Επιλογη επεξεργαστη και καρτα γραφικων για htpc

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
Ποια απο τις δυο ποιο κατω επιλογες να προτιμησω? δεδομενου οτι ενδιαφερομαι μονο για ταινειες 4κ ,3d, hdr,Frame inter..και αποκοδικοποιηση του ηχου σε 7.1(dolby digital plus) out put η atmo στο μελλον?Για παιχνιδια δεν ενδιαφερομαι καθολου.
1)intel pentium g4600 + gtx 1050 video card
η
2) amd ryzen 3 1300x + gt 1030 video card.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Ποια απο τις δυο ποιο κατω επιλογες να προτιμησω? δεδομενου οτι ενδιαφερομαι μονο για ταινειες 4κ ,3d, hdr,Frame inter..και αποκοδικοποιηση του ηχου σε 7.1(dolby digital plus) out put η atmo στο μελλον?Για παιχνιδια δεν ενδιαφερομαι καθολου.
1)intel pentium g4600 + gtx 1050 video card
η
2) amd ryzen 3 1300x + gt 1030 video card.

Καλη ερώτηση, ειδικα για το θεμα της vga.

Στο κομμάτι του HD Audio, 3D και 4Κ acceleration δεν θα εχεις πρόβλημα. Για MADVR φίλτρα θα χρειαστείς μαλλον ανώτερη καρτα γραφικών.

Αλλα απο ποιες σειρές και ανω σε NVidia/AMD υπάρχει hardware υποστήριξη σε HDR?
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Όλες οι Nvidia 10xx έχουν HDMI 2.0b και υποστηρίζουν hdr.
Μια 1030 με τον φθηνότερο σύγχρονο επεξεργαστή που θα βρεις (μιας και δεν θα κάνει τίποτα -- η 1030 υποστηρίζει τα πάντα) είναι ό,τι πιο future proof αυτή τη στιγμή (αν δεν μπαίνουν στη μέση madvr και άλλα απαιτητικά φίλτρα).
Θέλει λίγο ψάξιμο όμως το λειτουργικό/software.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Γενικά εφόσον έχεις την επιλογή να πας στον 4-core ryzen, μην κοιτας καν τον 2-core pentium
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
μιας και μ ενδιαφερει κι εμενα τωρα με την 4k hdr TV, απο λειτουργικο θελουμε φανταζομαι Win 10 και το Kodi παιζει ή οχι ?
Δεν μ ενδιαφερουν MADVR κλπ, θελω κατι σχετικα απλο αλλα future proof ?

Εχει κανεις δοκιμασει κατι ?
Μιλαω παντα μονο για video playback, 4K - HDR , BD ISO κλπ ripped στο σκληρο...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
μιας και μ ενδιαφερει κι εμενα τωρα με την 4k hdr TV, απο λειτουργικο θελουμε φανταζομαι Win 10 και το Kodi παιζει ή οχι ?
Δεν μ ενδιαφερουν MADVR κλπ, θελω κατι σχετικα απλο αλλα future proof ?

Εχει κανεις δοκιμασει κατι ?
Μιλαω παντα μονο για video playback, 4K - HDR , BD ISO κλπ ripped στο σκληρο...

χωρίς madvr δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κατι
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Πως υποστηρίζει το kodi σε Android Media player 4k hdr και όχι σε pc...τόσο πίσω έχουνε μένει?


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Κοίτα είναι λίγο κινούμενη άμμος
Μια αλλάζει η MS πράγματα (creator’s update)
Μια αλλάζουν οι drivers (για μπολικες εκδώσεις δεν έπαιζε καν σε nV)
Άσε που στο kodi , σε pc, βάζεις external player τον mpchc+madvr
Γενικά τουλάχιστον μέσω madvr ξέρεις τι παίζεις (10 bit ? 8 bit dithered ?)

Από android + kodi εχω μεσάνυχτα, ξέρεις τι και πώς παίζουν εκεί ?
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
πηρα ενα για δοκιμη, επαιζα κανονικα 4k hdr απο τοπικο δισκο με kodi , αλλα ειχε θεμα μεσω δικτυο (ειχε 100αρα ethernet μονο) και το εδωσα (εχω server pc)

Ισως δοκιμασω καποιο με 1000ara ethernet...
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
H GT1030 με τα μόλις 2GB μνήμη δεν είναι καλή επιλογή για 4Κ. Πχ για 4κ netflix απαιτούνται 3GB minimum. Άσε που υποστηρίζει μόνο hardware decoding και όχι encoding (το encoding το έχουν "κλειδωμένο" κλασσικά στις GT κάρτες). Καλύτερα μια RX550 4GB. Υποστηρίζει κανονικά 4K hevc encoding - decoding επειδή είναι Polaris αρχιτεκτονική.
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
Ναι αλλα μιλαμε για διπλασια φανταζομε τιμη .
Αρα ο συνδιασμος πεντιουμ με μια 1050 ισος να ειναι καλυτερος?.
Δεν ειναι το HA που χρειαζομαστε?
Τι καμνει το ecording.(επεξεργασια εικονας σε συνδιασμο με την cpu?)
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Η τιμή της έκδοσης 4GB είναι 30-40 κάτω της 1050 αν θυμάμαι. Πιο αργή κάρτα βέβαια σε games κλπ, αλλά "καίει" και λιγότερο. Το encoding είναι για μετατροπή βίντεο σε H264/265 με ειδικό τσιπάκι ταχύτατα δίχως να χρησιμοποιούνται ούτε οι πυρήνες της κάρτας ούτε η cpu.
 

Catalyst_

New member
24 December 2015
52
Για μένα από άποψη επεξεργαστή ο Ryzen είναι παντού καλύτερος, αλλά δεν έχει ενσωματομένα γραφικά (αν χρειαστούν ποτέ). Το "κακό" με τους Ryzen είναι αυξημένες τιμές σε σχέση με τους Pentium και δεν υπάρχουν πολλές μητρικές Mini-ITX (αν σε ενδιαφέρει να στήσεις ένα μικρό και συμπαγές σύστημα). Από την άλλη οι διαθεσιμότητες των Pentium είναι για τα κλάματα. Έχω παραγγείλει ένα G4560 από αρχές Ιουλίου και δεν ξέρω αν θα τον έχω τα Χριστούγεννα. Τα ίδια ισχύουν γενικά και για τον G4600. Οι τιμές τους επίσης έχουν αυξηθεί πολύ. Οπότε μην κοιτάς καθόλου προς τα εκεί αν διαθέτεις ελαφρώς υψηλότερο budget.

Για τις κάρτες γραφικών νομίζω καμιά από τις 2 δεν θα σου κρατήσει για πολλά χρόνια σε 4Κ (ειδικά αν έχεις απαιτήσεις). Σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό: http://www.avsforum.com/forum/26-home-theater-computers/2364113-guide-building-4k-htpc-madvr.html ακόμα και η 1030 είναι πάνω από τις ελάχιστες απαιτήσεις, αλλά προτείνει 1060 (ακριβές πια). Οπότε αν θες να κάνεις μια αναβάθμιση στο μέλλον ώστε να είσαι καλυμμένος, παίρνεις τώρα την 1030.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
γυρω στα 120 παιζει αυτη η καρτα...ειναι δοκιμασμενη σε 4Κ και HDR ?

Tην έχω εγώ. HDR δεν έχω δοκιμάσει, νομίζω όμως ότι υποστηρίζει όλες τις σύγχρονες συνδέσεις. Το 4Κ το πάει μια χαρά σε win7 σε decoding. 10-20 % αν θυμάμαι η cpu. Πριν ο 4πύρινος AMD μου δούλευε σχεδόν τέρμα. Και σε encoding σφαίρα είναι απλά μπλέκεις λίγο με ψάξιμο σε opensource μετατροπείς και συμβατούς drivers για το vce και τις εκδόσεις του μιας και σε εμπορικά προγράμματα δεν υπάρχει υποστήριξη (πχ το sony vegas 14 υποστηρίζει μόνο NVENC και quicksync). Aν θυμάμαι κάπου 20-30 fps μετατροπή 4κ Η265 και πάνω από 120fps 1080 με την εφαρμογή Staxrip. Παραδόξως πιο αργή σε H264.

Το καλό είναι ότι από όσο παρατήρησα, H265 και H264 πρέπει να χρησιμοποιούν ξέχωρα τσιπάκια, μιας και αν κάνεις encoding ή decoding από 1 αρχείο στους 2 codecs δεν πέφτει η απόδοση. Και φυσικά με μηδαμινή κατανάλωση.

Βέβαια όλα αυτά τα υποστηρίζουν πλέον οι Kaby Lake και δεν υπάρχει λόγος για ξεχωριστή κάρτα αν πας σε intel. Εγώ έχω AMD και δεν με έπαιρνε οικονομικά και σαν κόπο να αλλάζω πλατφόρμα, οπότε πήρα την RX550. Βέβαια υπερτερεί ως κάρτα γραφικών συνολικά, αλλά για θέαση και μετατροπή βίντεο ο Intel αρκεί.

Για την GT1030, είμαι σίγουρος ότι είχα διαβάσει σε αντίστοιχο forum πως για netflix 4k δεν υποστηρίζεται (όπως και η RX550 2GB) λόγω μνήμης. Συν ότι δεν υποστηρίζει hardware encoding. Tώρα για θέαση τοπικά αρχεία ή youtube 4κ φαντάζομαι θα είναι μια χαρά. Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει εκεί με τους Kaby Lake, πόση μνήμη μπορούν να χρησιμοποιήσουν από το σύστημα.

Τip, αν αγοράσετε 550 μακριά από την Asus που παίζει να είναι και η μόνη δίχως ρυθμιζόμενες στροφές ανεμιστήρα. Κάτι θα ξέρω...
 
Last edited: