Bryston 4BSST 2 διακόπτης Gain

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Στο πίσω μέρος του τελικού μου έχει δύο διακοπτάκια που ρυθμίζουν το gain. Ένα σε κάθε κανάλι με ενδείξεις 29 και 23 db. Τα είχα πάντοτε στο 29 και να πω την αλήθεια δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με αυτά. Διαβάζω το maual αλλά δεν καταλαβαίνω αν καλώς τα έχω στο 29. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πότε τα βάζουμε στο 23 ?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Θέμα γούστου και ταιριασματος είναι. Στον απλό τον sst στο hi gain ειναι πιο σωματώδης, νευρικός και βρωμικος σε σχεση με το low gain. Πλεον παιζω στο low.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Η δύναμη του είναι η ίδια ? Γιατί παρατήρησα ότι για να φτάσω περίπου την ίδια ένταση στο low, πρέπει να ανεβάσω περισσότερο το volume του προενισχυτή.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Ωραία! Τώρα μπορεί να σου φανεί λίγο χαζή η ερώτηση αλλά θέλω να καταλάβω ακριβώς πως δουλεύει.
Άρα όταν τον βάζω στο low αλλάζει η συμπεριφορά του και ταυτόχρονα γίνεται ποιο αδύναμος. Πόσο αδύναμος γίνεται? μπορόυμε να το υπολογίσουμε με νούμερα? δηλαδή αν στα 29db αποδίδει 300 watt στο κανάλι στα 8 ohm , στα 23 db πως διαμορφώνεται ?
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,732
Βόλος
Ακριβώς τα ίδια βατ. Απλά θα χρειαστεί περισσότερη τάση από τον προενισχυτή για να τα βγάλει.
Μην σε ενδιαφέρει που είναι το ποτενσιόμετρο. Ιδανικά θα έπρεπε όταν φτάνεις στην μέγιστη ένταση που μπορείς να σταθείς στο δωμάτιο το ποτενσιόμετρο να είναι σχεδόν στο τέρμα. Αν με το gain στο high δεν μπορείς να φτάσεις στα 3/4 της διαδρομής χωρίς να πονάνε τα αυτιά σου, δοκίμασε το low.