θα ήθελα να μου κανετε καποια πρόταση για καλώδιο ..
Ο orpheas απο οπου είχα πάρει και τα εν λόγω ηχεία μου είχε πεί για nordost απλά θα ήθελα και τη δική σας άποψη σχετικα
Για να διευκρίνισω δεν ακουω μόνο μουσική βλέπω με το υπάρχον στστημα και ταινιες Home cinema απλά θα ήθελα να αναβαθμίσω και τον ήχο παίζοντας μουσική μεσα απο το dac μου apo spotify Τidal klp ...
Η αποσταση των ηχείων μου απο τον ενισχυτη συμφωνα με τη νεα διαρυθμιση του χώρου είναι 2μ το καθένα ίσως να λέω και πολύ ...
Μουσική που ακόυω αν ενδιαφέρει έιναι όλα τα είδη πλήν Hard Rock-Metal και αποσταση απο τον καναπέ μέχρι τα ηχεία περί τα 2,50 μέτρα ...
Eυχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Φιλικά
Διονύσης Αργυρεας
Καλό σας απόγευμα ....
 

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Re: ΚΑλώδια Ηχείων για Triangle Speakers

ΚΑλησπέρα απο την όμορφη Μήλο και καλό υπόλοιπο καλοκαίρι σε όλο το φόρουμ !!!...

Πρόσφατα μετακόμισα στο νέο μου διαμέρσμα και μαζί με όλα τα υπόλοιπα έιπα να αλλάξω και τα καλώδια των ηχείων μου και εκεί είναι που χρειάζομαι
παρακαλώ τα φώτα σας ....
Εχω σαν κεντρικό ζευγαρι ηχείων τα Triangle Luna Stratos 260 και σαν ενισχυτη τον Cav a8m ([FONT="]Automatic input source detection and automatic playing Front Channel Output: 190 W x 2 (6 Ohms)[/FONT] και θα ήθελα να μου κανετε καποια πρόταση για καλώδιο ..
Ο orpheas απο οπου είχα πάρει και τα εν λόγω ηχεία μου είχε πεί για nordost απλά θα ήθελα και τη δική σας άποψη σχετικα
Για να διευκρίνισω δεν ακουω μόνο μουσική βλέπω με το υπάρχον στστημα και ταινιες Home cinema απλά θα ήθελα να αναβαθμίσω και τον ήχο παίζοντας μουσική μεσα απο το dac μου apo spotify Τidal klp ...
Η αποσταση των ηχείων μου απο τον ενισχυτη συμφωνα με τη νεα διαρυθμιση του χώρου είναι 2μ το καθένα ίσως να λέω και πολύ ...
Μουσική που ακόυω αν ενδιαφέρει έιναι όλα τα είδη πλήν Hard Rock-Metal και αποσταση απο τον καναπέ μέχρι τα ηχεία περί τα 2,50 μέτρα ...
Eυχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Φιλικά
Διονύσης Αργυρεας
Καλό σας απόγευμα ....

YΓ ο χώρος όπου βρίσκοτναι τα ηχεία είναι περίπου 23 τ.μ
 

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Re: ΚΑλώδια Ηχείων για Triangle Speakers

Μεγάλη ιστορια τα είχε ο πατέρας στο σαλόνι του περί τα 50 τ.μ και εδώ και ένα χρόνο βρίσκονται στην κατοχή μου ... είναι μεγάλο ηχείο όντως για σαλόνι !!
Πιο πρίν πρίν φτιάξω το δυαράκι μου τα είχα απλά στο δωμάτιο μου μόνο 12 τ.μ και φυσικά τα επνιξα εκεί μεσα τώρα ο χώρος είναι ενιαίος σαλόνι κουζίνα μαξιμουμ 30 τ.μ
εχω ακούσει για nordost kimber αλλα δεν ξέρω τι είναι καλό να βάλω δεδομένου οπως είπα οτι έχω και τόσο μικρή αποσταση μεταξύ ενισχυτή και ηχείων ... βεβαια αυτό απο την άλλη ειναι και καλό γιατι μειώνει το κόστος αγοράς τους !
Ευχαριστώ
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: ΚΑλώδια Ηχείων για Triangle Speakers

Τα nordost φαντάζουν όντως καλη περιπτωση πάντως. Έχω ακούσει αρκετά το blue heaven σε xlr interconnect και μου φάνηκε παραπανω μεσαιατο απο αυτό που ήθελα αλλα έχοντας ζησει με red dawn και heimdall επι μακρών, είναι μανουλες στο να συμμαζευουν τη σκηνή και να διαχωρίζουν τα πραγματα. Νομιζω θα σου χρειαστεί κάτι τέτοιο. Αλλα σε κάθε περιπτωση στησε το συστημα πρωτα στο χώρο.

Υπόψην πως έχω εμπειρία μονο απο τις πλακέ παλιές σειρές. Δεν έχω ακούσει καθόλου lief αλλα νομιζω οτι το μήλο κάτω απο τη μηλιά θα έπεσε.

Απο kimber έχω ζησει μόνο με ενα pk14 ρεύματος και εδινε ενα κλικ στο μπάσο. Για τα υπολοιπα δεν ξέρω αλλα αν είναι αντίστοιχου χαρακτήρα δεν νομιζω να σου κανουν.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Re: ΚΑλώδια Ηχείων για Triangle Speakers

να πω και εγω τι ακουσα; χωρις να σε επηρεασω ετσι;

ετυχε και εχω ακουσει 2 φορες triangle. Tα signature theta και genese trio (και τα δυο βασης). Και στις 2 περιπτωσεις μου φανηκαν οτι ξυριζαν-ενοχλουσαν λιγο. Με τα theta ειχαμε ενισχυτη corald johnson και πηγη δεν θυμαμαι αλλα ηταν ενα πολυ καλο ταξεως 2000-3000ευρω,ουτε καλωδια θυμαμαι. Αυτο που θυμαμαι ηταν πως ενω με spicom και mission επαιξε καλα....με triangle ήταν στο οριο του ξυρισματος. Εγω θα το ονομαζα αναλυτικο...ομως με τα genese και πηγη naim και ενισχυτη Symphonic Line δεν ηταν ισορροπημενο.Τα καλωδια ηχειων ηταν τα nordost. Ενω με αλλα ηχεια που δοκιμασαμε με το ιδιο set up (καμια 6-7 ηχεια) ηταν καλο σε ολα,δεν ενοχλουσε ...με τα triangle δεν πετυχε.

Επισης το ιδιο ετυχε και στο δικο μου ηχειο που θεωρειται αναλυτικο ηχειο πανω κατω.....σε εμενα δεν καθοσουν και το πουλησα. Hταν αυτο το nordost Super Flatline MKII.Επισης τα δυναμικα πηγαν βολτα...τα εψαχνα. Ενω ετυχε σε εκεινον που τα εδωσα να μου λεει και μπασο εδωσε και ολα....αλλα ειχε sonus faber και αλλο γουστο.

Eπισης σε συζητησεις με αλλα παιδια μου ειπαν οτι μεσες ακρες ισχυει αυτο οτι ειναι καπως φουσκωμενα ψηλα....και πως τα πιο ισορροπημενα ειναι τα ακριβα της μοντελα.

Οπως και να χει δεν θα επαιρνα μετα απο ολα αυτα nordost. Δεν ειναι καθαρο καλωδια. Και να μην το παιζεις τζογο καλυτερα...σε καμια περιπτωση ζητα δοκιμη και υστερα αγορα αλλιως πες ενα μεγαλο οχι. Απο την αλλη αμα θες και εχεις χρονο και και και....ερχομαι συχνα πυκνα Πειραια ...διατιθεμαι να το φερω μαζι μου καποια στιγμη να το δοκιμασουμε παρεα το kimber 8tc που ειναι ενα αξιολογο και στανταρακι καλωδιο....βεβαια βλεπω απο την μια γραφεις Μηλος και απο κατω γραφεις Πειραια,οποτε δεν ξερω τι ισχυει. Στην περιπτωση που μενεις Πειραια ενημερωσε με.

ολα αυτα κατα την ταπεινη μου αποψη μου για τυχον παρεξηγησεις και συμφωνα με τα δικα μου γουστα.

ps: Διονυση κανε τις βουτιες σου στην Μηλο και θα βρεθει λυση...το μονο ευκολο ειναι αυτο. Ακομα και στην περιπτωση που μενεις ειτε Μηλο ειτε Πειραια...μπορεις και απο τους δυο αντιπροσωπους Ορφεα και Καραγγιανη να τα ζητησεις για ακροαση. Και οι δυο ειναι ακρως εξυπηρετικοι και δινουν για δοκιμη καλωδια χωρις να σε πιεζουν κιολας. Εχω παρει απο αυτους πολλες φορες καλωδια για δοκιμη και μαλιστα καποια δεν μ αρεσαν και τα γυρισα πισω. Δεν σε αναγκαζουν να αγορασεις. Απλα χρεωνεσαι τα μεταφορικα τπτ αλλο.
 
Last edited:

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Re: ΚΑλώδια Ηχείων για Triangle Speakers

Στο μόνο που συμφωνώ μαζί σου είναι οτι πρώτα δοκιμή πριν οποιαδήποτε αγορά.
Υγ κάτοχος και Nordost & Kimber.
 

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Re: ΚΑλώδια Ηχείων για Triangle Speakers

Παιδιά τα διάβασα όλα τα μηνυματά σας και ευχαριστώ πολύ πραγματικά .... Είστε πολύ καλύτεροι γνώστες του αντικείμενου απο εμε´να και κάπου χαθηλα λίγο αλλα οκ !!!
αν όντως ισχύει η ακρόαση kai μπορέσω να ζητήσω απο τον ορφέα να μου στείλει καλωδιο στο νησί και απλά να χρεωθώ μόνο τα μεταφορικά αυτό είναι μια πολυ καλή περίπτωησ .

Η αληθεια είναι οτι ακόμα επείδη το διμέρισμα τώρα τεέιώνει δεν έχω στήσει καν το συστημα μου απλα ψαχνομαι απο τώρα για να μην το αφήνω τελέυταία στιγμή .. Καλό φθινόπωρο θα εγκατασταθω για τα καλα ..
Ωστόσο ρίχνοντας μια ματία στο site του ορφέα ειδα και κάποια triangle speaker cables έχετε ακούσει τίποτα για τα εν λόγω καλωδια ??
Ευχαριστώ σας περιμένω στην πανε´μροφη Μήλο για πολλες βουτιές
Φιλικά
Διονύσης

Υγ το μεσημέρι που ξαναμετεησα την αποσταση ενισχυτή και ηχείων είδα οτι είναι μόλις 1,5 μετρα
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: ΚΑλώδια Ηχείων για Triangle Speakers

Υγ το μεσημέρι που ξαναμετεησα την αποσταση ενισχυτή και ηχείων είδα οτι είναι μόλις 1,5 μετρα

Επειδή πολλοί φίλοι την έχουν πατήσει πρόσεξε να μετρήσεις και τις τυχόν γωνίες που αυξάνουν το μήκος.
Θα ήταν καλό να τοποθετήσεις ένα παλιό καλώδιο έτσι όπως προορίζεις να στηθεί και να μετρήσεις σε αυτό το όποιο μήκος αν δεν το έχεις κάνει ήδη.
Και φυσικά να το κάνεις με τέτοιο τρόπο που να ελαχιστοποιείς το όποιο μήκος,καλύτερο καλώδιο το καθόλου καλώδιο όπως λέμε εδώ όλη την ώρα.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Re: ΚΑλώδια Ηχείων για Triangle Speakers

Στο μόνο που συμφωνώ μαζί σου είναι οτι πρώτα δοκιμή πριν οποιαδήποτε αγορά.
Υγ κάτοχος και Nordost & Kimber.

δλδ δεν ειναι φωτεινο καλωδιο το nordost?! δεν σου λεω αυτα του χιλιαρικου αλλα για το συγκεκριμενο που εγραψα nordost Super Flatline MKII και για το Purple Flare.

δεν ξερω ποσα χρηματα διαθετει ο φιλος αλλα αμα για καλωδια 200-300 ευρω δεν θα προτιμουσα Nordost. Oσα διαβαζω και ακουσα τα θεωρω φωτεινα. τωρα αμα εχεις κανενα θολο ηχειο παω πασο. Για μενα θελει προσοχη το συγκεκριμενο ηχειο για την αποφυγη ενοχλητικων ψηλων.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: ΚΑλώδια Ηχείων για Triangle Speakers

ΚΑλησπέρα απο την όμορφη Μήλο και καλό υπόλοιπο καλοκαίρι σε όλο το φόρουμ !!!...

Πρόσφατα μετακόμισα στο νέο μου διαμέρσμα και μαζί με όλα τα υπόλοιπα έιπα να αλλάξω και τα καλώδια των ηχείων μου και εκεί είναι που χρειάζομαι
παρακαλώ τα φώτα σας ....
Εχω σαν κεντρικό ζευγαρι ηχείων τα Triangle Luna Stratos 260 και σαν ενισχυτη τον Cav a8m ([FONT="]Automatic input source detection and automatic playing Front Channel Output: 190 W x 2 (6 Ohms)[/FONT] και θα ήθελα να μου κανετε καποια πρόταση για καλώδιο ..
Ο orpheas απο οπου είχα πάρει και τα εν λόγω ηχεία μου είχε πεί για nordost απλά θα ήθελα και τη δική σας άποψη σχετικα
Για να διευκρίνισω δεν ακουω μόνο μουσική βλέπω με το υπάρχον στστημα και ταινιες Home cinema απλά θα ήθελα να αναβαθμίσω και τον ήχο παίζοντας μουσική μεσα απο το dac μου apo spotify Τidal klp ...
Η αποσταση των ηχείων μου απο τον ενισχυτη συμφωνα με τη νεα διαρυθμιση του χώρου είναι 2μ το καθένα ίσως να λέω και πολύ ...
Μουσική που ακόυω αν ενδιαφέρει έιναι όλα τα είδη πλήν Hard Rock-Metal και αποσταση απο τον καναπέ μέχρι τα ηχεία περί τα 2,50 μέτρα ...
Eυχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Φιλικά
Διονύσης Αργυρεας
Καλό σας απόγευμα ....

Kάτι σε qed,chord,τα Ελληνικά της Βιοκάλ(Γολιάθ)μαλακά καλώδια.
Τα triangle είναι λίγο φωτεινά,από εκεί και πέρα είναι θέμα τι και πως σ'αρέσει ν'ακούς
 

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Re: ΚΑλώδια Ηχείων για Triangle Speakers

Παιδιά έχω μαζέψει αρκετές μαρκες καλωδίων σας ευχαριστώ και πάλι ...
Θα ηθελα να ρωτησω τελικά αξίζει μετράει παραπανω να κάνουμε διπλοκαλωδίωση στο ηχείο μας ή δεν χρειάζεται ??
Ευχαριστώ πολυ
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: ΚΑλώδια Ηχείων για Triangle Speakers

Ακόμα και αποδεχόμενοι την παραδοχή οτι τα ακριβα καλώδια αξίζουν τα λεφτά που ζητάνε, δύσκολο να δικαιολογηθεί το κοστος διπλοκαλωδίωσης.
 

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Re: ΚΑλώδια Ηχείων για Triangle Speakers

KAταλαβα οπότε η διπλοκαλωδιωση ουσιαστικα χτυπάει και είναι πιο πολυ για marketing λογουσ για να σε κάνει να ξοδέψεις ακόμα κάτι παραπάνω !
Ευχαριστώ είστε κατατοπιστικότατοι
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Re: ΚΑλώδια Ηχείων για Triangle Speakers

Ένα οικονομικό καλό καλώδιο είναι κι αυτό:
AudioQuest FLX/SLiP 14/4 Speaker Cable
 

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Re: ΚΑλώδια Ηχείων για Triangle Speakers

Τώρα τι καλώδια έχεις?

Πρόσεξα γιατί το είχα αγοράσει πολλά χρόνια πρίν ότι το καλώδιο που τώρα έχω πανω στα ηχεία είναι το [h=1]QED Cable 2x4mm - (XT40-TUBE)...[/h]Οπότε κατα τύχη είχα παρει ένα απο αυτα που μου προτείνατε απλά θα ήθελα μια αναβαθμιση !
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Re: ΚΑλώδια Ηχείων για Triangle Speakers

το x-tube40 το εχω και εγω. ειναι μουντο καλωδιο ψηλα και τονιζει λιγο της χαμηλομεσαιες.