Οτιδήποτε άλλο εκτός από iPhone X...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Των 160 ευρώ xiaomi μου Ιάσωνα κάνει όλα αυτά που έγραψες παραπάνω με κάποιες μικρές παραχωρήσεις σε φώτο και βίντεο και παίρνει και 2 sim.
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Re: iPhone X

Των 160 ευρώ xiaomi μου Ιάσωνα κάνει όλα αυτά που έγραψες παραπάνω με κάποιες μικρές παραχωρήσεις σε φώτο και βίντεο και παίρνει και 2 sim.

Τα xiaomi (έχω λύσει αρκετά μοντέλα) είναι ότι πιο φτηνοκατασκευές υπάρχουν. Για εμένα σαν smartphones αξίζουν όσο ακριβώς κάνουν. Είναι τόσο φτηνά τα υλικά τους που απορώ πραγματικά φτηνότερα έπρεπε να είναι. Να μη μιλήσουμε για ποιότητα φωτογραφικών και άλλα θέματα καλύτερα.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: iPhone X

Tα αδικείς. Τα τηλέφωνα πλέον κοστίζουν όσο ένας υπολογιστής διότι ΕΙΝΑΙ υπολογιστές. Που μπορούν να κάνουν -θεωρητικά- τα πάντα. Από (ομολογουμένως) πολύ καλές φωτογραφίες και βίντεο (με φωτεινούς φακούς, με OSS και χίλια δυο καλούδια, πχ bokeh, 4Κ/60p, κλπ), από ποιοτική αναπαραγωγή μουσικής, streaming και μη, παρακολούθηση βίντεο (streaming και μη), παιχνίδια υψηλών προδιαγραφών (εντυπωσιακά καλύτερα από τα φορητά των Sony - Nintendo), χάρτες-navigation καλύτερους από τα ακριβά dedicated συστήματα, ανάγνωση περιοδικών-βιβλίων, επεξεργασία κειμένου, excel, βίντεο-εικόνας, σερφάρισμα, social media, και.... κλήσεις και μηνύματα.


εντάξει κάνουν πολλά πράματα σε μικρό μέγεθος, αλλά πολλά από αυτά που έγραψες προσποιούνται ότι τα κάνουν,

πχ επεξεργασία κειμένου, excel, ούτε σε ipad δεν μπορώ να κάνω, για κινητό δεν το θεωρώ ούτε λύση ανάγκης,

πχ φωτος, οκ μιας και το έχεις στην τσέπη και πάντα μαζί σου, αλλοιώς ακόμη και με την παλιά canon των 3 mp, οι φωτος ήταν κατά μέσο όρο πολύ καλύτερες,

πχ ανάγνωση περιοδικών- βιβλίων, δεν ξέρω πως πας εσύ από όραση, αλλά εγώ στα 49, αν και δεν φοράω ακόμη γυαλιά για κοντά, δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσω οτιδήποτε μεγαλύτερο από μία παράγραφο από κινητό

κλπ κλπ
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: [ Επίσημο ] iPhone X

Έλα όμως που το φτηνιάρικο τα κάνει όλα γρήγορα και ικανοποιητικά.
Η φωτογραφική στο κινητό μου είναι μόνο για να κρατήσω σημειώσεις όταν βαριέμαι να γράφω, οπότε δε με ενδιαφέρει.
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Re: [ Επίσημο ] iPhone X

Προσεγμένα τηλέφωνα κατασκευαστικά εννοώ να τα δεις και απο μέσα πως είναι σχεδιασμένα τα υλικά τους οι συναρμογές τους κατά την γνώμη μου είναι τα Samsung τα Apple (με αρκετά στριφνά θέλουν μέχρι και δικό τους κατσαβίδι παράδειγμα τα εφτάρια) και τα Huawei. Tα Lg πάλι είναι πολύ καλά κατασκευασμένα αλλά πάσχουν από κολλήματα.
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Re: [ Επίσημο ] iPhone X

Έχεις δει τι μπορεί να κάνει ένα iphone 7 σε φωτογραφίες;
 
Re: iPhone X

Των 160 ευρώ xiaomi μου Ιάσωνα κάνει όλα αυτά που έγραψες παραπάνω με κάποιες μικρές παραχωρήσεις σε φώτο και βίντεο και παίρνει και 2 sim.

Ε τώρα αφού ξέρεις πως πάνε αυτά. Πχ η Fuji σου που κάνει ένα χιλιάρικο (και βάλε), αν τη συγκρίνεις με μια Nikon J1 των 200 ευρώ μπορεί να βγάλει 80% (λέμε τώρα) καλύτερες φωτογραφίες, παρ'ολα αυτά κοστίζει...500% παραπάνω :D Δεν πάει αναλογικά. Πληρώνεις πολλαπλάσια για τις μικρές βελτιώσεις, πληρώνεις το όνομα, πληρώνεις τη διείσδυση στην αγορά (λέγε με ποικιλία σε περιφερειακά, apps κλπ), και βέβαια, τέλος, πληρώνεις και το όποιο hype (που κι αυτό επίτευγμα της εταιρίας είναι, καλώς ή κακώς).
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: [ Επίσημο ] iPhone X

Μια φορά ένας γνωστός μου έκανε μια ανάλυση για ποιο λόγο το επώνυμο t-shirt έχει 1000 ευρώ ενώ το απλό έχει 5 ευρώ.
Χοντρά χοντρά είναι η ανάγκη για τους έχοντες το χρήμα να ξεχωρίζουν και παράλληλα η προσπάθεια των μη εχόντων να το αποκτήσουν
ώστε με την κτήση μετά των ακριβών αγαθών να ζήσουν την ψευδαίσθηση ότι τους πλησιάζουν.
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Re: [ Επίσημο ] iPhone X

Αν δεις τι άθλια κόλλα έχει το xiaomi στην οθόνη, πόσο λεπτή οθόνη έχει που τρέμεις να την αγγίξεις, αν δεις τι ρημάδα μπατάρια έχει να φουσκώνει και να μην ξέρεις τι να κάνεις, καλύτερα να μη σου πω τι έχουν δει τα μάτια μου. 200 ευρώ έχει τι να περιμένεις; Είναι πάρα πολλά πράγματα που μετράνε και ίσως ένας μέσος χρήστης να μη νοιάζεται ώσπου όμως να τα αντιμετωπίσει.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: [ Επίσημο ] iPhone X

Αν δεις τι άθλια κόλλα έχει το xiaomi στην οθόνη, πόσο λεπτή οθόνη έχει που τρέμεις να την αγγίξεις, αν δεις τι ρημάδα μπατάρια έχει να φουσκώνει και να μην ξέρεις τι να κάνεις, καλύτερα να μη σου πω τι έχουν δει τα μάτια μου. 200 ευρώ έχει τι να περιμένεις; Είναι πάρα πολλά πράγματα που μετράνε και ίσως ένας μέσος χρήστης να μη νοιάζεται ώσπου όμως να τα αντιμετωπίσει.

Τι να σου πω έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά xiaomi και πότε δεν έπαθε κανένα κάτι από αυτά πουά αναφέρεις.
Έφερα δεκάδες σε γνωστούς και ακόμη πίνουν νερό στο όνομα μου.
Και μιλάμε για χρήση με παιδιά, πεσίματα, λάσπες, σκόνες, ότι μπορείς να φανταστείς.
Το δε πρώτο redmi 1 αν το θυμάμαι καλά το όνομα είναι τώρα στον τρίτο του κάτοχο και δουλεύει ακόμη με μπαταρία να κρατάει αρκετά πάρα τα πολλά χρόνια χρήσης.
Η Apple έφερε επανάσταση στον πλούτο και η xiaomi στη φτώχεια.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Απάντηση: [ Επίσημο ] iPhone X

Δεν έδιναν λεφτά για μαγικά καλώδια, αλλά δίνουμε για καλά καλώδια ήχου, θα έλεγα εγω.
Κ απο ένα σημείο κ μετά, πληρώνεις πολλά για να πάρεις αυτό το λίγο παραπάνω.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: [ Επίσημο ] iPhone X

Εγώ προβλέπω να κάνουν αναβαθμίσεις σε σκληρούς η NSA, CIA και λοιπά ευαγή ιδρύματα.....όσο να ναι το face image θα καταλαμβάνει μεγαλύτερο χώρο από ένα αποτύπωμα....
Δουλείες με φούντες θα ανοίξουν, πρέπει να ματσαριστεί το face recognition (C4I) με τα ID από τα κινητά...
 
Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] iPhone X

Εγώ προβλέπω να κάνουν αναβαθμίσεις σε σκληρούς η NSA, CIA και λοιπά ευαγή ιδρύματα.....όσο να ναι το face image θα καταλαμβάνει μεγαλύτερο χώρο από ένα αποτύπωμα....
Δουλείες με φούντες θα ανοίξουν, πρέπει να ματσαριστεί το face recognition (C4I) με τα ID από τα κινητά...

Έχει ένα καλό αυτό.. Θα πηγαίνεις να βγάλεις διαβατήριο και θα σου λένε δεν χρειαζόμαστε φωτογραφία σου, έχουμε ήδη 3D scan του προσώπου σου.. :flipout:
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: [ Επίσημο ] iPhone X

Εγώ προβλέπω να κάνουν αναβαθμίσεις σε σκληρούς η NSA, CIA και λοιπά ευαγή ιδρύματα.....όσο να ναι το face image θα καταλαμβάνει μεγαλύτερο χώρο από ένα αποτύπωμα....
Δουλείες με φούντες θα ανοίξουν, πρέπει να ματσαριστεί το face recognition (C4I) με τα ID από τα κινητά...

Τάσο καμία σχέση. Όπως και με το Touch ID, τα βιομετρικά δεδομένα είναι αποθηκευμένα μόνο στο secure enclave του τηλεφώνου, ουσιαστικά απροσπέλαστα από οποιονδήποτε.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] iPhone X

Τάσο καμία σχέση. Όπως και με το Touch ID, τα βιομετρικά δεδομένα είναι αποθηκευμένα μόνο στο secure enclave του τηλεφώνου, ουσιαστικά απροσπέλαστα από οποιονδήποτε.

To περιστατικο με την cia/fbi (δεν θυμαμαι ποιος κερβερος ηταν) και το ξεκλείδωμα κινητού την ξέχασες?
Ειναι εξαιρετικά αφελής και ρομαντική η σκέψη σου.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: [ Επίσημο ] iPhone X

Τάσο καμία σχέση. Όπως και με το Touch ID, τα βιομετρικά δεδομένα είναι αποθηκευμένα μόνο στο secure enclave του τηλεφώνου, ουσιαστικά απροσπέλαστα από οποιονδήποτε.

Τάκη ελπίζω να μην το πιστεύεις αυτό κατά βάθος. Το τι πληροφορίες φεύγουν από τα κινητά δεν μπορείς να φανταστείς. Από contacts μέχρι ότι θες. Αν μιλήσεις με σοβαρό κομπιουτερά/προγραμματιστή θα πάθεις πλάκα. Καθόλου science fiction δεν είναι οι ταινίες που βλέπουμε.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: [ Επίσημο ] iPhone X

Καλώς ή κακώς σιγά-σιγά τα βιομετρικά χαρακτηριστικά θα μπουν για τα καλά στη ζωή μας. Σε 'λιγο' καιρό θα το δούμε ΚΑΙ στα ΑΤΜ και παντού..
Πολύ δυνατό κινητό με καινούργια χαρακτηριστικά και δυνατοτητεσ που όμως δεν αφορά το 99% των συμπολιτών μας.
Πιστεύω ότι θα πουλήσει και μάλιστα παρά πολύ καλά.
Αυτό που με ξενέρωσε κάπως ήταν παρουσίαση (το evened) γενικώς..
Πιστεύω ότι ήταν η πιο άνευρη ανοστη & άγευστη παρουσίαση που έχει κάνει ποτέ apple.
Και θα συμφωνήσω απόλυτα με τα σχόλια παραπάνω για τα animojis. Τελείως άστοχο!!!
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] iPhone X

Τάκη ελπίζω να μην το πιστεύεις αυτό κατά βάθος. Το τι πληροφορίες φεύγουν από τα κινητά δεν μπορείς να φανταστείς. Από contacts μέχρι ότι θες. Αν μιλήσεις με σοβαρό κομπιουτερά/προγραμματιστή θα πάθεις πλάκα. Καθόλου science fiction δεν είναι οι ταινίες που βλέπουμε.


έπαιζα για λίγο καιρό με το sophos xg, και έπαθα πλάκα με το πόσα δεδομένα και σε πόσες διευθύνσεις φέυγουν από τα κινητά (αλλά και από υπολογιστές πλην αυτων με linux, πχ desktop, NAS κλπ) - με τα λίγα που μπορούσα να καταλάβω - ψάξω