Υπερκατανάλωση RAM

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Παιδιά εδώ και λίγο καιρό αντιμετωπίζω ένα αρκετά σοβαρό θέμα με το Mac mini μου και με την τελευταία έκδοση του Audirvana Plus 3.1.X
Το πρόγραμμα ακόμα και χωρίς να παίζει μουσική αυξάνει σε απίστευτο βαθμό την κατανάλωση RAM με αποτέλεσμα ο υπολογιστής να μένει από μνήμη! Στο mini που αποτελεί την κυρία πηγή του συστήματος έχω ssd Samsung 850 pro και μνήμη RAM 8GB που είναι η μέγιστη που μπορεί να δεχτεί! Είναι Mac Mini late 2009.
Με την προηγούμενη έκδοση του προγράμματος δεν υπάρχει πρόβλημα, όμως η έκδοση 3.1 δίνει την δυνατότητα το πρόγραμμα να λειτουργεί ως UPnP renderer για το Raspberry!

Στο πιο κάτω screenshot φαίνεται η χρήση του προγράμματος και το μνμ που έβγαλε ο υπολογιστής μετά από κάποια ώρα που το πρόγραμμα ήταν ανοιχτό αλλά δεν έπαιζε μουσική! Σε αναμονή δλδ...
Επίσης βλέπω πως συνεχώς σαν να κάνει update την library! Τα thumbnails των album αναβοσβήνουν συνεχώς σαν να φορτώνουν συνέχεια...
Μιλάμε για τρέλα νούμερα...

Στο νήμα του Computer audiophile για το πρόγραμμα δεν μπόρεσα να βρω λύση ούτε με επικοινωνία που είχα με τον developer.
feebb098453bfc13642b469d014fb0b4.png


Αν έχετε κάποια πιθανή λύση θα το εκτιμούσα!
Ευχαριστώ πολύ!!!!
Μήπως θέλει ένα clean install το λειτουργικό;
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Λοιπόν 100% το πρόβλημα έχει να κάνει με την βιβλιοθήκη!
Την σκανάρει συνεχώς και για αυτό χρησιμοποιεί τόσο πολύ RAM
Την έσβησα και φόρτωσα απλά λίγο άλμπουμ στο play queue κάνοντας μάλιστα και upsampling “pwr of two”..
Παίζει κανονικά χωρίς προβλήματα... ούτε swap ούτε compression μνήμης!
Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Τελικά βρέθηκε η λύση...
ξαναέφτιαξα την βιβλιοθήκη αλλά βάζοντας να συγχρονίζει όχι με ολοκληρους τους δίσκους που έχω (1ΤΒ + 320GB).
έβαλα ξεxωριστά τους υποφακέλους κάθε δίσκου ( Classical, Jazz, Ethnic... κλπ) και δείχνει πως είναι ΟΚ τώρα... καμία σχέση σε κατανάλωση ram και σε γενικότερη λειτουργία!
έκανα και optimization της βιβλιοθήκης από το εργαλείο που έχει....

η αναπαραγωγή από το raspberry με upnp γίνεται απροβλημάτιστα!!

πολύ καλό αποτέλεσμα!!!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Τελικά... Από τον developer!
"I have another user who had such memory exhaustion issues when making a huge sync with the albums view displayed. Displaying tracks list view avoided this issue.

So it means the old Apple API I use for displaying albums has a bug creating memory leak with some setups. I had to keep it for compatibility with pre-El Capitan.

I may switch to the new API as Apple is clearly not maintaining the old one. But this will ask for El Capitan as minimum macOS version."

Πάντως προσωπικά με τον πιο πάνω τρόπο σεταρίσματος της βιβλιοθήκης πλέον δεν έχω πρόβλημα! Μάλιστα το πρόγραμμα τρέχει πιο ομαλά από ποτέ!
Με κατανάλωση πολύ λιγότερων πόρων! (RAM, CPU)