Xiaomi WiFi Router 3G

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά

Πρόκειται για έναν Router dual band 802.11ac, παρόμοιο με το Mi Router 3, αλλά αυτό έρχεται με έναν ταχύτερο επεξεργαστή,
περισσότερη RAM και Gigabit Ethernet σε σύγκριση με τον προκάτοχό του. Προσφέρει επίσης θύρα USB 3.0 για ταχύτερη
κοινή χρήση δεδομένων, σε σύγκριση με τη θύρα USB 2.0 του Mi Router 3.​









General
Model: Mi Router 3G
Type: Router
Interface: RJ45, USB 3.0
Router Connectivity Type: Ethernet, Wireless
Transmission Rate: 1167Mbps
Speed of Ethernet Port: 1000Mbps
Network Protocols: IEEE 802.11a, b, g, n, ac
Wireless Standard: Wireless AC
Wireless Security: WPA-PSK, WPA2-PSK
WiFi Distance : 100m
Supports System: Android, iOS, Mac OS, Win 2000, Win vista, Win XP, Windows 10, Windows 7, Windows 8
LAN Ports: 2 ports
Max. LAN Data Rate: 1000Mbps


Product Detail
Freq: 35-16KHz
DC Port: 5.5 x 2.1
Gain dBi: 5dBi, 6dBi
Quantity of Antenna: 4
Working Voltage: 12V 1A
Language: Chinese

Dimensions and Weight
Product weight: 0.2610 kg
Package weight: 0.5400 kg
Product size: 19.50 x 13.10 x 2.40 cm
Package size: 22.00 x 15.00 x 5.00 cm

Color

White
Black

Packing List
Xiaomi Mi WiFi Dual-band Wireless Router 3G
Power Adapter
Chinese User Manual


Τιμές
Gearbest, 32,31
Fasttech
, 39,34
Banggoog, 32,28
Geekbuying, 42,23
TinyDeal, 46,84




HTB1XZeISFXXXXXAXXXXq6xXFXXXs.jpg

HTB1_U0_R1_SFXXXXXna_XXXq6x_XFXXXE_2.jpg

HTB1dhSgSFXXXXXyXVXXq6xXFXXXG.jpg

HTB1ZFpTSFXXXXaNapXXq6xXFXXXp.jpg

HTB1t7B4SFXXXXXIaXXXq6xXFXXX2.jpg

HTB1NoytSFXXXXbJXpXXq6xXFXXXX.jpg

HTB1.2yiSFXXXXcVXFXXq6xXFXXX9.jpg


(Sent from Nexus 6P)
 
Last edited:

kostas2005

Established Member
17 December 2008
100
Να εβαζαν και δυνατοτητα να
συνδεσεις usb printer,
δυνατοτητα για vpn server .
Ακομα να καταφερεις να το κανεις client αλλα και να μοιραζει internet και απο τα lan,
και να εχει και τουλαχιστον λιγο παραμετροποιήσιμο qos.

Ειναι πανυσχυρο αλλα κενο..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Να εβαζαν και δυνατοτητα να
συνδεσεις usb printer,
δυνατοτητα για vpn server .
Ακομα να καταφερεις να το κανεις client αλλα και να μοιραζει internet και απο τα lan,
και να εχει και τουλαχιστον λιγο παραμετροποιήσιμο qos.

Ειναι πανυσχυρο αλλα κενο..

δικιο εχεις, αλλα απο την αλλη αν σκεφτεις την τιμη του, θα μπορουσε κανεις καλλιστα να το χρησιμοποιησει μονο ως access point και οχι ως router.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
και εμενα δεν μου αρεσει να μαζευω πολλες δικτυακες συσκευες, αλλα αν καποιος εχει ενα modem-router απο το οποιο ειναι ικανοποιημενος σε ολα εκτος του wifi, το xiaomi ειναι μια πολυ τιμια λυση.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
δικιο εχεις, αλλα απο την αλλη αν σκεφτεις την τιμη του, θα μπορουσε κανεις καλλιστα να το χρησιμοποιησει μονο ως access point και οχι ως router.
Αν έχει επιλογή για dedicated access point είναι καλή η τιμή του.
 

kostas2005

Established Member
17 December 2008
100
Ρε παιδιά ως ap το έχω και εγω αλλά είναι λογικό να έχουμε κάτι με τόσο δυνατά χαρακτηριστικά και να το έχουμε ως ap?
Τζάμπα η ddr3 τζάμπα τα πολλαπλά threads τζάμπα όλα..
Εκεί που ποντάρουμε είναι μπας και παίξει καμια Προσθήκη..
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Το θέμα είναι να υπάρξει υποστήριξη από open wrt όπως στο mini, μετά όλα αυτά που ζητάς θα είναι διαθέσιμα
 

kostas2005

Established Member
17 December 2008
100
Νομίζω υπάρχει υποστήριξη open αλλά μια.φορά που το δοκίμασα σε άλλο μηχανάκι μου έβγαλε το λάδι.
Νομίζω έχει περιορισμένο web interface και θέλει εντολές.
Ασε που ίσως βάζοντας alternative firmware η ταχύτητα στο lan πέφτει .
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Νομίζω υπάρχει υποστήριξη open αλλά μια.φορά που το δοκίμασα σε άλλο μηχανάκι μου έβγαλε το λάδι.
Νομίζω έχει περιορισμένο web interface και θέλει εντολές.
Ασε που ίσως βάζοντας alternative firmware η ταχύτητα στο lan πέφτει .

Τρέχω pandorabox στο mini από τότε που το πείρα και δεν έχω κανένα πρόβλημα στο web interface και μάλιστα το έχω στα ελληνικά, επίσης σημαντικό είναι το adblock που τρέχω στο ρούτερ και έτσι τέρμα οι διαφημίσεις από όλες τις συσκευές, πριν κάνα μήνα που το έψαχνα για αγορά δεν βρήκα να υποστηρίζει για αυτό δεν το αγόρασα
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
σε σπίτι φίλων που δεν κάνουν καμία ιδιαίτερη χρήση ιντερνετ (μονο σερφάρισμα στο ιντερνετ μέσω tablet και youtube σε smart tv) τους έχω βάλει ενα δικό μου 8+ετίας modem/router που έδινε τότε η hol.
οποτε κολλάει (~1 φορά την εβδομάδα) τους έιπα να το βγάζουν απο το ρευμα και να το ξαναβάζουν στο ρεύμα για να γίνει restart.

με αυτό το xiaomi θα κερδίσουν τίποτα?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
σε σπίτι φίλων που δεν κάνουν καμία ιδιαίτερη χρήση ιντερνετ (μονο σερφάρισμα στο ιντερνετ μέσω tablet και youtube σε smart tv) τους έχω βάλει ενα δικό μου 8+ετίας modem/router που έδινε τότε η hol.
οποτε κολλάει (~1 φορά την εβδομάδα) τους έιπα να το βγάζουν απο το ρευμα και να το ξαναβάζουν στο ρεύμα για να γίνει restart.

με αυτό το xiaomi θα κερδίσουν τίποτα?

Δεν ξέρω τι κάνει με το official firmware αλλά έχω το mi mini με pandorabox με 103 μέρες uptime και συνεχίζει, το transmission δουλεύει 24/7, YouTube, σερφαρισμα και δεν καταλαβαίνει τίποτα
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
Όντως δεν καταλαβαίνει τίποτα, εγώ ήμουν με το προηγούμενο μοντέλο (router 3) και ήμουν υπέρ ευχαριστημένος.
Έχει μακράν το καλύτερο wifi από θέμα εμβέλειας.

Το νέο δεν βρήκα χρόνο να το συνδέσω το μεσημέρι.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Δεν ξέρω τι κάνει με το official firmware αλλά έχω το mi mini με pandorabox με 103 μέρες uptime και συνεχίζει, το transmission δουλεύει 24/7, YouTube, σερφαρισμα και δεν καταλαβαίνει τίποτα
Αυτό το pandorabox έχει εύκολη εγκατάσταση και παραμετροποίηση;
Τι παραπανω παρέχει από το official?

Ευχαριστώ
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Αυτό το pandorabox έχει εύκολη εγκατάσταση και παραμετροποίηση;
Τι παραπανω παρέχει από το official?

Ευχαριστώ

Υπάρχουν οδηγίες για το πώς, ο λόγος που αρχικά το έβαλα είναι για το κινέζικο μενού που είχε το official και χρειαζόταν το Google translate, μετά ανακάλυψα το adblock που τρέχει στο ρούτερ και κόβω όλες τις διαφημίσεις από όλες τις συσκευές του δικτύου, επίσης έχει και ελληνικά αν θέλεις εκτός από αγγλικά για το μενού
Για το ρούτερ του θέματος lede/openwrt
https://klseet.com/267-lede/lede-miwifi/392-miwifi-3g-lede-unifi-ready
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Έχει επιλογή για λειτουργία access point?

Για να σε βοηθήσουν καλύτερα τα παιδιά, αν δείτε επιλογή στο μενού που μπορεί να χρησιμοποιεί κάποια LAN θύρα ως WAN, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως router/ap.
 

captainrodos

New member
29 December 2017
7
Παιδια καποιος που τα δοκιμασε και τα δυο και το 3 και το 3g απο wifi εμβελεια και γενικα σε χρηση wifi πιο ειναι πιο καλο? Δεν με νοιαζει τοσο η ραμ που αλλαζει το usb3 κτλπ αλλα το wifi. Αξιζει λετε να περιμενω 40 μερες για το 3g ? το 3 υπαρχει και σε ελλαδα. ευχαρσιτω