SOS Επείγον! Σύνδεση PC με receiver και Projector!

da_lawya

New member
1 February 2016
14
Καλημέρα σας!

Επειδή είμαστε σε φάση κατασκευής του σπιτιού και του τοίχου όπου θα περαστούν τα καλώδια, είναι επείγον να πω στον ηλεκτρολόγο πως θα περάσει καλώδια και τι τοίχους θα σκάψει...
Θέλω να συνδέσω το PC [ έχει έξοδο dvi και hdmi από την κάρτα γραφικών 970gtx ] με τον ενισχυτή που θα πάρω [μάλλον Denon 2400], κι έπειτα με τον προτζεκτορα [ έναν Epson σειρά 5000, έχει δύο hdmi].
Μετά από έρευνα που έκανα, κάποιοι αναφέρουν ότι οι σωστή σύνδεση είναι pc με hdmi σύνδεση σε receiver κι από κει άλλο hdmi σύνδεση σε προτζέκτορ?
Συμφωνείτε ?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,732
ΑΘΗΝΑ
πεστου να περασει αυτα που σου ειπα και θα εισαι future proof.
εαν χρειαστει στο μελλον θα παρεις εικονα μεσω ethernet.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Προσωπικά θα έβαζα 2 ethernet cat6e & 1 HDMI 2.0
Αν η απόσταση μεταξύ Receiver & Projector είναι μεγάλη ( σ.σ. από 10μ και άνω θα φρόντιζα για αρκετά ποιοτικό καλώδιο, ειδικά αν γίνει με τρόπο που δεν μπορείς να αλλάξεις εύκολα το καλώδιο, γιατί τα φθηνά παίζει πολύ να μην σου παίξουν αν στο μέλλον αναβαθμίσεις σε 4K ).
 

da_lawya

New member
1 February 2016
14
Τελικά έριξα ένα καλό καλώδιο HDMI [δυστυχώς όχι σε σπιραλ], οπότε τώρα θα συνδέσω pc >[hdmi in] > receiver> [hdmi out] σε projector. Είμαι σωστός? Θα γίνει απόπλεξη είκονας και ήχου από τον ενισχυτή, ώστε να δώσει εικόνα στον προτζέκτορα και ήχο στα 5.1?
 
19 June 2006
35,671
Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα και λέω λογικά διότι είμαι ''καμμένος'' από τέτοιου είδους σύνδεση. Ο προβολέας αρνείται πεισματικά να κλειδώσει με 2 ενισχυτές (πιο σύγχρονους).