Audirvana Plus 3.1.X - Πρόβλημα/Λύση - Νέο feature!!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ανοίγω το εν λόγω νήμα για την τελευταια έκδοση του προγράμματος με ένα πρόβλημα που αντιμετώπησα και με την λύση που τελικά βρήκα μόνος μετά από πολλές αναρτήσεις κυρίως στο νήμα του computeraudiophile, σε επιοινωνία με τον developer αλλά και εδώ..
http://avclub.gr/forum/showthread.php/156916-Υπερκατανάλωση-RAM?p=1057963010#post1057963010

όπως και να έχει το θέμα έχει λυθεί αλλά ίσως να ενδιαφέρει κάποιους!!


Το νήμα του C/Audiophile: https://www.computeraudiophile.com/forums/topic/35034-audirvana-31/


Ο λόγος που ανοίγω νένο νήμα για την τελευταία έκδοση του προγράμματος προφανως δεν είναι το πρόβλημα που αντιμετώπiσα εγώ αλλά η νέα δυνατότητα που δίνει ο developer το πρόγραμμα να λειτουργήσει ως UPnP server.
Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να συνσυαστεί μέ ένα rpi3 ή με οποιδήποτε άλλο τέτοιου είδους μηχανάκι Odroid, microRendu κλπ και να του "σερβείρει" αρχεία!
Εγώ το χρησιμοποιώ αυτή τη στηγμή με το MoOde. Προφανώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί και Volumio και Rune! Όλα δίνουν την δυνατότητα upnp renderer!
Πρέπει να ενεργοποιηθεί η επιλογή UPnP στο MoOde (configure - audio - renderers)
Έπειτα από το μενου το Α+ επιλέγουμε το MoOde UPnP σαν output ηχου όπως θα κάναμε με το DAC μας δλδ!
Εννοείται πως το MoOde με τη σειρά του πρέπει να έχει σεταριστεί ώστε να έχει δει το DAC και να μπορεί να παίξει!
Με αυτό τον τρόπο συνδιάζονται και το γραφικό περιβάλον του Α+ με την διαχειρηση βιβλιοθηκης και το ios remote αλλά και τα πλεονεκτήματα του να αναπαράγεται η μουσική από ένα τέτοιο μικρό υπολογιστάκι όπως το raspκαι να απομονωθεί από τον κυρίως υπολογιστή!!
Σαφώς η ehternet διασυνδεση όλων των παραπάνω στο τοπικό δίκτυο είναι προτιμότερη!
Δεν ξέρω τι συμπεριφορά θα έχει το όλο συστημα με wifi συνδεση!
Δεν το δοκίμασα ποτέ!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Μιχάλη αν κατάλαβα καλά, αφού επιλέγεις το Moode UPNP ως έξοδο ήχου ακούς με το DMP και όχι με το Audirvana. Αφ ής στιγμής το DMP είναι δωρεάν ποιός ο λόγος ύπαρξης του Audirvana;
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Κώστα είναι καθαρά θέμα προτίμησης να νομίζω!
Κρατάς το ίδιο interface και είτε ακούς "παραδοσιακά" μέσω του dac σου είτε δίνεις το ηχητικό κομμάτι στον MPD και στο εκάστοτε OS!
Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ! Δεν ξέρω αν κάνω λάθος!
Προφανώς ο developer είχε στο μυαλό του τις συσκευές τύπου microrendu και τους χρήστες τους. Έκανε ελκυστικό το προϊόν του σε αυτούς! Ανεξάρτητα αν υπάρχει και εφαρμογή στο ταπεινό rpi.
Επίσης νομιζω το γεγονός ότι η αναπαραγωγή ανατίθεται σε ένα ξεχωριστό, fanless μηχανάκι έχει κάποια οφέλη!
Ή τέλος πάντων έχεις στη διάθεσή σου ένα αρκετά ικανοποιητικό interface σερβιρίσματος στο rpi.
Ίσως κάποιοι πιο ειδήμονες να μπορούν να μας πουν και άλλα ωφέλη από ένα τέτοιο σεταπ!
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
To upnp βολεύει αφάνταστα όταν θες να στείλεις αρχεία από smartphone. Σε android έχω αγοράσει το bubbleUPNP και το χρησιμοποιώ όποτε θέλω να στριμάρω από το κινητό μου.

Ειδικά αν έχει κάποιος rooted android με xposed framework μπορεί να "στείλει" πολύ εύκολα και spotify (δεν έχει σημασία αν είναι free ή premium).
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
To upnp βολεύει αφάνταστα όταν θες να στείλεις αρχεία από smartphone. Σε android έχω αγοράσει το bubbleUPNP και το χρησιμοποιώ όποτε θέλω να στριμάρω από το κινητό μου.

Ειδικά αν έχει κάποιος rooted android με xposed framework μπορεί να "στείλει" πολύ εύκολα και spotify (δεν έχει σημασία αν είναι free ή premium).
Ναι Μιχάλη σαφώς ισχύουν αυτά που λες, αλλά το ερώτημα εδώ είναι τι πλεονεκτήματα μπορεί να έχει η λύση του στριμάρω στο RPI δικτυακά με server το Audirvana plus έναντι του συνδέω το DAC κατευθείαν στον υπολογιστή και παίζω "παραδοσιακά" από το πρόγραμμα!
Έχεις κάποια άποψη;
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν λόγο να μπορείς να καρφώσεις το Dac απευθείας και εσύ να προτιμάς να στριμάρεις με UPNP!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν λόγο να μπορείς να καρφώσεις το Dac απευθείας και εσύ να προτιμάς να στριμάρεις με UPNP!

Το UI του bubble UPNP είναι πολύ καλό και σου δίνει και τη δυνατότητα να κατεβάσεις αρχεία στο κινητό χωρίς να κουμπώνεις καλώδια στον υπολογιστή. Αυτά για μένα, τώρα για το Μιχάλη, πραγματικά δε μπορώ να φανταστώ κάποιο πλεονέκτημα.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Αυτό είπα και γω προηγουμένως!

Ο Μιχάλης όμως ρωτάει αν έχει κάποιο λόγο να μην καρφώσει το Dac πάνω στο MAC/Audirvana και να στέλνει το stream του στο Moode.

Δε ρωτάει αν θα στέλνει στο Moode μέσω UPNP ή με άλλο τρόπο πχ!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Το ερώτημα είναι γιατί τελευταία προτιμώνται λύσεις τύπου microRendu που είναι στην ουσία η ακριβή, highendάδικη, εμπορική, υπερκοστολογημένη κλπ εκδοχή του RPi/UPnP που για να παίξουν χρησιμοποιούν κάποιον server (στην περίπτωση μας το A+) άλλα σαφώς θα μπορούσε να είναι και οτιδήποτε άλλο και όχι η παραδοσιακή λύση. Υπολογιστής - DAC.
Είναι καθαρά θέμα «βολής» για κάποιους ή έχει και κάποιο ουσιαστικό πλεονέκτημα;
Προσωπικά μου αρέσει να δοκιμάζω πράγματα και δεδομένης της δυνατότητας αυτής του Α+ δοκιμάζω να συνδυάσω και τα δυο μηχανάκια/λειτουργικά! Δεν λέω πως παίζει καλύτερα ούτε προτρέπω κόσμο να το κάνει... για να προλάβω τυχών αντιδράσεις ...

Δυο πρώτες απαντήσεις στο νήμα του C.A.
https://www.computeraudiophile.com/forums/topic/35034-audirvana-31/?do=findComment&comment=713699
https://www.computeraudiophile.com/forums/topic/35034-audirvana-31/?do=findComment&comment=713707
 
Last edited:

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Εγώ θα απαντουσα λοιπόν και στους δύο αυτούς κυρίους γιατί βάζουν το Audirvana στη μέση και δε χρησιμοποιούν απευθείας το microrendu ή το Moode.


Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Εγώ θα απαντουσα λοιπόν και στους δύο αυτούς κυρίους γιατί βάζουν το Audirvana στη μέση και δε χρησιμοποιούν απευθείας το microrendu ή το Moode.


Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Δεν χρειάζονται έναν server για να το κάνουν;
Ίσως τους αρέσει το interface;

Βέβαια εδώ οι λόγοι πλέον δεν είναι «ηχητικοί».

Προσωπικά τώρα έτσι κ αλλιώς χρησιμοποιούσα το Mac mini σαν server προς το raspberry όποτε έπαιζα από αυτό!
Τώρα με το interface του Α+ έχω ένα πιο ωραίο και ευέλικτο τρόπο να κάνω το ίδιο! Δεδομένου και του iOS remote που έχει το Α+.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Τι εννοείς ότι έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιούσες το mac mini ως server? Εννοείς file server (samba κλπ)?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Τι εννοείς ότι έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιούσες το mac mini ως server? Εννοείς file server (samba κλπ)?
Είχα ρυθμίσει το MoOde (και το Rune) να βλέπει τους δίσκους που έχω στο Μακ σαν NAS.
Από τα αντίστοιχα μενού που έχουν ...
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Οκ. Απ όσο διαβάζω, το Audirvana κανει decoding πριν στείλει στο renderer, οπότε δε μιλάμε για απλό σερβίρισμα αρχείου.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Οκ. Απ όσο διαβάζω, το Audirvana κανει decoding πριν στείλει στο renderer, οπότε δε μιλάμε για απλό σερβίρισμα αρχείου.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Ενδιαφέρον... που το είδες; Λινκ;
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
http://www.digitalaudioreview.net/2017/08/network-streaming-comes-to-audirvana-plus/

Per the Frenchman’s blog post: β€œAudirvana Plus 3.1 prepares the working process of the network player. Any PCM format audio file is sent to a non-compressed WAV format thus, avoiding the network reader from performing decompression calculations potentially harmful to the sound quality. Any DSD format audio file can be transmitted directly decompressed (or transcript [sic] to PCM if the network drive does not support the DSD)”.

Βέβαια όλο το κομμι περί "avoiding the network reader from performing decompression calculations potentially harmful...." είναι κωμωδία, αλλά τέλοσπάντων, να πουλήσουν θέλουν οι άνθρωποι.


Επίσης λάβε υπόψιν σου ότι πολλοί upnp servers κάνουν transcoding (ο bubbleupnp έχει ρυθμίσεις γι αυτο και αν θες τις κλείνεις). Υπάρχει περίπτωση δηλαδή εσύ να στέλνεις 24/192, να γίνεται transcode σε 16/44.1 και μετά να πηγαίνει στον renderer.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Αυτό τώρα υποτίθεται πως είναι καλό ή όχι;

Μπορείς να κάνεις ένα απλό πείραμα. Κατέβασε το minimserver φόρτωσε τη βιβλιοθήκη σου και άκουσε απο εκεί μέσω του BubbleUPNP. Δες αν ακούς διαφορές σε σχέση με τη βιβλιοθήκη του Audirvana.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Προσοχή και στο bubbleupunp!

6e214e12871628c1e898eea86b56376d.jpg


Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
http://www.digitalaudioreview.net/2017/08/network-streaming-comes-to-audirvana-plus/



Βέβαια όλο το κομμι περί "avoiding the network reader from performing decompression calculations potentially harmful...." είναι κωμωδία, αλλά τέλοσπάντων, να πουλήσουν θέλουν οι άνθρωποι.


Επίσης λάβε υπόψιν σου ότι πολλοί upnp servers κάνουν transcoding (ο bubbleupnp έχει ρυθμίσεις γι αυτο και αν θες τις κλείνεις). Υπάρχει περίπτωση δηλαδή εσύ να στέλνεις 24/192, να γίνεται transcode σε 16/44.1 και μετά να πηγαίνει στον renderer.


Στη δική σου περίπτωση έχεις να δοκιμάσεις τις εξής λύσεις:

- Moode standalone του σερβίροντας του αρχεία ή μέσω ενός USB δίσκου ή με Samba shares από το mac σου
- Audirvana/MAC standalone
- Moode, σερβίροντας του τ' αρχεία από κάποιον UPNP server ο οποίος δεν κάνει decoding/transcoding (αυτό μποορεί να το κάνει και το Audirvana με τα κατάλληλα settings)
- Moode, σερβίροντας του τ' αρχεία από το Audirvana με UPNP

Γενικά θεωρώ ότι οι 3 πρώτες λύσεις είναι πιο καθαρές από την τελευταία, χωρίς να έχω άποψη για το ηχητικό αποτέλεσμα.

Όσον αφορά στη σύγκριση της πρώτης με τη δεύτερη, προσωπικά θεωρώ τη λύση του samba καθαρότερη από αυτή του UPNP. Το smb πρωτόκολλο είναι file agnostic. Δεν ενδιαφέρεται τι αρχείο θα σερβίρεις. Κάνεις mount ένα directory στο transport και βλέπει τ' αρχεία σα να τα έβλεπε στο δικό του δίσκο.

Επίσης με MPD και UPNP έχεις το μειονέκτημα ότι δεν μπορείς πχ να φορτώσεις τα αρχεία του UPNP server από έναν MPD client, αλλά θες εφαρμογές του τύπου bubbleupnp. Από την άλλη όμως, αν γενικά δουλεύεις UPNP στο σπίτι σου, είναι ένα εξαιρετικός τρόπος να στέλνεις από τη μια συσκευή σε άλλη, να έχεις multiroom κλπ.


Σε κάθε περίπτωση οι ισχυρισμοί από το Link που έδωσα ότι πχ. το decoding από flac σε wav καλό είναι να γίνεται από το Audirvana για να μην επιβαρύνουμε το mircorendu/rpi κλπ είναι αστείοι. Μιλάμε ότι για ένα 16/44.1 flac απαιτoύνται περίπου 0.5-2% (σε μια συσκευή ανάλογη με το RPI) για να γίνει decode.